Jaké jsou nejčastější poruchy myček a jak je řešit?
Zásadou číslo jedna je v případě poruchy myčky vždy nejdříve sáhnout po návodu. Některé myčky vás na poruchu viditelně upozorní na displeji v podobě číselného kódu – v manuálu pak snadno vyčtete, co daný kód signalizuje. Většina výrobců navíc do návodů sepisuje seznam běžných potíží i možnosti jejich řešení.
Myčka vůbec nejde spustit
Nejprve zkontrolujte, zda máte dovřená dvířka, zda je myčka správně zapojená v síti a jestli náhodou nevyhodila jistič, případně nespálila pojistku.
Myčka se také nespustí, pokud v ní zůstala voda. V takovém případě ji restartujte – dlouze zmáčkněte spínací tlačítko. Myčka by po restartu měla zbytkovou vodu odčerpat. Pokud to neudělá, odšroubujte a vyčistěte odpadní síto i čerpadlo na dně mycího prostoru. Jestli ani to nepomáhá, odčerpejte vodu ručně.
Na vině může být i vadná pojistka modulu programátoru myčky. Jestliže ani po jeho výměně myčka nestartuje, musíte zavolat opraváře.
Myčka nevypouští nebo nenapouští vodu
S největší pravděpodobností se jedná o ucpání odtokové/přívodní hadice. Myčku vypněte, zavřete přívod vody a obě hadice vyčistěte. Přívodní hadici vyčistíte snáz, kvůli té odtokové musíte odejmout boční nebo zadní kryt myčky. Konkrétní postup se dočtete v návodu ke svému spotřebiči.
Při čistění hadic věnujte pozornost i odpadnímu filtru, který se časem zanáší zbytky jídel. Důkladně ho vyčistěte společně s odtokovým čerpadlem, které se nachází hned pod ním.
Myčka neohřívá vodu
Program skončil, ale vaše nádobí je stále špinavé, mokré a studené? Pak vám nefunguje ohřev vody. Na vině bývá nejčastěji topné těleso nebo relé. Obě součástky seženete za pár stovek, ale do výměny se svépomocí nepouštějte – je to práce spíše pro elektrikáře či instalatéra. Ten například na svorkách topného tělesa změří odpor nebo zkontroluje relé i řídící jednotku.
Nádobí je špatně umyté
Nacházíte po umytí nádobí stále zaschlé zbytky a jiné nečistoty? Nejdříve zkontrolujte rozmístění jednotlivých kusů, případně nádobí přeskládejte. Stejně jako při poruše s napouštěním vody může být původcem zanesený filtr. Někdy pomůže i volba intenzivnějšího programu mytí, vyšší dávka nebo změna mycího prostředku. Pokud se nečistoty stále drží, nezbývá než se obrátit na servis.
Důležitá je prevence
Opraváři myček se shodují, že většinu poruch si domácnosti způsobují samy. Proto myčku pravidelně čistěte, čas od času ji zapněte naprázdno a používejte jen takové mycí prostředky a leštidla, které doporučuje výrobce. Nezapomínejte, že myčka není koš na odpadky. Nádobí s velkými a zaschlými kusy jídla do ní nepatří, spotřebič se pak rychle ucpává.