Jak vybrat zahradní sekačku?

Pohon, způsob sekání, šířka záběru nebo kvalita konstrukce – při výběru zahradní sekačky musíte sledovat hned několik klíčových parametrů. V tomto průvodci si je všechny rozebereme.

Elektrická nebo benzínová sekačka?

Zahradní sekačky seženete v benzínovém, elektrickém nebo akumulátorovém provedení.

Zahradní sekačka
Benzínové sekačky

Benzínové sekačky jsou nejlepší pro sečení velkých ploch nad 600 m2. Mívají vysoký výkon a široký záběr nožů. Při sekání máte absolutní volnost, nemusíte shánět zásuvku ani se bát, že přeseknete kabel. Na druhou stranu ale počítejte s vyšší cenou a náročnější údržbou, benzínové sekačky navíc dělají hluk a vibrují, což při dlouhodobém sekání není příjemné na ruce.

Klíčovým rozhodovacím faktorem je však svažitost terénu. Pamatujte, že s benzínovými sekačkami můžete sekat jen rovné a mírně svažité zahrady, protože motoru většiny přístrojů nesvědčí náklon nad 15°. Mohl by se zadřít. Výjimku tvoří stroje s odolností proti převrácení, na kterou se informujte u prodejce (takové sekačky mají tlakové mazání).

Elektrické sekačky

Elektrické sekačky doporučujeme na středně velké zahrady od 300 do 600 m2. Jsou lehčí, levnější a tišší než benzínové, navíc s nimi klidně sekejte i prudké svahy. Počítejte ale s nižším výkonem i tím, že při práci potřebujete zdroj elektřiny – zásuvku nebo elektrocentrálu. Musíte si taky dávat pozor na to, abyste nepřesekli přívodní kabel.

Akumulátorové sekačky

Čím dál častěji se dnes setkáte s akumulátorovými sekačkami. Ty se hodí k sekání menších zahrad do 500 m2. Akumulátorové sekačky v sobě kombinují výhody benzínových i elektrických sekaček – jsou lehké, tiché, výkonné a nepotřebují zdroj elektřiny. Jejich baterka se ale rychle vybíjí a navíc vydrží jen omezený počet nabíjecích cyklů. Pak musíte koupit novou.


Rotační, bubnové nebo vřetenové?

Většině zahrádkářů udělají nejlepší službu sekačky rotační. Sečení zajišťují rotační nože, které se točí kolem své osy a sekají. Tyto sekačky jsou vhodné pro sekání trávníku na běžnou výšku cca 3-5 cm. Potěší snadným ovládáním i nízkými nároky na ostrost nožů.

Rotační sekačka
Rotační sekačka je nejlepší volbou pro většinu zahrádkářů.

Náročnější zákazníci ocení sekačky vřetenové. Ty trávu nesekají, ale stříhají. Systém nožů uspořádaných do vřetene ve tvaru V funguje na tom principu, že dvojice ostří se vždy pohybuje proti sobě a stéblo ustřihne. Díky tomu nejsou konečky stébel roztřepené, tráva nežloutne a je hustší a zdravější. Vřetenové sekačky doporučujeme na okrasné trávníky, fotbalová hřiště nebo golfové greeny s výškou sekání do 3 cm.

Na vysokou trávu (až 150 cm) a neudržované plochy doporučujeme lištové sekačky s širokým záběrem nožů, případně sekačky bubnové. Ty fungují na stejném principu jako rotační, ale díky otevřenému bubnu nad sečnými noži si před nimi tráva nelehá, takže ji ostré nože snadno přeseknou. Ideální pro sekání trávníků na výšku cca 5-10 cm.

Občas se setkáte i se sekačkami diskovými. Také ty jsou vhodné k sekání vysoké trávy s náletovými dřevinami, ale obtížně se s nimi manipuluje při sečení svažitého terénu. Sečný disk se totiž při pojezdu do kopce zarývá do země, takže sekačku musíte mírně nadzvednout. Diskové sekačky hojně využívají zemědělci při sečení polí.


Další typy sekaček

Na ty nejzarostlejší trávníky s vysokým podílem dřevin vezměte křovinořez, některé typy přeseknou i kmen o průměru 15 mm. Při výběru sledujte hlavně míru vibrací v rukojeti – čím nižší, tím lepší.

Strunové sekačky, tzv. vyžínače, můžeme zařadit do kategorie dokončovacích sekaček. Pro klasické sečení velkých ploch vhodné nejsou, ale přesně s nimi zastřihnete trávu okolo plotů, patníků nebo na těžko dostupných místech.

Strunová sekačka
Se strunovou sekačkou snadno posekáte i těžko dostupná místa.

Vaši pozornost si dále zaslouží sekačky robotické, které trávu sekají samy - stačí jim vytyčit sečenou plochu a dát si kafe. Sekačka automaticky poseče trávu a dokonce si sama najde cestu k nabíječce.


