Jak správně topit kondenzačním kotlem

Kondenzační kotle jsou oproti klasickým kotlům výrazně efektivnější a úspornější, proto jsou stále častěji k vidění v našich domácnostech. Tento typ kotle má však jistá specifika, kterým je třeba porozumět, aby bylo topení efektivní a úsporné. V případě, že byste v kotli topili nesprávným způsobem, příliš neušetříte. Pojďte se podívat na to, jak správně topit kondenzačním kotlem a jaké je jeho optimální nastavení!

Jak správně topit kondenzačním kotlem

Jak funguje kondenzační kotel?

Než se dostaneme k tomu, jak správně topit v kondenzačním kotli, je třeba si říct, jak toto zařízení funguje.

Kondenzační kotel na rozdíl od běžných kotlů využívá také spaliny, které u běžného kotle odcházejí skrze komín přímo ven. Kondenzační kotle jsou vybaveny výměníkem, ve kterém vzniklá pára kondenzuje a vzniklé teplo používá k ohřevu teplé vody, až poté odchází komínem zbytkové spaliny. Díky tomu je topení efektivnější a snižuje náklady na provoz kotle.

kondenzační kotel

Zvolte správný výkon kotle a instalaci svěřte odborníkovi!

Pokud kotel teprve pořizujete, vyberte takový model, který svým výkonem bude odpovídat celkovým tepelným ztrátám domu. Pokud zvolíte příliš slabý kotel, nedokáže dům dostatečně vytopit. V případě, že zvolíte naopak příliš výkonný kotel, bude se často spínat a vypínat, což mu rozhodně neprospívá.

Kondenzační kotel by měl vždy instalovat odborník, ten vás také seznámí se základním ovládáním a nastavením kotle. Minimálně jednou za rok byste měli kotel nechat zkontrolovat.


Základem úsporného topení je vhodná otopná soustava

Především v případě, že kondenzačním kotlem nahrazujete starší klasický kotel, je třeba zvážit úpravu topné soustavy. Pro kondenzační kotle nejsou příliš vhodné staré litinové radiátory, které se kvůli nižší teplotě otopné vody budou dlouho nahřívat. Naopak velmi vhodné pro tyto kotle je podlahové topení.


Kondenzačním kotlům prospívá nízká teplota otopné vody

Velmi důležitá je teplota vody v otopné soustavě. Teplota vratné vody by měla dosahovat maximálně 45 °C, optimální teplota je 32 °C. Ve chvíli, kdy voda překročí hranici 45 °C, přestává kotel kondenzovat a tím pádem ztrácí svoji výhodu.


Úspěch zaručí především správná regulace kondenzačního kotle!

Abyste dosáhli optimálního vytápění domu za pomoci kondenzačního kotle, je třeba bravurně zvládat regulaci topení. Díky tomu se nebude dům zbytečně přetápět. Většina kondenzačních kotlů má již moderní ekvitermní regulaci, která se to správné nastavení kotle postará za vás, navíc ji můžete ovládat pohodlně na dálku pomocí chytrého telefonu nebo jiného zařízení! Jak tato regulace funguje?

Na severní stěnu domu se instaluje čidlo, které snímá aktuální venkovní teplotu. Na základě těchto dat kotel vyhodnotí, na kolik stupňů má ohřát otopnou vodu. Aby tento systém správně fungoval, je zásadní správné nastavení tzv. ekvitermní křivky, která zhodnotí prostor i tepelné ztráty domu. Tuto křivku byste si měli nechat spočítat odborníkem, aby bylo vytápění kondenzačním kotlem co nejefektivnější!

Jak správně topit kondenzačním kotlem

TIP: V případě, že máte doma kondenzační kotel, který ekvitermní regulací vytápění> nedisponuje, nezoufejte! Obvykle není problém ji dokoupit.


Nejčastěji kladené otázky při vytápění kondenzačním kotlem

Jaký je rozdíl mezi klasickým plynovým a kondenzačním kotlem?

U klasického plynového kotle nenajdete výměník, který efektivně využívá teplo ze spalin. Běžné kotle na plyn tedy odvádí spaliny přímo do komína bez toho, aby je jakýmkoliv způsobem dále využily. Kondenzační kotle umí právě díky výměníku spaliny zpracovat a proměnit v teplo.

Jak odvádět kondenzát z kotle?

Kondenzát, který v kotli během provozu vzniká, je nejlepší odvádět zapojením do kanalizace. Pokud tedy dům teprve stavíte, myslete na odbočku kanalizačního vedení, abyste nemuseli podstupovat pozdější stavební úpravy.

Jaké radiátory pořídit ke kondenzačnímu kotli?

Pokud chcete do otopné soustavy kondenzačního kotle zařadit radiátory, doporučujeme vybírat modely pro nízkoteplotní topení s ventilátorem.


Další zajímavé články z naší dílny Hobby a zahrada

Jak topit v krbových kamnech

Krbová kamna jsou nejen skvělým zdrojem tepla, navíc v místnosti vytváří jedinečnou atmosféru a působí útulně... celý článek

Jak vybrat přímotop

Přímotopy jsou skvělým doplňkovým zdrojem tepla – využijete je v domácnosti, kde doplňují centrální vytápění, na chatách... celý článek

Biokrb umístíte i tam, kde není komín!

Biokrby jsou nádhernou podívanou všude tam, kde dispozice bytu či domu neumožní... celý článek