Jak vybrat robotický vysavač

Robotické vysavače přináší revoluci v uklízení. Podlahy celého bytu vysají a vyčistí za vás. Už nebudete muset ztrácet čas zdlouhavým vysáváním. Robotický vysavač stačí správně nastavit a o ostatní už se postará sám. Abyste byli maximálně spokojeni, měli byste výběru robotického vysavače věnovat dostatek času, protože jednotlivé modely se od sebe výrazně liší, co se týče schopností i funkcí. Robotický vysavač s mopem například zvládne kromě vysávání také vytřít. S výběrem toho pravého kousku vám rádi pomůžeme!


Proč si pořídit robotický vysavač?

Robotické vysavače díky moderních schopnostem udělají většinu práce za vás, vám tak odpadnou starosti i námaha s pravidelným vysáváním klasickým vysavačem. Chcete vědět, proč jsou robotické vysavače tak populární?

  • Odpadá námaha v podobě klasického vysávání.
  • Robotické vysavače šetří váš čas.
  • Při správném naprogramování výkonné modely dokonale vysají celou plochu podlahy.
  • Vysávání lze naprogramovat i na dobu, kdy nejste doma.
Jak vybrat robotický vysavač


Trápí vás zvířecí chlupy v domácnosti? Robotický vysavač si s nimi snadno poradí!

Pokud máte doma chlupaté zvířecí mazlíčky, určitě víte, že pravidelné vysávání je nezbytné. Obzvláště v době, kdy zvířata línají, je třeba vysávat téměř každý den. S robotickými vysavači ušetříte mnoho času i práce, protože si se zvířecími chlupy hladce poradí! Vysávají hrubé i velmi jemné chlupy a výrazně tak mohou ulevit především alergikům.

Chytrý robotický vysavač můžete ovládat za pomoci telefonu

Chytré robotické vysavače patří sice do dražší kategorie, můžete je však ovládat efektivně a jednoduše za pomoci mobilní aplikace. S chytrým telefonem se propojí prostřednictvím Wi-fi. Lze je tak ovládat i na dálku, nebo sledovat, kde se aktuálně nachází i v případě, že nejste doma. Tyto modely obvykle mají ty nejmodernější funkce i schopnosti.


Robotický vysavač vybírejte také dle typu podlahy!

Vysavače si snadno poradí s tvrdými a hladkými typy podlah jako je linoleum, laminátová nebo vinylová podlaha, parkety apod. V případě, že máte doma koberce, budete potřebovat robotický vysavač, který si poradí i s měkkými povrchy.


Robotický vysavač s mopem za vás nejen vysaje, ale i vytře

Pokud máte doma hladké podlahy a chcete ušetřit čas, který trávíte pravidelným vytíráním, pořiďte si model robotického vysavače s mopem. Dobře si poradí s kachličkami, plovoucí i vinylovou podlahou. Vysavače mohou nabízet dva typy vytírání:

  • Suchý mop – vysavač vytírá na sucho za pomoci pratelné utěrky.
  • Mokrý mop – vysavač je vybaven nádržkou na vodu a vytírání je efektivnější.
Kulatý obličej je třeba opticky prodloužit

Robotický vysavač na koberce zvládne i nerovný povrch

Robotické vysavače na koberce lépe zvládají překonávat překážky a díky tomu jsou schopny vysát i koberec s vlasem dlouhým až 1,5 cm. Tyto vysavače jsou samozřejmě vhodné také na hladké povrchy, takže jsou ideálním řešením, pokud máte na podlaze položené kusové koberce.

Kulatý obličej je třeba opticky prodloužit


TIP: V případě potřeby si můžete dokoupit utěrky a kartáče pro robotické vysavače dle typu povrchu. Musí však být kompatibilní s vaším přístrojem.

Je lepší robotický vysavač s navigací nebo bez ní?

Určitě se vyplatí pořídit si robotický vysavač s navigací, který dokonale zmapuje konkrétní prostor a vysaje efektivně a spolehlivě 100% plochy podlahy. Vysavače bez navigace se v prostoru pohybují za pomoci nárazových senzorů nebo dle přednastaveného algoritmu a obvykle tak vysají pouze 70 – 90 % plochy.

