10× více produktů za nejlepší ceny
10× více produktů za nejlepší ceny

Jak si užít pálení čarodějnic? Uspořádejte párty na zahradě!

Lidový zvyk pálení čarodějnic s tradicí spadající do hluboké pohanské minulosti připadá každoročně na 30. dubna. Zatímco dříve se nesl ve znamení rituálů, které měli čarodějnice zastrašit, dnes je spíše společenskou událostí plnou zábavy, kterou milují děti i dospělí. Jak si užít letošní pálení čarodějnic? Zkuste uspořádat stylový večírek na zahradě, připravte pro děti zajímavé soutěže, a učiňte jim tak tento den nezapomenutelným!


Jak vznikl tradiční zvyk pálení čarodějnic? 

Lidí věřili, že na Filipojakubskou noc, která nadchází mezi 30. dubnem a 1. květnem, mají čarodějnice silnou moc a mohou začarovat lidi, jejich příbytky i zvířata. Protože čarodějnice bylo možné zahnat pouze plameny, začali na vyvýšených místech v okolí vesnice stavět velké vatry, které v podvečer zapálili. Kromě toho prováděli během večera další tradice – kolem stájí sypali písek, aby ochránili zvířata a sklizeň před zlou energií, muži do vzduchu vyhazovali zapálená košťata, ženy skákaly před plameny s vytouženým přáním, nebo tvořily malé postavy čarodějnic, které později hodily do vatry.

Jak si užít pálení čarodějnic? Uspořádejte párty na zahradě!

Do dnešních dní se zachovala především tradice velkého ohně, u kterého se sejdou obyvatelé vesnice, města nebo přátelé a společně se baví. Pokud se vám nechce do velké společnosti, uspořádejte zahradní slavnost pálení čarodějnic u sebe na zahradě, a pozvěte pouze rodinu nebo přátele. Poradíme vám, jak se na tuto událost dokonale připravit!


Pálení čarodějnic na zahradě – co by rozhodně nemělo chybět? 

Rozhodli jste se u sebe na zahradě uspořádat 30. dubna párty ve znamení pálení čarodějnic? Určitě nesmí chybět oheň – ať už pořádná vatra ze skládaných kulatin, nebo malý ohýnek založený v přenosném zahradním ohništi – záleží na vašich možnostech. 

Velice důležité je občerstvení – na ohni si můžete jednoduše opéct chutné špekáčky, nebo rozpalte zahradní gril a připravte svým přátelům a rodině vynikající steaky, grilované sýry se zeleninovým salátem a další pochutiny! Nezapomeňte na pití – vychutnejte si pohromadě kvalitní vína, rumy nebo jiné destiláty. Pokud plánujete párty ve velkém stylu, oceníte výčepní zařízení – čerstvě natočené a dobře vychlazené pivo totiž chutná nejlépe! V případě, že chcete večírek pojmout originálně, namíchejte nejrůznější alko i nealko koktejly, které budou hrát všemi barvami a nainstalujte je do skleněných bání – podávejte jako kouzelné lektvary, jejichž účinky si můžete vymyslet dle libosti! 

Nezapomeňte připravit zahradní posezení, kam se všichni pohodlně vejdete. Pokud očekáváte několik hostů navíc, řešením mohou být jednoduché skládací nebo stohovatelné židle, které při skladování nezaberou téměř žádné místo. Jak udělat čarodějnici?

Zatímco přípravu ohně si nejspíš rádi vezmou na starost muži, ženy se mohou věnovat výrobě čarodějnice – k její tvorbě vám postačí kousky látek, vata, piliny nebo jiné plnidlo, kterým postavičku vycpete, fixy na vytvoření obličeje a motouzy na svázání jednotlivých částí. Hotovou čarodějnici umístěte na vrchol vatry, kterou později slavnostně zapálíte.

Jak udělat čarodějnici?

Vytvořte na zahradě podmanivou atmosféru pomocí jednoduchých dekorací! 

Vytvořte na zahradě podmanivou atmosféru pomocí jednoduchých dekorací! 

Zahradní párty uspořádaná u příležitosti pálení čarodějnic by měla mít náležitou atmosféru – vyzdobte proto zahradu nebo pergolu lampiony, které po setmění působí magicky a tajemně, nebo využijte tematického dekorativního osvětlení. Stůl můžete vyzdobit dekoračními prvky v podobě malých košťat, které jednoduše upletete z proutí a svážete drátkem. Bát se nemusíte ani originálních dekorací – rozvěste například na zahradě plyšové krysy nebo hady – oblíbené mazlíčky čarodějnic! Chybět rozhodně nesmí svíčky, umístěné v bezpečných svícnech – ideální pro tuto příležitost jsou lucerny.


Na čarodějnice stylově – jaké kostýmy pro sebe nebo pro děti?

Všechny ostatní zaručeně ohromíte, pokud se na party dostavíte v převlečení za čarodějnici či čaroděje – stačí si vybrat ten správný kostým! Převlékání za nadpřirozené bytosti milují především děti – pořiďte jim některý z čarodějnických kostýmů pro holky i kluky a popusťte tak uzdu jejich fantazii!


TIP: Pokud se na kostým necítíte, stačí, když si na tvář namalujete pavučinu nebo bradavici za pomoci černé tužky na oči.


Noc pálení čarodějnic by si měly užít i děti!

Pokud se pálení čarodějnic bude účastnit skupina dětí, zabavte je originálním způsobem – připravte pro ně speciální soutěže, které neznají! Zde přinášíme několik tipů, které děti zaručeně pobaví. 

  • Pojídání žížal za letu

Ač zní tato soutěž hrozivě, není třeba se děsit. Připravte si vařené špagety s kečupovou omáčkou a vložte je do konzervy, na který umístíte popisek „žížaly”. Poté dětem postupně vhazujte připravené „žížaly“ do pusy ze vzdálenosti alespoň jednoho metru. Kdo pochytá nejvíce žížal, vyhrává!

  • Navíjení pavouka

Čarodějnice jsou spojovány s hady, krysami nebo pavouky, kteří jsou nedílnými společníky v jejich chýších! Vyrobte z papíru pavouka a přivažte jej na provázek dlouhý alespoň 5 metrů. Na druhý konec připevněte klacík nebo vařečku. Pavouka položte na zem na celou délku provázku a postavte děti do řady. Při zvolání start mají za úkol pavouka navíjením provázku přitáhnout k sobě – nejrychlejší vyhrává! 

  • Podlézání koštěte

Vezměte klasické „čarodějnické“ koště z klestí a držte jej (nejlépe ve dvou lidech) ve vodorovné poloze cca metr nad zemí. Úkolem dětí je koště podlézt tak, aby se jej nedotkly. Výšku postupně snižujte – kdo vydrží bez dotknutí podlézat nejdéle, vyhrává!