Jak vybudovat zahradní jezírko

Vodní prvky v zahradě působí nejen esteticky, ale jsou také užitečné a praktické. Pokud máte dostatečně velký pozemek, můžete si na něm vybudovat zahradní jezírko, a vytvořit si tak místo pro odpočinek, osvěžení či chov ryb. Při troše šikovnosti a vynaloženém úsilí si jej zvládnete založit sami. V dnešním článku vám poradíme, jak na to a jak vybudovat zahradní jezírko tak, aby vám dělalo jen radost.

Při zakládání zahradního jezírka je třeba dodržovat určité postupy a také vše předem důkladně promyslet a naplánovat. Jen tak vytvoříte na vaší zahradě místo, které vás bude těšit, a které bude ozdobou celého pozemku.

Jak vybudovat zahradní jezírko

Nejprve plánujte, pak realizujte

Ať už plánujete koupací či okrasné jezírko, musíte počítat s tím, že bude na vaší zahradě trvale – není to jako s bazénem, který můžete na konci koupací sezóny vypustit a uklidit. Proto je před jeho vybudováním a prvním kopnutím do země nesmírně důležité zvolit správné místo.

  • Zamyslete se proto, zda má být jezírko dominantou vaší zahrady, nebo spíše ukryté někde v rohu.
  • Chcete k němu přístup přímo z terasy, nebo má být raději dál od domu?
  • Zapřemýšlejte, zda místo, které se vám líbí, může být trvale osazeno jezírkem – nebude vám například bránit ve vjezdu na zahradu, pokud byste na ni v následujících letech potřebovali něco dopravit?
  • Nebude jezírko na potenciálně nebezpečném místě, pokud v budoucnu plánujete děti nebo očekáváte vnoučata?

Zvažte všechna pro a proti vámi vybraného umístění a přemýšlejte i do budoucna.

Praktické plánování

Při plánování zahradního jezírka doporučujeme vzít si do ruky tužku a papír a na něj rozkreslit vaši zahradu a umístění jezírka. Správně připravený plán vám ušetří spoustu starostí.


Vhodné místo pro zahradní jezírko

Kromě výše uvedených otázek platí i další zásady, které jsou při výběru místa pro jezírko důležité, a které byste rozhodně neměli podcenit:

  • Zahradní jezírko by mělo být umístěno na co nejrovnějším terénu – máte-li na zahradě pouze svahovitý terén, budete muset základ jezírka vybetonovat.
  • Jezírko neumisťujte pod stromy – padající listí či jehličí by znečišťovalo vodu a narušovalo biologickou rovnováhu jezírka. Problém mohou představovat i kořeny stromů, které by mohly poškodit fólii.
  • Důležitý je také sluneční svit – jezírko by nemělo být na přímém celodenním slunci, ale stejně tak ani v úplném stínu. Ideální je, pokud na něj bude sluníčko svítit po dobu 4 až 6 hodin denně. Pokud na zahradě nemáte žádné místo v polostínu, vysaďte kolem jezírka neopadavé keře a do něj lekníny, které pokryjí hladinu.
Praktický tip pro ověření dopadu slunečních paprsků: Pokud si nejste jisti, zda vámi zvolené místo vyhovuje požadavkům s ohledem na svítící sluníčko, doporučujeme vám vyznačit si plánovaný obrys jezírka pomocí provázků a pak už jen sledovat, zda na dané místo paprsky dopadají a po jak dlouhou dobu.

Jak velké a hluboké má být zahradní jezírko?

Velikost jezírka záleží především na prostoru, který máte na vaší zahradě k dispozici. A tomu pak odpovídá i hloubka – zvolíte-li malé plastové jezírko, bude menší i hloubka. Pokud však dáte přednost většímu jezírku vytvořenému pomocí jezírkové fólie, ve kterém budete chtít pěstovat rostliny a chovat třeba i ryby, měla by jeho hloubka dosahovat alespoň 80 cm, aby přes zimu nezamrzlo. Obecně však platí, že čím větší plocha a hloubka jezírka je, tím lepší biologické rovnováhy v něm dosáhnete – pokud se rozhodnete pro opravdu malé jezírko, budete do něj muset pořídit filtraci, aby se v něm nekazila voda.

