10× více produktů za nejlepší ceny
10× více produktů za nejlepší ceny

Jak vybrat tiskárnu

Tiskárna patří k nezbytné součásti každé kanceláře, často i domácnosti. Na trhu se vyskytují multifunkční tiskárny, inkoustové, laserové tiskárny i fototiskárny. Jak si vybrat tiskárnu tak, aby plnila požadovaný účel, a která tiskárna je nejlevnější na provoz? Jak často doplňovat barvu do tiskárny? Všechny důležité informace i praktické tipy vám rádi prozradíme.


Jaké druhy tiskáren existují?

Tiskárny se liší dle technologie tisku i množství funkcí. Proto byste měli tiskárnu vybírat s ohledem na její využití. Je rozdíl, jestli budete tiskárnu užívat především pro tisk černobílých textových dokumentů, nebo kvalitních fotografií. Z jakých možností máte na výběr?

Jak vybrat tiskárnu


Inkoustová tiskárna je vhodná k všestrannému využití do domácnosti

Inkoustové tiskárny umí tisknout barevně i černobíle, jsou vhodné pro tištění textu i obrázků či fotografií (u dražších modelů). Protože provozní náklady na tisk jsou vyšší než u jiných modelů, jsou vhodné spíše pro ty, kteří nepotřebují pravidelně tisknout velké množství dokumentů.

 • nízká pořizovací cena tiskárny
 • tiskne barevně i černo
 • pomalejší tisk
 • vyšší náklady na provoz
Prohlédnout nabídku

Laserová tiskárna umí vytisknout velké množství dokumentů za krátký čas

Laserové tiskárny využití ti, kteří tisknou pravidelně nebo ve velkém množství. Jsou vhodné především pro tisk textových dokumentů, používají se v kancelářích i domácnostech.

 • nízké náklady na tisk
 • rychlost tisku
 • vysoká kvalita tisku
 • nejsou příliš vhodné pro tisk fotografií
Prohlédnout nabídku

Černobílá vs. barevná laserová tiskárna

Drtivá většina laserových tiskáren tiskne pouze černobíle. Můžete však narazit i na barevné laserové tiskárny, je však třeba počítat s tím, že jejich pořizovací cena bude vyšší. Laserové tiskárny nejsou příliš vhodné pro tisk fotografií, protože laserový tisk není schopen plně využít potencionál fotopapírů.


Multifunkční tiskárna zvládá tisknout, kopírovat i skenovat

Multifunkční tiskárny zastanou několik funkcí najednou, jsou proto často vyhledávaným typem tiskárny do kanceláří i domácností. K dostání jsou multifunkční laserové i multifunkční inkoustové tiskárny. Při výběru berte v potaz kvalitu a rozlišení skeneru a rychlost kopírování.

 • tiskne, kopíruje i skenuje
 • ušetří náklady za další spotřebiče
 • šetří prostor na stole
 • mírně vyšší pořizovací náklady
 • kopírování a skenování nedosahuje kvality samostatných přístrojů
Prohlédnout nabídku

Fototiskárny zaručí vysokou kvalitu při tisku fotografií

Pokud hledáte tiskárnu, na které budete tisknout převážně fotografie, zaměřte se na speciální fototiskárny. Tyto tiskárny užívají obvykle 2 technologie tisku:

 • Inkoustové fototiskárny – kvalitní modely inkoustových tiskáren jsou vhodné k tisku fotografií. Inkoust velmi dobře pracuje s fotografickým papírem. 
 • Termosublimační fototiskárny – pracují na principu přenosu barvy za pomoci vyšší teploty. K tisku je třeba užívat speciální sublimační papír.

Přenosné fototiskárny můžete vzít sebou na dovolenou

Pokud hledáte tiskárnu, na které budete tisknout převážně fotografie, zaměřte se na speciální fototiskárny. Tyto tiskárny užívají obvykle 2 technologie tisku:

 • Inkoustové fototiskárny – kvalitní modely inkoustových tiskáren jsou vhodné k tisku fotografií. Inkoust velmi dobře pracuje s fotografickým papírem. 
 • Termosublimační fototiskárny – pracují na principu přenosu barvy za pomoci vyšší teploty. K tisku je třeba užívat speciální sublimační papír.

Tiskárna s tankovým systémem ušetří náklady za cartridge

Tiskárny s tankovým systémem mají své vlastní nádoby na toner, proto není třeba kupovat vždy nové cartridge, ale stačí kupovat barvu v lahvičkách. Díky tomu ušetříte, a provozní náklady na tisk se sníží. Tyto tiskárny se vyplatí především v případě, že tisknete pravidelně.

3D tiskárny využijete pro tisk trojrozměrných objektů

3D tiskárny jsou schopny tisknout trojrozměrný objekt dle vašeho návrhu. Nejdostupnější modely nejsou drahé a jsou vhodné i pro úplné začátečníky. Tyto tiskárny slouží k tisku nejrůznějších součástek a modelů.

Přenosné tiskárny umožňují tisknout na cestách nebo v autě

Přenosné tiskárny využijete například v případě, že často pracujete z auta a potřebujete si vytisknout některé dokumenty. Tyto modely tiskáren mají kompaktní rozměry a snadno je propojíte s telefonem nebo tabletem. Tiskárny jsou obvykle bezdrátové a dobíjí se za pomoci baterií.


TIP: Pokladní a EET tiskárny patří do speciální kategorie, využijí je především obchodníci a podnikatelé.

Jaké parametry rozhodují při výběru tiskárny? 

