Jak vybrat sněhové řetězy

Chystáte se na hory, nebo bydlíte v těžko dostupné oblasti, která je v zimních měsících často nesjízdná? V tom případě potřebujete sněhové řetězy, které pomohou ve chvíli, kdy už vzorek zimních pneumatik nestačí. Sněhové řetězy jsou dnes k dostání v mnoha podobách – od klasických rychloupínacích řetězů přes textilní nebo tekuté řetězy až po vyprošťovací pásy, které pomohou v extrémních situacích. S příchodem zimy je ten správný čas na výběr sněhových řetězů, navíc se v našem článku dozvíte, jak vybrat tu správnou velikost na váš automobil.

Jak vybrat sněhové řetězy

Kdy využijete sněhové řetězy?

Sněhové řetězy nejsou součástí povinné výbavy, mohou však nastat chvíle, kdy vás mohou doslova zachránit. Kdy se vybavit sněhovými řetězy?

 • Na horách a v těžko dostupných oblastech.
 • V zimních měsících na nezpevněných cestách, pokrytých sněhem.
 • Při zimních cestách do zahraničí – především do severských a hornatých oblastí.
 • Existují také silniční úseky, kde jsou sněhové řetězy povinné. Ty jsou značeny dopravní značkou.


Ocelové, textilní nebo tekuté řetězy? Předně rozhodují nároky na výkon!

Sněhové řetězy mohou mít mnoho podob – liší se použitým materiálem, technologií i způsobem nasazování. Každý typ je také vhodný do mírně odlišných podmínek. Pomůžeme vám vybrat ty nejvhodnější sněhové řetězy pro vaše využití.

Ocelové sněhové řetězy si poradí v i náročných sněhových podmínkách!

Ocelové sněhové řetězy patří k nejrozšířenějším. Ocel je odolný a velmi tvrdý materiál s dlouhou životností, navíc snese opravdu velké zatížení. Proto se kromě osobních automobilů užívají také pro těžkou zemědělskou nebo lesní techniku a zvládnou se pohybovat i ve velmi náročných sněhových podmínkách.

 • stačí použít na hnací nápravu
 • odolný a trvanlivý materiál i do náročných podmínek
 • při jízdě jsou poměrně hlučné
 • nevhodné pro sportovní vozy
Prohlédnout nabídku

→ Ocelové řetězy můžeme dělit do několika základních typů dle konstrukčního řešení řetězů:

Žebříčkové řetězy

V dnešní době najdete spíše zřídka. Přes běhoun pneu přechází pouze vodorovné pásy řetězů. Tyto modely se hůře nasazují (je nutné popojíždět autem) a kvůli nižší přilnavosti jsou vhodné spíše pro méně zasněžené silnice či do města.

Sněhové řetězy s příčkami

Patří k nejrozšířenějším, řetězy tvoří tvar připomínající písmeno X nebo H. Vynikají dobrou přilnavostí i stabilitou a záběrem. Snazší je také jejich montáž.

Sněhové řetězy se šikmou stopou

Patří k nejdražším, ale také nejúčinnějším. Pokrývají většinu běhounu pneumatiky, snadno se nasazují a mají vynikající přilnavost i záběr. Využijete je v horských oblastech nebo v náročném off road terénu.

Jak vybrat sněhové řetězy

Rychloupínací sněhové řetězy šetří čas i námahu!

Řada ocelových sněhových řetězů je v dnešní době vybavena rychloupínacím systémem, který výrazně zkrátí dobu instalace a tím ušetří čas i námahu. Navíc nebudete muset dlouho mrznout. Tyto modely mají často také automatickou regulaci napnutí řetězu.Prohlédnout nabídku

Textilní sněhové řetězy jsou vhodné pro občasné a spíše nenáročné využití!

Textilní sněhové řetězy naopak ocení majitelé sportovních automobilů nebo ti, kteří se do zhoršených sněhových podmínek dostanou pouze výjimečně a chtějí mít v autě po ruce skladnou zálohu, která jim v případě potřeby pomůže.

