Jak vybrat klimatizaci

Klimatizace upravuje okolní teplotu dle potřeby – nasává venkovní vzduch, který pak filtruje, a upravuje teplotu a vlhkost na požadované hodnoty. Klimatizace pak automaticky udržuje nastavenou teplotu bez ohledu na venkovní prostředí.

Nejdříve zvažte, jaké prostory chcete klimatizovat

Velikost místnosti

Od velikosti se odvíjí požadovaný výkon, který budete k ochlazení místnosti potřebovat.

Orientace světových stran

Zamyslete se, jak moc je místnost osvícená slunečním zářením a jak moc je daná strana domu vyhřátá. Zvláště do místnosti orientované na jižní stranu se sluníčko opírá více. Proto v takové místnosti budete potřebovat vyšší výkon klimatizace.

Velikost oken a druh zateplení

Pro české podmínky volte tropiko s vodním sloupcem alespoň 2 500 mm, u podlážky pak minimálně 5 000 mm.

Určení místnosti

Nejprve si položte tyto otázky: Jak často a kolik osob je běžně v dané místnosti, kolik spotřebičů do místnosti vyzařuje teplo? Obývací pokoj bude mít určitě jiné nároky na chlazení než třeba ložnice. Čím je výkon vyšší, tím rychleji a razantněji dojde k ochlazení místnosti. Výkon klimatizací se počítá v jednotkách BTU (britská tepelná jednotka).

Výkon klimatizace

  • K orientačnímu výpočtu potřebujete znát objem místnosti v m3.
  • Každý m3 místnosti pak potřebuje 30 W chladicího výkonu.
  • 1 kW pak představuje zhruba 3 400 BTU/hod.
  • Pokud klimatizaci nepořizujete do malé místnosti, doporučujeme výkon alespoň 8 000 BTU.

Velikost místnosti Potřebný výkon
do 50 m3 5 100 BTU
75 m3 7 700 BTU
90 m3 9 200 BTU
110 m3 11 200 BTU

Příklad výpočtu: Máme místnost s plochou 6 × 5 m a výškou stropu 2,5 m. Spočítáme si objem v m3 (šířka × délka × výška místnosti). Výsledek je 75 m3 a ten vynásobíme 30, abychom zjistili potřebný výkon ve wattech (W). Nyní watty převedeme na kilowatty (kW). Jednoduše vydělíme 1 000 (v našem případě 2,25). A nyní už převedeme na magické BTU: 2,25 vynásobíme 3 400. Výsledek je 7 650 BTU.

Jaký typ pořídit?

Mobilní klimatizace

Můžete ji umístit přímo do místnosti bez nutnosti instalace. Snadno ji převezete do jiného pokoje nebo třeba na chalupu. Teplý vzduch je vypouštěn hadicí, kterou umístíte například do okna. Hadici ale výrobci nedoporučují prodlužovat – následkem by mohlo být slábnutí výkonu.

  • Ideální do sezónně přehřátých místností do 100 m3
  • Bez nutnosti instalace vnější jednotky
  • Možnost přemístění dle aktuální potřeby
  • Vyšší hlučnost
  • Odvod teplého vzduchu pomocí hadice
Prohlédnout nabídku

Nástěnné klimatizace – dvoudílné

Skládá se z vnitřní jednotky, která je pevně zabudována v místnosti, a z kondenzační (venkovní) jednotky. Tu můžete umístit například na balkon, připevnit na fasádu domu apod. Díky tomu se velmi sníží hlučnost spotřebiče. V případě klimatizování více místností je možno použít výhodnou mutisplitovou jednotku, kterou lze klimatizovat až čtyři místnosti současně přes několik vnitřních chladicích jednotek. Ideální do prostorů, kde trávíte hodně času, nebo tam, kde je přes léto horko a v zimě chladno.

