10× více produktů za nejlepší ceny
10× více produktů za nejlepší ceny

Jak vybrat autobaterii

Autobaterie asistuje při každém startu automobilu a pohání jeho elektronickou výbavu, proto patří k nedílné výbavě každého vozu. Jednou za několik let je nutné starou autobaterii vyměnit za novou. Výběru kvalitní autobaterie byste měli věnovat dostatek času – rozhoduje typ, kapacita i velikost akumulátoru. Především pak v zimních měsících, kdy jsou teploty často pod bodem mrazu, se kvalita autobaterie prověří. Vybírat můžete moderní bezúdržbové nebo trakční baterie, jejichž životnost je oproti klasickým modelům výrazně delší.

Jak vybrat autobaterii tak, aby pasovala do vašeho auta?

Jelikož je na trhu obrovské množství modelů autobaterií, které se liší výkonem, rozměry, napětím i pólováním, je třeba při výměně baterie zvolit vhodný typ pro váš model automobilu. Jak zjistit, který potřebujete? Existuje několik způsobů:

  1. Řiďte se označením na staré autobaterii, pokud jste si jisti, že se jedná o původní autobaterii z výroby nebo ji instaloval zkušený automechanik.
  2. Potřebný typ autobaterie můžete zjistit také z VIN kódu.
  3. Pokud máte manuál k automobilu, i zde najdete vhodný typ autobaterie pro váš vůz.

Klasická, bezúdržbová nebo trakční baterie – čím se liší a kterou vybrat?

Autobaterie můžeme dělit dle toho, jak náročné jsou na údržbu a na jakém principu fungují. Existují tři základní skupiny autobaterií, které si rozebereme podrobněji.

Klasické (údržbové) autobaterie najdete u starších modelů aut

Klasické autobaterie, které vyžadují údržbu v podobě pravidelné kontroly napětí a především dolévání destilované vody (elektrolytu) . Tyto modely se užívají spíše u automobilů starších ročníků a dnes již příliš rozšířené nejsou právě z důvodu nutnosti pravidelné údržby. Na druhou stranu samotná údržba není nikterak náročná – stačí pouze odšroubovat víčko autobaterie a dojít elektrolyt destilovanou vodou až po rysku. Výhodou těchto autobaterií může být poměrně nízká cena.

Bezúdržbové baterie jsou nejrozšířenější a vyžadují minimální údržbu

Moderní bezúdržbové autobaterie se užívají pro většinu současných vozidel. Jejich výhoda spočívá v tom, že není nutné do baterie dolévat destilovanou vodu. Současně však platí, že byste měli u baterie pravidelně kontrolovat stav napětí a nenechat jí úplně vybít (pozor především v zimních měsících), protože tím se výrazně zkracuje její životnost.

Trakční baterie dobře snáší i opakované vybití

Trakční baterie oproti předchozím typům nejsou určeny pro jednorázový velký výdej energie při startu, ale dodávají energie průběžně v menší míře. Proto jsou vhodné do karavanů, obytných vozů nebo lodí. Jejich výhodou je také to, že lépe odolávají i opakovanému hloubkovému vybíjení.

TIP! Asi každému už se někdy stalo, že se auto nepodařilo nastartovat z důvodu vybití autobaterie. Proto doporučujeme vozit v autě startovací kabely.

Dělení autobaterií dle použité technologie. Která je ta nejúčinnější?

K výrobě autobaterií se dnes užívá celá řada technologií, které ovlivňují životnost, výkonnost i odolnost autobaterie. Které to jsou a jaké jsou jejich přednosti a nevýhody?

Olověné autobaterie jsou levné, ale nejméně výkonné

Olověné baterie mají olověné elektrody a elektrolyt v podobě kyseliny sírové. Dnes je na trhu najdete spíše výjimečně a využití najdou spíše u starších automobilů a veteránů.

  • nízká cena
  • nízký výkon
  • rychlé opotřebení, krátká životnost
  • náročná údržba

AGM autobaterie se vyplatí pořídit do energeticky náročných vozů

Tyto AGM moderní autobaterie neobsahují elektrolyt ve formě tekutiny, ale jsou jím napuštěna skelná vlákna. Užívají se u všech moderních automobilů, které mají vyšší nároky na elektřinu díky novým elektronickým funkcím.

  • vysoký výkon
  • dobře odolávají i v případě úplného vybití
  • dlouhá životnost
  • vhodné pro auta s funkcí Start Stop
  • vyšší cena
  • vyžadují speciální typ nabíječky

Gelové autobaterie patří k nejvýkonnější a nejlepším

Gelové autobaterie jsou ještě o stupeň kvalitnější, než autobaterie AGM, liší se tím, že elektrolyt je zde ve formě křemičitého gelu.

