Jak vybrat čističku vzduchu, zvlhčovač nebo odvlhčovač vzduchu

Když se nám špatně dýchá, nedokážeme se soustředit na práci, ani se uvolnit a odpočívat. Čističky vzduchu zbavují vzduch nečistot z rušné dopravy i alergenů a zvlhčovače či odvlhčovače vzduchu pečují o to, aby vzduch, který dýcháme měl optimální vlhkost. Jak si vybrat ten správný přístroj?

Kritéria pro výběr čističky vzduchu

 1. velikost místnosti
 2. vzduchový výkon
 3. jaké částice ze vzduchu čistí
 4. vhodnost pro alergiky
 5. filtrační účinnost – několikastupňová filtrace
 6. jak často je třeba měnit filtry
 7. cena filtrů
Dýchat čistý vzduch je nejlepší relaxací

Dýchat čistý vzduch je nejlepší relaxací

Co je vzduchový výkon?

Pro správný výběr čističky vzduchu potřebujete znát velikost místnosti, pro kterou je čistička určena. Podle toho pak zvolte přístroj s odpovídajícím vzduchovým výkonem. Tento údaj uvádí každý výrobce a udává množství vzduchu, který čistička vyčistí za 1 hodinu. Aby byla čistička účinná musí být vzduchový výkon minimálně 2× vyšší než objem místnosti.

Co od čističky vzduchu očekávám?

Stanovte si, co od čističky vzduchu očekáváte. Pokud potřebujete odstranit cigaretový kouř, vybírejte čističku s filtrem, který odstraňuje pachy. Jste-li alergici, zvolte přístroj, který odstraňuje ze vzduchu alergeny jako jsou pyly stromů a trav, výtrusy plísní, bakterie, alergeny pocházející ze zvířat a prachové roztoče.

Čistička vzduchu může dokonale ladit s interiérem

Čistička vzduchu může dokonale ladit s interiérem

Přehled filtrů

Účinnost čističky vzduchu zajišťuje několikastupňová filtrace. Kvalitní přístroj tak obsahuje několik filtrů, které využívají různé technologie.

 • HEPA filtr – odstraňuje ze vzduchu prach, pyly, kouř, zvířecí alergeny a spory plísní
 • filtr s aktivním uhlím – eliminuje pachy
 • látkový filtr s uhlíkovými vlákny – pomáhá zachytávat nebezpečné chemické látky jako je např. benzen, který se používá v dekoračních materiálech
 • nano-fotokatalytický filtr – rozkládá nebezpečné plyny
 • UV lampa – likviduje mikroorganismy (viry) obsažené ve vzduchu
 • Ionizátor: vytváří velké množství iontů se záporným nábojem a díky tomu zůstává vzduch vždy čerstvý

Kritéria pro výběr zvlhčovače nebo odvlhčovače vzduchu

 1. velikost místnosti
 2. vzduchový výkon
 3. zabudovaný hygrostat
 4. objem nádržky/možnost připojení hadice do odpadu
 5. energetická náročnost

Kam zvlhčovač nebo odvlhčovač vzduchu pořizujete?

Stejně tak jako u čističky vzduchu, i u zvlhčovače vzduchu nebo odvlhčovače vzduchu potřebujete v první řadě znát velikost místnosti, kde budeme zařízení používat. Na základě tohoto údaje potom vybírejte přístroj se vzduchovým výkonem, který je pro danou místnost dostačující.

Hodí se pro rodiny s dětmi

Zvlhčovač vzduchu ocení zejména rodiny s malými dětmi, které v příliš suchém prostředí často trápí škrábání v krku a ucpaný nos. Optimální vlhkost vzduchu jim zpříjemní usínání a spánek, usnadňuje dýchání a přispívá k jejich zdraví.

Jak se měří vzduchový výkon?

V případě zvlhčovače představuje vzduchový výkon počet mililitrů vody, které přístroj uvolní do vzduchu za 1 hodinu. U odvlhčovače se jedná o množství vody, které odebere ze vzduchu za 24 hodin.

Zvlhčovače malých rozměrů se vejdou do každé místnosti

Zvlhčovače malých rozměrů se vejdou do každé místnosti

Proč je důležitý hygrostat?

Kvalitní zvlhčovač i odvlhčovač vzduchu mají zabudovaný hygrostat, který měří vlhkost vzduchu v místnosti a automaticky zapíná a vypíná přístroj tak, aby bylo v místnosti dosaženo nastavené požadované vlhkosti vzduchu.

Pohodlná obsluha přístroje

Vybíráte-li zvlhčovač vzduchu, ověřte velikost nádržky na vodu, abyste ji nemuseli příliš často doplňovat. K odvlhčovači je praktické připojit hadici a vyvést ji přímo do odpadu. S vyléváním nádržky si pak nemusíte dělat starosti.

Spotřeba energie

Abyste byli s provozem vybraného přístroje spokojeni, ověřte ještě před nákupem jeho energetickou náročnost. Zjistíte ji podle údaje o elektrickém příkonu. Nejvyšší spotřebu energie mají většinou parní zvlhčovače, přibližně o polovinu nižší spotřebu mají ultrazvukové zvlhčovače. Ostatní typy mají obvykle velmi nízký příkon v řádu desítek wattů.

Dále doporučujeme: