10× více produktů za nejlepší ceny
10× více produktů za nejlepší ceny

Zbavte se plevele a vypěstujte si dokonalý trávník!

Rádi byste měli na zahradě hustý a sytě zelený trávník, ale na řadách míst jsou vydusané nebo žluté fleky, trávník je řídký, suchý a prorostlý plevelem? Poradíme vám, co dělat, abyste situaci změnili a dočkali se předpisového trávníku, který bude pastvou pro vaše oči! Dozvíte se také, jak o trávník správně pečovat, aby vydržel ve skvělé kondici již natrvalo!

Jak poznat, že je třeba starý trávník plně nahradit?

Když řešíte problémový trávník, máte dvě možnosti – založit nový nebo zachránit stávající. Do zakládání nového trávníku se pusťte, pokud je minimálně polovina trávníku poškozená.

Dle jakých indicií to poznáte?

  • Na trávníku se vyskytují vyschlá místa s množstvím hlíny.
  • Stébla trávy jsou v mnoha místech nahrazena plevelem.
  • Stinná místa jsou prořídlá, nebo zde tráva neroste vůbec.

Zásadní je zvolit správný druh osiva, vybírejte ho dle vytížení trávníku

Než se vrhnete do zakládání nového trávníku, je třeba se zamyslet nad tím, k jakým účelům slouží plocha, kterou chcete osévat, a kolik času chcete péči o trávník věnovat.

Co si před koupí osiva ujasnit?

Vzhled trávníku

Záleží na tom, jestli chcete reprezentativní anglický trávník například do předzahrádky, nebo naopak dáváte přednost přírodnímu vzhledu a oceníte v trávě luční květy.

Účel využití travní plochy

Trávník je třeba vybírat také dle vytížení plochy. Některé druhy jsou vhodné pouze jako okrasné – tyto plochy by neměly být příliš zatěžovány. Pokud chcete trávník na dětské hřiště nebo užitkovou zahradu, je třeba volit zátěžové osivo.

Nároky na péči

Rozmyslete si také to, kolik času chcete údržbě trávníku věnovat a jakou techniku máte k dispozici nebo hodláte pořídit (např. sekačky, vertikutátory a podobně).



Kdy zasít trávník?

Obnovu trávníku si také dobře promyslete dopředu – aby byly výsledky práce uspokojivé, je třeba brát ohled na roční období. Pro založení nového trávníku je nejlepší období od poloviny března do poloviny května. Trávu můžete případně zasít i na podzim, ideálně od poloviny srpna do konce září.

Jak založit nový trávník? Postupujte krok za krokem!

Zakládání nového trávníku lze rozdělit do tří základních kroků, které se vám nyní pokusíme co nejlépe přiblížit. Pamatujte na to, že čím pečlivější při výsevu budete, tím vyšší je šance, že se v brzké době dočkáte krásného trávníku.

1. Likvidace původního trávníku

V případě, že je třeba plně nahradit stávající trávník, musíte jej nejdříve odstranit. Půdu je třeba zrýt rýčem, a trávník vytrhat i s kořínky tak, abyste se zbavili plevele. Pomoci si můžete také vytrhávačem plevele, který práci urychlí. Pokud potřebujete takto ošetřit větší plochu, práci vám výrazně usnadní slupovačka travního drnu, se kterou půjde likvidace původního trávníku snadno a rychle, jelikož trávník nařeže na pásy, které pak jen jednoduše smotáte podobně jako koberec.

Ve chvíli, kdy je půda zbavena trávníku, měli byste ji nechat alespoň tři týdny odležet a průběžně se zbavovat dorůstajících zbytků plevele.

TIP! Slupovačky travního drnu využijete také v případě, že je třeba v oblasti pěstěného trávníku provést výkopové práce. Pokud je trávník kompaktní a má ucelený kořenový systém, po provedení výkopu a srovnání hlíny jej můžete položit zpět na místo.

