10× více produktů za nejlepší ceny
10× více produktů za nejlepší ceny

Jak vybrat sluchátka

Hudba nám pomáhá soustředit se v práci, zpříjemňuje cestování hromadnou dopravou i motivuje k lepším sportovním výkonům. A se sluchátky ji můžeme poslouchat prakticky kdykoliv a kdekoliv. Poradíme vám, jak vybrat taková, která vám perfektně padnou a postarají se o ten nejlepší hudební zážitek.

Základní tipy pro výběr sluchátek

 • Nejkvalitnější zvukový výkon podávají sluchátka s uzavřenou konstrukcí.
 • Sluchátka musí být v první řadě pohodlná, ať už je budete využívat v práci nebo při sportu.
 • Nenechte se zlákat trendy designem, důležitá je kvalita reprodukce hudby.

Podle čeho vybírat sluchátka?

Na trhu existuje nepřeberné množství sluchátek, která se liší typem provedení, konstrukcí, designem i cenou. V první řadě je důležité se rozhodnout, jaký typ a konstrukce vám bude vyhovovat.

Typy sluchátek

Každý typ konstrukce sluchátek má svá pro i proti, konečný výběr tak závisí hlavně na osobních preferencích. Některá jsou pohodlná na celodenní nošení, jiná zase šetří váš sluch.

Sluchátka okolo uší (circumaurální)

Sluchátka okolo uší neboli přes hlavu obklopují celé ucho, díky tomu jsou pohodlná pro několikahodinový poslech a mají kvalitní reprodukci zvuku, často se s nimi setkáte zejména u dražších modelů. Bývají však větších rozměrů a neskladná, nejsou proto vhodná pro sport ani cestování.

Sluchátka na uši (supraaurální)

Tento typ sluchátek na ucho přiléhá, nepřekrývá ho však celé, jak je tomu v případě circumaurálních sluchátek. Jsou skladná a pohodlná pro domácí i venkovní použití.

Do uší (intraaurální)

Pecky a špunty jsou sluchátka, která se strkají přímo do ucha. Spolehlivě tak izolují ruchy z okolí, ne každému jsou však pohodlná. Při používání těchto sluchátek ve městě je také potřeba zvýšené opatrnosti a pozornosti.

Bezdrátová sluchátka od ikonické značky MARSHALL zvládnou na jedno dobití přehrát až 30 hodin hudby.
Bezdrátová sluchátka od ikonické značky MARSHALL
TIP: Nezapomeňte, že pecky ani špunty není vhodné využívat pro poslech déle než dvě až tři hodiny.

Bezdrátová sluchátka

Bezdrátová sluchátka k přenosu zvuku využívají bezdrátovou technologii, díky tomu jsou pohodlnější a poskytují více volnosti v pohybu než jejich drátový protějšek. V nabídce je najdete jak v provedení přes hlavu, tak i peckové variantě. Kvalitní modely mohou mít dosah až 100 m od přehrávacího zařízení, mají však v sobě zabudovanou baterii, kterou je potřeba pravidelně dobíjet.

True Wireless sluchátka

True Wireless sluchátka jsou moderní verzí bezdrátových sluchátek a v posledních měsících roste jejich obliba. Uživatelům poskytují naprostou svobodu v pohybu, jsou malá, lehká, nemají žádný kabel a disponují perfektním zvukem. Regulovat hlasitost je možné přes dotykové ovládání, takže jakmile se s někým pustíte do řeči, stačí se jen dotknout sluchátka a hudba se ztlumí. Nechybí ani vestavěný mikrofon, který vám umožňuje sluchátka využívat také jako handsfree k telefonu.

Počítejte s tím, že sluchátka budete muset pravidelně nabíjet a v půlce dne se vám tak může stát, že zůstanete bez zvuku. Součástí balení většinou bývá nabíjecí pouzdro, které zvládne sluchátka dobít zhruba čtyřikrát.

Bezdrátová sluchátka
True Wireless sluchátka umožňují regulovat hlasitost i přijímat hovory dotykovým ovládáním přímo na sluchátku.
TIP: Při výběru se zaměřte na stupeň krytí IP, minimální je IP x3, které chrání před deštěm.

Sluchátka podle typu použití

Jiná sluchátka potřebují náruživí sportovci, milovníci hudby nebo hráči her. Sluchátka proto vybírejte zejména podle jejich využití. Kategorie se mezi sebou liší nejen provedením, ale především pohodlím, funkcemi i kvalitou zvuku.

Herní sluchátka

Pohodlí, dokonalá izolace ruchů z okolí a kvalitní zvuk. To jsou základní parametry, které by herní sluchátka pro náročné hráče měla splňovat.

 • Nejpohodlnější je provedení okolo uší s uzavřenou konstrukcí
 • Pro online hry nesmí chybět odpojitelný mikrofon
 • Sluchátka musí být pohodlná i po několikahodinovém hraní, všímejte si proto polstrování
 • Do děje vás nejlépe vtáhnou sluchátka s prostorovým 7.1 kanálovým zvukem
Herní sluchátka
Oblíbená Kingston HyperX Cloud sluchátka díky 7.1 kanálu dodají hraní zcela novým rozměr.
Sluchátka na sport

Sportovní sluchátka vybírejte především podle typu sportu. Ideální jsou ta bezdrátová či True Wireless. Měly by mít vysoký stupeň IP, který je ochrání nejen před vodou, ale také nečistotami a potem.

