Jak vybrat digitální fotoaparát

Na začátku výběru vhodného digitálního fotoaparátu je potřeba zodpovědět si pár otázek, které vám hned zúží a usnadní výběr toho pravého fotoaparátu.

 1. Kolik peněz chci do fotoaparátu investovat?
 2. Za jakým účelem fotoaparát kupuji?
 3. Jaké požaduji výsledné fotografie (pro běžnou rodinnou potřebu, či profesionálního charakteru)?
 4. Chci fotoaparátem zaujmout i okolí (má být designově zajímavý, malých rozměrů, apod.)?

Každý má nějaký stanovený cenový limit pro nákup fotoaparátů. Pokud si zvolíte v možnostech řazení fotoaparátů podle ceny, váš výběr se zúží a bude pro vás jednodušší vybrat si ideální fotoaparát.

Považujete se za amatéra nebo chcete fotit poloamatérské, či amatérské fotky? Pro začátek si můžete sami stanovit, co je pro vás nejvhodnější. Stačí si zodpovědět 2. a 3. otázku a rozdělení níže:

Dělení fotoaparátů

Kompaktní fotoaparáty

V případě že se chcete věnovat pouze standardnímu focení (dovolená, oslavy, rodinné fotografie), tyto fotoaparáty splňují jednoznačně požadavky jako jednoduché ovládání, či automatické programy.

Fotoaparáty se jednoduše ovládají a mají spoustu automatických programů, které vám nastaví správný čas, citlivost a další potřebné nastavení pro co možná nejkvalitnější fotografie. Stabilně mají optický zooms rozsahem 4×-10× a navíc disponují malými rozměry. Jsou praktické pro každého nenáročného uživatele, který chce kvalitní fotografie, aniž by trávil čas s nastavováním fotoaparátu.

Ultrazoom fotoaparáty

Tento druh fotoaparátu je vhodný pro náročnější fotografy, kteří chtějí být tvůrčí a fotografie si fotit podle svých představ, nebo se prostě při fotografování bavit manuálním nastavením a rádi s fotografiemi experimentují.

Od ultrazoom fotoaparátů očekávejte velmi dobře vybavené funkce, ve většině případů také elektronický hledáček. Rozsah optického zoomu je 10× a výše.

Výkonný stabilizátor obrazu, bez kterého je téměř nemožné v takovémto zoomu pořídit ostrou fotografii, je u těchto ultrazoom fotoaparátů téměř samozřejmostí.

Digitální zrcadlovky

Digitální zrcadlovky můžeme rozdělit jednoduše na profesionální a pro pokročilé amatéry, kteří fotografují nejrůznější akce a sporty, koncerty a požadují vysokou kvalitu výsledných snímků.

Typická vlastnost digitálních zrcadlovek je, že mají vyměnitelné objektivy s různým rozsahem záběru, použití přídavných blesků, možnost použití filtrů na objektivy, sluneční clony a mnoho dalších doplňků a příslušenství.

Objektiv má nesporně velký vliv na kvalitu pořízených fotografií, a proto je důležité dbát na kvalitu pořízeného objektivu a nákupu věnovat maximální pozornost

Jak vybrat fotoaparát

Důležité parametry fotoaparátů

Snímač

Důležitá součást fotoaparátů je digitální snímač. Na každém fotoaparátu je uvedeno rozlišení snímače. Jedná se o jednotku megapixel (Mpix, Mpx), což znamená milion bodů, ze kterých je složen výsledný záznam (fotografie).

Jednoduchá rovnice o megapixelech: čím více megapixelů, tím vyšší je kvalita výsledné fotografie – fotografie je možno pořídit ve větších formátech bez nežádoucí „zrnitosti – kostiček” (samozřejmě záleží i na použité citlivosti ISO a dalších faktorech při pořízení fotografie). Pokud se na to podíváme z druhé stránky, v případě, že si pořídíte fotoaparát, kde je malý počet megapixelů, bude problém ze snímku udělat kvalitní zvětšeninu nebo výřez.

Nicméně je nutno podotknout, že co se týče Mpix, v dnešní době již téměř všechny fotoaparáty splňují požadavky na vysoce kvalitní fotografie.

Citlivost snímače

Citlivost se udává v jednotkách ISO. Každé zdvojnásobení hodnoty ISO znamená poloviční množství světla potřebné k expozici.

Do základních citlivostí bychom zahrnuly ISO 100, 200 a 400. Ty zahrnují fotografování například za slunečného dne, pro běžné použití, při vyšším označení například i navečer a pro fotografování za zhoršených světelných podmínek (noc a podobně).

Do vyšších citlivostí bychom zahrnuly ISO 800 a výše (vhodné při špatných a nedostačujících světelných podmínkách).

Jednoduché rovnice o citlivosti

 • Čím vyšší je citlivost, tím kratší čas je potřeba ke správné expozici.
 • Čím vyšší nastavení ISO, tím výrazněji se na snímku projeví vysoká hladina elektronického šumu, který snímek znehodnocuje.

Vždy je lepší vybírat přístroj s větším rozsahem citlivostí, protože vám umožní fotografování v různorodějších podmínkách.

