Jak vybrat přímotop
Přímotopy jsou skvělým doplňkovým zdrojem tepla – využijete je v domácnosti, kde doplňují centrální vytápění, na chatách, chalupách, v menších místnostech a všude tam, kde potřebujete rychle a efektivně zvýšit teplotu v místnosti. Přímotopy mohou mít mnoho podob, v našem článku vám je postupně představíme. Poradíme také, jak určit odpovídající výkon přímotopu, kam jej umístit a jaké chytré funkce mohou usnadnit jeho používání!
Proč si pořídit přímotop?
- Vytopí prostor za krátký čas.
- Je mobilní a lze jej přenášet dle potřeby.
- Nabízí jednoduché ovládání.
Je třeba zmínit, že přímotopy se nedoporučují jako hlavní zdroje tepla, jejich provozní náklady jsou totiž poměrně vysoké. Proto se užívají spíše jako doplňkový zdroj tepla k centrálnímu vytápění.
Přímotopy mají mnoho podob! Který bude pro vás ten nejvhodnější?
Přímotopy můžeme dělit do několika skupin, které se liší způsobem produkování tepla – jejich společným rysem je to, že všechny v krátké době vyhřejí okolní prostor. Dle toho, do jakého prostoru chcete přímotop umístit a jaký druh energie chcete využívat k jeho provozu, si můžete vybrat z následujících topidel to nejvhodnější:
Elektrické konvektory jsou schopny rychle vytopit menší místnosti!
Mezi nejznámější přímotopy patří elektrické konvektory. Do konvektoru je nasáván studený vzduch, který ohřívá topné těleso a pomocí ventilátorů jej vrací zpět do místnosti. Využijete je jako doplňkové topidlo např. k podlahovému topení, v některých bytech s menšími místnostmi mohou být také primárním zdrojem tepla. Moderní konvektory mají jednoduchý, minimalistický vzhled a můžete je umístit do prostoru i na zeď dle potřeby. Většina levnějších konvektorů má tělo vyrobené z plechu, dražší modely jsou z tvrzeného skla.
- snadná instalace, stačí je zapojit do el. zásuvky
- snadno se přenáší
- vyhřejí prostor za krátký čas
- vyšší provozní náklady
Olejové radiátory výborně akumulují teplo, hřejí i po vypnutí!
Olejové radiátory na elektřinu jsou si vzhledově velmi podobné s klasickými radiátory na zeď. Jejich tělo je však naplněno olejem, který akumuluje teplo z topného tělesa a pak skrze stěny sálá do okolí. Radiátory jsou vybaveny kolečky, takže je lze přesouvat z místa na místo. Dle velikosti místnosti můžete vybírat z několika velikostí.
- sálají i dlouho po vypnutí
- jednoduchá obsluha
- nevíří vzduch, vhodné i pro alergiky
- vysoká hmotnost
- poměrně náročné na spotřebu energie
Teplovzdušné ventilátory využijete při vytápění lokálních míst!
Teplovzdušné ventilátory šíří ohřátý vzduch do místnosti. Obvykle se jedná o kompaktní spotřebiče, které můžete snadno přenášet z místa na místo a vytápět s jejich pomocí lokální prostor – např. koupelnu či toaletu, nebo mohou pomoci vysušit vlhké zdivo a podobně.
- malé a skladné
- rychlá účinnost
- vytápí pouze lokálně
- ihned po vypnutí přestanou vydávat teplo
Infrazářiče velmi rychle navodí pocit tepla!
Jestliže hledáte přímotop, u kterého bude pocit tepla takřka okamžitý, sáhněte po infrazářiči. Tyto tepelné zářiče pracují s vysokými teplotami a halogenovým nebo infračerveným světlem, které šíří do okolí! Jsou ideální například do dílny, koupelny nebo i na terasu při posezení s přáteli – zkrátka všude tam, kde potřebujete okolní prostor rychle vyhřát.
- okamžitá účinnost
- tichý chod, nevíří vzduch
- vytápí pouze prostor kolem sebe
Infrapanely vynikají nízkou spotřebou energie!
V posledních letech roste obliba infrapanelů, které nejen, že dobře vypadají, protože jsou velmi tenké a minimalistické, ale zároveň díky sálavému infračervenému světlu vydávají intenzivní teplo do okolí a ohřívají okolní předměty, které teplo odrážejí zpět do místnosti. Protože jsou schopny pracovat s použitím nízkých teplot, mají velmi malou spotřebu el. energie. Mohou být vyrobeny ze skla nebo mramoru, který má skvělé akumulační schopnosti.
