Jak vybrat brusku? Rozhodují funkce, příkon i ovládání!

Brusek najdeme na trhu celou řadu. Na první pohled se možná liší jen vzhledem či velikostí, rozdílů je však mnohem více a některé jsou opravdu zásadní. Chcete-li, aby bruska sloužila k vámi požadovaným účelům, je třeba provést opravdu důkladný výběr. Pojďme se tedy společně podívat na to, jak správně vybrat brusku.

Bruska není jen k broušení, ale zvládne také řezání, vyhlazování či odstraňování starých nánosů laků či barev. Než se pustíte do výběru a koupě brusky, měli byste mít jasnou představu o tom, k čemu ji budete používat. Měli byste vědět, zda plánujete brousit malé či velké povrchy, jestli je chcete spíše leštit či zdrsňovat, zda potřebujete opracovávat hrany či brousit rohy… Faktorů je celá řada a každý typ brusky zvládá něco jiného.

Jak vybrat brusku? Rozhodují funkce, příkon i ovládání!

Základní faktory výběru

Než se pustíme do základní specifikace jednotlivých typů brusek, pojďme se podívat na základní faktory výběru, které mají všechny společné.

Funkce

Při výběru brusky zjistěte, jaké funkce daná bruska nabízí. Na výběr jich je celá řada, ať už jde o bezpečnostní pojistku, regulaci otáček, ochranu před zpětným rázem, možnost upnutí ochrany před zpětným rázem, automatické zapnutí a vypnutí, udržování konstantních otáček či možnost odsávání prachu. Tyto funkce se často promítají také v ceně, proto si vždy porovnejte různé varianty.

Ovládání

Většina brusek se ovládá oběma rukama, najdete však i výjimky, kdy vám k obsluze postačí jedna ruka. V takovém případě můžete někdy volit i mezi variantou pro leváky a praváky, proto si nezapomeňte tento parametr zkontrolovat.

Ergonomie

Nekupujete-li brusku jen kvůli jednorázovému použití, měli byste se zajímat také o její ergonomii, která vám usnadní používání. Zjistěte si proto, zda daný model umožňuje polohování, jak jednoduchá či složitá je výměna brusných kotoučů a papírů, zda lze nastavovat držadla či je vyrobena z materiálů tlumících vibrace. Samozřejmostí by mělo být i jednoduché upínání.

Napájení

Při koupi brusky byste se také měli zamyslet nad tím, v jakém prostředí ji budete nejčastěji používat. Máte-li k dispozici dílnu se zavedenou elektřinou, pak můžete zvolit brusku s napájením z elektrické sítě. V opačném případě ale zvolte verzi s nabíjecím akumulátorem – tato verze je sice dražší, ale na druhou stranu vám umožňuje použití kdekoliv nezávisle na připojení k elektřině a zároveň nejste omezováni přívodním kabelem

Další faktory

Dalším důležitým faktorem je také samotná hmotnost brusky – ta je u hobby vibračních či úhlových brusek ideální v rozmezí od 1,5 kg do 2 kg, ale například u kotoučové brusky musíte počítat s tím, že čím vyšší hmotnost, tím vyšší stabilita, proto byste měli volit varianty s hmotností přibližně 15 kg. Rozhodující vliv pak mají také otáčky, tedy počet otočení kotouče či pásu za minutu, příkon neboli výkonnost brusky, či brusný úběr, který říká, za jak dlouhou dobu, jakou silou a jakým výkonem zvládne bruska obrousit danou oblast.

Typy brusek

Výše uvedená tabulka poskytuje základní přehled pro rychlou a snadnou orientaci, na základě které si můžete vybrat brusku dle svých potřeb. Nyní si pojďme představit jednotlivé typy podrobněji:

  • Úhlová bruska

Úhlová bruska je bez pochyby nejuniverzálnějším typem brusek. Často se setkáte s jejím slangovým označením flexa či rozbrušovačka, což už napovídá, že tento typ využívá rotační rozbrušovací kotouče, které snadno brousí a dělí různé materiály. Úhlová bruska se skvěle hodí pro rozbrušování a řezání dřeva, obkladů, dlažeb, plechů, cihel, kamene či kovů. Je ideální také pro odstraňování rzi.

Aby bylo řezání materiálů rychlé a plynulé, je nezbytný správný výkon – obecně platí, že čím tvrdší materiál chcete řezat, tím výkonnější by bruska měla být.

  1. Pro běžné domácí využití vám postačí bruska s příkonem 600 W.
  2. Pro náročnější aplikace a tvrdší materiály volte brusku s příkonem alespoň 1 000 W.

Stejně jako výkon hraje důležitou roli také průměr brusného kotouče – univerzální rozměr je 125 mm, pro méně náročné a drobnější činnosti vám postačí průměr 115 mm.

CHYTRÁ RADA

Při výběru úhlové brusky se kromě výkonu zaměřte také na to, zda je daný model vybaven elektronickou regulací otáček, pozvolným náběhem otáček a ochranou proti přetížení – tyto parametry jsou zásadní pro vaši bezpečnost. Při používání v náročných podmínkách by pak bruska měla být vybavena aktivním odsáváním prachu, které prodlouží její životnost.