 • velmi tiché během provozu
 • snadná instalace, řetězy se za jízdy vycentrují
 • nepoškozují disky kol
 • jsou vhodné i pro sportovní vozy s malou konstrukční výškou
 • nedosahují výkonu jako ocelové řetězy
 • kratší životnost a nižší odolnost materiálu
Prohlédnout nabídku

Tekuté sněhové řetězy pomohou překonat krátký úsek s námrazou!

Tekuté sněhové řetězy nejsou řetězy v pravém slova smyslu. Jedná se o speciální sprej, který aplikujete přímo na pneumatiku. Jeho účinnost je však oproti klasickým sněhovým řetězům výrazně nižší a především krátkodobá (po dobu několik minut či několika stovek ujetých metrů). Tyto řetězy jsou vhodné jako pojistka v případě, že potřebujete překonat krátký nesjízdný úsek trati.

 • nízká pořizovací cena
 • snadná aplikace
 • výrazně nižší účinek
 • nevhodné do náročných horských podmínek
Prohlédnout nabídku

Automatické sněhové řetězy aktivujete pouhým stisknutím tlačítka!

Pokud se chcete vyhnout nekomfortnímu nasazování klasických řetězů v terénu, vyberte si automatické sněhové řetězy, které užívají nejmodernější technologii samoupnutí. Automatické sněhové řetězy připevníte v pohodlí a teple domova na disk kola a v případě potřeby je aktivujete pomocí dálkového ovládání. Samy se vycentrují a vypnou dle potřeby.

 • velmi snadná montáž
 • automatické nasazení bez nutnosti asistence
 • šetrné k diskům i pneu
 • vyšší cena
Prohlédnout nabídku

Jak vybrat správnou velikost sněhových řetězů? Rozhodují rozměry pneu!

Pozor, sněhové řetězy nejsou univerzální, vyrábí se v několika velikostech, které jsou uzpůsobeny rozměrům pneumatiky. Při výběru sněhových řetězů tedy potřebujete znát průměr, profil a šířku pneumatiky, případně model vozidla (v případě, že má originální pneumatiky).


Sněhové řetězy vybírejte také dle konstrukční výšky a typu vozidla!

U ocelových sněhových řetězů se liší také síla použitého materiálu:

Sněhové řetězy do šíře 3 mm

Jsou určeny pro menší zatížení a méně náročné podmínky (často jsou vhodné pro sportovní auta, která mají nižší konstrukční výšku a tak se pohodlně vejdou pod podběh).

Sněhové řetězy o šíři více než 3 mm

Jsou určeny pro ty, kteří se často pohybují v náročných sněhových podmínkách, a to i ve větších automobilech.

Maximální zatížení sněhových řetězů značí, jaká max. hmotnost může působit na každý článek řetězu. Můžeme je dle toho dělit do dvou kategorií:

Sněhové řetězy pro automobily do 2 tun

Pro většinu osobních automobilů.

Sněhové řetězy pro vozidla s hmotností 2 – 7,5 tuny

Pro SUV automobily, dodávky a nákladní automobily, tyto modely řetězů jsou obvykle značeny jako 4 × 4.

V případě zapadnutí nebo poruchy automobilu oceníte také kvalitní tažné lano, proto jej doporučujeme vozit stále u sebe.

Zapadli jste ve sněhu nebo do bláta? Je čas nasadit vyprošťovací pásy!

Vyprošťovací pásy se neužívají při běžné jízdě jako sněhové řetězy, jsou však značným pomocníkem v případě, že zapadnete a nedaří se vám vyjet zpět na pevnou vozovku. Vyprošťovací pásy jednoduše připevníte na běhoun pneumatiky, čímž zdrsníte její povrch a usnadníte výjezd ze sněhu, ledu nebo bláta

TIP! V případě, že v zimě často vyrážíte do extrémního terénu, jistě oceníte odolnou lopatku na sníh, která vám v případě potřeby pomůže rychle odhrabat sníh u zapadlého kola či nápravy. Lopatky jsou skládací a tak nezaberou v kufru auta mnoho místa.

Nejčastěji kladené otázky při výběru sněhových řetězů

1️⃣ Jak pečovat o sněhové řetězy?

Ocelové sněhové řetězy byste měli po každém použití opláchnout teplou vodou, osušit a až poté uložit do zpět kufříku. Pokud byste to neudělali, řetězy velmi rychle zreziví.