- nízká spotřeba energie
- možnost instalace na stěny i strop
- vytápí především blízké okolí
→ Pořídit můžete i další druhy přímotopů:
Využijete i tam, kde není přívod elektrické energie, např. na chatě. Stačí zapojit plynovou láhev, zažehnout jiskru a topidlo začne vydávat teplo. Je však třeba prostor odvětrávat.
Mohou být plynové nebo naftové, hodí se do všech dobře odvětrávaných prostor, k vytápění velkých skladů i hal, nebo pro vysoušení hrubé stavby domu.
Radiátory ve formě žebříku jsou ideální do koupelen, protože zabírají minimum místa a zároveň je lze využít jako sušák vlhkých ručníků.
Jsou ideální v případě, že se potřebujete ohřát ve venkovním prostoru. Sálají teplo do okolí a hodí se na zahrady i terasy.
Při výběru přímotopu hraje hlavní roli příkon a spotřeba energie!
Předtím, než začnete vybírat konkrétní přímotop, měli byste zjistit, jaký příkon spotřebiče bude pro vaše potřeby odpovídající. Ten se odvíjí od velikosti místnosti, kterou chcete vytápět – je rozdíl ve vytápění malé koupelny nebo rozlehlého obývacího pokoje.
Počítejte, že na 1 m² prostoru, budete potřebovat příkon zhruba 80 Wattů. Pokud tedy chcete vytápět místnost o rozloze 20 m², měli byste pořídit přímotop s výkonem min. 1 600 Wattů.
Spotřeba energie se odvíjí od příkonu topidla. Mezi nejúspornější modely patří topné panely, energeticky nejnáročnější bývají elektrické konvektory a infrazářiče. Proto se doporučuje využívat nízkého tarifu elektřiny, který náklady na vytápění výrazně sníží.
Využijte funkcí, které moderní přímotopy nabízí!
- Termostat – jednoduše si nastavíte teplotu, na kterou chcete místnost vytápět, a ve chvíli kdy teplota v místnosti dosáhne dané hodnoty, přímotop se vypne. Pokud teplota klesne, opět se zapne.
- Dálkové ovládání – využít můžete dálkového ovládání, některé modely lze dokonce propojit s chytrým telefonem a ovládat je na dálku skrze mobilní aplikaci.
- Časovač – s jeho pomocí si můžete nastavit čas, kdy se přímotop zapne. Můžete si tak snadno vytopit byt před návratem z práce nebo cest.
Nejčastěji kladené otázky při výběru přímotopu
Jaký přímotop je vhodný pro alergiky?
Pokud máte doma alergiky, rozhodně se vyhněte přímotopům s ventilátorem, které víří vzduch a tedy i prach. Zaměřte se spíše na infrapanely na olejové radiátory.
Jak výkonný přímotop pořídit?
Výkon přímotopu se odvíjí od velikosti vytápěné místnosti. Na jeden metr čtvereční je obvykle třeba výkonu cca 80 Wattů. Vždy je lepší pořídit výkonnější přímotop, který nabízí několik stupňů vytápění.
Kam umístit elektrický přímotop?
Elektrické přímotopy bývají vybaveny stojkami, takže je můžete volně instalovat kamkoliv do prostoru. Zároveň však mají v zadní části konstrukci, díky které je snadno uchytíte i do zdi. Některé modely lze přebarvit barvou v odstínu stěny, takže nebudou v interiéru působit rušivým dojmem.
Další zajímavé články z naší dílny Hobby a zahrada
Jak vybrat radiátor
Radiátory se hojně využívají k vytápění domů i bytů. Dnes už nejsou na trhu pouze žebrové radiátory, které... celý článek
Efektivní úklid zajistí multifunkční aku pomocníci.
Chcete mít dostatečný přísun teplé vody pro celou domácnost? V tom případě je třeba vybrat vhodný zásobníkový tlakový bojler... celý článek
Jak vybrat krbová kamna s výměníkem
Krbová kamna s výměníkem mohou být hlavním nebo vedlejším zdrojem tepla, kterým lze vytápět váš domov... celý článek