10× více produktů za nejlepší ceny
10× více produktů za nejlepší ceny

Jak vybrat notebook 2021

Notebooky jsou skvělým nástrojem pro práci i zábavu na cestách, doma na gauči nebo v kanceláři. Poradíme vám, na jaké vlastnosti a parametry se zaměřit, ať už hledáte notebook na hraní her, stříhání videa či sledování seriálů.

Pár tipů na začátek

Při výběru vhodného notebooku si rozmyslete, na co ho budete primárně používat, a podle toho pak posuzujte a vybírejte dle klíčových parametrů. Pro začátek jsme pro vás shrnuli pár základních tipů pro usnadnění výběru:

 • Rozhodněte se, jakému operačnímu systému dáte přednost. Operační systém macOS od společnosti Apple je obecně považován za svižnější a výkonnější, zatímco uživatelské rozhraní Windows od Microsoftu je stále pro mnoho lidí přirozenější a jednodušší. Méně rozšířené jsou pak operační systémy Chrome OS nebo Linux.
 • Chcete na notebooku hrát hry, stříhat videa nebo ho používat jen na běžné surfování na internetu? Ceny i výkon jednotlivých typů notebooků se výrazně liší.
 • Technické parametry jsou pro vás důležité, pokud od notebooku očekáváte pořádný výkon, který zvládne náročné grafické programy nebo nejnovější hry.
 • Pracovní notebook by měl mít kvalitní podsvícenou klávesnici a dostatečně velký touchpad s podporou gest.
 • Celokovová konstrukce je odolnější, u pracovních a studentských notebooků je to výrazné plus.

10 základních parametrů pro výběr

Procesory, grafické karty, úložiště, operační paměť RAM, frekvence nebo rozlišení displeje. Ztrácíte se v tom množství parametrů? Shrnuli jsme pro vás ty nejdůležitější, které vám usnadní vybrat ten nejlepší model pro vaše potřeby.

PROCESOR

Procesor neboli CPU je mozkem počítače. Řídí veškeré procesy, stará se o všechny výpočty i přenos informací mezi jednotlivými komponenty v notebooku. Při výběru notebooku je to jeden z nejdůležitějších parametrů vůbec.

 • Frekvence
  Frekvence procesoru se udávají v GHz a udávají počet pokynů, které procesor vykoná za vteřinu. Nejvýkonnější notebooky mohou mít frekvenci kolem 4 GHz, pro běžné užívání sou frekvence od 1,6 GHz do 3,3 GHz naprosto dostačující.
 • Jádra
  Největší vliv na výkon notebooku mají jádra. Čím více jich procesor má, tím výkonnější a svižnější při multitaskingu notebook je. V jednu chvíli tak můžete plynule pracovat v několika programech a aplikacích najednou. Standardem jsou dnes 2 až 6jádrové procesory, výjimkou však nejsou ani 8 a vícejádrové.
 • Výrobci
  Intel a AMD jsou hlavní výrobci procesorů na světě. Oba nabízejí několik řad procesorů pro rozdílné typy notebooků.

Intel
Intel své série procesorů značí Core i3, i5, i7 či nejvýkonnější i9. Hledáte-li zlatý střed v poměru cena/výkon, dobrou volbou je procesor Intel Core i5. V noteboocích pro jednoduchou kancelářskou činnost se můžete setkat se staršími modely ze série Atom či Celeron s výrazně slabším výkonem.

AMD
Výrobce AMD se po technologické stránce dlouhá léta držel v těsném závěsu za Intelem. Procesory z řady Ryzen 3 se hodí do domácích notebooků, pracovních do kanceláře nebo pro studenty na přednášky. Generace Ryzen 5 je zlatou střední cestou, pro náročnější uživatele jsou pak jasnou volbou procesory generace Ryzen 7 a 9, které zvládnou střih 4K videí, náročné programování i nejnovější hry.

GRAFICKÁ KARTA

Pokud hledáte notebook pro hraní her, editaci videí či práci v grafických programech, čtěte parametry grafických karet obzvlášť důkladně.

Typy grafických karet
Grafické karty se dělí v zásadě na integrované a dedikované. Zvláštní kategorií jsou pak herní grafické karty, které byly na míru navržené pro hráče.

