Jak vyčistit digestoř


Digestoř dostává v kuchyni pořádně zabrat – jejím úkolem je odvádět výpary, které vznikají při vaření, a pohlcovat tuky i mastnotu. Právě z těchto důvodů se odsavače par rychle zanesou a znečistí. Poradíme vám, jak na jejich údržbu, aby stále vypadaly jako nové, a především správně a spolehlivě fungovaly. Jejich údržba není nikterak složitá – k čištění digestoře můžete použít speciální prostředky, postačí vám však i běžné suroviny z domácnosti!


Jak funguje digestoř, a proč ji pravidelně čistit?

Digestoře neboli odsavače par, můžeme dělit do dvou základních skupin, dle toho, na jakém principu pracují.

  1. Digestoře s odtahem vzduchu ven mají složitější konstrukční řešení, a z toho důvodu je nelze instalovat do každé domácnosti – potřebují totiž připojení na komín, kterým kuchyňské výpary odchází do exteriéru.
  2. Dostupnější jsou proto recirkulační digestoře, které nasáté výpary pomocí speciálních filtrů vyčistí a vypouští vzduch zpět do místnosti. Zejména tyto digestoře je třeba pravidelně čistit nejen zvenčí, ale i uvnitř – údržba spočívá především v pravidelném čištění uhlíkového filtru. Pokud nebudete filtr pravidelně čistit a jednou za čas měnit, digestoř začne ztrácet na efektivitě a bude znečištěné výpary vypouštět zpět do kuchyně.
Jak vyčistit digestoř

Jak vyčistit povrch digestoře, aby vypadala jako nová?

Nejdříve se zaměříme na čištění vnějšího pláště digestoře. Zde je třeba říci, že velice důležitá je prevence. Pokud budete čistit digestoř jednou za rok, bude práce velmi náročná a je možné, že se vám dlouhodobé usazeniny již nepodaří čisticími prostředky perfektně odstranit. Proto byste měli čištění digestoře věnovat alespoň chvíli času přibližně jednou za měsíc až dva, dle toho, jak často vaříte.

Plášť digestoře čistěte šetrně

Při čištění pláště si vezměte na pomoc pouze hadřík nebo houbičku – rozhodně nepoužívejte drátěnku, která by mohla povrch narušit a poškrábat. Pro běžné plastové nebo plechové digestoře obvykle stačí saponát s horkou vodou, u nerezových můžete použít speciální odmašťovací čističe na nerezové odsavače par. Vyvarujte se aplikaci čisticích prostředků s obsahem chloru, které by mohly povrch poškodit. Jednou za čas můžete digestoř vyleštit do vysokého lesku několika kapkami olejové impregnace!

Jak vyčistit vnější kovový filtr? Možností je hned několik!

Právě tukové filtry, které se nachází na spodní straně digestoře, zachytávají většinu mastnoty, proto se zanášejí nejvíce. Chrání tím digestoř před poškozením – tuky se nedostanou do vnitřního mechanismu a motoru.

Kovový filtr z digestoře můžete jednoduše vložit do myčky!

Tukové filtry lze z digestoře obvykle snadno odejmout. Proto není nic snazšího, než je jednou za měsíc vzít a vložit do myčky nádobí, která se postará o jejich efektivní pročištění. Pokud nemáte myčku nádobí, filtr omyjte klasicky saponátem s teplou vodou a houbičkou, osušte a nainstalujte zpět.

Jak na odolné mastné usazeniny? Pomůže jedlá soda nebo kyselina citronová

Pokud nebyl filtr čištěn delší dobu, je možné, že myčka ani běžný saponát nebudou stačit. Proto sáhněte po ověřených a levných domácích surovinách, které pomáhají s údržbou řady kuchyňských spotřebičů – jedlé sodě a kyselině citronové!

Jedlou sodu nebo kyselinu citronovou rozmíchejte v teplé vodě a filtr do ní ponořte (ideální je například hluboký plech nebo jiná nádoba, do které jej lze celý ponořit). Nechte roztok působit dostatečně dlouho, dokud mastnota nepovolí (minimálně 10 minut). Na obzvláště odolné usazeniny nasypte jedlou sodu přímo, pokropte vodou a vydrhněte kartáčkem. Nakonec filtr opláchněte pod čistou vodou a řádně osušte. Měl by získat zpět svůj původní lesk!

INFO: Jedlá soda je spolehlivým pomocníkem také v boji s vodním kamenem. Pomůže například odstranit usazeniny z rychlovarné konvice!

Jak vyčistit uhlíkový filtr z recirkulační digestoře?

Recirkulační digestoře jsou vybaveny vnitřním uhlíkovým filtrem, který se stará o zachycování pachů a čištění výparů, aby mohl být nasátý vzduch vypuštěn zpět do místnosti. I tento filtr je třeba pravidelně čistit (přibližně jednou za 2 – 3 měsíce), jinak ztratí své schopnosti. Jak na to?

Pokud je filtr vsazen do plastového rámu vyjměte jej a vložte do myčky (pozor, nepřidávejte k němu žádné nádobí). Po vyjmutí z myčky je třeba jej dosušit v troubě – optimální teplota je 100 °C po dobu cca 10 minut. Filtr můžete samozřejmě proprat také ručně, s pomocí teplé vody a saponátu.

→ Pamatujte na to, že přibližně jednou za rok je třeba uhlíkový filtr vyměnit za nový kus, jen tak bude odsavač par stále pracovat na plný výkon!

Nejčastěji kladené otázky při čištění digestoře

Jak vyčistit textilní tukový filtr z digestoře?

Textilní tukové filtry dnes najdete spíše u starších digestoří. Bohužel, nejsou tak odolné a trvanlivé jako modernější plechové filtry, proto je třeba je čistit šetrně – můžete je zkusit ručně vyprat v jarové vodě. Pokud jsou však starší, mohou se potrhat a v tom případě nezbývá, než je vyměnit za nové.

Jak vyčistit odolné usazeniny digestoře pomocí amoniaku?

Pokud všechny předchozí tipy selhaly, a usazeniny se na tukovém filtru stále drží, můžete je zkusit odstranit pomocí roztoku z amoniaku, do kterého filtr namočíte. Obvykle se roztok míchá tak, že do 3,5 litru horké vody nasypete půl hrnku amoniaku. Protože se však jedná o silnou chemikálii, dodržujte veškerá bezpečnostní opatření a důkladně v místnosti větrejte, aby vám výpary nepodráždily sliznici!

Jak vložit uhlíkový filtr do digestoře?

Nejdříve je třeba odejmout kovový filtr digestoře. Poté vyjměte plastový držák, ve kterém je uchycen uhlíkový filtr a vložte do něj nový kus. Pokud je uhlíkový filtr na jedné straně světlý a na druhé tmavý, nainstalujte jej tak, aby světlá strana směřovala dolů. Poté opět zasuňte plastový držák na své místo a vraťte zpět kovový tukový filtr.


Další zajímavé články

Praktické tipy, jak vybrat dřez

Byť to tak možná na první pohled nevypadá, správný výběr dřezu hraje při zařizování kuchyně zásadní roli... celý článek

Jak vyhnat octomilky z kuchyně?

Malé mušky octomilky nejsou ničím, co bychom chtěli mít na přichystané svačině nebo v misce s ovocem a posledním místem, odkud je... celý článek

Jak správně uklízet? Nedopouštějte se těchto chyb!

Usazeniny a prach na policích a podlaze obsahují pyl, šupinky lidské kůže, zvířecí srst, bakterie, plísně a roztoče... celý článek