Hloubka jezírka by měla být různá

Zároveň je třeba při plánování hloubky myslet na to, že by jezírko mělo být rozděleno do tří zón, přičemž spád mezi nimi by neměl být větší než 30 stupňů – přechody by měly být pozvolné a plynulé (plastová jezírka už jsou většinou na tyto zóny rozdělena):

  1. První zónu tvoří takzvaná bažina, což je místo s hloubkou do 10 cm
  2. Druhou zónou je pak mělká voda, která dosahuje hloubky 20 až 40 cm
  3. Třetí zóna je nejhlubší, označuje se jako hluboká voda a dosahuje hloubky 60 až 150 cm

Materiály pro zahradní jezírko

Jak už bylo zmíněno výše, můžete si zakoupit již prefabrikované plastové jezírko, které pouze umístíte do země, nebo si můžete vykopat jezírko vlastních rozměrů a tvarů, do kterého umístíte na dno fólii. Jezírko však můžete také vybetonovat (zejména ve svažitých terénech) a teprve po uzrání betonu položit fólii.

Prefabrikovaná plastová jezírka

Plastová jezírka usnadňují budování jezírka a ušetří spoustu práce, na druhou stranu jste limitováni velikostí, takže vytvoříte pouze malá jezírka. Na trhu naleznete nádoby o objemu 150 až 2 500 litrů, které jsou zpravidla již rozděleny do jednotlivých zón. Součástí plastového jezírka – zejména těch větších – bývají pak i spodní výpustě a drenážní kanálky. Jako doplněk k nim pak můžete zakoupit čerpadlo (například pro fontánku) či filtrační jednotku.

Jezírka z fólie

Budete-li vyrábět jezírko z jezírkové fólie, nejste ničím limitováni – můžete si vytvořit velikost, kterou potřebujete, uzpůsobit přechody zón i jejich hloubky. Pokud však budete vytvářet velké jezírko, budete potřebovat fólii svařit – nemáte-li ve svařování fólií praxi, doporučujeme vám obrátit se na odborníky.

Pozor na správné fólie! Při pořizování fólií na dno jezírka vždy ověřte, zda se skutečně jedná o jezírkovou fólii. Ta je totiž odolná vůči UV paprskům i nízké teplotě, takže zaručuje dlouhou životnost. Navíc neobsahuje žádné škodlivé chemické látky, které by mohly ovlivnit růst rostlin či život ryb. Důležité je také zvolit správnou tloušťku, a to minimálně 1 mm – ideální jsou 2 mm (tato fólie se lépe svařuje, je velmi odolná a zabrání i prorůstání kořínků vodních rostlin).
Kámen a štěrk

Nedílnou součástí jezírek je také štěrk umístěný na dně a nejrůznější oblázky či kameny, které dodají jezírku přírodní ráz. V ideálním případě byste měli dosáhnout stavu, kdy nebude na žádném místě vidět plast/fólie.

Tip pro pěstování rostlin a chov živočichů: Pokud plánujete, že v jezírku budete pěstovat větší množství rostlin a chovat rybičky či jiné živočichy, je vhodné zvolit nepravidelný tvar jezírka s dlouhým břehem a mělkými i hlubokými zónami, abyste podpořili rozvoj rostlinného i živočišného planktonu.

Budování plastového jezírka

Jestliže jste se rozhodli pro vytvoření jezírka s pomocí plastového prefabrikátu, máte ušetřeno spoustu práce.

