10× více produktů za nejlepší ceny
10× více produktů za nejlepší ceny

Jak vybrat bojler

Chcete mít dostatečný přísun teplé vody pro celou domácnost? V tom případě je třeba vybrat vhodný zásobníkový tlakový bojler, který bude mít dostatečný výkon i kapacitu. Poradíme vám, jakým způsobem optimální objem bojleru spočítat. V závislosti na typu ohřevu můžete vybírat elektrické bojlery, bojlery na plyn, kombinované bojlery a další. Jakému modelu dát přednost a proč, vám prozradíme v našem článku!

Jak vybrat bojler

Typ bojleru vybírejte v závislosti na zdroji energie!

Při výběru ohřívače vody byste si měli nejdříve ujasnit, jaký zdroj energie chcete k ohřevu vody užívat. Máte pouze přípojku elektřiny, nebo také plynovou přípojku? Existují i bojlery, jejichž zdroj energie můžete dle potřeby měnit. Jaké jsou ty nejběžnější druhy bojlerů?

Elektrický bojler

Elektrický bojler je nejrozšířenější, protože elektřina je zavedena téměř do každé domácnosti. Tyto modely ohřívají vodu pomocí elektrické energie a topného tělesa, které se nahřívá uvnitř bojleru. Často se pro ohřev vody využívá připojení na levnější noční proud.

 • snadné připojení
 • nízká pořizovací cena
 • poměrně ekonomický provoz na levný tarif elektřiny
 • ohřev vody trvá delší dobu
Prohlédnout nabídku

Plynový bojler

Plynové bojlery užívají k ohřevu vody plyn, vyplatí se tedy těmi, kteří v domě mají plynovou přípojku a rozvody. V dnešní době jsou již plynové bojlery naprosto bezpečné, protože jsou vybaveny řadou bezpečnostních prvků, jako je piezo zapalování, bezpečnostní pojistka a podobně.

 • levnější provoz než u el. bojleru
 • snadná obsluha
 • vyšší pořizovací cena
 • náročnější instalace i údržba

Kombinovaný bojler

Kombinované bojlery umožňují díky modernímu systému volit zdroj energie dle aktuálních podmínek. Obvykle je lze napojit na elektrickou energii a další zdroj – např. plyn, kotel na tuhá paliva apod. Díky tomu bude ohřev vody v provozu například i při výpadku proudu el. energie.

 • můžete si zvolit zdroj energie dle potřeby
 • ekonomický provoz
 • vyšší pořizovací cena
Prohlédnout nabídku

Bojler s tepelným čerpadlem

Bojlery s tepelným čerpadlem patří k nejmodernějšímu a úspornému řešení. Jsou vybaveny malým tepelným čerpadlem, které odebírá energii z okolního vzduchu a její pomocí ohřívá vodu v bojleru.

 • velmi úsporný provoz
 • vysušuje okolí, vhodný k umístění do vlhkých prostor (sklepy aj.)
 • vyšší vstupní investice do bojleru
Prohlédnout nabídku

Akumulační bojler

Akumulační bojlery jsou další ekonomickou variantou – vodu neohřívají z vlastního zdroje energie, ale využívají zbytkové teplo z jiných zařízení, jako jsou solární panely, kotle na tuhá paliva a podobně.

 • ekonomický provoz
 • jsou závislé na jiných zařízeních
 • pořizovací cena je vyšší
Na místech, kde není třeba velká zásoba teplé vody (např. chaty, mobilheimy apod.) můžete instalovat průtokové ohřívače vody. Ty na rozdíl od bojlerů vodu nehromadí v zásobníku, ale ohřívají pouze protékající vodu k okamžité spotřebě. Jejich provoz je však kvůli vyšším nárokům na výkon z dlouhodobého hlediska výrazně dražší.

Jak spočítat potřebný objem bojleru?

Volba odpovídajícího objemu bojleru je zásadní. Pokud vyberete příliš velký zásobník vody, budete zbytečně platit za spotřebovanou energii a ohřátou vodu nevyužijete. Pokud však zvolíte naopak příliš malý zásobník, budete se potýkat s nedostatkem teplé vody. Jak tedy spočítat, jaký objem bojleru vaše domácnost potřebuje? Položte si následující otázky:

Kolik osob žije v domácnosti?
Počet členů rodiny je při výběru bojleru důležitý, každý z nich má vliv na spotřebu vody při sprchování, mytí nádobí apod.
Používáte vanu nebo sprchový kout?
Při sprchování je spotřeba vody obvykle nižší, než při koupeli ve vaně.
Umýváte nádobí pod tekoucí vodou nebo používáte myčku?
Zatímco při ručním mytí nádobí spotřeba teplé vody roste, s myčkou ušetříte – ta si totiž ohřívá studenou vodu svépomocí.

→ Přibližnou kapacitu bojleru můžete spočítat dle počtu členů v domácnosti, přičemž na jednoho člena počítejte min. 50 l vody:

Počet osob v domácnost Min. objem bojleru
1-2 50 – 100 l
3-4 150 – 200 l
5-7 250 – 350 l

*Údaje jsou pouze orientační.