  • Profesionální řešení se silným výkonem
  • Nižší hlučnost
  • Šetrný provoz a bohatá nabídka funkcí
  • Chladí se jen určené místnosti, nelze přemístit
  • Nutnost odborné montáže (včetně případných stavebních úprav)
Prohlédnout nabídku

Nástěnné klimatizace – jednodílné

Jde o tzv. podstropní, nebo parapetní variantu. Montují se na zeď pomocí dvou menších otvorů, které zároveň plní funkci pro odvod teplého vzduchu. Mohou být dokonce i v úrovni podlahy a v zimě topit podobně jako podlahové topení. Vzduchový výkon je srovnatelný s jednodílnými mobilními klimatizacemi.

  • Hodí se do místností do objemu 100 m3
  • Bez nutnosti vývodu vzduchu trubicí
  • Může plnit i funkci vytápění
  • Slabší výkon
  • Chladí se jen určené místnosti, nelze přemístit
  • Nutnost odborné montáže (včetně případných stavebních úprav)
Prohlédnout nabídku

Klimatizace do domu nebo bytu?

  • Jednodílné mobilní klimatizace jsou levnější a hodí se do menších prostor, kde s nimi můžete pohybovat ve všech místnostech.
  • Pro domy se pak hodí nástěnné klimatizace typu multisplit, které snadno ochladí více místností najednou.
  • Pokud chcete chladit jen jedinou místnost, třeba ložnici, využijete jednodílnou nástěnnou klimatizaci – nezapomeňte však na to, že ji nemůžete přemístit jinam.

Na co se zaměřit při nákupu?

Hlučnost

Klimatizace se řadí mezi hlučnější spotřebiče – vydávají hluk o síle 55 dB (cca jako běžný hovor) až 70 dB (odstřeďování pračky). Jestliže budete chtít chladit ložnici přes noc, určitě sáhněte po tišších modelech.

Design

Klimatizace se stávají součástí vybavení domácnosti a ovlivňují celý styl a design interiéru. V tu chvíli určitě chcete, aby klimatizace nepůsobila rušivě, ale aby naopak do místnosti zapadla.

Energetická náročnost

Jako u většiny ostatních spotřebičů najdete i na klimatizacích údaj o spotřebě energie. Energetické třídy se rozdělují na A+++, A++, A+, A, B, C, D, E, F, G (od nejúspornějších po nejméně úsporné). Provoz klimatizace může být energeticky náročný a zasáhnout tak do rodinných výdajů, proto by měl být energetický štítek důležitým parametrem při výběru.

Praktické funkce klimatizací

Vytápění

se hodí v zimních měsících nebo během chladných večerů.

Načasování spuštění a vypnutí

klimatizace vám ušetří čas.

Odvlhčování a čištění vzduchu

Funkce pomohou ke zdravému ovzduší. Výkonné filtry ocení zejména alergici.

Dálkové ovládání

umožní komfortní užívání z postele nebo pohovky.

Funkce sleep

Sleep automaticky sníží (při vytápění) nebo zvýší (při ochlazování) teplotu v místnosti během noci. Ušetříte tak náklady za energii.

Nastavitelný směr lamel

Díky nastavitelnému směru lamel bude vzduch foukat do celé místnosti. Funkce Swing pak směr lamel automaticky mění.

Funkce turbo

Nastavení zajistí intenzivní chlazení.

Displej

Přehledně uvidíte všechna podrobná nastavení.

Jak čistit klimatizaci a pečovat o ni

Pravidelná údržba klimatizace spočívá zejména v čištění filtrů a vylévání kondenzátu. Čistěte také zásobník na prach u předfiltrace, která zachytí ty největší částice. Lamely otírejte od prachu a vnější části vysávejte vysavačem. Zhruba po 6 měsících je potřeba vyměnit vnitřní uhlíkový či na jiné bázi fungující filtr, který se vyčistit nedá.

Údržbu klimatizace provádějte 1–2× ročně. Stejně tak často byste si měli domů pozvat i technika, který zkontroluje funkčnost spotřebiče. Zanesením filtrů a systému klimatizace se snižuje účinnost a roste spotřeba energie.