  • Vibrační bruska

Vibrační bruska je osazena vibrační pracovní deskou, která pomocí kruhových pohybů a v závislosti na zvoleném brusném papíru zvládne opracovávat i velké plochy, u kterých je vyžadováno jemnější zbroušení. Vibrace jsou tlumeny vnitřními mechanismy, jako jsou například gumové silentbloky, takže práce s tímto typem brusky není náročná.

Vibrační bruska je vhodná zejména pro finální broušení a leštění dřevěných povrchů, hran a rohů. Nejčastěji najde své uplatnění při výrobě nábytku. Své využití má ale také při broušení plastů, měkčích kovů a tmelů (je třeba zvolit odpovídající brusný papír). Díky svému ergonomickému provedení se snadno drží a zvládnete s ní opracovat i nejrůznější rohy a hůře přístupná místa broušených materiálů, kam byste se nedostali s pásovou bruskou.

  1. Pro opracování malých ploch vám postačí bruska s příkonem do 200 W.
  2. Na větší plochy pak volte provedení s příkonem kolem 300 W.
  3. Chcete-li brusku používat pro profesionální účely nebo na opracování tvrdších materiálů, zvolte příkon vyšší než 300 W.

Důležitým faktorem je také rychlost broušení – pro standardní účely by měla být bruska schopna pracovat rychlostí 20 až 30 tisíc kmitů za minutu.

POZOR! Nepoužívejte tento typ brusky na broušení stavebních materiálů, jako je sádrokarton, či zdí – mohlo by dojít k poškození motoru v důsledku jemného prachu. Potřebujete-li brousit prašné materiály, používejte vždy brusku v kombinaci s vysavačem, nebo zvolte provedení, které je vybaveno funkcí odsávání prachu – tou již většinou disponují novější modely vibračních brusek.
  • Excentrická bruska

Brusné kotouče excentrické brusky fungují jako kombinace kmitavých a rotačních pohybů, které nezanechávají stopy po broušení, a proto má rozmanité využití. Můžete ji použít jak k broušení, tak také k leštění kovů, plastů, dřeva, skla, barev a laků, a to zejména hrubých, rovných a zaoblených povrchů. Nejčastěji ji využívají autoklempíři pro odstraňování starého laku a rzi z kapoty automobilů.

  1. Pro hobby použití vám postačí excentrická bruska s výkonem přibližně 180 W.
  2. Hledáte-li výkonnější model, pak vybírejte v rozmezí 180 až 300 W.

Důležitý je i výběr dle počtu brusných kmitů, kdy pro hobby brusky vám postačí rozpětí 20 – 22 tisíc kmitů za minutu, pro profesionální použití je pak vhodné zvolit počet kmitů kolem 30 000 za minutu. Zajímat byste se měli i o vyosení pohybu, takzvaný excentrický výkmit, který se udává v milimetrech – čím větší je výkmit, tím hladší finální povrchové úpravy dosáhnete.

POZOR! Pro každý broušený povrch je třeba vybrat odpovídající typ brusného papíru. U levnějších a starších typů excentrických brusek se brusné papíry připevňují pomocí kovových svorek, u novějších a dražších modelů pak brusné papíry fungují na principu suchého zipu, který je rychlejší a jednodušší. Proto vždy zkontrolujte, který typ potřebujete.
  • Pásová bruska

Pásové brusky jsou vhodné především pro ty, kteří chtějí opracovávat větší či velké plochy a zároveň z nich ubírat větší množství materiálu. Jsou vhodné pro opracování dřeva, plastů a kovů bez obsahu železa. Namísto brusného kotouče jsou vybaveny brusným pásem, který se neustále točí kolem hnací a vodící kladky, a na nějž se upevňuje brusný papír (ten volte v závislosti na aktuální aplikaci: na větší plochy je vhodný širší, na detailnější činnosti pak spíše menší).

Výhodou pásových brusek je to, že jsou opatřeny regulací otáček, takže si můžete upravit jejich sílu pro příslušný materiál.

  1. Pro hobby využití vám pak postačí bruska s příkonem do 700 W.
  2. Pro profesionální použití, extra velké plochy a tvrdé povrchy je ideální příkon nad 1 000 W.

Při koupi volte model vybavený odsáváním prachu, které zabraňuje šíření hoblin a brusného prachu po místnosti. Ověřte si také systém upínání brusného pásu a upřednostněte pákový systém, který je snadný a rychlý.

POZOR! Nepoužívejte pásovou brusku pro finální opracování povrchů – zanechává stopy ve směru běhu brusného pásu.
  • Deltová bruska

Deltová bruska vyniká svým trojúhelníkovým brusným lisem poháněným vibračním mechanismem, díky kterému je možné opracovávat také úzká a hůře dostupná místa. Hodí se proto pro detailní opracování rohů, hran, výklenků, nejrůznějších mezer a úhlů, a to jak dřevěných či kovových povrchů. Vhodná je i pro obroušení a zdrsnění ploch nátěrů a laků před nanesením další vrstvy.

