Jak vybrat paddleboard

Baví vás vodní sporty a chcete si pořídit zábavné prkno v podobě paddleboardu? Paddleboard, známý též jako SUP (Stand Up Paddle), se na první pohled podobá surfu, jeho využití se však liší. Pořídit si můžete rodinný nafukovací paddleboard pro rekreační využití i pevný SUP na sport. Jaký typ vybrat, jak zvolit správnou velikost i praktické tipy pro jízdu na paddleboardu vám prozradíme v následujícím článku.

Proč si pořídit paddleboard?

 • Zábava pro celou rodinu – je vhodný pro děti, dospělé i seniory.
 • Umožňuje jízdu na moři, řekách, jezerech apod.
 • Díky paddleboardu se dostanete na místa, kam byste normálně nedoplavali.
 • Slouží ke sportu i rekreaci (např. při rybaření).
 • Zlepšuje fyzickou kondici a trénuje rovnováhu těla.
 • Nafukovací modely lze jednoduše převážet i uskladnit.
Jak vybrat paddleboard

Je lepší pevný nebo nafukovací paddleboard?

Při výběru paddleboardu budete stát před zásadním rozhodnutím, zda pořídit nafukovací nebo pevný paddleboard. Pojďme se podívat na rozdíly mezi těmito modely a popsat jejich nevýhody i klady.

Nafukovací paddleboard je ideální pro začátečníky i na cesty

Nafukovací paddleboardy jsou vyrobeny z vysoce odolné pryže či PVC. Před jízdou je musíte nafouknout pomocí pumpy či kompresoru. Po jízdě je lze snadno vyfouknout a složit. Díky svým rozměrům i praktickému využití jsou ideální na výlety, pro rodiny s dětmi i jednotlivce.

 • skladnost a snadná přeprava
 • vhodné pro jízdu ve stoje i k rekreaci
 • běžně je součástí výbavy také batoh pro přenášení
 • horší stabilita při vlnách
 • jsou obvykle pomalejší než pevné SUPy
Prohlédnout nabídku

Pevný paddleboard je odolnější a umožňuje rychlejší jízdu

Tyto paddleboardy mají pevnou konstrukci, je tedy třeba mít dostatek prostoru pro jejich uložení i transport. Jsou vhodné pro sportovce, kteří dávají přednost svižné jízdě, a to i ve vlnách.

 • odolnost, ideální i na řeky apod.
 • lepší stabilita ve vlnách
 • svižnější jízda
 • není třeba jej pokaždé nafukovat, šetří čas
 • není příliš skladný
Prohlédnout nabídku

Paddleboard vybírejte dle využití a stylu jízdy!

Paddleboardy můžete vybírat také dle stylu jízdy, který chcete praktikovat. Jednotlivé modely se liší provedením, tvarem i doplňky. Z jakých možností můžete nejčastěji vybírat?

Paddleboard Allround je ideálním rodinným řešením

Univerzální paddleboard se hodí do klidnějších vod, na rekreační ježdění pro dospělé i děti, na rybaření, relaxaci apod. Paddleboard má poměrně širokou základnu, čímž usnadňuje držení stability. Navíc uveze i děti, rybářskou výbavu apod.

Allround SUP je díky dobré stabilitě na vodě vhodný i pro úplné začátečníky.

Touring paddleboard je skvělý parťák na dlouhé projížďky

Touring SUP má delší tělo a užší špici, díky které lze lépe regulovat směr. Je ideální na delší projížďky po jezerech, mořích nebo řekách.

Touring paddleboard je díky užší konstrukci svižnější, skvěle se hodí na dlouhé projížďky v klidnější vodě. Vhodný je pro mírně pokročilé až pokročilé jezdce, kteří již umí udržet stabilitu

S Yoga paddleboardem můžete cvičit přímo nad vodní hladinou

TPaddleboardy na cvičení fitness či jógy jsou skvělou alternativou pro netradiční cvičení v přírodě. Při cvičení si ještě lépe zpevníte tělo a potrénujete rovnováhu. Yoga SUP má velmi širokou základnu pro maximální stabilitu na vodní hladině.

Yoga paddleboard je dostatečně stabilní pro pohodlné cvičení jógy na vodní hladině. K paddleboardu je možné přikoupit také fitness základnu pro cvičení ve skupině.

Paddleboard s plachtou kombinuje prvky pádlování a windsurfingu

Paddleboardy s odnímatelnou plachtou lze využít na rekreační jízdu v mírných vlnách, na pádlování i windsurfing. Pokud je bezvětří, plachtu lze jednoduše odepnout a můžete pádlovat.

Nafukovací paddleboard s plachtou vyniká dvěma možnostmi využití – pro pádlování i windsurfing. Je tedy vhodný pro ty, kteří holdují oběma vodním sportům.

Race paddleboard dosáhne maximálních výkonů

Závodní paddleboardy jsou vhodné spíše pro zkušenější jezdce, kteří od prkna vyžadují perfektní schopnosti pohybu a rychlosti na vodní hladině. Pro začátečníky nejsou příliš vhodné z důvodu nižší stability. Využijete je v klidných vodách i na mořských vlnách.

TIP: Na rybaření nebo výlety s dětmi si můžete pořídit také prostorné nafukovací čluny.