2. Příprava půdy

Nyní je čas pustit se do přípravy podkladu pro nový trávník. Nejdříve je třeba půdu důkladně zrýt a provzdušnit, alespoň 30 cm do hloubky. Pracovat můžete s rýčem, výrazně pohodlnější je však zahradní kultivátor, který půdu důkladně zryje a zároveň nakypří. Hlínu zbavte větších kamenů a zaorejte do ní přírodní nebo chemické hnojivo, které ji vyživí. Plochu srovnejte pomocí hrábí a nechte ji opět 2 – 3 týdny odpočinout. Nakonec použijte zahradní válec nebo nášlapná prkna k opětovnému srovnání půdy. Doporučujeme také zkontrolovat kyselost půdy. Hodnota pH by měla být v rozmezí 5,5 – 7. Pokud je nižší, je dobré aplikovat vápník.

CHYTRÁ RADA:

Pokud máte příliš jílovitou půdu, provzdušněte ji přidáním písku. Jestliže je zemina naopak příliš písčitá, smíchejte ji s rašelinou.

3. Výsev

Ve chvíli, kdy je půda správně připravena, je čas na setí. To by mělo probíhat na jaře, kdy je dostatečně vlhká, případně na podzim. Jak postupovat?

Vybrané osivo rovnoměrně sejte nejlépe za pomoci posypového vozíku do vlhké (nikoliv promočené) zeminy. Vyberte si den, kdy není příliš větrno, aby osivo neodlétalo. Nejprve vysejte třetinu celkové dávky směsi a přehrábněte – zapravte semeno do hloubky 1 cm. Druhou třetinu vysejte kolmo na směr první dávky a znovu přehrábněte. Poslední třetinu vysejte ve stejném směru jako první a utužte – například použitím nášlapných prken.

Jaká je spotřeba osiva?

Množství osiva závisí na druhu trávníku. Na 1 ar (100 m²) se nejčastěji vysévá 2,5 kg travního osiva. U sportovních trávníků 3 kg a u méně často sečených (volně rostoucích) stačí 1 kg. Pamatujte, že více osiva neznamená hustší trávník, vždy se proto držte návodu od výrobce.

Nechcete čekat, až trávník vyroste? Využijte travní koberce!

Pokud nechcete, nebo nemůžete čekat několik měsíců, než se hlína promění v hustý zelený pažit, můžete položit předpěstovaný trávníkový koberec. Jeho položení je velice jednoduché. Kobercové pásy se jednoduše rozloží na připravenou plochu tak, aby na sebe dokonale navazovaly. Tyto typy trávníků se často užívají u novostaveb, jejichž okolí je od stavebních strojů plošně zbaveno zeleně a výsev trávníku by tak byl příliš zdlouhavý a náročný.

Jak o čerstvě zasetý trávník správně pečovat

Na čerstvě zasetou plochu, pokud možno, nevstupujte (případně jen po nášlapných prknech). Prvních přibližně 14 dní zalévejte trávník po malých dávkách několikrát denně. Povrch by měl být neustále vlhký – naklíčená semena nesmí zaschnout. V zavlažování pokračujte minimálně do doby, než ze semen vyrostou první lístky trávy.

S kosením začněte až ve chvíli, kdy doroste tráva do výšky min 8 cm. Nepoužívejte techniku. Nabruste kosu nebo srp a zkraťte stébla cca na 3 cm. Jakmile bude mít tráva opět přibližně 10 – 20 cm, skoste ji opět ručně na výšku 2 cm. S mechanickým sekáním nezačínejte dříve, než proběhne 3× ruční sečení. Přibližně po měsíci by měl být nový trávník již plně soběstačný.

TIP NA ZÁVĚR: Pokud chcete mít na zahradě udržovaný anglický trávník, jsou k sečení nejvhodnější rotační sekačky.

Mohlo by se hodit k zakládání trávníku


Další zajímavé články z naší dílny

Jak a proč vertikutovat trávník

Krásná zahrada začíná u krásného trávníku. Pohled na hustý, hebký a měkký travní koberec potěší každého... celý článek

Jak vybrat křovinořez

Profesionálové i kutilové mají jasno. Potřebují plně vybavenou dílnu. Ostatní by měli mít doma alespoň pár... celý článek

Jak vybrat zahradní sekačku?

Pohon, způsob sekání, šířka záběru nebo kvalita konstrukce – při výběru zahradní sekačky musíte sledovat... celý článek