10× více produktů za nejlepší ceny
10× více produktů za nejlepší ceny

Jak vybrat tablet

Plánujete si pořídit tablet, ale nevíte, podle čeho jej vybrat? Moderní přístroje mají řadu funkcí, různé rozměry, výdrž i operační systémy. Pomůžeme vám se v nabídce zorientovat, abyste pořídili správný tablet pro děti i pro pracovní povinnosti.

Jak vybrat tablet

Proč koupit tablet

  Tablet lze využít k mnoha aktivitám, při kterých vám již nestačí displej běžného telefonu.

 • Ke sledování videí, filmů a konzumaci obsahu.
 • Při brouzdání po sociálních sítích a čtení textů online i offline.
 • Můžete na něm pracovat, vyřizovat e-maily či ho používat k videohovorům..
 • Lze ho využít v kreativním tvoření, malování, návrzích a práci v grafických programech.
 • Speciální tablety pro děti pak pomáhají s výukou pomocí edukačních aplikací nebo děti zabaví při dlouhé cestě autem.


Podle čeho vybrat tablet

 • Jaký operační systém vám vyhovuje? Na trhu najdete tablety různých značek, které fungují v systému Android nebo iOS.
 • Velikost vnitřního úložiště – některé tablety lze rozšířit externí SD kartou, u jiných se musíte spolehnout pouze na interní paměť.
 • Pokud se chcete připojovat nejen na Wi-Fi, ale potřebujete využívat i mobilní data, musí tablet podporovat SIM kartu nebo virtuální e-SIM.
 • K čemu budete nejčastěji tablet využívat? Náročná grafika, hry a videa vyžadují výkonný procesor. Pro děti se zase hodí zařízení s menšími rozměry, které jim lépe padne do ruky.


Parametry tabletu, podle kterých byste měli vybírat

Použití tabletu

Nejprve si odpovězte na otázku, pro jaký účel tablet kupujete. Od něj se totiž odvíjí požadované parametry přístroje. Pro graficky náročné programy a videa budete potřebovat výkonný stroj s vícejádrovým procesorem a dostatečnou pamětí, pro děti pak většinou stačí jednodušší a menší přístroj.

Operační systém

Tablet vybírejte dle operačního systému, který určuje nejen styl používání zařízení, ale také jak velkou škálu aplikací a her dostanete v základu a z příslušeného obchodu s aplikacemi.

 • Tablety s Androidem jsou velmi rozšířené – využívají je ověřené značky jako Samsung, Lenovo, Huawei a další. Tento systém bez problémů podporuje služby Google a tisíce aplikací z Google Play.
 • Tablety s Androidem
  Lenovo Tab M10 Plus

 • Tablety s iOS – iPady mají naopak úzkou provázanost s dalšími výrobky a aplikacemi společnosti Apple. Pokud jste tedy fanouškem tohoto systému a máte i další přístroje od Applu, snadno je spárujete s novým iPadem. Hodí se však i pro začínající uživatele, systém je velmi intuitivní.
 • Tablety s iOS
  Apple iPad Pro 11"

  Velikost tabletu

  Velikost tabletu rozdělujeme dle úhlopříčky displeje:

  • Malé tablety s úhlopříčkou do 10 palců se hodí pro denní využití doma i v práci. Díky kompaktním rozměrům se vám budou snadno přenášet, menší displej však může způsobovat komplikace při sledování videí apod.
  • Větší tablety s úhlopříčkou 10 – 15 palců pak nabízí a uvidíte i drobné detaily ve hře nebo videu. Kvůli rozměrům se však nehodí pro časté přenášení.

  → Jaké jsou nejběžnější úhlopříčky u tabletů?

  Uhlopříčka v palcích Uhlopříčka v cm/ využití a výhody
  7" tablety cca 18 cm/ skladné a snadno se přenáší
  8" tablety cca 20 cm/ využijete na cestách
  10" tablety cca 25 cm/ pro univerzální využití doma i v práci
  11" tablety cca 28 cm/ komfort při sledování videí a filmů
  13" tablety cca 33 cm/ pro multimediální využití a práci
  15" tablety cca 38 cm/ pro práci v grafických programech

  → Rozdíl je i mezi poměry stran. Pro sledování filmů volte tablety se širokoúhlým displejem (16:9), pro čtení a psaní jsou vhodnější zařízení s poměrem stran 4:3.

