Jak vybrat objektiv

Bez objektivu se žádná zrcadlovka neobejde. Tělo fotoaparátu samo o sobě dokáže obraz pouze zaznamenat, ale na snímač či kinofilm jej promítne právě objektiv. Kresba, hloubka ostrosti i ostrost vašich fotografií proto závisí hlavně na správném výběru objektivu.

Co zvážit před výběrem objektivu

 • Co chcete fotit?
  Rozhodující je otázka, jakou cestou se ve světě fotografie chcete ubírat. Každá fotografická disciplína si totiž žádá jiná skla. Zatímco na krajinářskou fotografii využijete širokoúhlý objektiv, na portréty a reportáže se vám naopak bude hodit teleobjektiv.
 • Jak fotografie využijete?
  Další důležitou otázkou je, zda chcete mít fotografie na profesionální úrovni, plánujete dělat zvětšeniny na výstavy, nebo jen chcete fotky do rodinného alba.
 • Kolik chcete do objektivu investovat?
  Výrobci fotoaparátu Canon i Nikon mají široký arzenál kvalitních objektivů, které pokryjí všechny typy fotografování. Objektivy od jiných výrobců, jako jsou Tamron nebo Sigma, bývají levnější a těm originálním se mnohdy vyrovnají. Pokud s focením teprve začínáte, alternativní objektivy jsou skvělou cestou, jak si rozšířit obzory ve světě fotografie, aniž byste zruinovali svou peněženku.

Hledáte-li ideální objektiv, který posune vaše fotografie o úroveň výš, vsaďte na legendární 50mm objektiv s pevným ohniskem, který najdete v portfoliu každého výrobce. Perfektně zachytí reportáže, momentky, architekturu i portréty. S pomocí mezikroužků s ním navíc lze fotit jak makro, tak i detailní produktové fotografie.

Canon EF 50mm f/1,8 STM
Canon EF 50mm f/1,8 STM s pevným ohniskem je cenově dostupný a kvalitní objektiv, na který nedají dopustit ani profesionálové

Typy objektivů

Objektivy se dělí do dvou základních skupin: na objektivy s pevným ohniskem a takzvané zoomy.

Objektivy s pevným ohniskem

Objektivy s pevným ohniskem jsou díky jednoduché konstrukci kvalitnější a většinou disponují lepší světelností než zoom objektivy. Oproti zoom objektivům jsou však méně pohotové a pomaleji ostří.

Zoom objektivy

Zoom objektivy neboli objektivy s proměnlivou ohniskovou vzdáleností zvládnou nahradit hned několik pevných objektivů najednou. Nemusíte jich proto mít tolik. Počítejte však s vyšší cenou.


Sigma 18-35/1.8 DC HSM ART
Vynikající optická kvalita, rychlé ostření i proměnlivý zoom. To je Sigma 18-35/1.8 DC HSM ART

Základní objektivy podle ohniskové vzdálenosti

Podle ohniskové vzdálenosti, úhlu záběru a také účelu fotografování se objektivy dělí na několik základních typů:

 • Rybí oko (> 15 mm): extrémně širokoúhlý objektiv s charakteristickou deformací perspektivy. Využívá se na focení krajiny, interiéru, ale také panoramat.
 • Super širokoúhlý (cca 14–24 mm): je vhodný pro fotografování krajiny, architektury či interiérů.
 • Základní zoom neboli střední ohniska (30–100 mm): Je charakteristický přirozeným zobrazením a často se využívá jako portrétní objektiv.
 • Normální objektiv (50 mm): odpovídá zornému úhlu lidského oka a je standardem, který je vhodný na focení čehokoliv. Pro svou vysokou světelnost a skvělý výkon v poměru cena/výkon se stal oblíbeným.
 • Teleobjektiv (100–300 mm): hodí se pro reportážní, krajinnou i portrétní fotografii.
 • Super teleobjektiv (> 300 mm): vyhovuje pro sportovní či krajinářskou fotografii.
Působivé fotky krajiny získáte s objektivy s pevnými ohniskem.
Působivé fotky krajiny získáte s objektivy s pevnými ohniskem. Mají dokonalou kresbu, ostrost i minimum optických vad

Rozhodující parametry pro výběr objektivu

Objektiv má zásadní vliv na výslednou kvalitu fotografie. Kvalita skel ovlivňuje kresbu, barvy i ostrost obrazů. K tomu, abyste vybrali ten správný, je potřeba se nejdříve zorientovat v základních parametrech.

