Jak vybrat longboard

Longboardy jsou na rozdíl od skateboardů širší, delší a díky tomu i stabilnější. Proto si mezi ostatními druhy prken rychle našly své stabilní místo a hojně se využívají k jízdě po městě, v parku i jako praktické a zábavné přibližovadlo. Díky větším kolečkům mají vynikající přilnavost na asfaltu i v terénu. Longboardy mohou mít různé tvary desek, každá z nich se hodí pro jiný styl jízdy a má svá specifika. Pomůžeme vám se v nabídce longboardů zorientovat tak, abyste pro sebe vybrali ten nejlepší.

Chcete jezdit na delší vyjížďky po městě nebo v parku? Pořiďte si longboard!

Zatímco skateboard je malé kompaktní prkno, které se hodí na ježdění ve skateparku a provádění triků, longboard je o poznání větší a stabilnější prkno, na kterém můžete jezdit po asfaltu, trávě i chodníku a překonávat menší překážky. Je tedy ideálním společníkem na výlety po městě, nebo v parku.

Jak vybrat longboard


Délku a tvar desky volte dle zkušeností a stylu jízdy

U longboardů se můžete setkat s různými typy desek, které se liší především tvarem a délkou. Každý tvar má jiné jízdní vlastnosti, proto byste se při výběru měli nejdříve zaměřit na to, jakým stylem jezdíte nebo chcete jezdit a dle toho desku vybrat.

Délku a tvar desky volte dle zkušeností a stylu jízdy

Styl jízdy Ideální délka desky
Triky a jízda po městě 71 – 97 cm
Parky, freeride a downhill 97 – 104 cm
Jízda v terénu a downhill 104 cm a více

*Tabulka je orientační.

Pintail longboard je vhodný i pro úplné začátečník

Pintail desky jsou nejrozšířenější a jsou vhodné i pro ty, kteří s jízdou na prkně teprve začínají. Deska má tvar kapky, což znamená, že se po stranách zužuje, přičemž jedna strana je širší a druhá užší. Výhodou tohoto longboardu je poměrně snadné ovládání.

Pintail longboard

Hybrid longboard je oblíbený pro všestranné využití

Hybridní desky se dají využít na jízdu po městě, downhill i triky. Mohou být tou pravou variantou, pokud ještě váháte, jakému stylu jízdy se chcete primárně věnovat. Desky mají výrazné vykrojení kolem koleček pro snadné zatáčení, jsou však o něco kratší a užší, aby s nimi bylo snazší provádět triky. Díky dobré stabilitě se hodí i do lehkého terénu.

Pintail longboard

Longboard cruiser je ideální do terénu a pro pokročilé jezdce

Desky cruiser se nejvíce přibližují tvaru klasického skateboardu, ale jsou delší a širší. Jejich výhodou je, že je využijete na cesty po městě a zároveň díky zadní prohnuté části jsou vhodné i k provádění triků. Vyžaduje to však již určitou zkušenost a cvik, proto jsou vhodné spíše pro pokročilé.

Longboard cruiser<

Na downhill se nejlépe hodí drop-thru longboard

Pokud vás baví rychlé sjezdy a překonávání prudkých zatáček, vyberte si desku drop - thru. Tyto desky jsou v oblasti koleček výrazně vykrojené, střední část mají prohnutou, a trucky jsou uchyceny na předním a zadním výběžku desky. Díky tomu je jízda stabilnější, a proto jsou desky ideální na downhill, patří však do rukou spíše zkušeným jezdcům.

drop-thru longboard

Elektrický longboard je stvořen pro pohodlnou a svižnou jízdu po městě!

Na trhu již najdete také elektrické longboardy, které jsou vybaveny elektromotorem. Díky tomu vás rychle a bez námahy dovezou, kamkoliv budete potřebovat. Tyto longboardy mohou mít různé tvary, nejčastěji se však setkáte s hybridními deskami nebo cruisery. Poradí si i v nerovném terénu, ovládají se pomocí dálkového ovládače a na jedno nabití ujedou 10 – 30 kilometrů rychlostí až 25 km/hod.


Jaké materiály se nejčastěji užívají pro výrobu longboardových desek?

 • Bambusové desky – jsou příjemně pružné a dobře se na nich jezdí především začátečníkům po městě, nebo ve skateparku.
 • Javorové desky – vynikají odolností a tvrdostí a obvykle je ocení zkušenější jezdci. Jsou ideální pro downhill.

→ U longboardů se často setkáte také s kombinací těchto materiálů, často se používá také odolný, lehký a pružný laminát. Desky se skládají z vrstev, kterých může být až 11 na sobě.


Při výběru je třeba zaměřit se i na další komponenty longboardu!

Přestože tvar desky je při výběru longoboardu zásadní, neměli byste přehlédnout ani další součásti, ze kterých se každé prkno skládá, protože výrazně ovlivňují vlastnosti a schopnosti longboardu a jejich kvalita se projeví na komfortu při jízdě. Pojďme si je přiblížit krok za krokem!