  Typ displeje

  Displej by měl být dostatečně jasný i za zhoršených světelných podmínek, spektrum barev by pak mělo být co nejširší. Zároveň vybírejte přístroj s dobrými pozorovacími úhly. Nejkvalitnější displeje poskytují technologie:

  • AMOLED a Super AMOLED pro věrné barvy a hluboký kontrast, rychlou odezvu a široké pozorovací úhly.
  • IPS s dostatečnými úhly pozorování i pro čtení na slunci a s energeticky úsporným režimem.
  • Retina – tento typ displeje využívají tablety s iOS. Má vysoké rozlišení, jinak je srovnatelný s IPS technologií.

  Tablety s Retina displejem
  Lenovo Tab M10 HD

  Rozlišení displeje

  Rozlišení displeje určuje ostrost obrazu. Proto vybírejte tablet s dostatečným množstvím pixelů (px).

  Rozlišení* Využití
  HD Nejčastěji u menších modelů. Vhodné pro děti a nenáročné uživatele na základní využití.
  Full HD Standardní rozlišení na konzumaci obsahu.
  QHD Vysoké rozlišení pro multimediální využití a práci v grafických programech.

  * Konkrétní počet pixelů se může lišit v závislosti na poměrech stran a úhlopříčce, proto ho zde neuvádíme.

  Výkon

  Na rychlost a plynulost zařízení mají vliv 2 parametry

 • Procesor a grafický čip mají na starosti běh všech spuštěných aplikací a jejich grafické zobrazení. Čím výkonnější bude procesor, tím rychlejší bude spouštění aplikací. Vysoký grafický výkon zajistí hraní nejnovějších her a podporu grafických programů.
 • → Pro běžné využití stačí 4jádrové a 8jádrové procesory.

 • Operační paměť (RAM) pak ukládá momentální soubory, se kterými tablet pracuje. I RAM má velký vliv na plynulý chod, proto vybírejte modely alespoň s 4GB pamětí.
 • Tabletpro gaming

  Úložiště

  Vnitřní (interní) paměť tabletu ukládá vaše fotografie, aplikace a všechny další soubory. Čím větší bude, tím více se toho do tabletu „vejde“. U některých modelů lze paměť rozšířit zvlášť zakoupenou paměťovou kartou, u jiných to nelze.

  • Pro běžného uživatele či využívání cloudových úložišť je dostačující velikost 32 – 64 GB.
  • Pro stovky aplikací a her vyberte 128 či 256 GB.
  • K ukládání filmů, tisíců fotek a souborů zvolte 512GB paměť.
  • Pro ukládání náročných souborů a práci v grafických programech vyberte 1 nebo 2TB úložiště.

  Výdrž baterie tabletu

  Výdrž baterie určuje její kapacita udávaná v miliampérhodinách (mAh). Displej i procesor si vezmou největší díl této kapacity. Čím výkonnější tablet a kvalitnější displej tedy máte, tím vyšší by měla být kapacita baterie. Na výdrži se podílí i operační systém. Android v tomto ohledu bývá náročnější než iOS.


  Připojení k internetu

  Tablet můžete vybrat také dle možností připojení k internetu. Nabízí se modely čistě pouze s Wi-Fi připojením, které jsou vhodné pro ty, kteří využívají tablet jen doma nebo tam, kde je dostupná Wi-Fi.

  Pokud však chcete využívat tablet především na cestách, využijete připojení Wi-Fi + Cellular, tedy s podporou jak Wi-Fi, tak i mobilních sítích. Tablet je v takovém případě vybaven slotem pro SIM kartu s datovým tarifem nebo čipem pro připojení virtuální e-SIM.

  Tablet s připojením Wi-fi + Cellular

  TIP!

  Pokud využijete tablet na streamování videí nebo chcete bleskově rychlé mobilní připojení, zaměřte se na tablety, které podporují 5G sítě s rychlostí až 600 Mb/s.  Další funkce tabletu, které se vám budou hodit

  Tablety mohou skrývat i další funkce, které by se vám mohly hodit. Díky nim můžete připojit další externí zařízení, spárovat je se sluchátky, reproduktory nebo s nimi dokonce platit.