  • Nejprve si na místě, kde má být jezírko umístěno, naznačte výsledný tvar jezírka – použijte například kolíčky a provázky, nebo barevný sprej.
  • Jakmile máte vyznačen tvar, pusťte se do kopání – jámu vždy kopejte o 10 centimetrů hlubší i širší, než jsou samotné rozměry plastové nádrže.
  • Snažte se co nejvíce dodržovat i odstupňování jednotlivých zón jezírka – nebudete pak muset hlínu zase zpátky dosypávat.
  • Po vykopání výsledné jámy odstraňte z výkopu veškeré ostré kameny a zbytky kořenů, zabráníte tak proražení jezírka.
  • Následně zeminu upěchujte, vysypte ji 10centimetrovou vrstvou písku a znovu upěchujte.
  • Na vrstvu písku doporučujeme položit netkanou textilii, která zabrání poškození plastové nádoby.
Jak vybudovat zahradní jezírko
  • Poté již můžete nádobu usadit a vyvážit pomocí vodováhy – na místech, kde to bude třeba, dosypte vrstvu písku, abyste měli nádobu v rovině.
  • Jakmile máte jezírko finálně usazené, napusťte jej do jedné třetiny vodou a obsypte pískem prostor kolem něj.
  • Písek zhutněte a prolijte vodou – lépe tak slehne.
  • Nakonec na písek nasypte jemný štěrk s frakcí 4 až 8 mm – obsyp průběžně pěchujte, aby vám nevznikaly dutiny. Nezapomeňte také důkladně zakrýt plastový okraj kameny či oblázky.
Praktický tip: Pokud nechcete, aby vám prosvítalo černé dno jezírka, můžete jej vysypat štěrkem.

Pokládání jezírkové fólie

Je-li vaším favoritem vlastnoručně vyrobené jezírko, čeká vás o něco více práce.

  • Nejprve si na místě, kde má být jezírko umístěno, naznačte výsledný tvar jezírka – použijte například kolíčky a motouzy, nebo barevný sprej.
  • Než se pustíte do výkopu, důkladně si promyslete rozdělení zón – je třeba vystřídat bažinu, mělkou vodu i hlubokou vodu, přičemž mělká vody by měla tvořit jednu polovinu až tři čtvrtiny plochy. Hluboká voda by měla dosahovat hloubky minimálně 80 cm.
  • Jakmile máte vše promyšleno, můžete se pustit do výkopu – menší jezírko zvládnete vykopat ručně, pro větší budete potřebovat na pomoc menší bagr.
  • Dejte si pozor na to, aby přechody jednotlivých zón byly zaoblené a vhodné je vytvořit také příkop o hloubce 15 cm kolem jezírka, který bude sloužit jako bariéra proti kapilární vzlínavosti.
  • Jáma pro jezírko musí být vykopaná o 20 až 30 centimetrů hlouběji, než je plánovaná hladina vody. V nejhlubším místě ještě přidejte dalších 25 cm pro snadné umístění sacího koše čerpadla.
Jak vybudovat zahradní jezírko
  • Po vykopání výsledné jámy odstraňte z výkopu veškeré ostré kameny a zbytky kořenů, zabráníte tak možnému roztržení fólie.
  • Dno vykopané jámy řádně upěchujte a vysypte vrstvou písku, která bude mít tolik centimetrů, o kolik centimetrů jste vykopali jámu hlubší (pokud jste navyšovali hloubku o 25 cm, bude vrstva písku 25centimetrová). Na vrstvu písku můžete umístit i speciální geotextilii, která zabrání protržení fólie.
  • Jakmile máte výkop připraven, přichází čas na položení fólie – tu si buď můžete zakoupit jako metráž (setkáte se s šířkou až do 8 m) nebo jako jeden kus (dá se sehnat až do velikosti 20 x 20 m). Pokud nevyhovují rozměry vašim požadavkům, lze ji svařit – zde je vhodné obrátit se na odborníky. Vybírat můžete z různých barev (černá, tmavě zelená, hnědá) i tlouštěk (min. tloušťka pro větší jezírka by měla být 1 mm, ideální je 2mm fólie – na trhu často najdete jezírkovou fólii o tloušťce 0,5 mm, kterou byste ale neměli používat pro jezírko větší než 3 m2 a hlubší než 0,5 m, jinak dojde k její protržení). Co se týká materiálového provedení, delší životnost má fólie z kaučuku (až 50 let), přibližně poloviční životnost pak vykazuje PVC fólie.
  • Následně můžete položit fólii – snažte se ji natáhnout co nejrovněji, s co nejmenším počtem záhybů a nechte ji přesahovat alespoň o 50 cm přes okraj jezírka. S fólií se vám bude lépe pracovat, pokud venkovní teplota dosahuje více než 15 °C.
Pozor, při pokládání fólie buďte opatrní! Obzvláště tehdy, pokládáte-li velký kus fólie, je třeba dávat velký pozor, aby nedošlo k jejímu protržení, které byste nemuseli ani zaznamenat. Fólii proto nikdy nenapínejte silou. Zároveň buďte velmi opatrní při manipulaci s ostrými předměty, zejména noži. Po fólii je ideální pohybovat se naboso – v botách byste mohli mít zapíchnutý kamínek a při došlápnutí na fólii by mohlo dojít k jejímu protržení.
  • Na fólii na dně jezírka naneste vrstvu písku (přibližně 1 cm) a štěrk či oblázky a začněte jezírko pomalu napouštět, a to až do naplnění hloubkové zóny. Postupným napouštěním se bude fólie sama tvarovat.
  • Šikmé břehy vyložte většími valouny nebo oblázky, použít můžete i rohože se sázecími kapsami pro rostliny.
  • Okraje fólie zamaskujte kameny a případně štěrkem.
  • Až nakonec přichází na řadu sázení rostlin a následné dopuštění vody.
Pozor! Pokud jezírko napouštíte vodou z vodovodu, která je chlorovaná, je třeba nechat ji prvně alespoň týden odstát, a až pak začít sázet rostliny.
  • Okraje jezírka můžete také dozdobit nejrůznějšími vodotrysky, vodopády či jinými doplňky. Vsadit můžete i na osvětlení jezírka – velmi působivé jsou UV lampy do jezírka, které vytvoří kouzelnou atmosféru během večerního posezení na zahradě.

