Co zabalit dětem na tábor? Poradíme vám!

Chystá se váš potomek na vytoužený letní tábor nebo skautský výlet, a vy nevíte, co mu s sebou zabalit? V našem článku se dozvíte, na co rozhodně nezapomenout, ať už jede na příměstský nebo 14denní tábor do přírody. Se správnou výbavou si děti letní dobrodružství užijí do sytosti a bez omezení. Nezapomeňte, že balit byste měli společně – vy si budete jisti, že má vaše dítko vše potřebné, ono zase bude vědět, kde věci hledat. Snažte se při balení najít rovnováhu – nedávejte dětem příliš mnoho zbytečných věcí, drahé oblečení nebo elektroniku, která by mohla přijít k úrazu!

Děti si mohou vybírat z řady nejrůzněji zaměřených táborů – od sportovních, přes koňské, po fantasy či kouzelnické, nebo tábory zaměřené na přírodu a turistiku! Je jasné, že na každý z nich se bude hodit trochu jiné vybavení. Proto doporučujeme navštívit stránky daného tábora, nebo kontaktovat organizátory – ti vám nejlépe poradí, jaké potřeby dětem zabalit a co naopak nechat raději doma!

Co zabalit dětem na tábor? Poradíme vám!

Do čeho všechno vybavení zabalit? Hodit se může batoh i kufr

Pokud se nemůžete rozhodnout, zda vše zabalit do cestovního kufru nebo dětské krosny, nejdříve zjistěte, jak se děti budou do místa konání přepravovat. Pokud až na místo přijedou autobusem nebo autem, klidně jim věci zabalte do dětského kufru, jehož hlavní výhoda spočívá v přehledném urovnání věcí. Jestliže se však jedná o turisticky zaměřený tábor v přírodě, a děti budou muset urazit část cesty pěšky, rozhodně sáhněte do turistického batohu pro děti, který jim perfektně padne.

Co zabalit dětem na tábor? Poradíme vám!

Oblečení – vybírejte praktické kousky, které se hodí v i chladnějších dnech!

Naprostým základem je dostatek oblečení, a to jak čistě letního, tak teplejšího, které dítě zahřeje v případě nepřízně počasí nebo během chladnějších večerů. Dle délky turnusu přizpůsobte jeho množství tak, aby se dítko mohlo kdykoliv v případě potřeby převléknout, ale nevozilo s sebou polovinu šatní skříně! Ideální je, pokud bude moci oblečení vrstvit.

Co určitě nezapomenout?

Pamatujte na to, že je vždy lepší volit starší a ověřené kousky, u kterých víte, že dětem poskytují maximální pohodlí a nemusí se obávat, že je zničí. Je důležité si uvědomit, že letní tábory se běžně odehrávají v přírodě, kde děti sportují, hrají si v lese, tvoří nebo posedávají u ohně. Nezapomeňte dětem přibalit také pytel na ukládání špinavého prádla.

Holínky a pláštěnka jako nezbytné vybavení do deště 

Ne všechny letní týdny jsou zalité sluncem, může se stát, že některé dny proprší.  Proto byste rozhodně neměli zapomenout zabalit i holínky a pláštěnku – nepromokavá bunda při vydatném dešti nestačí! Tyto dvě věci ušetří mnoho starostí dětem i vedoucím – nebude třeba několik dní sušit promočené oblečení a děti mohou bez obav pokračovat ve hře i v deštivém počasí!

Co zabalit dětem na tábor? Poradíme vám!

Nezapomeňte na hygienickou taštičku se vším potřebným

V kufru nebo batohu nesmí chybět hygienická taštička se zubním kartáčkem, pastou, mýdlem, šamponem, ručníkem, hřebenem na vlasy a dalšími hygienickými potřebami, které jsou děti zvyklé běžně používat. Především v případě, že váš potomek vyráží na kratší tábor, není třeba balit od každého druhu kosmetiky klasické balení, které mnohdy vystačí i na několik měsíců. Zakoupit lze i praktické cestovní mini balení, nebo prázdné lahvičky, do kterým dětem hygienické potřeby odlijete. 