Tyto trojúhelníkové brusky jsou navíc vyráběny v ergonomickém provedení, s přizpůsobenou rukojetí a kompaktní stavbou, proto se s nimi velmi dobře pracuje a bruska se dobře a snadno vede.


  • Bruska na sádrokarton / bruska pro suchou výstavbu

Tento speciální typ brusek je určen pro opracování a zahlazení spár mezi sádrokartonovými či polystyrenovými deskami. Je možné je použít i k úpravě a vyrovnání ostatních ploch stavebních materiálů, jako jsou různé izolační materiály či omítky, nebo k odstranění tapet a starých nátěrů.

Díky svému použití jsou vyráběny se speciální konstrukcí, která zabraňuje pronikání jemného prachu, a zároveň jsou opatřeny motorem se zvýšenou ochranou proti prachu, přesto je ale třeba používat při práci s nimi vysavač a veškerý prach pomocí něj odsávat. Některé brusky na sádrokarton mohou být vybaveny také sběrnými vaky pro zachytávání prachu.

  1. Budete-li tento typ brusky používat pouze příležitostně v domácích podmínkách, postačí vám varianta s příkonem 500 W a nižším počtem otáček.
  2. Pro profesionální využití byste měli volit variantu s příkonem kolem 1 200 W a 2 300 otáček za minutu.

Na výběr jsou pak také varianty s krátkou rukojetí, které jsou vhodné pro menší plochy, či s dlouhou pevnou či teleskopickou rukojetí, která dosahuje až 170 cm a je vhodná pro broušení ve výškách.

POZOR! Při používání brusky na sádrokarton / suchou výstavbu je třeba vždy používat ochranné brýle a respirátor.
  • Oscilační bruska

Oscilační bruska představuje multifunkční nářadí s výměnným pracovním nástrojem, které je možné použít k nejrůznějším činnostem. Pracuje na principu velkého počtu kmitů a hodí se na kovy, plasty, dřevo, keramiku i další materiály, které zvládne brousit, obrušovat, řezat i oškrabovat.

Oscilační bruska je opatřena upínacím pásem, pomocí nějž lze snadno vyměnit pracovní nástroj, kterým může být unašeč na brusný papír, pilka, nebo dláta různých tvarů a rozměrů. Nástroje jsou pak standardně uchycovány pomocí rychloupínacího systému, který zajišťuje rychlou a snadnou výměnu.

Stejně jako u ostatních typů brusek, i zde je rozhodující příkon.

  1. Pro hobby využití vám postačí oscilační bruska s příkonem přibližně 180 W.
  2. Profesionálové by měli zvolit příkon alespoň 300 W.

Výhodou je, pokud je bruska vybavena funkcí regulace kmitů.

POZOR! Při výběru oscilační brusky věnujte pozornost kompatibilitě upínacího systému a pracovních nástrojů.
RADA NA ZÁVĚR: Kromě výběru samotné brusky hraje důležitou roli pro správně odvedou práci také výběr správného příslušenství, jako jsou kotouče, brusné papíry a nejrůznější nástroje. Proto vždy vybírejte s rozmyslem a pamatujte na to, že jen pomocí správně vybraného brusného zařízení dosáhnete požadovaných výsledků.

Nejčastější otázky při výběru brusky

Mohu jednu brusku použít na vše?

Existují různé typy brusek pro broušení různého materiálu (s tím souvisí i výkon), čímž byste se měli při nákupu řídit. Broušení do jisté míry můžete regulovat různými brusnými kotouči, avšak pouze v takovém rámci materiálu k broušení, který výrobce brusky doporučuje.

Jaký výkon/příkon by měla mít bruska?

Záleží na tom, o jaký typ brusky se jedná. Úhlová a pásová bruska okolo 600 – 700 W, vibrační a oscilační cca 200 W, bruska na sádrokarton asi 500 W. Hodnoty jsou počítány s hobby využitím.

Kolik stojí bruska?

Záleží na typu brusky a jejím zaměření (profesionální/hobby brusky). Nejlevnější jsou brusky, které vyjdou na pár stokorun, avšak hodí se spíše pro příležitostné broušení měkkých materiálů. Nejoblíbenější bývají brusky v rozmezí od 4 do 8 tisíc, které se hodí na běžné hobby využití. V řádu desetitisíců pak naleznete profesionální brusky.


Další zajímavé články

Organizace a úklid dílny je hračka

Když hledáte 10 minut kleště a mezitím ztratíte všechny hřebíky, moc si nezakutíte. Přečtěte si, jak uděláte v dílně inventuru... celý článek

Jak správně lakovat dřevo? Trik je v důkladné přípravě!

Potřebujete ošetřit přírodní povrch dřeva, nebo obnovit starý nátěr? Zásadní je důkladná příprava povrchu, která zaručí dlouhodobě pěkný... celý článek

Jak vybrat akuvrtačku a akušroubovák

Akušroubovák je vlastně akuvrtačka s nižším výkonem. Oboje jsou multifunkční nástroje – můžete je použít na vrtání, šroubování, rozmíchání barvy...celý článek