Nyní se podrobněji zaměříme na technické parametry tiskáren, které ovlivňují kvalitu tisku, v případě multifunkčních tiskáren také kvalitu kopírování a skenování. 

Max. rozlišení tisku

Rozlišení tiskárny rozhoduje o kvalitě tisku. Rozlišení se značí v DPI. Čím vyšší je hodnota DPI, tím je tištěný výstup detailnější a lepší. Hodnota DPI se u jednotlivých typů tiskáren mírně liší. Při běžném tisku je rozlišení 1 200 DPI naprosto dostačující, vyšší rozlišení oceníte především při tisku fotografií. 

Přehledová tabulka typu tiskárny a rozlišení:

Typ tiskárny Běžné rozlišení
Inkoustová tiskárna 1 200 – 9 600 DPI
Laserová tiskárna 600 – 1 400 DPI

Max. formát tisku

Před koupí tiskárny je třeba také zvážit, na jaké formáty budete chtít tisknout. Nejčastěji jsou k dostání tiskárny, které tisknou na formát A4 a menší. Najdete však také tiskárny s možností tisku na formát A3 i větší. 

Rychlost tisku

Rychlost tisku vás bude zajímat v případě, že potřebujete často tisknout velké množství dokumentů. Značí počet černobílých stran, které je tiskárna schopna vytisknout za 1 minutu. Laserové tiskárny jsou schopny vytisknout 30 – 60 stran za minutu, inkoustové tiskárny jsou pomalejší, obvykle se jedná o 5 – 40 stran za minutu. Obvykle s rychlostí tisku roste cena tiskárny. 

Spotřeba toneru

Dalším důležitým parametrem je spotřeba toneru nebo inkoustu. Obecně platí, že laserové tiskárny jsou úspornější než inkoustové tiskárny, které část inkoustu spotřebují při pravidelném čištění trysek.

Spotřeba se u jednotlivých modelů značí počtem stran, které je tiskárna schopna vytisknout na jednu náplň. Laserové tiskárny jsou schopny na 1 standardní naplnění vytisknout cca 2 000 stran. Inkoustové tiskárny vytisknou cca 220 stran v případě, že objem cartridge je 11 ml. 

Kvalita skenování a kopírování u multifunkčních modelů

V případě, že vybíráte multifunkční model, zaměřte se také na schopnosti skeneru a kopírky. 

 • Skenování – vybírejte modely s rozlišením min. 1 200 × 4 200 DPI, pokud máte vysoké nároky na kvalitu skenování, zaměřte se na modely s rozlišením 4 800 × 9 600 DPI.  Rychlost skenování často ovlivňuje právě kvalita rozlišení – čím vyšší je rozlišení, tím trvá skenování déle. 
 • Kopírování – umožňuje naskenované dokumenty rovnou tisknout, rychlost kopírování se odvíjí od schopností skeneru i samotného tisku.  Vybavení tiskárny
 • Displej – nejlevnější tiskárny se obvykle ovládají za pomoci tlačítek, dražší modely mají displej pro snazší nastavení. Ty nejlepší tiskárny mají dokonce dotykový displej, pro rychlé nastavení.  
 • Slot na paměťovou kartu – najdete nejčastěji u fototiskáren.
 • USB vstup – slouží k propojení tiskárny s počítačem, nebo pro připojení USB flash disku
 • Zásobník papíru – má obvykle kapacitu na cca 100 ks papírů. Větší kancelářské tiskárny mohou mít zásobníky s kapacitou až 500 listů. 
 • Podavač papíru – pro skenování i tisk práci při častém využití výrazně usnadní. 

Jaké užitečné funkce by u tiskárny neměly chybět? 

 • Automatický oboustranný tisk – je výhodou v případě, že potřebujete často tisknout oboustranně – nemusíte papír do tiskárny vkládat ručně.  
 • Bezokrajový tisk – využijete především u inkoustových tiskáren při tisku fotografií nebo grafických podkladů.  Bezdrátová tiskárna je pohodlná na ovládání, připojíte se k ní i na dálku

Tiskárny můžete připojovat k počítači klasicky za pomoci elektrického kabelu, nebo pomocí bezdrátového připojení skrze Wi-fi, Bluetooth nebo NFC připojení. Bezdrátové tiskárny jsou velmi pohodlné v případě, že k nim potřebujete připojit více zařízení, nebo často tisknete z různých míst (např. v případě přenosných notebooků). 


TIP: Nezapomeňte si k tiskárně pořídit také spotřební materiál ve formě papírů, tonerů nebo inkoustů. Při výběru berte vždy ohled na konkrétní model tiskárny.

Nejčastěji kladené otázky při výběru tiskárny

Co je to multifunkční tiskárna?

Jedná se o tiskárnu, která kromě funkce tisknutí nabízí také možnost skenování a kopírování, v některých případech také faxování. Nemusíte tak pořizovat samostatný skener zvlášť.

Jaký je rozdíl mezi inkoustovou a laserovou tiskárnou?

Inkoustová tiskárna tiskne pomocí inkoustových kazet (cartridge) a je vhodná pro méně častý tisk nebo tisk fotografií. Laserová tiskárna užívá k tisku tonery a využijete ji při častém tisku dokumentů o velkém objemu.

Jaká tiskárna je nejlepší na domácí využití?

Do domácností se často pořizují inkoustové tiskárny, protože dobře zvládají tisk dokumentů i barevných obrázků. V případě, že ale většinou tisknete černobílé textové dokumenty, určitě se vám vyplatí spíše laserová tiskárna, jejíž provozní náklady jsou výrazně nižší.