Důležitou roli hrají rozměry prkna i hmotnost jezdce

Pokud již máte vybraný typ paddleboardu, zaměřte se na jeho rozměry, které jsou pro efektivní a pohodlnou jízdu velmi důležité. Výběr SUPu se navíc odvíjí také od hmotnosti sportovce. Co všechno by vás mělo zajímat?

Hmotnost jezdce ovlivňuje potřebný výtlak paddleboardu

Dle hmotnosti vybírejte výtlak, neboli nosnost paddleboardu. Při výběru berte ohled na to, jestli budete jezdit sami, s dětmi nebo ve dvou, do hmotnosti započítejte také mokré oblečení a výbavu, kterou berete sebou.

Celková hmotnost posádky Optimální výtlak paddleboardu
Do 85 kg Cca 200 litrů
Nad 85 kg 200 – 300 litrů

*Tabulka je orientační.


Délka paddleboardu

Délka paddleboardu ovlivňuje jeho jízdní vlastnosti – čím je SUP delší, tím je jízda rychlejší, ale prkno se hůře ovládá.

 • Paddleboardy o délce 380 – 430 cm – jsou nejrychlejší, vhodné pro zkušené jezdce a závodníky, kteří vyžadují maximální možnou rychlost.
 • Paddleboardy o délce 270 – 370 cm – je optimálním řešením pro rekreační jízdu pro začátečníky i pokročilé.
 • Paddleboardy s délkou max. 270 cm – jsou velmi dobře ovladatelné, užijete si s nimi mnoho zábavy.

Šířka paddleboardu

Šířku paddleboardu vybírejte především dle využití:

 • Paddleboardy šíře 80 a více cm – jsou paddleboardy s širokou základnou, vhodné pro začátečníky, mírně pokročilé jezdce, pro rodiny nebo ke cvičení jógy.
 • Paddleboardy šíře 79 a méně cm – jsou SUPy s užší základnou pro zkušenější jezdce, a ty, kteří vyžadují svižnou jízdu.

Jaké pádlo na paddleboard je nejlepší?

Důležitou součástí výbavy pro paddleboarding je pádlo. Ani tady výběr nepodceňujte, kvalita i zpracování pádla totiž může výrazně ovlivňovat výkon a námahu při jízdě.

Fixní vs. rozkládací pádlo

 • Fixní pádla – jsou vyrobena z jednoho kusu materiálu, nelze je v případě potřeby složit. Tato pádla jsou ideální pro ty, kteří vyžadují nízkou hmotnost pádla, jednoduchost konstrukce a nemají problém převážet pádlo vcelku. Délka pádla by měla být o 20 cm vyšší, než výška jezdce.
 • Rozkládací pádla – jsou složena z několika částí, pro transport nebo skladování lze pádlo jednoduše rozložit. Nevýhodou je vyšší hmotnost pádla a složitější konstrukce náchylnější k poškození. Výhodou je možnost nastavení výšky – proto jsou ideální v případě, že pádlo využívá více jezdců.

Materiál pádla

 • Hliníková a plastová pádla – poměrně odolná pádla střední hmotnosti jsou díky dostupné ceně vhodná pro začátečníky.
 • Pádla ze sklolaminátu – jsou poměrně odolná a lehčí než plastová, jsou ideální tam, kde často přijdou do kontaktu s kameny.
 • Karbonová pádla – patří k nejlehčím, skvěle přenášejí dynamiku pohybu, avšak vyžadují citlivé zacházení. Vybírají si je spíše zkušenější jezdci, je také třeba počítat s vyšší cenou.

→ K důležité výbavě patří také tzv. leash, jistící šňůra, kterou připevníte na jedné straně k prknu a na druhé ke kotníku. V případě pádu vám paddleboard neuplave.


Nejčastěji kladené otázky při výběru paddleboardu

Jaké bezpečnostní vybavení potřebuji pro jízdu na paddleboardu?

Pokud se chystáte do rychlejší nebo divočejší vody, rozhodně si vezměte plovací vestu, která vás bude v případě pádu do vody nadnášet a vodáckou přilbu, která chrání hlavu v případě nárazu do stromu, kamene, nebo jiné přírodní překážky.

Jak začít jezdit na paddleboardu?

Pokud s paddleboardingem začínáte, vyberte si SUP s širší základnou, která je stabilnější a méně náročná na udržení rovnováhy. Poté postupujte v následujícím krocích:

 • Na paddleboard nastupujte v kleče a až poté se pomalu postavte do jeho středu.
 • Zaujměte postoj tak, že chodidla rozkročíte na šíři ramen, směřovat musí rovnoběžně s prknem.
 • Poté uchopte pádlo, mírně pokrčte kolena, natáhněte se dopředu a ponořte jej kolmo do vody tak, aby byl záběr co nejefektivnější. Zabírejte trupem, nikoliv pažemi. Při pádlování střídejte strany.

Je paddleboard vhodný pro děti?

Paddleboarding je zábavným vyžitím pro děti, při kterém se navíc učí rovnováze. Je však třeba dodržovat nad dětmi dohled a zajistit jim bezpečnostní vybavení. Na trhu jsou k dostání speciální dětské paddleboardy, které jsou velikostí přizpůsobeny dětské postavě a umožňují tak jednoduché ovládání.