Látkové plenky

Materiál: bavlna

Látkové pleny se po letech opět vrací a jejich obliba roste. Doba již ale pokročila, a tak je dnes užívání látkových plen mnohem snazší. Jejich užívání je také ekologické a nezatíží váš rodinný rozpočet, jako plenky jednorázové.

Zobrazit více

Výhody a nevýhody látkových plen

Největším konkurentem látkových plen jsou dětské pleny jednorázové. Jaké jsou výhody a nevýhody látkových plen?

+ ekologické - méně savé
+ používají se opakovaně, nevytváří odpad - náročnější na údržbu (praní, žehlení)
+ prodyšné
+ žehlí se pouze v šestinedělí
+ ekonomické

Typy látkových plen

Látkové pleny čtvercové

Naprostá klasika mezi látkovými plenami. Jejich předností je všestrannost. Mimo přebalování se dají využít i při podkládání miminka, kojení nebo jako ochrana před sluncem.

Na co se zaměřit při výběru klasických čtvercových plen:

 • Materiál – pleny obvykle se vyrábí z bavlny, biobavlny nebo bambusu
 • Bavlna (flanel a froté) – výhodou je nízká cena a dlouhá životnost, flanel lépe saje, ale pomaleji schne, froté naopak saje hůře, ale schne rychleji
 • Biobavlna – bavlna získaná ekologickým způsobem, prodyšnější, zdravější, nezpůsobuje alergické reakce
 • Bambus – předností je vyšší měkkost (jemnost), vysoká savost a antibakteriální schopnosti
 • Rozměry – nejběžnější rozměr čtvercových látkových plen je 70 × 70 cm
 • Gramáž – s rostoucí gramáží se zvyšuje také savost plen, při výběru se zaměřte na plošnou hmotnost tkaniny, čím je vyšší, tím plenka lépe saje
 • Design – v dnešní době koupíte látkové pleny čistě bílé, barvené i oblíbené plenky s potiskem

Svrchní plenkové kalhotky

Svrchní plenkové kalhotky jsou nepostradatelnou součástí látkových plen. Mají udržet plenu na svém místě a zabránit proniknutí vlhkosti z pleny na oblečení. Existuje několik typů dle použitého materiálu. Všechny typy svrchních kalhotek jsou prodyšné, pratelné a vyrábí se v několika velikostech. Zapínají se na suchý zip nebo patentky.

Materiál plenkových kalhotek – svrchní kalhotky se vyrábí z odolných, prodyšných materiálů.

 • Vlna – zcela prodyšné, obsahují lanolin, který má vysoké antibakteriální účinky a pohlcuje moč, není nutné je často prát, vhodné pro citlivou kůži, vysoká kvalita materiálu a vyšší cena
 • Flees – není voděodolný, ale vodu odpuzuje, neumí pohltit moč jako vlna, musí se často prát, vhodné na noc a pro malé děti
 • PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem, funguje podobně jako softshell, je prodyšný ale nepromokavý, kalhotky mají dlouhou životnost a jsou pratelné, vhodné pro denní nošení

Snap in one (SIO)

Někdy je najdete také pod názvem All in two (AI2). Jedná se o svrchní nepropustné kalhotky, do kterých se za pomoci patentů nacvakne savá plena.

Výhody a nevýhody Snap in one

+ snadné a rychlé použití - nedokonalá přiléhavost k pokožce
+ variabilní, lze kombinovat s jinými druhy plen
+ savou část lze sušit v sušičce

All in one (AIO)

Na první pohled vypadají jako jednorázové plenky, obsahují vše v jednom kuse – savou i nepropustnou část. Jednoduše se jedná o nepropustné kalhotky, které mají všitou savou plenu. Hodí se spíše jako doplnění výbavy při potřebě rychlého přebalení

Výhody a nevýhody All in one

+ snadné a rychlé použití jako u jednorázových plen - vyšší cena
+ celou plenu lze prát v pračce
+ k dostání bohatý výběr barev a vzorů

Separační pleny

Tenké pleny, které lze vložit mezi látkovou plenu a pokožku miminka. Zvyšují savost, izolují pokožku od vlhkosti a usnadňují praní. Na trhu jsou jednorázové i pratelné.

