Activity board – zábava na hodiny, která hravou formou rozvíjí schopnosti

Také jste zažili situaci, kdy jste batoleti koupili krásnou hračku a ono si poté hrálo s krabicí, bublinkovou fólií nebo výplňovým materiálem? Děti se zajímají o běžné věci denní potřeby a v objevování světa je můžete podpořit. Vyrobte jim zábavnou aktivity board. Budete k tomu potřebovat jen karton nebo desku a pár drobností, které máte doma.

Activity board – zábava na hodiny, která hravou formou rozvíjí schopnosti

Co je výuková deska (activity board, busy board)

Activity board je panel, deska nebo prostor, na který umístíte běžné věci z domácnosti. Uchytíte je bezpečnou formou a necháte dítě, aby je samo prozkoumalo. Na desce mohou být nejrůznější vypínače, světýlka, propojená ozubená kolečka, zipy, zvonky, klíče se zámkem, kolíčky, šrouby s maticemi nebo nejrůznější skrýše na předměty.

"Activity board může mít různou podobu. Věci mohou být umístěny na desce, na tabuli, na stranách krychle nebo na interaktivní hrací dece na podlaze." říká dětská psychiatrička Eva Kružliaková. Activity board ctí pravidla výukových a Montessori hraček, dítě má tedy samo přijít na princip použití. Je zapotřebí aby bylo trpělivé, pečlivé, a aby vnímalo souvislosti. "Takto aktivity boardy jsou skvělým vytvořeným prostředkem pro rozvoj vašich nejmejších." Dodává dětský psychiatr Kružliaková.

INFO: Activity board rozvíjí hmat, koordinaci pohybů, jemnou motoriku, fantazii i logické myšlení.

Jak vyrobit activity board

  1. Nejprve musíte vybrat podložku na kterou umístíte předměty (deska, karton, několik desek, deka aj.).
  2. Promyslete, kam budete desku umisťovat, aby hra byla bezpečná (stůl, zeď, podlaha).
  3. Vyberte předměty na activity board.
  4. Jednotlivé předměty můžete lepit tavnou pistolí, umístit do připravených otvorů nebo přichytit šroubováním.
  5. Umisťujte střídavě věci, které jsou pohyblivé, vydávají zvuk nebo rozvíjejí hmat.

Pokud máte v dětském pokoji málo prostoru, umístěte desku na pelest postele nebo na zeď.

Co vše můžete umístit na activity board

Umístit na panel můžete prakticky cokoliv. Výběr přizpůsobte věku dítěte. Děti baví zvonek, alarm, karabinka, píšťalka, minutka z kuchyně, klíče, knoflíky na šňůrkách, chomáčky vaty různé barvy a tvarů, tkaničky, korálky, bezpečnostní řetěz na dveře, kalkulačka, počítadlo, hodiny s otáčecím ciferníkem, petlice, nejrůznější věci, které se zasouvají do pouzder, přesýpací hodiny, klakson, táhla se závažím, uzávěry na PET lahvích, různá kolečka, korálky na drátkách a spoustu dalšího.

TIP! Starší děti mohou pomáhat s výrobnou activity boardu pro mladšího sourozence.

Jak vytvořit nejlepší activity board

  1. Deska je bezpečná a variabilní, lze libovolně obměňovat a doplňovat.
  2. Deska stárne s dítětem, část aktivit je určena pro děti o něco starší a dítko k dovednosti dospěje.
  3. Aktivity na desce se střídají.

Domeček jako activity board

Zručnější kutilové mohou nařezat několik desek a spojit je do konstrukce domečku. Následně každou ze stran natřít jinou barvou. Teprve poté začnete umísťovat nejrůznější aktivity na domeček. Pokud vyrobíte odklápěcí střechu, vznikne uvnitř úložný prostor na hračky.

Okolo domečku může být umístěna kuličkodráha, tabulka na magnetická písmenka a číslice, nebo spousta okének s různým způsobem zavírání. Držte se pravidla, že méně je někdy více. Odložte si předměty do krabice, na desku umístěte jen pár vybraných věcí a pravidelně ji doplňujte. Takto vydrží hračka dětem až do školních let.

RADA NA ZÁVĚR: Ať už na activity board umístíte jakýkoliv předmět, měl by být bezpečný. Každou věc si proto nejprve sami osahejte, ostré hrany obruste a mějte děti při hraní vždy pod dohledem.