Trucky

Trucky jsou kovové součástky, které se montují přímo na spodní stranu desky. Na nich jsou upevněna kolečka i ložiska. Trucky můžeme dělit do dvou typů:

 • Reverzní trucky (Reverse kingpin) – patří k nejběžnějším. Jsou vhodné především na freeride, downhill nebo carving, protože díky úhlu sklonu jsou stabilnější, mají lepší točivost a snáze se ovládají.
 • Vertikální trucky (Vertical kingpin) – jsou inspirovány skateboardovými trucky, u longboardů se s nimi setkáte spíše výjimečně, jsou oproti předchozímu typu širší a mohutnější. Využijete je hlavně ve skateparcích na triky.

K čemu slouží bushingy?

Bushingy jsou malé plastové, ale důležité součástky kuželového nebo válcového tvaru, které patří mezi základní desku a hanger. K dostání jsou různé tvrdosti bushingů, které výrazně ovlivňují tuhost trucků. Měkké kuželové bushingy umožňují snadné zatáčení, tvrdší válcové bushingy jsou vhodné pro delší rovné přejezdy po městě nebo downhill.


Kolečka

Kolečka u longboardů hrají poměrně výraznou roli. Mohou se lišit velikostí, tvrdostí, zaoblením hran i umístěním. Všechny tyto aspekty ovlivňují jízdu.

 • Průměr koleček
  Velikost koleček určuje, jak rychle longboard pojede. Pokud si zvolíte malá kolečka, bude jízda pomalejší, ale dosáhnete většího zrychlení, proto jsou vhodné do města. Naopak pokud chcete jezdit primárně downhill a dlouhé přejezdy, vyberte si větší kolečka.
  Styl jízdy Vhodný průměr koleček
  Kratší přejezdy po městě 65 – 75 cm
  Downhill, dlouhé projížďky 70 - 80 cm

  *Tabulka je pouze orientační. Obecně jsou pro začátečníky vhodná menší a tudíž pomalejší kolečka.

 • Tvrdost koleček
  Tvrdost koleček ovlivňuje přilnavost longboardu. Měkčí kolečka lépe přilnou k povrchu, po kterém jedete, tvrdší kolečka jsou rychlejší. Kolečka s nižší tvrdostí 70 – 85 A jsou vhodná pro začátečníky a na hrubší povrchy, které snáze překonají. Kolečka s vyšší tvrdostí 85 – 95 A využijí pokročilí jezdci a ti, kteří se chtějí rychle pohybovat po asfaltu nebo jiném hladkém povrchu.
 • Jsou lepší zaoblené nebo ostré hrany?
  U koleček pro longboard se liší také tvar hran. Ostré hrany jsou stabilnější, zaoblené hrany zase lépe strhnete do slidu, takže vybírejte dle stylu jízdy. Pro downhill a jízdu po městě vybírejte měkčí kolečka s ostrými hranami, pro triky a freeride se více hodí zaoblené hrany a vyšší tvrdost koleček.

Kolečka a jejich umístění

Nakonec byste se měli zaměřit také na umístění koleček na longboardu. Setkat se můžete se třemi variantami:

 • Center-set – kolečka mají střed umístěný ve stejné vzdálenosti od pravé i levé hrany. Tento typ je dobře ovladatelný a snadno se s ním smykuje.
 • Side-set – střed koleček je umístěn ve stejné rovině, jako vnitřní hrana. Výhodou těchto koleček je maximální stabilita a přilnavost při jízdě.
 • Off-set – střed kolečka se nachází mezi vnitřním krajem a prostředkem kolečka, s tímto typem umístění se u longboardů setkáte nejčastěji.

Ložiska

Také ložiska částečně ovlivňují plynulost a rychlost jízdy. Jejich výběr vám usnadní stupnice ABEC 1 – 9, která rozhoduje o přesnosti při výrobě ložisek. Ložiska vyšší třídy jsou vhodná pro rychlejší a plynulejší jízdu, ložiska nižší třídy postačí v případě, že s ježděním začínáte a spokojíte se pomalejší jízdou. Pozor, stupnice ABEC neurčuje kvalitu vybraných ložisek.


Nejčastěji kladené otázky při výběru longboardu

Jaký je rozdíl mezi skateboardem a longboardem?

Skateboardy jsou drobnější, kratší a lehčí, proto jsou obratnější a vhodné především na triky a jízdu ve skateparku. Longboardy jsou oproti tomu širší a delší, tedy i stabilnější a můžete je používat jako dopravní prostředek po městě. Menší longboardy se hodí i do skateparku.

Jaký longboard je pro začátečníky nejlepší?

Pro začátečníky je obvykle nejvhodnější pintail nebo hybridní deska longboardu s reverzními trucky, s většími a měkčími kolečky, které jsou stabilnější - lépe překonají i terénní nerovnosti a zajistí vyšší přilnavost. Doporučují se ložiska stupně min. ABEC 5.

Je jízda na longboardu bezpečná?

Ano, ale pouze v případě, že jezdec dodržujte bezpečnostní opatření při jízdě. Mezi ty základní patří:

 • Pokud s jízdou začínáte, jezděte na klidných místech, s dostatkem prostoru a bez velkého provozu.
 • Vybavte se ochrannou přilbou a chrániči, které zmírňují riziko zranění při pádu.
 • Úplně na začátku byste se měli naučit jak longboard zastavit, seskočit z něj nebo případně bezpečně spadnout.
 • Berte ohled na jezdce, kteří se nachází ve vaší blízkosti, zamezíte tak nepříjemným střetům.