Nabíjení robotického vysavače

Při výběru robotického vysavače byste měli brát v úvahu, jak velkou plochu bude nejčastěji vysávat. Od toho se totiž odvíjí kapacita i typ baterie, potažmo max. doba vysávání.

Typ a kapacita baterie

  • Ni-Mh baterie – jsou starší druhy baterií, které obvykle najdete u levnějších produktů. Jejich nevýhodou je, že v případě, že se vysavač opakovaně dobíjí před úplným vybitím, kondice a výdrž baterie postupně klesá.
  • Li-ion baterie – těmto moderním typům baterií nevadí časté nabíjení, i tak dosahují dobré životnosti.

→ Kapacita baterie by měla být úměrná velikosti vysávané plochy. Čím větší je plocha, tím vyšší by měla být kapacita baterie, aby vysavač zvládnul prostor vysát najednou a nebylo třeba jej dobíjet.

Doba provozu a dobíjení

Doba provozu značí, jak dlouho vydrží vysavač pracovat na jedno nabití. Pohybuje se mezi 40 – 250 minutami, nejčastěji vydrží vysavače souvisle pracovat 120 – 180 minut. Poté se musí dobít v dokovací stanici. Dobíjení může trvat 3 – 6,5 hodiny dle konkrétního modelu.

Většina robotických vysavačů sama pozná, kdy je čas zajet do dokovací stanice.
Většina robotických vysavačů sama pozná, kdy je čas zajet do dokovací stanice.
Druh filtru

Nejužívanější jsouHEPA filtry, které jsou nejúčinnější. Zabraňují tomu, aby se prach dostal zpět do ovzduší. Tyto kvalitní filtry jsou vhodné především pro alergiky. Jednotlivé filtry mohou být značeny stupněm účinnosti.

Kapacita nádoby na prach a nádrže na vodu

Protože jsou robotické vysavače kompaktních rozměrů, aby se pohodlně dostaly i pod sedačku a další hůře dostupná místa, nádobky na prach a nádržky na vodu nemají příliš velkou kapacitu. Obvykle se pohybuje mezi 0,3 – 0, 8 litry. Pokud máte větší byt, vybírejte modely s kapacitou nad 0,5 litru.

Hlučnost robotického vysavače

Robotické vysavače jsou tišší, než klasické vysavače. Je to dáno mimo jiné tím, že mají nižší sací výkon, protože není třeba nasávat nečistoty skrze hadici, jako je tomu u běžných vysavačů. Hlučnost robotických vysavačů se pohybuje nejčastěji mezi 55 – 65 dB. Pokud plánujete, že bude vysavač vysávat prostor ve vaší přítomnosti, vyberte si tišší modely kolem 55 dB, v případě, že budete vysavač spouštět spíše v době, kdy budete mimo domov, můžete vybrat model s vyšší hlučností.


S jakými druhy kartáčů se u robotického vysavače můžete setkat?

Obvykle jsou vysavače vybaveny hlavním podélným kartáčem, který pojme většinu nečistot, a postranními kartáči s dlouhými rotujícími štětinami, které dobře dosáhnou např. do rohů.

  • Hlavní štětinový kartáč – se hodí především na koberce, dobře zachytí vlasy i zvířecí chlupy, hůře se však čistí.
  • Hlavní gumový kartáč – je ideální na hladké povrchy, dobře zachytí všechny nečistoty a snadno se čistí.

Jaké funkce a příslušenství patří ke standardům robotických vysavačů?

Dálkové ovládání

Vysavač je vybaven dálkovým ovládáním, kterým pohodlně nastavíte čistící program, čas vysávání apod.

Ovládání pomocí aplikace

Vysavač můžete sledovat a ovládat i v případě, že jste mimo domov, za pomoci mobilní aplikace.

Odložený start

Můžete si libovolně zvolit čas, kdy má vysavač začít uklízet. Díky tomu tak může pracovat v době, kdy jste mimo domov.