 • Integrované grafické karty
  Integrované grafické karty jsou zabudovány přímo v procesoru. Nedosahují sice takových výkonů jako ty dedikované, na druhou stranu notebooky s nimi mají zpravidla delší výdrž a pro běžnou práci jsou zcela dostačující.
 • Dedikované grafické karty
  Dedikované grafické karty jsou umístěné na základní desce notebooku, bývají mnohem výkonnější a pro graficky náročnější práci jsou nezbytné.
 • Herní grafické karty
  Tyto komponenty jsou přímo navržené pro hraní náročných her. Při výběru je pro vás klíčová kapacita vestavěné paměti. Čím větší, tím lepší a plynulejší zážitek vás čeká při hraní náročných her ve vysokém rozlišení. Výkonné modely disponují 8GB vestavěné paměti.
grafické karty
Nejnovější generací jsou v současnosti grafické karty NVIDIA GeForce RTX a AMD Radeon RX nebo Pro.
OPERAČNÍ PAMĚŤ RAM vytrvalost

RAM ovlivňuje, jak plynule notebook pracuje a kolik aplikací může být spuštěno současně. Čím více operační paměti, tím svižnější práce. Pro pohodlné užívání je minimum 4 GB, pokud však pracujete v náročnějších programech, sáhněte po modelu s 8–16 GB RAM. Ty nejvýkonnější notebooky pro profesionální hráče se pak pyšní až 64GB operační paměti.

ULOŽIŠTĚ

Úložiště má na starosti ukládání všech dat, výrazně ale ovlivňuje také svižnost a plynulost práce na notebooku. Nejčastěji se setkáte s úložišti značenými HDD, SSD či SSHD.

 • SSD – úložiště bez pohyblivých částí
  SSD disk je rychlý, svižný a odolný proti otřesům. Je proto skvělou volbou pro cestovní i studijní notebooky, které se díky SSD spustí prakticky ihned po otevření. Mezi jejich největší minusy je vyšší cena a menší kapacita běžně 256 GB až 1 024 GB.
 • VHDD – plotnový pevný disk
  Výhodou HDD disku je hlavně vysoká kapacita. Oproti svému SSD protějšku jsou výrazně levnější, náchylnější k mechanickému poškození a také pomalejší, počítejte proto s delším spuštěním notebookům. Pevné disky mohou mít kapacitu až 12 TB, standardem bývá 500 GB a 2 000 GB.
 • SSHD
  Hybridní SSHD disky v sobě kombinují vlastnosti HDD a SSD, díky tomu jsou vhodným kompromisem mezi kapacitou, rychlostí i cenou. Jejich nevýhodou je vyšší spotřeba baterie a hlučnost.
MacBook Pro s 16palcovým retina displejem
MacBook Pro s 16palcovým retina displejem a 8jádrovým procesorem je nejvýkonnější MacBook současnosti.
DISPLEJ
 • Úhlopříčka
  Rozlišení a uhlopříčka displeje výrazně ovlivňují pohodlí při práci i hraní na notebooku. Notebooky s menší úhlopříčkou jsou lehčí a snadno přenosné. Nejmenší notebooky mají běžně kolem 12“, ty herní pak 17“ a více. Zlatou střední cestou je pro většinu lidí uhlopříčka 15,6“. Počítejte s tím, že čím větší úhlopříčka, tím menší výdrž baterie a větší hmotnost notebooku.
 • Rozlišení
  Vedle velikosti se při výběru displeje dívejte i na jeho rozlišení. Samozřejmě platí, že čím větší, tím ostřejší obraz notebook má. U levných modelů bývá standardem 1366 x 768, pokud si však chcete čas od času pustit film nebo zahrát hru, doporučujeme Full HD rozlišení 1920 x 1080. Zcela samostatnou kapitolou jsou pak Retina displeje u MacBooků. Jednotlivé pixely pouhým okem na tomto panelu velmi těžko rozeznáte. Pokud chcete primárně notebook na úpravu fotek či tvorbu v grafických programech, pak je pro vás Retina tou nejlepší volbou na trhu.
  Označení Počet pixelů Úhlopříčka
  HD 1280 x 800 px do 14"
  Full HD 1920 x 1080 px 14" a větší
  Ultra HD 3840 x 2160 px 15" a větší
  4K 4096 x 2160 px 15" a větší
 • Povrchová úprava
  Povrch displeje může být buď matný, nebo lesklý. Matné LCD displeje jsou lépe čitelné na přímém denním světle a cestovní notebook se bez nich neobejde. Naproti tomu lesklé displeje mají výraznější barvy, jejich nevýhodou jsou ale velké odlesky.
KONEKTIVITA

Konektivita je důležitý parametr, který dělá z notebooku multimediální zařízení. Patří sem všechny porty a konektory zabudované v konstrukci. Mezi ty nejdůležitější patří USB porty, přičemž notebook by měl mít minimálně dva, ideálně ve variantě USB-C. Samozřejmostí jsou pak HDMI pro připojení externího monitoru, 3,5 mm audio konektor pro zvuk či vstup pro čtečku paměťových karet.