V případě, že se často koupete a nádobí myjete ručně, doporučujeme kapacitu bojleru raději zvýšit. Pokud se hlavně sprchujete a vlastníte myčku nádobí, můžete se držet daných hodnot. Objem bojleru můžete zvolit také na základě výpisu o spotřebě vody ve vaší domácnosti.

Tvar a způsob instalace bojleru

Na základě toho, do jakých míst chcete bojler instalovat, můžete vybírat jeho tvarování i způsob instalace.

Oblý vs. hranatý bojler

Zatímco hranaté bojlery se lépe instalují například do rohu místnosti, oblé bojlery jsou vhodné do míst, kde se kolem bojleru bude často procházet, díky absenci ostrých hran nebude příliš zasahovat do prostoru.


Závěsný vs. horizontální bojler

Bojlery můžeme dle druhu uchycení dělit na dvě skupiny:

Závěsné bojlery

jedná se o bojlery, které jsou zavěšeny svisle. Tyto modely mají efektivnější systém pro ohřev vody, zabírají však obvykle více prostoru.

Horizontální bojlery

tyto bojlery jsou na stěně uchyceny podélně. Dobře tak vyplní nevyužitý prostor např. pod stropem. Nevýhodou těchto modelů je fakt, že u nich dochází ke smíšení studené a teplé vody, proces ohřívání je tedy pomalejší a méně efektivní.


Při výběru bojleru se zaměřte především na spotřebu a dobu ohřevu!

Příkon a spotřeba bojleru

Příkon značí, kolik energie bojler spotřebuje ve chvíli, kdy je spuštěn. Většina modelů dosahuje příkonu 1 000 – 2 000 Wattů.

Spotřebu a energetickou třídu zjistíte na energetickém štítku konkrétního výrobku. Spotřebu do jisté míry udává také kvalita izolace každého bojleru a s tím spojené tepelné ztráty. Ty se značí ve watthodinách (WH) za 24 hod. Platí tedy, že čím nižší je udaná hodnota, tím lépe.

Doba ohřevu závisí na objemu bojleru a výši příkonu!

Doba ohřevu udává, za jak dlouho je bojler schopen nahřát vodu na požadovanou teplotu. Zde platí, že čím menší je bojler, tím se voda nahřeje rychleji. U 100 litrového bojleru dojde k nahřátí již za cca 3 hodiny, u 200 litrového bojleru je doba nahřátí dvojnásobná. Důležité je také volit adekvátní příkon bojleru. Např. 200 litrový bojler by měl mít příkon alespoň 1 700 Wattů.


Užitečné funkce a doplňky bojlerů, které oceníte!

Nastavení teploty

nastavíte si výši teploty, na kterou chcete vodu ohřívat.

LCD displej

usnadňuje nastavení bojleru.

Ochranné čidlo proti zamrznutí

v případě, že teplota klesne k bodu mrazu (pod 5 °C), bojler se automaticky spustí, aby nedošlo k zamrznutí a poškození vnitřního systému.

Bezpečnostní pojistka

v případě přehřátí se bojler automaticky vypne.

Zpětný ventil

zabraňuje průtoku ohřáté vody zpět do vodovodního potrubí.

Smart funkce

bojler vychází z ukládaných dat o předchozí spotřebě vody a na jejich základě upravuje aktuální teplotu vody. Tyto modely lze propojit také s chytrým telefonem.

TIP! Za pomoci vody a podlahového vytápění můžete efektivně ohřívat podlahy po celém domě.

Bojler Dražice

Česká firma Dražice patří k ověřeným výrobcům bojlerů, které vynikají spolehlivou funkčností a dlouhou životností. Navíc mají intuitivní ovládání, které je přehledné pro každého. Investice do bojleru se tedy jistě vyplatí! K dostání jsou modely všech velikostí až do objemu 1 000 litrů.

Bojler Dražice

Bojler Ariston

Bojlery od firmy Ariston mají moderní design a možnost Wifi připojení skrze mobilní telefon. Díky tomu můžete nastavit bojler takřka odkudkoliv, třeba při cestě z dovolené – budete si tak jisti, že po příjezdu budete mít dostatek teplé vody!

Bojler Ariston

Nejčastěji kladené otázky při výběru bojleru

1️⃣ Jak vyčistit bojler?

V případě zanesení bojleru je třeba jej vyčistit. Nejdříve je nutné odpojit bojler od zdroje energie, uzavřít přívod vody a otevřením kohoutků na teplou vodu jej vypustit. Poté se demontuje příruba a provede vnitřní čištění bojleru (ideální je důkladné vypláchnutí). Nakonec se bojler nainstaluje zpět, napustí vodou a zapojí do el. zásuvky.


Další zajímavé články z naší dílny Hobby a zahrada

Jak vypustit bojler

Bojler je třeba čas od času vypustit – ať už z důvodu opravy, revizní kontroly, čištění, přesunutí... celý článek

Jak vybrat přímotop

Přímotopy jsou skvělým doplňkovým zdrojem tepla – využijete je v domácnosti, kde doplňují centrální vytápění, na chatách... celý článek

Efektivní úklid zajistí multifunkční aku pomocníci.

Chcete mít dostatečný přísun teplé vody pro celou domácnost? V tom případě je třeba vybrat vhodný zásobníkový tlakový bojler... celý článek