Jak vybrat tablet

Plánujete si pořídit tablet, ale nevíte, podle čeho jej vybrat? Moderní přístroje mají řadu funkcí, různé rozměry, výdrž i operační systémy. Pomůžeme vám se v nabídce zorientovat, abyste pořídili správný tablet pro děti i pro pracovní povinnosti.

Základní tipy: Podle čeho vybrat tablet?

 • Jaký operační systém vám vyhovuje? Na trhu najdete tablety různých značek, které fungují v systému Android, Windows nebo iOS.
 • Velikost vnitřního úložiště – některé tablety lze rozšířit externí SD kartou, u jiných se musíte spolehnout pouze na interní paměť.
 • Pokud se chcete připojovat nejen na Wi-Fi, ale potřebujete využívat i mobilní data, musí tablet podporovat SIM kartu.
 • K čemu budete nejčastěji tablet využívat? Náročná grafika, hry a videa vyžadují výkonný procesor. Pro děti se zase hodí zařízení s menšími rozměry, které jim lépe padne do ruky.

Proč koupit tablet?

Využití tabletu vám usnadní běžný život. Uživatelé jej nejčastěji využívají ke sledování videí, brouzdání po sociálních sítích a čtení textů online i offline. Zároveň můžete na tabletu i pracovat, vyřizovat e-maily či ho používat k videohovorům. Speciální tablety pro děti pak pomáhají s výukou pomocí edukačních aplikací nebo děti zabaví při dlouhé cestě autem.


Podle čeho vybrat tablet – základní parametry

Použití tabletu

Nejprve si odpovězte na otázku, pro jaký účel tablet kupujete. Od něj se totiž odvíjí požadované parametry přístroje. Pro graficky náročné programy a videa budete potřebovat výkonný stroj s vícejádrovým procesorem a dostatečnou pamětí, pro děti pak většinou stačí jednodušší a menší přístroj.

Velikost a váha

Tablety se prodávají v mnoha různých velikostech. Tu vyberte právě podle účelu použití a podle frekvence přenášení.

 • Malé tablety s úhlopříčkou kolem sedmi palců se hodí pro denní využití doma i v práci. Díky kompaktním rozměrům se vám budou snadno přenášet, menší displej však může způsobovat komplikace při sledování videí apod.
 • Větší tablety s úhlopříčkou až 12 palců pak nabízí kvalitní sledování multimediálního obsahu a uvidíte i drobné detaily ve hře nebo videu. Kvůli rozměrům se však nehodí pro časté přenášení.

Rozdíl je i mezi poměry stran. Pro sledování filmů volte tablety se širokoúhlým displejem (16:9), pro čtení a psaní jsou vhodnější zařízení s poměrem 4:3.

Operační systém

Dalším důležitým bodem výběru je operační systém, na kterém celý přístroj běží.

 • Tablety s Androidem jsou velmi rozšířené – však je také využívají známé značky jako Samsung, Lenovo, Huawei a další. Tento systém bez problémů podporuje služby Google a tisíce aplikací z Google Play. Široká nabídka modelů začíná již na necelých 1 600 Kč za tablet.
  Tablety s Androidem
  Lenovo Tab M10 Plus je jedním z nejoblíbenějších tabletů s Androidem.
 • Tablety s iOS čili iPady mají naopak úzkou provázanost s dalšími výrobky a aplikacemi společnosti Apple. Pokud jste tedy fanouškem tohoto systému a máte i další přístroje od Applu, snadno je spárujete s novým iPadem. Hodí se však i pro začínající uživatele, systém je velmi intuitivní. Cena iPadů začíná na 11 000 Kč.
 • Tablety s Androidem
  Lenovo Tab M10 Plus je jedním z nejoblíbenějších tabletů s Androidem.
 • Tablety s Windows připomínají klasický stolní počítač. Operační systém Windows 8 či 10 pak umožní spuštění i desktopových aplikací, a tak je práce na tabletu hodně podobná práci na klasickém počítači. Navíc mívají tablety s Windows možnost dokoupení externí klávesnice, která z tabletu vykouzlí malý „notebook“ a ulehčí psaní.
Typ displeje

Displej by měl být dostatečně ostrý i ve zhoršeném světle, spektrum barev by pak mělo být co nejširší. Zároveň vybírejte přístroj s dobrými pozorovacími úhly.Nejkvalitnější displeje poskytují technologie:

 • AMOLED a Super AMOLED pro věrné barvy a hluboký kontrast, rychlou odezvu a široké pozorovací úhly,
 • IPS LCD s dostatečnými úhly pozorování i pro čtení na slunci a s energeticky úsporným režimem
 • a Retina – tento typ displeje využívají tablety s iOS. Má vysoké rozlišení, jinak je srovnatelný s IPS LCD.
Rozlišení displeje

Rozlišení displeje určuje ostrost obrazu. Proto vybírejte tablet s dostatečným množstvím pixelů (px). Kvalitní tablety mají rozlišení Full HD, které nezatěžuje oči a poskytne ostrý obraz. U rozměrově menších tabletů by mělo rozlišení dosahovat alespoň 1024x720 px, u větších pak 1920x1080 px.