Dell notebooky z řady XPS
Dell notebooky z řady XPS se pyšní čistým zvukem díky technologii Waves MaxxAudio Pro.

TIP: Chcete-li mít internet do notebooku zavedený přes kabel, pohlídejte si, že je model vybavený ethernet konektorem.

ZVUK

Notebooky mívají zpravidla reproduktory po stranách, které jsou pro běžný poslech dostačující. Pokud si však potrpíte na špičkový zvuk, vsaďte na kvalitní sluchátka nebo bezdrátové reproduktory.

OPERAČNÍ SYSTÉM

Nejčastěji se setkáte s operačním systémem Microsoft Windows a Apple macOS, u levnějších notebooků to někdy bývá Google Chrome OS či Linux. Systémy se od sebe v ledasčem liší, v zásadě ale záleží na vašich osobních preferencích.

 • macOS
  Nespornou výhodou Apple macOS je dokonalá synchronizace napříč všemi zařízeními od Apple, skvělé zabezpečení i spolehlivý hardware.
 • spolehlivý hardware
 • skvělý výkon
 • vzhled
 • kompatibilita s ostatními produkty Apple
 • pouze pro Apple
 • nevhodné pro hraní
 • Windows

  Windows 10 je nejnovějším operačním systém od Microsoftu. Uživatelům nabízí obrovské množství aplikací, programů i her.
 • rozšířenost na trhu
 • široká nabídka aplikací
 • instalace ovladačů
 • vyšší pravděpodobnost napadení virem
 • méně svižný systém
Praktický a lehký Lenovo IdeaPad S145
Praktický a lehký Lenovo IdeaPad S145 nabízí skvělý poměr ceny a výkonu.
CENA

Za notebook můžete zaplatit pár tisíc i několik desítek tisíc korun. Cena se odvíjí samozřejmě od výkonu, kvality displeje i konstrukce, ale jaké jsou další rozdíly mezi jednotlivými cenovými kategoriemi?

 • Do 10 000 korun seženete spolehlivý notebook pro domácí využití. U parametrů si všímejte hlavně procesoru, ideálně by to měl být procesor novější generace nebo osvědčený model staršího typu.
 • U notebooků střední cenové kategorie si připlatíte za odolnější kovovou konstrukci a podstatně výkonnější procesor, díky kterému můžete i na notebooku do 20 000 korun hrát novější hry nebo zvládnete kancelářskou práci. Zpravidla už mají Full HD rozlišení, moderní procesory a dlouhou výdrž baterie.
 • Ty nejdražší modely v řádech desítek tisíců korun se pyšní tenkým kovovým tělem, displejem s vysokým rozlišením, vícejádrovým procesorem, perfektním výkonem i špičkovou grafikou, která svižně zvládne hry s rozlišením nejmenších detailů nebo náročné úpravy RAW fotografií. Pokud vás práce na notebooku živí, pak se vám taková investice vyplatí.
 • DALŠÍ PARAMETRY

  Pokud vybíráte notebook pro denní přenášení do školy či do práce, oceníte nízkou hmotnost a vysokou výdrž baterie. U pracovních notebooků zase hrají prim podsvícená klávesnice a velký touchpad s gesty.


  TIP: Ať už chcete notebook na doma, do práce či na hraní her, doporučujeme přečíst si recenze, které najdete na Mall.cz pod každým produktem.


  Jakou značku notebooku vybrat?

  Acer

  Acer má tři hlavní produktové řady notebooků a všechny jsou vybavené operačním systémem Windows. Acer Aspire představuje základní modely pro všestranné využití.Acer Spin jsou pak lehké notebooky s vysokým výkonem, což z nich dělá ideálního společníka nejen na cesty. Pro hráče je na míru vyrobená řada Acer Nitro s nadupaným výkonem a ostrým obrazem.

  Acer notebook
  Asus

  Značka Asus má několik řad notebooků. Cestovní ZenBooky jsou lehké a výkonné zároveň, mezi modely TUF Gaming si mohou vybrat i nejnáročnější hráči a řada VivoBook nabízí dostupné notebooky nejen pro studenty. Notebooky mají většinou předinstalovaný operační systém Windows nebo Chrome.

