Jak vybrat in-line brusle

„Inlajny" jsou dokonalým parťákem pro chvíle volna – skvěle se při pohybu na čerstvém vzduchu zrelaxujete a navíc si vydatně zasportujte. Vyberte si takové in-line brusle, které vám dokonale padnou a podrží vás i v té nejostřejší zatáčce.

Na rekreační ježdění vám postačí levnější fitness brusle

Na rekreační ježdění vám postačí levnější fitness brusle

Jaký typ in-line bruslí zvolit?

Nejprve si odpovězte na otázku, zda budete na bruslích jezdit párkrát za rok, nebo je budete používat jako pravidelný dopravní prostředek. Budete zkoušet triky na U-rampě, nebo vám jde spíše o rychlost? Každý typ bruslí totiž nabízí jiný zážitek z jízdy. Základní dělení je na rekreační inlajny a sportovní in-line brusle, dále pak vyberte typ přesně na míru svému stylu jízdu.

Fitness in-line brusle

Jejich konstrukce je přímo předurčena k rekreačním aktivitám a jednoduše se ovládají. Při výběru zkoumejte tvrdost a průměr koleček, protože mají vliv na rychlost a pohodlnost jízdy. Přizpůsobte jejich výběr svým schopnostem a povrchu ve vašem okolí. O kolečkách si detailně povíme za malou chvilku.

 Dámské in-line brusle pro začátečnice a středně pokročilé

Dámské in-line brusle pro začátečnice a středně pokročilé

Brusle pro in-line hokej

Konstrukcí připomínají brusle na lední hokej a nejsou vhodné pro úplné začátečníky. Bota je vyšší, vyrobená z prošívané kůže a lze ji velmi pevně utáhnout na noze. Kolečka umožňují velmi rychlé změny pohybů a předpokládají značné bruslařské schopnosti.

TIP: Máte i rádi i klasické bruslení na ledě? Pořiďte si brusle se speciální duální konstrukcí, u kterých můžete v zimě nasadit ostří a v létě zase kolečka. 

Profi (speed) in-line brusle

Využijete je při rychlostním nebo závodním bruslení. Dlouhý, aerodynamický rám brusle v sobě skrývá až 5koleček a je připevněn na botě s nízkým kotníkem. Bota je tvrdá (pevná) pro ideální držení nohy, ale přitom lehká. Díky tomu ujedete velkou vzdálenost s minimální námahou.

Bota se musí pořádně vyšlápnout přesně na vaši nohu. Před koupí kriticky zhodnoťte své schopnosti, protože brusle jsou velmi rychlé a hůře se brzdí.

 U závodních bruslí je materiál boty tvarovatelný podle nohy závodníka

U závodních bruslí je materiál boty tvarovatelný podle nohy závodníka

Agresivní in-line brusle

Používají je vyznavači triků a skoků při jízdě po zábradlí, rampách, lávkách. Vydrží „brutální" zacházení a extrémní zátěž díky chráničům skluzové zóny (sliderům). Kolečka jsou malá a uložená v pevném rámu, aby byla odolná proti obrusu.

Outdoor in-line brusle

Zvládnou jízdu na nerovném povrchu nebo po trávě. Poznáte je celkem snadno. Mají dvě gumová kolečka s malým valivým odporem i hmotností.

Jak vybrat kolečka a další části in-line bruslí?

Velikost koleček

Kolečka jsou nejdůležitějším faktorem, který ovlivňuje výkonnost brusle. Průměr kolečka je měřený v místě jeho nejširší části a udává se v milimetrech (mm) na boční straně kolečka.

  • Velká kolečka jsou rychlejší a vhodná na nekvalitní povrch. Stojíte však výše nad povrchem, což může vyvolávat pocit menší stability.
  • Malá kolečka jsou zárukou lepší ovladatelnosti a stability. Nevýhodou je pomalejší rychlost.

Zápory jedné či druhé velikosti může částečně snížit tvrdost či měkkost koleček. Lze také kombinovat kolečka s různými tvrdostmi na jedné brusli a vzájemně je přesouvat pro rovnoměrné opotřebení.

Pokročilost Velikost koleček
Začátečníci 78–80 mm
Pokročilí 82–84 mm
Zkušení bruslaři 90 a více mm

Tvrdost koleček

Kolečka jsou zhotovena většinou z polyuretanu, plastického materiálu, jehož tvrdost může být různá. Je měřena urometrem a pohybuje se v rozsahu od 0 pro nejměkčí do 100 pro nejtvrdší.

  • Měkká kolečka jsou sice pomalejší, ale velmi dobře drží směr v zatáčkách (mají dobrý grip), proto se hodí pro použití venku nebo v horším terénu (měkkost cca 74A).
  • Tvrdá kolečka (alespoň 85A) jsou rychlejší, ale přenáší větší otřesy do rámu, následně do boty a mají horší grip. Hodí se tedy spíše pro vnitřní povrchy, jako jsou indoor závodní dráhy nebo speciální povrchy speciálně pro in-line bruslení.