Automatické dobití

Vysavač automaticky pozná, že se blíží čas vybití a s předstihem si zajede do dokovací stanice. Po dobití pokračuje v úklidu. U levnějších modelů se může stát, že tuto funkci mít nebudou a budete je muset do stanice přinést sami.

Paměť poslední polohy

Po nabití se vysavač automaticky vrátí na místo, kde přestal vysávat. Díky tomu je vysávání efektivní a rychlé.

Senzor překážek

Vysavače jsou vybaveny ultrazvukovými nebo infračervenými senzory, které s předstihem detekují překážku a minimalizují riziko srážky.

Senzor proti pádu

Přístroj pozná, že se nachází v blízkosti schodů a hrozí riziko pádu, protože detekuje volný prostor pod sebou, v tu chvíli změní směr.

Virtuální zábrana

Lze nastavit virtuální zeď, kterou robot nepřekročí. Díky této funkci můžete libovolně vymezit prostor, který chcete vyčistit.

Automatické čištění kartáče

Při dobíjení v dokovací stanici se kartáč automaticky vyčistí.

Automatické vysypání nádobky na prach

V případě, že je nádoba plná, vysavač automaticky zajede do dokovací stanice obsah vyprázdnit.

Antibakteriální systém

Přístroj je vybaven UV lampou, která zahubí až 99 % bakterií. Tento systém je vhodný především pro alergiky.

Funkce Anti Tangle

Je to pro případy, že se vysavač zamotá do el. kabelů. Kartáče změní směr a kabely se uvolní.

Program SPOT

Nahrazuje smetáček a lopatku. Robot rychle uklidí lokální nepořádek například když se v kuchyni při vaření rozsype cukr nebo mouka apod.TIP: K robotickým vysavačům si můžete pořídit řadu příslušenství, které úklid zefektivní a usnadní.

Robotický vysavač Xiaomi

Robotické vysavače od firmy Xiaomi vynikají Smart funkcí, díky které lze vysavač propojit s chytrým telefonem a ovládat jej odkudkoliv. Jsou vybaveny laserovými senzory, které přesně detekují překážky. Přesné plánování trasy vysavač zvládne díky špičkovému algoritmu SLAM, který naprosto přesně detekuje jeho polohu.

Robotický vysavač Sencor

Některé modely robotických vysavačů Sencor jsou vybaveny 360° optickou kamerou a funkcí Gyro Mapping, díky které se dokonale orientují v prostoru. Lze je ovládat i na dálku skrze mobilní aplikaci. Lze u nich nastavit až 7 intenzit vodní síly při mokrém vysávání, dle znečištění a typu povrchu.


Nejčastěji kladené otázky při výběru robotického vysavače

Jsou robotické vysavače vhodné na vysávání koberců?

Některé modely ano, obvykle však zvládnou vysát pouze koberce s nízkým vlasem (cca do 15 mm). Do koberců s vyšším vlasem se obvykle zamotají a čištění není příliš účinné. Tyto koberce je lepší vysávat klasickým vysavačem.

Proč mají robotické vysavače oproti klasickým modelům nižší sací výkon?

Protože robotické vysavače mají sací otvor přímo u země, nepotřebují sací trubici, kvůli které musí mít klasické vysavače vyšší výkon. Při výběru robotického vysavače tedy nedoporučujeme srovnávat parametry s klasickými vysavači, protože tato srovnání jsou nerelevantní.

Jaká robotický vysavač je nejlepší na psí chlupy?

Pokud máte domácího mazlíčka, oceníte výkonné vysavače se speciálním kartáčem na zvířecí chlupy (tyto modely bývají označovány jako PET). Obvykle se jedná o dva proti sobě rotující kartáče, které sesbírají i ty nejjemnější chloupky. Výhodou je, pokud je vysavač vybaven antibakteriální funkcí, která vyhubí bakterie a roztoče.

Kolik měří nejnižší robotický vysavač?

Nejnižší modely robotických vysavačů měří přibližně 6 cm. Jsou vhodné především pro ty, kteří mají pohovky, postele a skříně těsně nad zemí a vyšší vysavače by se do prostoru nemusely dostat. Doporučujeme si před koupí změřit výšku prostoru na těžko dostupných místech.