Co je powerbanka a jak ji vybrat

Powerbanka vašim elektronickým přístrojům poskytne energii navíc. Nemusíte se tak trápit s vybitým telefonem a zásuvkou v nedohlednu – uschovejte si elektrickou energii do znovupoužitelné powerbanky a dobíjejte své přístroje kdykoliv a kdekoliv.

Co je powerbanka a jak ji vybrat

4 důležité body, na které myslet při výběru powerbanky

 • Kapacita – podle kapacity poznáte, kolik energie se v powerbance ukrývá a kolikrát s ní můžete dobít např. mobil.
 • Rychlost nabíjení – je důležitá pro ty, kteří na nabití telefonu nebo jiného přístroje spěchají.
 • Konektory – budou sedět k vašim přístrojům? Nejlepší powerbanky mají několik vstupových a výstupových konektorů. Podle počtu USB výstupů zase zjistíte, kolik zařízení můžete nabíjet najednou.
 • Odolnost – budete powerbanku nosit jen v batohu po městě nebo potřebujete, aby vydržela i náročné podmínky horské túry?

Nejdůležitější parametry výběru powerbanky

Náš průvodce vám pomůže vybrat powerbanku, která splní vaše očekávání. Čemu věnovat při nákupu pozornost?

Kapacita a využitelná kapacita powerbanky

Kapacita přístroje udává, kolik energie se do něj „vejde“. Udává se v miliampérhodinách (mAh) a na trhu najdete powerbanky v široké škále tohoto parametru. Pro koho se hodí powerbanka 20 000 mAh či kolik nabití telefonu zvládne powerbanka s 10 000 mAh?

Určení Doporučená kapacita
Záloha pro krizové situace, vystačí asi na 1–2 nabití chytrého telefonu. 1 500–5 000 mAh
Kratší pobyt v přírodě nebo v místech bez elektřiny, vystačí na 2–3 nabití telefonu. 5 001 – 10 000 mAh
Delší pobyt bez možnosti nabíjení, nabíjení více zařízení (3–5×). 10 001 – 20 000 mAh
Nabíjení až pro 8 smartphonů nebo notebook. Ideální pro větší rodiny. nad 20 001 mAh

Využitelná kapacita či efektivita pak označuje, kolik energie je doopravdy přeneseno do nabíjeného přístroje. Powerbanka totiž energii při přenosu ztrácí. Efektivita se udává v procentech, např. 10 000 mAh powerbanka s efektivitou 80 % má využitelnou kapacitu 8 000 mAh. Nejčastější hodnota efektivity je kolem 70–90 %.


Rychlost nabíjení

U výrobku najděte údaj o výstupním proudu v ampérech (A). Podle rozdělení pak zjistíte, jak rychle powerbanka přenese energii do nabíjeného přístroje.


Výstupní proud Doba nabíjení smartphonu s kapacitou 2 000 mAh (z 0 % na 100 %)
1 A cca 2,5 hodiny
2 A cca 1,5 hodiny
3 A cca 30 minut

Powerbanky s 3 A výstupem však nemusí spolupracovat s každým zařízením – proto si ještě před koupí ověřte, jestli funkci rychlonabíjení opravdu budete moci využít.


Typ baterie

V powerbankách se používají baterie Li-ion, nebo Li-pol. Li-ion baterie jsou kvalitní a funkční, avšak neprospívá jim absolutní vybití a nízké teploty.

Li-pol jsou novějším typem baterie, který má nižší hmotnost a rozměry. Samovybíjení při nepoužívání je velmi nízké, cena je ale oproti Li-ion bateriím o trochu vyšší.


Výstupní konektory

S powerbankou můžete dobíjet nejen telefony, ale samozřejmě i další elektronické přístroje – chytré hodinky, tablety, MP3 přehrávače, fotoaparáty nebo notebooky aj. Důležitý je však typ a počet výstupních konektorů, kterým powerbanka disponuje. Podle toho zjistíte, kolik přístrojů můžete nabíjet najednou.

Nejčastěji se setkáte s výstupy USB-C, Micro USB či USB-A nebo Lightning. Dále i se speciálním výstupem pro zásuvku nebo nastartování automobilu. Pokud chcete powerbanku využívat pro nabíjení notebooku, předem si ověřte, zda v balení najdete i sadu nejčastěji používaných konektorů, či zda si budete muset napájecí konektor obstarat sami.