Funkce tabletu

Na rychlost, velikost úložiště a výdrž zařízení má vliv několik různých parametrů.

 • Procesor má zjednodušeně na starosti běh všech spuštěných programů. Čím výkonnější bude, tím rychleji bude tablet reagovat a nebude se „zasekávat“. Procesory tabletů jsou nejčastěji 4 až 8jádrové. Vyšší počet vám zajistí bezproblémový chod i náročných aplikací.
 • Operační paměť RAM pak ukládá momentální soubory, se kterými tablet pracuje. I RAM má velký vliv na plynulý chod, proto vybírejte modely alespoň s 2GB pamětí.
 • Vnitřní (interní) paměť tabletu ukládá vaše fotografie, aplikace a všechny další soubory. Čím větší bude, tím více se toho do tabletu „vejde“. U některých modelů lze paměť rozšířit zvlášť zakoupenou SD kartou, u jiných to nelze. Pro běžného uživatele je dostačující velikost obvykle 32 GB.
 • Výdrž baterie určuje její kapacita udávaná v miliampérhodinách (mAh). Abyste nemuseli každou chvíli k nabíječce, předem se o baterii zajímejte a vyberte si model s vysokou kapacitou.
TIP: Nezapomeňte, že pecky ani špunty není vhodné využívat pro poslech déle než dvě až tři hodiny.
 • Většina tabletů na trhu má v sobě zabudovaný fotoaparát, ale s dokonalou kvalitou snímků raději nepočítejte. Pokud chcete mít z tabletu pěkné fotografie, vyberte si typ alespoň s 8 Mpx fotoaparátem. Pokud vám na fotkách až tak nezáleží, postačí vám i 5 Mpx. Fotografování s tabletem však není uživatelsky přívětivé kvůli jeho rozměrům. Spíše budete využívat přední kameru při videohovorech.
 • Připojení tabletu – abyste se mohli s tabletem připojit na internet, potřebujete buď signál Wi-Fi v okolí nebo mobilní data (připojení pomocí SIM karty). Přes Wi-Fi se připojíte s každým tabletem snadno, ale slot na SIM kartu každý model nemá. Proto si předem rozmyslete, zda budete chtít používat tablet s přístupem na internet i mimo domov.
 • Kromě připojení k internetu lze některé typy tabletů připojit i pomocí HDMI např. do televize. Kabelem z tabletu se pak nese obraz i zvuk, snadno si tedy přehrajete online videa, i když samotná televize připojení k internetu nepodporuje. Dále na tabletu většinou najdete vstup pro sluchátka, microUSB či USB-C a jiné.

Tablety pro děti

Pokud chcete pořídit tablet dítěti, měly by vás zajímat trochu jiné parametry. Dětské ruce jsou menší a velký přístroj by pro ně mohl být těžký – vybírejte raději tablet s menší úhlopříčkou a dostatečnými okraji u displeje pro snadné držení. Pogumované okraje přispějí k jednodušší manipulaci, pouzdro pak přístroj ochrání před častými pády na zem.

Výkony dětských tabletů nebývají nijak oslnivé, proto si obzvlášť pečlivě pohlídejte hardwarové parametry. Pro jednoduché aplikace může postačovat i nižší výkon , časem by se ale mohl tablet začít zasekávat při náročnějších programech či videích.

Dětské dotykové tablety
Dětské tablety mají mnohdy předinstalované
výukové nebo zábavné aplikace.

K tabletům si lze podle výrobce dokoupit i pouzdra a obaly, které přístroj ochrání, či fólii nebo tvrzené sklo proti poškrábání displeje.

Některé typy tabletů lze umístit i do speciálních stanic, které jej udrží ve vzpřímené pozici a případně i nabijí. Na stojáncích také často najdete další konektory, díky kterým můžete k zařízení připojit i klávesnici nebo myš.

Dalším vhodným příslušenstvím k tabletu jsou externí SD karty, které rozšiřují paměť, a stylusy, díky kterým se tablet snadněji ovládá.

Cena

Tablety představují poměrně sofistikovanou technologii, která se samozřejmě může pohybovat v různých cenových hladinách. Na přístroji se nevyplácí šetřit – nejlevnější tablety mohou mít problém s výkonem i rychlostí odezvy či pamětí.

Obecně lze říci, že tablety pořídíte od cca 1 600 Kč do téměř 50 000 Kč. Opravdu kvalitní přístroj, který vám vydrží přinejmenším několik let však pořídíte asi od 10 000 Kčv, pro méně náročné uživatele pak postačí investice kolem 4–5 000 Kč.