Přinášíme tipy, jak účinně provonět domácnost

Toužíte po útulné a svěží domácnosti, ve které se budete cítit příjemně a uvolněně? Vůně silně působí na psychiku člověka – uklidňují, vyvolávají vzpomínky i emoce. V našem článku přinášíme tipy, jakým způsobem efektivně a dlouhodobě provonět domácnost tak, abyste se v ní vy, vaše rodina i návštěvy cítili skvěle! Vyzkoušejte vonné svíčky, sušené květiny nebo aroma lampy a vyberte si vůni, která je vám nejbližší.

Přinášíme tipy, jak účinně provonět domácnost

Vonné svíčky prostor provoní a zútulní

Mezi nejdostupnější produkty, kterými můžete provonět svůj domov, patří vonné svíčky. Některé z nich není ani třeba zapalovat, a přesto příjemně voní. Při zapálení pak, kromě vůně, šíří do okolí i plápolající světlo, které v zimních měsících působí útulně a hřejivě. Svíčky mohou mít mnoho podob – oblíbené jsou vonné svíčky ve skle, které jsou bezpečné. Elegantně působí protáhlé svíce. Čajové svíčky patří mezi nejlevnější, a pokud je umístíte do perforovaného svícnu, budou vrhat do okolí zajímavý stín.

→ Vůně svící můžete vybírat dle ročního období – zatímco na jaře a v létě se hodí svěží vůně květin nebo ovoce, v zimě byt tematicky provoní svíce s vůní skořice, vanilky nebo kardamomu.

S pomocí aroma lampy vytvoříte hřejivé zákoutí k relaxaci

Aroma lampy – malé, obvykle keramické lampy na čajovou svíčku s kalíškem, do kterého stačí nalít pár kapek vonného esenciálního oleje dle vašich preferencí. Plamínek svíčky jej ohřeje, a vůně se díky tomu začne linout do prostoru. Aroma lampy jsou často zdobeny perforovanými motivy, které vykouzlí originální stín – například v podobě stromečku, hvězd nebo orientálního ornamentu. Působí uklidňujícím a hřejivým dojmem, proto jsou oblíbenou součástí ložnic a relaxačních místností.

Vonné tyčinky vnesou do bytu vůni orientu

Jestliže máte rádi výrazné a kořeněné vůně, rozhodně by vám doma neměly chybět vonné tyčinky. Ty po zapálení pouze doutnají a prostor postupně prostoupí jejich specifická vůně orientu. Jsou ideálními doplňky během masáže nebo meditace, oceníte je však i při běžné relaxaci, kdy navodí v bytě jedinečnou atmosféru.

K vonným tyčinkám si nezapomeňte pořídit podlouhlý stojánek, na který bude postupně odpadávat popel z vyhořelé tyčinky.

Aroma difuzéry a katalytické lampy provoní domov i bez plamene

Pokud hledáte způsob, jak bezpečně provonět váš domov i ve chvílích, kdy nejste doma, volte aroma difuzéry nebo katalytické lampy. Vybírat můžete buď tyčinkové aroma difuzéry – které se skládají z lahvičky vonné esence a tyčinek, které esenci postupně nasávají a šíří do prostoru, nebo elektrické aroma difuzéry, jež často fungují také jako osvěžovače vzduchu a ovládají se elektronicky. Stačí je naplnit vodou a oblíbeným esenciálním olejem.

Katalytické lampy na rozdíl od difuzérů fungují tak, že se zapálí jejich hořák pouze na dobu několika minut – během toho se zahřeje katalyzátor, a po zhasnutí hořáku se aktivuje katalytická reakce, díky které se do okolí začne uvolňovat vůně, jež pachy v místnosti zároveň efektivně pohlcuje, navíc vzduch čistí a dezinfikuje.

Toužíte po svěží vůni přírody? Vsaďte do vázy živé nebo sušené květiny

V případě, že si přejete, aby se domovem linula svěží vůně, pořiďte si čas od času řezané květiny, které vsadíte do vázy. Na jaře jsou velmi populární zářivé tulipány, které se přirozeně stanou dominantou jídelního stolu, nebo výrazně aromatický šeřík. V letních měsících si můžete na louce natrhat luční kvítí, v zimě větvičky jehličnanů, které připomenou blížící se Vánoce. Protože čerstvé květiny příliš dlouho nevydrží, můžete je posléze nahradit sušenými – byt krásně a intenzivně provoní například levandule.

Pro rychlý efekt použijte osvěžovače vzduchu

Pokud se bytem šíří zápach z vaření, potřebujete osvěžit vzduch na toaletě nebo v koupelně, můžete využít osvěžovačů vzduchu – ty pořídíte jako klasické spreje, nebo elektronické či bateriové osvěžovače do zásuvky, které vůni uvolňují v pravidelných intervalech. Do elektronických a bateriových osvěžovačů stačí dokupovat pouze náhradní náplně.

TIP! Chcete oblíbenou vůní provonět také váš vůz? Vyberte si některý z osvěžovačů vzduchu do auta.

Milujete svěže vonící prádlo? Vložte do skříně vonné sáčky nebo mýdla

Není nic lepšího, než si převléct ložní prádlo do svěže vonícího čistého povlečení! Aby prádlo zůstalo voňavé i v případě, že bude delší dobu ležet ve skříni, proložte jej vonnými sáčky nebo pevnými mýdly, které obsahují vaší oblíbenou vůni! Svěží vůně vás potěší vždy, když otevřete skříň.

Vytvořte si vlastní vonné přírodní dekorace

Jestliže nemůžete najít vůni, kterou máte nejraději, nebo jste nakloněni recyklaci, můžete si připravit vlastní vonné doplňky, které provoní váš byt! Zde je několik jednoduchých tipů, jak na to.

Vonné sáčky

Nasbírejte na louce nebo v lese oblíbené květiny (heřmánek, jehličí, mateřídoušku apod.), doma je rozložte na staré noviny a nechte usušit na slunci. Ze zbytků látek ušijte malé pytlíčky, vložte do nich sušené květiny a převažte je stuhou. Nakonec je rozvěšte po bytě – na chodbu, na kliky dveří nebo k zácloně. Byt příjemně provoní a mohou sloužit také jako milý dárek.

Domácí svíčky

Sesbírejte zbytky vosku z vyhořelých svíček, nebo si pořiďte čistý sójový vosk. Ten rozpusťte ve vodní lázni a přidejte pár kapek vonné esence, případně barviv dle vašeho výběru. Roztátý vosk vlijte například do skleniček od hořčice, plechovek od kosmetiky nebo starých šálků. Nezapomeňte do nich předtím vložit knot. Nakonec můžete svíčku před ztuhnutím po povrchu posypat kořením nebo sušenými květy.

TIP NA ZÁVĚR: Pokud chcete, aby se bytem trvale šířila příjemná vůně, nakapejte na hadřík pár kapek aviváže a otřete s ním topení. Jakmile se začne topit, vůně prostoupí celým interiérem.