PR:CZ_2020-06-SG-NOVINKYMESICE


Jak vybrat elektrokolo?

Jak elektrokolo funguje?

Ve chvíli, kdy začnete na elektrokole šlapat do pedálu, elektromotor Vám začne pomáhat a Vy tak vynakládáte daleko menší úsilí než na obyčejném kole.

Čím větší stupeň pomoci nastavíte, tím více Vám motor pomáhá. Ujedete tedy svou trasu rychleji nebo případně zajedete dále než na obyčejném kole. Nezastaví Vás ani prudké stoupání. Elektrický pohon lze samozřejmě vypnout a můžete jezdit jako na běžném kole. Celé to funguje díky elektromotoru, akumulátoru, řídicí jednotce, displeji a čídlům. Vše funguje automaticky a zvládnete to intuitivně.

Jak vybrat elektrokolo?

Odpovězte si na několik základních otázek:

1. K čemu budu elektrokolo používat?

Pokud chci jezdit jen ve městě, pak nepotřebuji tolik převodů ani odpruženou vidlici a budu volit městské kolo. Dobrou volbou do města může být i skládačka.

2.Kam budu na elektrokole jezdit?

Jestli jezdím na delší vyjížďky do přírody, pak ocením plnou výbavu, širší rozsah řazení, odpruženou vidlici a dostatečnou kapacitu baterie. Budu se tedy zajímat o trekingové kolo. Jestli chci vyrazit na náročnější horské stezky, pak je volba jasná – horské elektrokolo.

3. Jak dlouhé jízdy budu absolvovat?

Pro kratší trasy mi bude stačit základní kapacita baterie. V opačném případě využiji možnost volitelné baterie s vyšší kapacitou.

4. Kolik peněz je třeba do elektrokola investovat?

Podíváme-li se na cenu obyčejného kola, pak je u elektrokola třeba počítat se zhruba dvojnásobnou částkou (nejdražší jsou totiž na elektrokole pohon a baterie).

Jaký je dojezd elektrokola?

Dojezd elektrokola závisí na mnoha okolnostech. Ovlivňuje jej profil terénu, zapnuta úroveň pomáhání, hmotnost jezdce, způsob použití řazení, povrch, po kterém elektrokolo jede, povětrnostní podmínky, teplota vzduchu, správné nahuštění pneumatik apod.

Nejzásadnější pro dojezd je ovšem kapacita baterie. Ta se uvádí v Ah (ampérhodinách) nebo Wh (watthodinách). Zjednodušeně lze říct, že kapacita baterie představuje velikost nádrže u auta. Absolutní většina elektrokol má 36 V systém. 13 Ah baterie má tedy při 36 V systému 468 Wh a bude mít na jedno nabití dojezd až 110 km (při optimálních podmínkách).

Zde je jednoduchá tabulka s kalkulací dojezdu u jednotlivých kapacit baterie:

kapacita baterie: dojezd:
10,5 Ah (378 Wh) až 90 km
11 Ah (396 Wh) až 94 km
13 Ah (468 Wh) až 110 km
14,5 Ah (522 Wh) až 123 km
15,4 Ah (554,4 Wh) až 130 km
17,4 Ah (626,4 Wh) až 148 km

Je třeba si odpovědět na otázku, jaký dojezd reálně potřebuji. Dojezd 110 km totiž představuje při průměrné rychlosti 20 km na hodinu až 5,5 hodiny jízdy bez zastavení!

Jezdíte-li „na pohodu“ pak jistě děláte zastávky, kde máte možnost případně baterii dobít ze sítě. Konec konců pro běžného cykloturistu je 110 km více než dostatečný dojezd na celodenní výlet. Jízdu si přitom užijete, zasportujete si a zároveň dorazíte do cíle stále svěží.