Jak osázet zahradní jezírko?

Pro sázení rostlin do jezírka můžete využít speciální koše či tašky, které udrží rostliny na místě. Uchytit je můžete i za kořen pomocí oblázků. Nejideálnějším obdobím pro sázení vodních rostlin je jaro. Do každé zóny jsou pak vhodné jiné druhy rostlin:

  • V bažinách, tedy v hloubce do 10 cm, se bude nejlépe dařit rostlinám, které mají rády teplou vodu – ideální jsou řeřišnice, čechravy či pomněnky.
  • Mělká voda je ideálním prostředím pro kosatce či orobince.
  • Do hluboké vody patří rostliny, jejichž listy budou plout po hladině – nejlepší volbou jsou lekníny či bahničky.

Kdy dát ryby do jezírka?

Pokud chcete ve vašem jezírku chovat ryby, je třeba vytrvat. Musíte vydržet, než se v jezírku vytvoří odpovídající biosystém, který podpoří právě vysázené rostliny. Kvalita vody záleží na konkrétním druhu ryb, proto je třeba zjistit si, co vámi zvolené druhy vyžadují, a kontrolovat kvalitu vody v jezírku pomocí testerů. Budete-li to třeba, můžete využít i jezírkovou chemii, pomocí které vodu upravíte dle požadovaných parametrů.

Rada na závěr:

Aby vám zahradní jezírko správně fungovalo, dařilo se v něm rostlinám i živočichům a nekazila se voda, je třeba vybrat kvalitní čerpadlo s filtrací. O jezírko také musíte pravidelně pečovat, odstraňovat z něj napadané nečistoty či řasy. V období chladných měsíců se doporučuje také zazimování jezírka, aby nedošlo k jeho zamrznutí, a tím úhynu ryb i rostlin.


Další zajímavé články

Jak vybrat bazén

Horké letní dny přímo lákají k osvěžení. Patříte-li k těm šťastlivcům, kteří mají vlastní... celý článek

Zahradní pergoly: které jsou cenově nejdostupnější a postavíte je svépomocí?

Pergola na zahradu nebo terasu vás vyjde na pár desítek nebo i několik stovek tisíc korun.... celý článek

Jak položit zahradní obrubník

Zahradní obrubníky ohraničí záhony, příjezdovou cestu, schodiště nebo vytvoří nejrůznější relaxační zóny. Kde není třeba oddělit dopravní plochu... celý článek