Látkové pleny do vody

Tento typ plen je opatřen nepropustnou PUL vrstvou, která chrání před proniknutím vody. Na rozdíl od jednorázových plenkových plavek lze prát v pračce a používat opakovaně.

Info:

Na trhu najdete jednovelikostní i vícevelikostní pleny. Jednovelikostní pleny zakoupíte na celou dobu přebalování, ale hůře se přizpůsobují rostoucímu dítěti. Vícevelikostní pleny se lépe přizpůsobí tělíčku dítěte, ale pořizovací náklady budou vyšší. Prodávají se tři velikosti (S, M, L).

Cena

Pořizovací cena jednoho kusu látkové pleny je oproti jednorázovým plenám vyšší, díky dlouhé životnosti se však užívání látkových plen ekonomicky vyplatí.

 • Do 20 Kč/ks zakoupíte klasické látkové čtvercové pleny, obvykle se jedná o větší sadu plen v bílé barvě
 • 20 – 200 Kč/ks lze pořídit kvalitní bambusové i bavlněné látkové pleny vyšší gramáže s potiskem, průměrná cena za 1 ks je 100 Kč.
 • Nad 200 Kč/ks pořídíte pleny All in one, Snap in one dobré kvality a bohatých designů
TIP!

Ke všem látkovým plenám se budou hodit i další pomůcky k přebalení. Podívejte se také na vlhčené ubrousky a přebalovací podložky.

 • Materiál
  bavlna
  ×
XKKO Pleny z biobavlny Organic 80x80 - Bird Eye Natural
1x

XKKO Pleny z biobavlny Organic 80x80 - Bird Eye Natural

325 Kč
312 Kč 62,40 Kč/ks

Látkové pleny XKKO jsou vyrobeny z certifikované BIO bavlny tkané v americkém stylu ve vazbě Bird Eye. Použitý materiál, který je výrazně jemnější a měkčí než u běžných bavlněných plen, je příjemný na dotek a pěstován bez chemických postřiků za využití přírodních zákonitostí.

Od prodejce MALL
-14%
Lässig Swaddle Burp blanket 85x85 About Friends racoon 1312008250 3ks
2x

Lässig Swaddle Burp blanket 85x85

499 Kč
427 Kč 142,33 Kč/ks
Poslední kus za tuto cenu!

Látkové pleny 85 × 85 cm Lässig jsou vyrobeny z exkluzivní bavlny, která je prodyšná, a tak i příjemná pro dítě. Vysoká kvalita materiálu zajistí, že plenky budou ještě měkčí po každém vyprání, aniž by došlo ke zhoršení struktury nebo funkčnosti materiálu. V balení najdete 3 kusy plen v příjemném a jemném designu.

Od prodejce MALL
XKKO Biobavlněné pleny Organic 40x40 Old Times Bílé - 10ks
6x

XKKO Biobavlněné pleny Organic 40x40 10ks

289 Kč
255 Kč 25,50 Kč/ks

Látkové pleny XKKO Organic jsou vyrobeny z certifikované BIO bavlny s vysokou gramáží. Použitý materiál, který je výrazně jemnější a měkčí než u běžných bavlněných plen, je příjemný na dotek a pěstován bez chemických postřiků za využití přírodních zákonitostí. Dají se prát na vyšší teplotu, a proto jsou vhodné k přebalování

Od prodejce MALL
-21%
XKKO Biobavlněné pleny Organic 60x60 Bird Eye - natural - 5ks
1x

XKKO Biobavlněné pleny Organic 60x60 Bird Eye - natural - 5ks

325 Kč
255 Kč 51 Kč/ks
Poslední kus za tuto cenu!

Látkové pleny XKKO Organic jsou vyrobeny z certifikované BIO bavlny. Použitý materiál, který je výrazně jemnější a měkčí než u běžných bavlněných plen, je příjemný na dotek a pěstován bez chemických postřiků za využití přírodních zákonitostí. Dají se prát na vyšší teplotu, a proto jsou vhodné k přebalování.

Od prodejce MALL
XKKO Biobavlněné pleny 70x70cm - 5ks, Staré časy - bílé
276x

XKKO Biobavlněné pleny 70x70cm - 5ks, Staré časy

397 Kč

Další nabídky od 409 Kč

Dětské pleny z certifikované BIO bavlnynejvyšší gramáží na evropském trhu. V porovnání s běžnou bavlněnou plenou jsou pleny z BIO bavlny Staré časy výrazně jemnější a měkčí.