  • velmi výkonné, s dlouhou životností
  • výborně odolávají vybití
  • mohou být instalovány i v mírném náklonu
  • samovybíjení autobaterie je minimální
  • pořizovací cena je vyšší
  • také jsou určeny pro speciální nabíječky
Nabíječky autobaterií využijete v případě, že parkujete venku i během zimy, jezdíte spíše kratší vzdálenosti nebo jezdíte autem pouze příležitostně. Všechny tyto jevy mají vliv na rychlejší vybíjení autobaterie.

Při výběru rozhodují především technické parametry autobaterií!

V případě, že už máte jasnou představu o tom, který typ baterie bude pro vaše potřeby nejvhodnější, zaměříme se na jednotlivé technické parametry, které jsou stěžejní pro odpovídající výběr autobaterie do konkrétního vozu.

Pozor na rozměry autobaterie!

Při výběru autobaterie byste měli nejdříve ověřit, jaké máte pod kapotou prostorové možnosti pro její umístění. Jelikož má každé auto jinak řešené uložení jednotlivých dílů a baterie každého výrobce mají jiné rozměry (obvykle také platí, že čím vyšší má autobaterie výkon, tím je větší), doporučujeme důkladně přeměřit prostor vymezený pro umístění baterie nebo nejlépe původní baterii (délka, šířka, výška). V opačném případě se může stát, že baterie bude příliš velká, nebo příliš vysoká či nízká a nebude možné ji správně nainstalovat.

Napětí autobaterie

U drtivé většiny autobaterií pro osobní vozy je správné napětí 12 V (při měření elektroměrem by měla mít plně nabitá autobaterie cca 12,6 V). U veteránů můžete narazit na napětí 6 V.

Kapacita autobaterie

Kapacita autobaterie značí, kolik proudu umí autobaterie vydat za danou časovou jednotku. Značí se v ampérhodinách (Ah). Kapacitu baterie vybírejte vždy dle údajů z manuálu nebo staré autobaterie. Pokud vám to prostor pod kapotou dovoluje, můžete zvolit vyšší výkon autobaterie, nikdy však nevolte nižší, protože by automobil nemusel správně pracovat.

→ Jaké jsou nejběžněji využívané kapacity autobaterií?

  • Autobaterie 60 Ah – obvykle vystačí pro benzínové motory osobních automobilů.
  • Autobaterie 74 Ah – se běžně používají pro dieselové motory osobních vozů.
  • Autobaterie 100 Ah – a vyšší bývají vhodné pro dodávky a nákladní automobily.
Startovací proud

Výše startovacího proudu značí, kolik proudu je schopna baterie vydat při startování vozidla. Udává se v ampérech. Zde opět platí, že byste měli volit dle daného modelu vozu. Obecně lze říci, že čím je vozidlo výkonnější, tím vyšší startovací proud bude zapotřebí. Nikdy nevybírejte akumulátory s nižším startovacím proudem, než potřebujete.

Polarita

Každý autobaterie má kladný pól (+) a záporný pól (-). Dle toho, na které straně se nachází kladný pól (často označený červeně) se jedná o baterii s pravým pólováním (+ je na pravé straně), nebo levým pólováním (+ je na levé straně). Pro evropské automobily je běžné pravé pólování.

→ Pozor dejte také na velikost pólů. Většina evropských aut má totožnou velikost. U asijských aut se můžete setkat s výrazně užšími póly. Velikost pólů je důležitá kvůli odpovídající velikosti objímek, které musí na póly přesně dosedat.

Autobaterie Varta

Autobaterie od firmy Varta lze použít do osobních vozů i dodávek, k dostání jsou také autobaterie pro motocykly, čluny a další vozidla. Vybírat můžete z řad Powersports, ProMotive, Silver Dynamic Auxiliary a dalších. Samozřejmostí je kompatibilita s funkcí Start Stop.

Autobaterie Varta

Autobaterie Exide

Autobaterie Exide také patří ke stálicím na trhu. Disponují moderní technologií LifeGrid®, které jsou ideální pro pokročilé systémy Start Stop, u kterých se využívá k dobíjení energie z regenerativního brzdění. Vybírat můžete modely AGM, EFB, Premium, Classic a další.

Autobaterie Exide

Mohlo by vás dále zajímat:

Jak vybrat autonabíječku

Asi většině z nás se už někdy stalo, že se nám nepodařilo automobil po ránu nastartovat. Obvykle je na vině... celý článek

Jak vybrat zimní pneumatiky

S příchodem zimy nastává čas přezutí pneumatik z letních na zimní – ať už kvůli bezpečnosti na silnicích, tak kvůli zákonu... celý článek

Jak vybrat sněhové řetězy

Chystáte se na hory, nebo bydlíte v těžko dostupné oblasti, která je v zimních měsících často nesjízdná?... celý článek