Jak velký záběr nožů?

Velikost záběru volte podle toho, jak velkou máte zahradu.

  • Pro zahradu do 200 m2 postačí záběr o velikosti 32 cm.
  • Pro zahradu o rozloze 500 m2 chtějte záběr cca 40-45 cm.
  • Pro zahradu 1 000 m2 velkou volte záběr cca 45-53 cm.

Těmito čísly se nemusíte řídit striktně, ale mějte na paměti, že malý záběr na velké zahradě znamená více práce a nachozených kilometrů. Na druhou stranu sekačky s menším záběrem lépe kopírují terén.


Jaký zvolit výkon sekačky?

Dávejte pozor na poddimenzované motory u sekaček s velkým záběrem.

Vedle výkonu motoru sledujte i hodnotu kroutícího momentu. Platí, že sekačka dokáže posekat jen tak vysokou trávu, která se rovná cca dvojnásobku jejího kroutícího momentu. Stroj s kroutícím momentem 8 N.m tak poseká trávu maximálně 16 cm vysokou.

Vodítkem k výběru správné sekačky je také konstrukce motoru. Ty s rozvodem SV mají nižší kompresi a účinnost, proto doporučujeme spíše motory s rozvody OHV nebo ještě lépe OHC s vysokou účinností a nízkou spotřebou.

Vyšší modely sekaček nabízí i převodovku, pomocí které můžete regulovat rychlost pojezdu. Sekačky s variátorem jsou nejpohodlnější na regulaci rychlosti pojezdu, protože fungují jako skútr - rychlost určujete pootočením rukojeti.


Jak je to se sběrem trávy?

Některé sekačky sbírají posečenou trávu do koše, jiné umí mulčovat, další mají zadní výhoz nebo výhoz do stran. Úplně nejlepší je, když vaše nová sekačka bude umět všechno – sbírat, mulčovat i vyhazovat.

Sbírání trávy do koše je příjemné, protože po sečení nemusíte posekanou trávu hrabat. Dívejte se ale na objem koše, aby nebyl věčně plný a vy nemuseli každých 5 minut běhat na kompost.

Při výběru sekačky myslete na detaily. Velký sběrný koš zajistí, že nemusíte každých 5 minut vysypávat posečenou trávu. Nezapomeňte však, že plně naložený 70 l koš vlhčí trávou může vážit docela hodně, takže bude obtížné ho zvedat a vysypávat.

Při každém třetím sečení trávníku doporučujeme mulčovat. To znamená, že sekačka posekanou trávu rozseká na malé kousky a následně vyhodí zpět do trávníku. Mulč trávník zvlhčí a navíc působí jako přírodní hnojivo. Nedělejte to ale při každém sečení, jinak hrozí, že vám trávník shnije.

Čas od času je pak vhodné zvolit výhoz a trávník po posečení shrabat. Během hrabání trávník provzdušníte a odstraníte mrtvé kořínky. Samozřejmě hrabejte velmi jemně a ideálně plastovými hráběmi – nikoliv kovovými. Těmi byste trávník příliš poničili.


Sekačka s pojezdem nebo bez?

Sekačka s automatickým pojezdem po nastartování a aktivovaní pojezdu sama jede vpřed – vy ji pouze vedete. Možná si říkáte, že takový luxus nepotřebujete, ale jakmile ji jednou vyzkoušíte, už nebudete chtít jinou. Sekačku s pojezdem doporučujeme všem bez rozdílu – zejména při sečení svažitých ploch je ruční tahání stroje do kopce úmornou dřinou. Sekačku bez pojezdu si kupte pouze v případě, že máte rovinatou zahradu do velikosti cca 600 m2.


Dívejte se i na detaily

Nejkvalitnější sekačky mají konstrukci (šasi) z odolné a lehké oceli nebo slitiny hliníku, u levnějších je plastová. Taková se při zátěži deformuje a poškozuje vnitřní součástky.

Důležitá jsou i kolečka. Čím širší a větší kolečka sekačka má, tím lépe. Na trávníky s častými nerovnostmi, tzv. terénními boulemi, si pořiďte sekačku s válcem, která na vrcholcích boulí nezajíždí do půdy a je tak k trávníku šetrnější.

Dříve se vedly spory o to, zda je lepší plastový nebo látkový sběrný koš. Výrobci nakonec došli ke kompromisu – nejlepší sekačky mají kombinovaný koš z plastu a textilu, ve kterém dobře proudí vzduch, ale zároveň se nezanáší a nepráší. Některé sekačky mají na koši indikátor naplnění.

Vybrané sekačky nabízí i elektrické startování, u kterých motor nerozbíháte taháním za šňůru, ale otočením klíčku. Velmi pohodlné.

Není ani od věci, když na sekačce najdete přípojku na vodovodní hadici pro snadné umytí stroje proudem vody. I takové drobnosti vám v zahrádkářské sezoně ušetří desítky minut času.