  • Fotoaparát – hlavní je v tomto případě přední fotoaparát, který využijete k videohovorům s rodinou nebo k pracovním schůzkám. Vybírejte tablet s širokoúhlým předním snímačem a dobrou světelností.
  • Bluetooth – pro připojení sluchátek či bezdrátových reproduktorů.
  • OTG – pro připojení externích zařízení jako jsou flash disky apod.
  • NFC – pro rychlé párování s dalšími zařízeními či bezkontaktní platby.
  • Propojení s PC/TV – tablet může sloužit jako další displej k PC nebo ho lze propojit k TV a spolu s ovladači využít jako herní konzoli.


  Dětský tablet aneb první seznámení s moderními technologiemi

  Pokud chcete pořídit tablet dítěti, měly by vás zajímat trochu jiné parametry. Dětské ruce jsou menší a velký přístroj by pro ně mohl být těžký – vybírejte raději tablet s menší úhlopříčkou a dostatečnými okraji u displeje pro snadné držení. Pogumované okraje dětského tabletu přispějí k jednodušší manipulaci, pouzdro pak přístroj ochrání před častými pády na zem.

  Výkony dětských tabletů nebývají nijak oslnivé, proto si obzvlášť pečlivě pohlídejte hardwarové parametry. Pro jednoduché aplikace může postačovat i nižší výkon, časem by se ale mohl tablet začít zasekávat při náročnějších programech či videích.

  Některé typy tabletů lze umístit i do speciálních stanic, které jej udrží ve vzpřímené pozici a případně i nabijí. Na stojáncích také často najdete další konektory, díky kterým můžete k zařízení připojit i klávesnici nebo myš.

  Dětské dotykové tablety
  Dětské tablety mají mnohdy předinstalované
  výukové nebo zábavné aplikace.


  Příslušenství k tabletům

  • Stylusy slouží především pro kreslení v grafickém tabletu. V některých případech jsou součástí tabletu, lze je však dokoupit také samostatně.
  • Klávesnice umožňuje výrazně pohodlnější práci s tabletem, především v případě, že potřebujete často psát. Je třeba však zvolit vhodný model klávesnice, který je kompatibilní s vaším tabletem. Někteří výrobci nabízí set klávesnice s pouzdrem na tablet.
  • Paměťové karty rozšiřují úložiště tabletu (podpora jen u některých modelů).
  • Pouzdra a obaly ochrání tělo tabletu při pádu. Některé klávesnice fungují i jako ochranné pouzdro tabletu nebo kryt displeje.
  • Ochranné fólie a tvrzená skla chrání displej před škrábanci, případně rozbitím.
  Stylusy pro tablety


  Cena tabletu začíná již na pár tisících

  Tablety představují poměrně sofistikovanou technologii, která se samozřejmě může pohybovat v různých cenových hladinách. Na přístroji se nevyplácí šetřit – nejlevnější tablety mohou mít problém s výkonem i rychlostí odezvy či pamětí.

  Obecně lze říci, že tablety pořídíte už od cca 2 tisíc Kč (zde se jedná o nejlevnější dětské modely se základními funkcemi), klasické modely pak od 3 500 Kč do téměř 65 tisíc Kč. Běžný uživatel si obvykle vystačí s modely v cenové relaci 10 – 20 tisíc Kč, nenároční uživatelé a děti se spokojí i s modely, u kterých pořizovací cena nepřekročí 10 000 Kč. Pokud si chcete pořídit zařízení od společnosti Apple, nejlevnější iPady jsou k dostání za necelých 10 000 Kč.  Mohlo by vás dále zajímat:

  Jak vybrat sluchátka

  Hudba nám pomáhá soustředit se v práci, zpříjemňuje cestování hromadnou dopravou i motivuje k lepším sportovním... celý článek

  Co je powerbanka a jak ji vybrat

  Powerbanka vašim elektronickým přístrojům poskytne energii navíc. Nemusíte se tak trápit s vybitým telefonem a zásuvkou... celý článek

  Jak vybrat notebook

  Jiné požadavky má student pracující s dokumenty a internetem, další projektant, grafik či hráč počítačových her... celý článek