Způsoby dodávání energie fotoaparátům

 • Baterie typu AA
 • Li-ion akumulátory

Nelze jednoznačně říci, co je lepší nebo výhodnější, snad jen z ekonomické stránky – AA baterienabíječkou nebývají zpravidla součástí balení u daného fotoaparátu, tedy je zapotřebí si je dokoupit.

Oproti tomu je Li-ion akumulátor je standardně součástí balení fotoaparátu.

Parametry a funkce fotoaparátu

Režim auto (automatika)

Nejjednodušší expoziční režim poskytující ostré a brilantní snímky. Tento režim je nejvhodnější pro běžné fotografování, dokáže si sám nastavit vše, co je potřeba. Stačí jen zapnout přístroj a mačkat spoušť. O více se nemusíte starat.

Stabilizace obrazu (stabilizátor)

Má za úkol ustálit obraz tak, aby nebyl rozostřen. Stabilizátor může fungovat, několika způsoby.

 • vestavěn do objektivu:
  funguje pohybem optického členu. Jeho účinek vidíte rovnou při focení, obraz se vám na displeji či v hledáčku jakoby zastaví
 • vestavěn do těla přístroje:
  funguje na principu pohybu snímače, tedy efekt stejný, jako u vestavěného do objektivu. Výsledek však není vidět v hledáčku ani displej, vidět je pouze výsledná fotografie.
 • digitální stabilizátor obrazu:
  v podstatě jde jen o zvýšení citlivosti snímače, tedy jde o zkrácení expozičního času. Použití tohoto druhu stabilizace však vede k nežádoucímu snížení výsledné kvality obrazu
 • duální stabilizátor obrazu:
  jde o kombinaci obou systémů, tedy optického a digitálního stabilizátoru

Vyvážení bílé barvy

Má za úkol ovlivnění barevného podání snímků a zejména pak bílé barvy, neboť různé zdroje světla mají různou teplotu barev. Proto mají fotoaparáty téměř vždy možnost aktivace automatického vyvážení bílé. Některé fotoaparáty umožňují nastavení i manuálního vyvážení bílé.

Jak vybrat fotoaparát

Detekce obličeje FACE DETECTION

Rozpoznání tváří je velice důležitá a využitelná funkce, vzhledem k tomu, že lidské tváře tvoří velikou část běžných snímků. Přímo na LCD display se pak zobrazí zaostřené tváře a snímek i nastavení fotoaparátu se jim přizpůsobí tak, aby byl výsledek optimální, dostatečně světlý a především ostrý.

Sekvenční snímání

Jedná se o záznam série fotografií v rychlém sledu za sebou.

Běžné fotografické přístroje zvládají snímání rychlostí cca 2snímků za sekundu. Levnější zrcadlovky pak cca 3 snímky za sekundu a výkonnější zrcadlovky až okolo 5 snímků za sekundu.

Profesionální fotoaparáty, či fotoaparáty které jsou určeny pro reportéry, novináře a podobně jsou schopni vyfotit 8 – 10 snímků za sekundu, a to v plné kvalitě.

Barevné filtry

Téměř všechny fotoaparáty mají k dispozici fotografie pořídit v černobílém režimu nebo ve velice populárním filtru sepia (imituje staré fotografie s typicky žlutým nádechem).

Redukce červených očí

Jedná se o softwarovou funkci, která vyhledá dvě sousední oblasti s červenou barvou. Ty považuje za zornice vyplní je černou barvou.

Makro

Je režim fotoaparátu, při kterém je možno zaostřit na velmi blízké předměty. Nejbližší vzdálenost, při které je fotoaparát schopen ostření se liší typem fotoaparátu.

Nastavením tohoto režimu vznikají detailní záběry čehokoliv miniaturního (květy rostlin, hmyzu, šperků, písků, kamínků, předmětů se strukturou atd.)

Rozsah zoomu

Standardně je každý fotoaparát vybaven 8× optickým zoomem, tedy je určen pro zachycení běžných akcí a situací. Nyní máme k dispozici ale i fotoaparáty, kteří mají až 50× optický zoom.

Pokud fotoaparát disponuje větším optickým zoomem než 8×, umožňuje z jednoho místa celé záběry scény, její detaily a nebo naopak velmi vzdálené objekty.

Fotografování delším zoomem než je 8× je náročnější na dobré světlo, protože při horším osvětlení dochází velice často k rozmazání snímku, proto je zapotřebí použití optické či duální stabilizace obrazu.

Materiál a odolnost fotoaparátu

Vybrat kovový nebo plastový fotoaparát?

Mylně se domníváte, že je v nich rozdíl, co se týče odolnosti. Jedná se opravdu o domněnku, kovový fotoaparát opravdu není odolnější.

Co se týče materiálu, tak jde především o designový efekt. Kovové fotoaparáty jsou elegantnější než plastové, a tedy i dražší.

Většina všech fotoaparátů, pokud nejsou označeny jako outdoorové, jsou velmi citlivé. Škodí jim mnoho efektů jako je náraz, náhlá změna teploty, vlhko, atd.

Pokud chcete, aby fotoaparát držel tempo s vašim aktivním životem a byl odolný stejně, jako vy, zaměřte se na ty fotoaparáty, které jsou označeny jako outdoorové. Každý fotoaparát má u sebe označeno (napsáno), co přesně umí a za jak extrémních podmínek ho můžete používat, aniž by došlo k jeho poškození.