Materiál a odolnost

Nejčastějším materiálem provedení běžných powerbank je plast a hliník. Gumové potažení je pak vhodné do přírody, kde lépe odolá vlhkosti i pádům. Na powerbanku však můžete pořídit i samostatný kryt nebo obal, který její odolnost vylepší.

Do extrémnějších podmínek volte přístroje s vyšším stupněm krytí IP. Částečnou ochranu proti prachu a stříkající vodě zaručí IP54 – čím jsou čísla vyšší, tím lepší ochranu proti povětrnostním podmínkám kryt poskytuje.

Základní typy powerbank

Běžná powerbanka

Základní typ powerbank se hodí pro běžnou potřebu jednoho člověka. Využijete ji při pobíhání ve městě nebo na krátkou procházku v přírodě.

 • + pro jednotlivce
 • nejběžnější výstupy pro konektory
 • postačí pro základní využití
 • nehodí se pro velké skupiny
 • kapacita může být nedostačující
Prohlédnout nabídku

TIP:Některé powerbanky disponují vestavěným reproduktorem, MP3 přehrávačem nebo svítilnou. Můžete si tak pořídit hned několik přístrojů v jednom.

Rychlonabíjecí powerbanka

Rychlonabíjecí powerbanky dokáží během několika desítek minut nabít smartphone i přehrávač. Nabíjený přístroj však musí tuto funkci podporovat.

 • rychlé nabíjení
 • přívětivá cena
 • výstupy i pro notebooky
 • funkci rychlonabíjení musí podporovat i nabíjený přístroj

Powerbanka s USB-C

USB-C je konektorem pro novější typy Android telefonů. Powerbanky s USB-C podporují i rychlonabíjení.

 • moderní typ konektoru pro Android
 • možnost rychlonabíjení
 • USB-C nepodporují starší typy Android telefonů a zařízení od Applu

Bezdrátová powerbanka

Někdy také nazývané Qi powerbanky zbaví váš život kabelů. Stačí na powerbanku položit mobil a sám se začne dobíjet. Nutností však je podpora bezdrátového nabíjení u ostatních přístrojů.

 • nemusíte se starat o konektory a kabely
 • existují typy s kombinací drátového a bezdrátového nabíjení
 • nehodí se na cestování, může nechtěně nabíjet při uložení v blízkosti elektroniky

Solární powerbanka

Pokud často vyrážíte do přírody, určitě oceníte solární powerbanku. Energii získává přímo ze slunečních paprsků a často je opatřena zvýšenou odolností. Lze ji však rychleji nabít i přes klasickou zásuvku.

 • nabíjení i na delších cestách
 • udržitelná energie
 • nutnost nabíjet na přímém světle

Bateriový generátor

Powerbanky olbřímích rozměrů v podobě nabíjecích stanic se hodí pro větší skupiny v přírodě. Disponují i zásuvkou, takže z nich můžete nabíjet i klasickou zástrčkou nebo ji využít k provozu spotřebičů. Kapacita dosahuje i 120 000 mAh, počítejte však s většími rozměry a hmotností.

 • pro dlouhodobé kempování
 • pro velké skupiny
 • obrovská kapacita
 • vyšší pořizovací cena
 • méně skladné

Co dalšího je užitečné vědět o powerbankách?

Jak dlouho se nabíjí powerbanka?

Powerbanky se nabíjejí pomocí klasické zásuvky nebo přes připojení do počítače či notebooku. Různé typy se dobíjejí různě rychle, důležitá je zejména kapacita, zdroj nabíjení či typ konektoru. Podle kapacity lze však zhruba odhadnout dobíjecí čas:

Kapacita powerbanky Napájení ze sítě Napájení z počítače
5 000 mAh 1–2 hodiny 3–13 hodin
10 000 mAh 3–4,5 hodiny 6,5–26 hodin
20 000 mAh 5–9 hodin 13–52 hodin

Jak dlouho vydrží powerbanka?

Čas, po který vydrží powerbanka nabíjet, je závislý na odběru energie připojeným přístrojem. Záleží tedy na kapacitě (rozdělení naleznete na začátku článku), na typu konektoru a dalších parametrech.

Aby vám vydržela powerbanka co nejdéle a nedocházelo ke zbytečným ztrátám energie, doporučujeme zvolit vhodný přístroj s dostatečnou kapacitou. Dále je pak vhodné přístroje přes powerbanku nabíjet nižším proudem (vypnuté zařízení, nabíjení přes USB s nižším výstupním proudem), abyste zamezili ztrátám.