  Asus notebook
  Dell

  Značka Dell patří mezi špičkové výrobce notebooků pro práci i zábavu. Vynikají spojením kvalitního zpracování a slušného výkonu. Řada Dell Inspiron představuje spolehlivé notebooky do domácnosti. Výkonné a odolné notebooky na práci najdete pod označením Dell Latitude, Dell XPS, Dell Vostro či Dell Precision. Hráči pak mohou vybírat z řad Dell Gaming či Dell Alienware. Všechny notenooky disponují OS Windows.

  Dell notebook
  HP

  Notebooky z řady HP Pavilion představuje ideální střední cestu pro zábavu i na doma. Luxusní design a skvělý výkon pro pracovní nasazení najdete u modelů EliteBook a ProBook. Špičkové herní notebooky hledejte pod řadou HP Omen či HP Pavilion Power.

  HP notebooky
  Lenovo

  Značka Lenovo nabízí cenově dostupné notebooky s atraktivním designem a dostatečným výkonem pro běžné využití. Řada IdeaPad jsou stylové domácí a studentské modely s vynikajícím poměrem ceny a výkonu. Řada ThinkPad označuje spolehlivé firemní notebooky, výkonné herní zařízení najdete u modelů Lenovo Legion. Lenovo ThinkBook jsou odolné a výkonné notebooky pro práci v kanceláři i na cestách.

  Lenovo notebooky
  Apple MacBook

  MacBooky jsou ideální přenosné počítače pro každodenní činnosti, práci i zábavu. Řada MacBook Air nabízí lehké a výkonné modely s kvalitním Retina displejem i svižným operačním systémem. Dražší řada MacBook Pro se pyšní špičkovým výkonem, který zvládne i náročné grafické programy, výbornou grafikou a rychlým procesorem.

  Apple MacBook notebooky

  Jaký typ notebooku je pro vás ten pravý?

  Nabídka notebooků je široká a není lehké se v ní orientovat. Shrnuli jsme proto pro vás základní parametry, na které je důležité se u jednotlivých typů zaměřit.

  Pracovní a studentské notebooky

  • Výdrž baterie
   Ideální výdrž baterie pro zvládnutí maratonu přednášek i porad je 7 a více hodin.
  • Nízká hmotnost
   Notebook budete nosit celý den po škole, oceníte proto menší rozměry a nízkou hmotnost. Ideální hranice je kolem 2,5 kilogramu. Ultrabooky s malou úhlopříčkou mívají dokonce kolem kilogramu.
  • Rychlý disk
   Nejlepší variantou je rychlý SSD disk s kapacitou minimálně 128 GB, díky kterému se vám notebook rozběhne během pár desítek vteřin.
  • Displej
   Pro pohodlné přenášení jsou vhodné notebooky s úhlopříčkou 12" až 14" a standardním rozlišením Full HD.
  Pracovní a studentské notebooky

  Notebooky s dotykovým displejem jsou ideální pro pohodlné listování dokumenty i prohlížení internetu

  Notebook pro hráče

  • Grafická karta
   Grafická karta je u herních notebooků nejpodstatnější parametr. Čím výkonnější, tím lepší grafické rozlišení a plynulejší herní zážitek si na notebooku užijete. Sázkou na jistotu jsou grafické karty NVIDIA z řady GeForce RTX, GTX či GT pro méně náročné hráče, případně varianty od AMD řady RX
  • .
  • Operační paměť
   Minimum pro pohodlnou hru je operační paměť alespoň 8 GB, ideální variantou je pak 16 či 32 GB.
  • Procesor
   U herního notebooku většinu výkonu táhne grafická karta, nejlevnější modely tak disponují 4jádrovými procesory, ty nejmodernější mašiny mají Intel procesory generace i9, nebo jejich AMD protějšky Ryzen 7 a 9.
  • Úložiště
   Nejlepší variantou jsou kombinace disků HDD a SSD disponující dohromady velkou pamětí a zároveň rychlým přenosem dat.
  • Displej
   Ideální volbou je matný displej, který neruší hru odlesky. Co se týče rozlišení, minimální doporučené je Full HD. Nejmodernější herní notebooky mají displeje vybavené vysokou obnovovací frekvencí pro ještě plynulejší obraz.
  Notebook pro fotografy

  MacBooky Pro disponují špičkovým Retina displejem s technologií True Tone.