Hodit se určitě budou také papírové kapesníky a vlhčené ubrousky, kterými se snadno očistí, když zrovna nebudou v blízkosti vody. Před silnými slunečními paprsky je ochrání opalovací krémy. Komáry a otravné parazity pomohou zahnat dětské repelenty. Velmi populární jsou náramky na ruku s repelentem (často s přírodním složením), děti tak nemusí myslet na pravidelnou aplikaci spreje.

Co zabalit dětem na tábor? Poradíme vám!

Přibalte nezbytnosti na stravování, táborové hry i výlety do okolí 

Pokud se tábor nese ve skautském duchu, budete pravděpodobně muset zabalit i outdoorové nádobí v podobě ešusu, nerozbitného hrníčku a příborů na stravování. Ověřte si také, zda je v chatkách zajištěno ložní prádlo, nebo bude třeba vzít s sebou spacák a polštářek. Pokud se jedná o putovní tábor se stany, bude nejspíš zapotřebí i karimatky. Aby se malým dětem po večerech nestýskalo, zabalte jim jejich oblíbenou plyšovou hračku. 

Nepostradatelná je svítilna v podobě klasické baterky nebo čelovky, zápisník a tužka, a starší děti ocení zavírací nůž, který se bude hodit k tvoření i při hraní táborových her (pokud jej organizátoři povolují).


Protože děti budou pravděpodobně vyrážet i na jednodenní výlety do okolí, vybavte je malým batohem a plastovou lahví na vodu, kterou si budou moci opakovaně dopustit. 


TIP! Zejména u menších dětí zkuste vybavení označit jejich iniciály či dohodnutým znakem – snáze si tak své věci poznají mezi množstvím jiných. Na většině povrchů dobře drží lihové fixy.

Hodit se budou drobnosti na zkrácení dlouhé chvíle

Přibalte dětem do kufru i knihu, skicák, hlavolam nebo zábavnou deskovou hru, kterou si mohou zahrát spolu s přáteli například během relaxace po obědě, v deštivém dni, nebo při čekání na autobus, který je odveze z výletu zpět do tábora. Ve chvílích volna vám také mohou popsat své zážitky v dopise – nezapomeňte je tedy vybavit psací soupravou – propiskou, dopisním papírem, obálkou a poštovními známkami – s dopisem z tábora získáte milou vzpomínku na dětská léta, ke které se později vy i vaše děti budete rádi vracet!

Co zabalit dětem na tábor? Poradíme vám!

Co naopak raději nechat doma?

Při balení se snažte vyhnout drahým věcem, ať už v podobě oděvů, elektroniky nebo jiného vybavení, které by děti na táboře mohly poškodit nebo ztratit. Ulevíte tak dětem i vedoucím, kteří by museli případné trable řešit. Nutností není ani mobil, ba naopak – bez něj se děti lépe a rychleji spřátelí s novými kamarády a užijí si naplno pobyt v přírodě. Pokud chcete být s dítětem ve spojení, dohodněte se s vedoucími, že mobilní telefon uloží na bezpečné místo a dětem jej půjčí pouze k hovoru s vámi.


INFO: V případě, že děti berou pravidelně léky, informujte o tom táborového zdravotníka a domluvte se s ním na jejich užívání. Vyplatí se zřídit dětem také úrazové pojištění, alespoň po dobu pobytu na táboře.

Další zajímavé články

Jak vybrat čelovku

Čelovky oceníte při sportu, během práce na zahradě nebo v dílně i při vysokohorské turistice, kde jsou naprosto nepostradatelné a patří k základní výbavě... celý článek

Jak vybrat samonafukovací karimatku

Karimatky patří hned po spacím pytli k základní výbavě každého, kdo alespoň občas vyráží přespat do přírody nebo do kempu... celý článek

Jak vybrat koloběžku

Koloběžky mohou být zábavným dopravním prostředkem, který vás doveze do práce... celý článek