Ložiska

Ložiska ovlivňují jak rychlost, tak pocit z jízdy. Jde o parametr, u něhož opět nelze „vysledovat" kvalitu. U vyšší cenové třídy se používají tzv. „přesná" ložiska, která jsou označena ABEC-1, ABEC-3, ABEC-5 nebo ABEC-7 apod. Pozor, toto označení pouze udává přesnost normy výroby ložisek. Nic neříká o použitých materiálech. Zde je opravdu jediné kritérium pro výběr cena.

Délka a materiál rámu (nože)

Jde o další kritérium, z něhož můžete odvodit styl jízdy. Rám slouží k upevnění koleček k botě.

  • Delší rám je vhodný v případě vytrvalostních jízd, kdy budujete celkovou fyzickou kondici a jedete hlavně stylem „neustále kupředu".
  • Kratší rám umožňuje snazší ovladatelnost. Lépe předvedete triky, jízdu pozadu apod.

I kvalitu rámu lze odhadnout jen velmi těžko a hlavním ukazatelem bude opět cena. Hodně pozornosti věnujte tomu, jak je rám (nůž) s kolečky připevněn k botě. U dražších modelů se používá spojení pomocí šroubů, což je výhodné při čistění a případném nastavování rámu, u ostatních bruslí je nůž ukotven nýty. U těch nejlevnějších typů je přilepený nebo rovnou vylisovaný jako součást boty.

Typ a velikost boty

Úkolem boty je poskytnout stabilitu noze a kotníku. Obvykle má 2 části – skořepinu, která obklopuje vaše chodidlo, a oporu, která obklopuje váš kotník. Nejčastěji jde o plast, který je různě vyztužen a odvětráván pro maximální pohodlí.

Vždy je lepší kupovat In-line brusle o půl až celé číslo větší, aby mohla být do bruslí obuta noha v tlustších ponožkách, a navíc noha zátěží mírně nateče. Některé boty mají vyjímatelnou vložku, často se změkčujícími prvky proti otřesům (např. různé gelové polštářky pod patou).

dětských in-line bruslí je situace složitější. Někteří výrobci vyrábějí brusle s proměnnou délkou botičky v rozsahu cca 3–4 čísel. Je důležité prostudovat mechanismus, velikost boty se nesmí samovolně měnit. Protože jde o dětskou nohu, tak vždy preferujte renomovaného výrobce.

Nejlepším údajem, který vám pomůže zvolit správnou velikost In-line bruslí je velikost vyjádřená v evropském číslování EUR:

US UK EUR Délka v mm
5 4 36,5 230
5,5 4,5 37 235
6 5 38 240
6,5 5,5 38,5 245
7 6 39 250
7,5 6,5 40 255
8 7 40,5 260
8,5 7,5 41 265
9 8 42 270
9,5 8,5 42,5 275
10 9 43 280
10,5 9,5 44 285
11 10 44,5 290
11,5 10,5 45 295
12 11 45,5 300
12,5 11,5 46 305
13 12 47 310
13,5 12,5 47,5 315
14 13 48 320
14,5 13,5 48,5 325
15 14 49 330

Pozor! U bruslí značky NIKE je tabulka odlišná: 

Velikost Nike Velikost EUR Velikost UK
5 36,5 4
6 38 5
7 39 6
8 40,5 7
9 42 8
10 43 9
11 44,5 10
12 45,5 11
13 47 12

TIP: Nohu ponechte v botě minimálně 20 minut a poté sledujte, jakým způsobem ji můžete utáhnout. Počítejte, že po čase se bota, tkaničky i lanka vytáhnou. 

Ochranné pomůcky

In-line bruslení v rekreační podobě je vcelku bezpečný sport, ale použití přilby je nezbytností. Nic vás tolik neohrožuje jako její absence. Kupujte helmu souběžně s bruslemi a dbejte na kvalitní provedení a materiál, který vám dobře padne.

Dále se používají chrániče na holeně, kolena, kyčle/kostrč, lokty, zápěstí. Chrániče by měly mít minimálně 4 upínací pásky – např. 2 nad kolenem (jeden široký, aby netlačil) a 2 pod ním. Na vnitřní straně může být vycpávka anatomicky tvarovaná, po zbylém obvodu je nutné kvalitní změkčení.

Všechny chrániče si nasaďte a napodobte pád. Prostě spadněte plnou vahou a sledujte, zda na některé chráněné části neucítíte bolest. V místě, kde k tomu dojde, je třeba použít jiný typ chrániče.

Chrániče jsou dodávány ve těchto velikostech (S, M, L, XL), při výběru rozhoduje výška osoby:

  • S – do 120 cm
  • M – 120–160 cm
  • L – 150–190 cm
  • XL – 180–200 cm

In-line brusle

In-line příslušenství