 • Sluchátka vám musí perfektně držet v uších
 • Všímejte si IP ochrany proti potu a vodě
 • Bezdrátová sluchátka vám poskytnou maximální svobodu v pohybu
 • Manipulaci se sluchátky vám během sportu usnadní dotykové ovládání
Sportovní sluchátka
Sportovní sluchátka vám musí do ucha dokonale padnout, abyste je při prudších pohybech neztratili.
Sluchátka na cesty

Sluchátka na cesty musí dobře izolovat okolní šum, být skladná a hlavně odolná. A to nejen vůči dešti, ale také opotřebení.

 • Cestovní sluchátka vybírejte ze nabídky tzv. špuntů, pecek nebo sluchátek na ucho
 • U drátových sluchátek si všímejte kabelu, měl by být odolný a plochý, aby se vám nezamotával
Sluchátka do kanceláře

Stejně jako u herních sluchátek, i tady hraje významnou roli pohodlí a schopnost izolace ruchů z okolí. Komfortní sluchátka kolem uší a s lehkou konstrukcí jsou do práce ideální variantou.

 • Pokud v práci často telefonujete, sluchátka by měla mít odnímatelný mikrofon
 • Lehká konstrukce a měkké polstrování
 • Pro spolehlivější připojení během hovorů jsou lepší klasická drátová sluchátka
Sluchátka na doma

Ať už pro nerušený poslech hudby, nebo sledování filmů, sluchátka pro domácí využití by měla mít v první řadě špičkový zvuk a komfortní provedení.

 • Na doma jsou nejpohodlnější sluchátka s konstrukcí okolo uší, chcete-li si je sem tam vzít ven, vybírejte z kategorie sluchátek na uši, která jsou skladnější
 • Všímejte si i délky kabelu sluchátek pro pohodlný poslech na gauči

Parametry a funkce

Výběr sluchátek se neobejde bez řady technických parametrů, shrnuli jsme pro vás proto jen ty klíčové, které mají zásadní vliv na kvalitu zvuku.

 • Blokace a izolace zvuku
  Nejmodernější sluchátka už umí hluk z vnějšku blokovat díky technologii Active Noise Control. Tato funkce výrazně snižuje ruchy z vnějšího prostředí tím, že vytváří vlastní frekvenci, která okolní šum, zjednodušeně řečeno, částečně vymaže.
  Opravdu kvalitní sluchátka se zvukovou izolací nepropustí ani dětský pláč, ani ruch dálnice. Čím lépe však redukují hluk z okolí, tím více jsou těsné a uši se v nich mohou nepříjemně potit.
 • Frekvence
  Frekvence v Hz udává, jak vysoko či nízko položené zvuky umí sluchátka přehrát. Skuteční audiofilové sáhnout po sluchátkách s frekvencí 45 000 Hz, běžný milovník hudby si však bohatě vystačí s rozsahem okolo 20 000 Hz.
 • Citlivost Pogumované nožičky nebo přísavky zvýší stabilitu zapnutého přístroje.
 • Bezpečnostní pojistka
  Citlivost sluchátek se udává v dB a prozradí vám, jak dobře sluchátka přijímají signál z přehrávacího zařízení. Čím vyšší hodnota, tím větší hlasitost a nižší spotřeba energie.

Spárování s mobilním telefonem

Ideální je párovat mobilní telefon s bezdrátovými sluchátky od stejného výrobce. Například Apple Air Pods vám sice půjdou propojit s Android telefonem a naopak, nikdy z nich však nevytěžíte maximum.

U bezdrátových sluchátek si všímejte především kodeků, které mají na starosti převod signálu z mobilu. Apple využívá kodek AAC, většina telefonů s Androidem zase aptX, Samsung má pak vlastní kodek HD/UHQ-BT.

Oblíbené značky sluchátek

Apple

Značka Apple stojí za revolucí na poli sluchátek, Apple AirPods byly totiž vůbec první True Wireless sluchátka na světě. Perfektně potlačují hluk z okolí, dobíjecí pouzdro má výdrž více než 24 hodin a nejnovější generace už podporuje hlasové příkazy, takže je můžete ovládat i bezdotykově.

Apple sluchátka
Marshall

Prvotřídní zvuk dodávají světu Marshall sluchátka už přes půl století a patří k základní výbavě každého milovníka hudby. Sluchátka mají ikonický design hned v několika barevných provedeních. Většina sluchátek je bezdrátová, přes uši a případně s mikrofonem, samozřejmě v nabídce najdete i klasická sluchátka do uší, která v sobě ukrývají špičkový zvuk v malém provedení.

Marshall sluchátka
Xiaomi

Oblíbená značka mobilních telefonů Xiaomi má ve svém portfoliu mimo jiné také kvalitní bezdrátová Bluetooth sluchátka. Nejnovější model True Wireless sluchátek je Xiaomi Mi True Wireless Earbuds, mezi sportovci jsou pak populární sluchátka s odnímatelným klipem Xiaomi Amazfit Powebuds.

Xiaomi sluchátka
Samsung

V dílně Samsungu vznikla originální Bluetooth sluchátka Galaxy Buds a Galaxy Buds+. Díky atypickému fazolovému tvaru v uchu perfektně sedí a jsou pohodlná i při dlouhodobém nošení. Sluchátka Samsung vyrábí v několika barevných variacích, pyšní se skvělou zvukovou kvalitou a aktivní redukcí šumu.

Xiaomi sluchátka