Od prodejce MALL
-23%
XKKO Biobavlněné pleny 70x70cm - 5ks, Staré časy Pastels for Boys
59x

XKKO Biobavlněné pleny 70x70cm - 5ks, Staré časy Pastels

385 Kč
294 Kč

Další nabídky od 481 Kč

Dětské pleny z biobavlny XKKO Organic 70×70cm Staré časy Pastels z certifikované BIO bavlnynejvyšší gramáží na evropském trhu! V porovnání s běžnou bavlněnou plenou jsou pleny z BIO bavlny XKKO Organic Staré časy výrazně jemnější a měkčí.

Od prodejce MALL
-14%
XKKO Bavlněné pleny 70x70 cm - 10 ks
137x

XKKO Bavlněné pleny 70x70 cm - 10 ks

349 Kč
299 Kč

Bavlněné plenky Classic 70 × 70 cm jsou ekonomickou variantou přebalování. Nezpůsobují alergické reakce a jsou hygienické. Plenky lze vyvářet na 90°C a po šestinedělí se nemusí žehlit.

Od prodejce MALL
-23%
XKKO Dětské pleny z biobavlny Organic 80x80 - Staré časy Bílé
15x

XKKO Dětské pleny z biobavlny Organic 80x80 - Staré časy

429 Kč
329 Kč 65,80 Kč/ks
Poslední kus za tuto cenu!

Dětské pleny od značky XKKO jsou vyrobené z kvalitní biobavlny s certifikátem Öko-Tex. Použitý materiál, který je příjemný na dotek, je pěstován bez chemických postřiků za využití přírodních zákonitostí.

Od prodejce MALL
-17%
T-Tomi TETRA pleny EXCLUSIVE COLLECTION, bílé, 70x70, 10ks
73x

T-Tomi TETRA pleny EXCLUSIVE COLLECTION, bílé, 70x70, 10ks

539 Kč
444 Kč
Poslední kus za tuto cenu!

TETRA pleny EXCLUSIVE COLLECTION, bílé, 70×70, 10ksvysokogramážní čisté bavlny jsou vyrobeny klasickou technologií tkaní v dutinné vazbě, což zaručuje zvýšenou savost a měkkost našich látkových plen.

Od prodejce MALL
-21%
XKKO Vysokogramážní dětské pleny XKKO LUX 70x70 - Bílé 10ks
132x

XKKO Vysokogramážní dětské pleny XKKO LUX 70x70 - Bílé 10ks

495 Kč
389 Kč

Bavlněné plenky LUX 70 × 70 cm se odlišují od klasických plen vyšší gramáží, proto jsou savější a zároveň jemnější. Plenky nezpůsobují alergické reakce a jsou baleny v dárkové krabičce.

Od prodejce MALL
T-Tomi Látkové pleny 4 ks, Opice
32x

T-Tomi Látkové pleny 4 ks, Opice

349 Kč

Kvalitní látkové pleny T-tomi Opice jsou vyrobené z vysokogramážní bavlny spojené s jemným flanelem. Určené nejen jako klasické dětské pleny, ale i jako podkladové pleny do kočárků a postýlek či přebalovací podložku.

Od prodejce MALL

Látkové plenky

Rozhodli jste se využívat ekologicky i ekonomicky výhodné látkové plenky? Na Mall.cz vybírejte z pestré nabídky látkových plen různých typů! Najdete u nás mimo jiné levné plenky vysoké kvality!

Bohatý výběr bambusových plen najdete u XKKO. Vzorované látkové kvalitní plenky nabízí T-Tomi. Na výběr máte i z mnoha dalších značek, jako jsou Scamp, Lodger, Jollein, a mnoho dalších.

K látkovým plenám nabízíme také široký výběr plenkových kalhotek. Podívejte se na nabídku značek Bambinomio, Bamboolik, Petit Lulu. Nebo jste se rozhodli dát přednost jednorázovým plenkám?

Při přebalování určitě oceníte i přebalovací podložky, nebo praktické koše na pleny.

^ Zpátky nahoru

Nabídku nejlevnějších produktů seřazených podle ceny naleznete v kategorii levné látkové plenky.