Světelnost objektivu

Světelnost je klíčovým parametrem objektivu, který při výběru hraje prim. Popisuje schopnost objektivu propouštět světlo – má tedy zásadní vliv na to, za jakých světelných podmínek můžete fotit. Značí se písmenem f a číselným údajem, například f/1,8, f/5,6 a podobně. Čím nižší číslo, tím více světla objektiv propustí a tím kratší čas je potřeba ke správné expozici snímku.

U zoom objektivu je světelnost značena v rozsahu pro široké a dlouhé ohnisko (např. f/3,5–5,6). Nejkvalitnější zoom objektivy začínají na světelnosti f/2,8. Ty pevné díky své jednoduché konstrukci disponují i světelností f/1,4.

Ohnisková vzdálenost objektivu

Ohnisková vzdálenost je dalším ze základních parametrů. Udává se v mm a označuje úhel záběru objektivu. Čím menší je ohnisková vzdálenost, tím větší je úhel záběru objektivu.

 • 8 až 35 mm jsou širokoúhlé objektivy.
 • 35 až 100 mm jsou objektivy se středními ohnisky.
 • 100 mm a více mají teleobjektivy.
Stabilizátor obrazu

Se zkratkou IS, VR nebo OS se dnes na objektivu můžete setkat čím dál častěji. Stabilizátor obrazu výrazně snižuje riziko rozmazání fotek vlivem chvění rukou a zároveň vám umožní fotografování bez stativu i za použití delších expozičních časů.

Velikost snímače

Výběr objektivu závisí také na velikosti snímače těla zrcadlovky. Může být označen buď full frame, nebo APS-C. Full frame objektivy padnou na oba typy snímačů, ty se značením APS-C takto kompatibilní nejsou.

Poměr zvětšení

Některé objektivy mívají ještě jeden údaj, a sice poměr zvětšení. Tento parametr vám prozradí, v jaké velikosti bude fotografovaný objekt přenesen na fotografii. Makro objektivy disponují poměrem zvětšení 1:1. Běžné objektivy mívají 1:2 až 1:5.


Cena a konstrukce objektivu

Objektivy se liší také materiály, ze kterých jsou vyrobeny, odolností a hmotností. Investice do kvalitního objektivu se vám ale vyplatí v každém ohledu – ať už jste amatér, či profesionál. Na rozdíl od těla zrcadlovky, které díky novým technologiím stárne, vám totiž objektiv vydrží třeba i 15 let.

 • Pro běžného uživatele
  Objektiv je vyroben převážně z umělých hmot a není odolný vůči nárazům, prachu ani vodě. Velkou výhodou jsou malé rozměry, nízká hmotnost i cena. Často ale mají nižší světelnost. Jejich cena se pohybuje v rozmezí od 2 000 Kč do 10 000 Kč.
 • Pro náročné amatéry/poloprofesionály
  Objektiv má odolnější konstrukci, většinou s kovovým bajonetem. Zpravidla disponuje lepší světelností i optickou kvalitou. Standardem bývá vnitřní ostření, což usnadňuje použití filtrů nebo optického stabilizátoru. Jejich cena se pohybuje od 11 000 Kč do 20 000 Kč.
 • Pro profesionální použití
  Objektivy pro profesionály jsou odolné proti nárazům, prachu i stékající vodě. Samozřejmostí jsou nejkvalitnější optická skla a nízká světelnost. Počítejte však s vyšší hmotností i cenou, která se pohybuje v řádech desítek tisíc korun.