  Notebook na grafiku

  • Displej
   Kvalitní displej je pro grafiky klíčový. Měl by být vybaven zobrazovací technologií IPS pro barevnou přesnost a mít výborné pozorovací úhly.
  • Procesor
   Výkonný procesor je důležitý pro práci v naprosté většině grafických programů. Vsaďte proto na notebooky s nejnovější generací procesorů od Intelu či AMD.
  • Operační paměť RAM
   Pro svižnou práci v grafických programech a rychlý export počítejte s 16 a více GB.
  • Grafická karta
   Určitě vybírejte z modelů, které mají zabudovanou dedikovanou grafickou kartu. Zda se jedná o kartu od značky NVIDIA či AMD už není tak důležité.

  Notebook pro seniory

  • Displej a klávesnice
   Psaní e-mailů, vyhledávání informací na internetu a nákupy budou pro seniory nejpohodlnější na matném displeji s úhlopříčkou od 15" do 17". Stejně tak důležitá je velikost klávesnice, lepší je volit modely s podsvícenou a numerickou klávesnicí.
  • Operační systém
   Doporučujeme nejrozšířenější OS Windows. Je intuitivní a v případě potřeby seniorům s ovládáním snadno poradí sousedé nebo známí.

  Notebook pro fotografy

  • Displej
   Úprava fotek je mravenčí práce, displeji proto věnujte při výběru notebooku velkou pozornost. Full HD je standard, bez kterého se neobejdete. Pro profesionály je nejvhodnější 4K rozlišení.
  • Procesor
   Programy na úpravu fotek jsou náročné na výkon, pro pohodlnou práci potřebujete alespoň 4jádrový procesor. Zlatou střední cestou jsou modely Intel i7 a i9 nebo novinky z dílny AMD.
  • Operační paměť RAM
   Abyste mohli fotky upravovat plynule, bez zádrhelů a s pokročilými nástroji, potřebujete alespoň 8 GB RAM. Samozřejmě platí, že čím více, tím lépe.
  Notebook pro fotografy

  MacBooky Pro disponují špičkovým Retina displejem s technologií True Tone.

  Notebook na doma

  • Displej
   U domácího notebooku je displej podstatný, ať už pro sledování filmů, hraní nenáročných her nebo prohlížení fotek. Sáhněte proto po Full HD displeji s úhlopříčkou 15.6" a více.
  • Úložiště
   Pro ukládání rodinných fotek, oblíbené hudby i filmů vám
  • postačí HDD disky s velkou kapacitou, případně kombinace HDD a SSD.

  Druhy notebooků

  Notebooky 2v1

  Notebooky 2v1 jsou kombinací přenosného počítače a tabletu. Nabízí dotykový displej na hraní her i odpojitelnou klávesnici pro pohodlné psaní. Malé rozměry a variabilita z nich dělají skvělé zařízení na cesty i pracovní schůzky.

  • dotykový displej
  • malé rozměry
  • dlouhá výdrž baterie
  • vyšší cena neúměrná výkonu
  • kratší životnost
  Prohlédnout nabídku

  Apple MacBooky

  Apple notebooky jsou vybavené propracovaným operačním systémem a odolnou celokovovou konstrukcí. Hodí se na práci i cestování, pro hráče však nejsou tou nejlepší variantou.

  • nadprůměrná výdrž baterie
  • kompatibilita s dalšími zařízeními Apple
  • vyladěný operační systém
  • dlouhá životnost
  • vyšší cena
  • nevhodné na hraní
  • menší kapacita disku
  Prohlédnout nabídku

  Ultrabooky

  Ultrabooky jsou lehké a tenké, díky tomu se hodí pro časté přenášení, ať už do školy nebo na pracovní porady.

  • nízká hmotnost
  • vysoká výdrž baterie
  • SSD disk
  • vyšší cena
  • slabší výkon
  • menší kapacita disku
  Prohlédnout nabídku

  Herní notebooky

  Nejlevnější herní notebooky pořídíte do 25 000 korun. Mezi jejich nejdůležitější vlastnosti patří špičková grafická karta, silný výkon a kvalitní displej. Dražší modely využijete nejen na hraní, ale zvládnou také editaci fotek či videí.

  • kvalitní grafika
  • nadstandardní výkon
  • slabší výdrž baterie
  • větší váha
  Prohlédnout nabídku

  Levné domácí notebooky

  Běžné notebooky na doma nabízejí průměrný výkon a velký displej pro pohodlné sledování filmů, surfování na internetu nebo běžnou kancelářskou práci.

  • velký displej
  • vysoká kapacita
  • nízká cena
  • vyšší hmotnost
  • nižší výkon
  • plastová konstrukce
  Prohlédnout nabídku