Jak vybrat dětskou chůvičku

Abyste si mohli být jisti, že je vaše miminko v pořádku i během spánku, kdy nejste nepřetržitě v jeho blízkosti, pořiďte si dětskou chůvičku. Chytré elektronické zařízení bude spolehlivě hlídat miminko bez přestání a vy se tak nemusíte bát, že byste jej neměli pod kontrolou. Jaké funkce dětská chůvička nabízí a jak ji vybrat? Nechte se inspirovat naším článkem, ve kterém se dozvíte to nejdůležitější!


Co umí dětská chůvička?

Dětská chůvička má za úkol monitorovat dítě po dobu, kdy nejste v jeho přímé blízkosti. Jaké bývají hlavní funkce dětských chůviček?

  • Podávat hlasový záznam – zjistíte tak, zda miminko klidně oddechuje, nebo pláče.
  • Přenášet videozáznam – uvidíte, v jaké poloze se dítě nachází a co se kolem něj děje.
  • Umožňuje s dítětem skrze mikrofon komunikovat – můžete ho tak snadno uchlácholit.
Jak vybrat dětskou chůvičku

Nejdříve je třeba najít nejvhodnější typ chůvičky! Audio, video nebo smart?

Hned na začátku byste se měli rozhodnout, jakému typu dětské chůvičky dáte při výběru přednost. Můžeme je dělit do tří základních kategorií – audio chůvičky, video chůvičky nebo smart chůvičky. Jaké jsou mezi nimi rozdíly?

Audiochůvičky slouží především k přenosu zvuku!

Audio chůvičky jsou v dnešní době na trhu již v menším zastoupení. Chybí jim totiž displej, kterým by mohli přenášet videozáznam. Pokud vám však stačí zvuk, je pro vás audio chůvička vhodnou volbou. Skládá se ze dvou vysílaček – jednu je třeba umístit do blízkosti dětské postýlky, druhou byste měli mít stále u sebe. Pokud se rozhodnete pro audio chůvičku, pravděpodobně ušetříte, oproti dalším modelům s kamerou je obvykle nejlevnější. Některé modely plní navíc funkci nočního osvětlení v dětském pokojíčku, samozřejmostí je možnost hlasové komunikace s dítětem.

Videochůvičky přenáší zvuk i obraz!

Videochůvičky jsou vybaveny kamerou, díky tomu mohou přenášet také obraz. Skládají se ze dvou částí, chůvičku s vestavěnou kamerou umístíte k postýlce, tzv. rodičovskou jednotku s displejem budete mít u sebe. Výhodou těchto chůviček je fakt, že jejich přenos je digitální a tím pádem není závislý na kvalitě signálu Wi-fi sítě.

Smart chůvičky můžete jednoduše propojit s chytrým telefonem!

Smart chůvičky vynikají především tím, že mají neomezený dosah a ke svému provozu nepotřebují rodičovskou jednotku (ač je často součástí balení). Obraz i zvuk si můžete skrze aplikaci promítat na svém chytrém telefonu. Další výhodou je možnost připojení mnoha zařízení zároveň a také řada doplňkových funkcí. Počítejte však, že pořizovací cena těchto modelů je vyšší a k jejich provozu byste měli být vybaveni kvalitním wifi signálem, skrze který se přenos zprostředkovává.

Chůvičku vybírejte dle dosahu, kvality kamery i doplňkových funkcí!

Pokud máte ve výběru typu chůvičky jasno, je čas zaměřit je na další parametry. Mezi ty nejdůležitější patří dosah, kvalita videozáznamu a doplňkové funkce, které vám může daný model chůvičky nabídnout!

Dosah chůvičky vybírejte s ohledem na prostředí, ve kterém ji budete užívat!

Běžné audio a video chůvičky mají omezený dosah, smart modely vynikají tím, že je jejich dosah neomezený (avšak pouze v případě, že máte stabilní připojení wifi). Proto byste měli před nákupem zvážit, zda budete chůvičku používat pouze v pohodlí domova, nebo ji využijete i na rozlehlé zahradě nebo na cestách. Dosah klasických chůviček se běžně pohybuje mezi 300 – 1 000 metry, přičemž je třeba počítat s tím, že každá překážka (v podobě zdi, stromu, apod.) vzdálenost zkracuje.

U smart modelů dbejte na to, abyste i mimo domov měli zajištěný kvalitní wifi signál a chůvička tak mohla spolehlivě a nepřerušovaně pracovat. Dbejte také na dostatečné zabezpečení sítě, abyste se vyhnuli možným útokům hackerů, kteří by se tak mohli dostat do vašeho soukromí. U digitálních chůviček je v tomto ohledu nejvyspělejší technologie DECT, která je schopna detekovat rušení signálu a automaticky přeladí na jiný kanál.

→ Zohlednit byste měli také způsob napájení. Pokud chcete brát chůvičku často na cesty, pravděpodobně oceníte napájení na baterie nebo z powerbanky. Tímto způsobem ji totiž snadno dobijete v autě i v přírodě. Většinu chůviček lze dobíjet také přímo ze sítě.

U videochůviček se zaměřte na kvalitu obrazu!

V případě že jste se rozhodli pro chůvičku s možností přenosu videa, zaměřte se na kvalitu kamery i displeje. Co by vás mělo zajímat?

  • Rozlišení – určuje kvalitu obrazu, vybírejte modely s min. rozlišením Full HD.
  • Noční vidění – je naprosto nezbytné ve chvíli, kdy dítko spí za tmy, funguje za pomoci infračervené diody.

Dětské chůvičky mohou sloužit také jako lampičky nebo promítačky!

Moderní dětské chůvičky už neplní pouze funkci hlídání dětí, řada z nich má spoustu dalších užitečných funkcí, které rozhodně oceníte!

Noční světlo

Slouží k lepšímu uspání miminka, které se bojí ve tmě, nepůsobí však rušivě.

Hraní ukolébavek

Chůvička může přehrávat ukolébavky k utišení dítěte.

Projektor

Na zeď nebo strop lze promítat obrázky nebo pohádky.

Teploměr

Indikuje aktuální teplotu v místnosti.

Nastavení citlivosti

Lze redukovat dle toho, zda chcete, aby vás chůvička upozornila pouze při hlasitém pláči, nebo i při tichém žvatlání miminka.

Nastavení hlasitosti

Některé modely automaticky uzpůsobí hlasitost okolnímu ruchu.

Funkce VOX

Mikrofon se spustí pouze ve chvíli, kdy dítě začne vydávat zvuky, šetří tak baterii.

Info: Pokud chcete mít kontrolu nad tím, zda vaše miminko pravidelně dýchá, pořiďte si také monitor dechu. V případě, že dítě přestane dýchat, senzory pod matrací to okamžitě zaznamenají a zařízení spustí alarm.


Nejčastěji kladené otázky při výběru dětské chůvičky

Proč si pořídit dětskou chůvičku?

Dětskou chůvičku využijete v prvních letech dítěte, kdy budete mít s její pomocí neustálou kontrolu nad dítětem, i přesto, že s ním nebudete v jedné místnosti. Chůvičky jsou skvělým řešením do rozlehlých bytů nebo domů.

Je lepší digitální nebo analogová chůvička?

U audio a videochůviček se můžete setkat se dvěma druhy přenosu. Analogové chůvičky jsou obvykle levnější a hodí se především do tichých lokalit, kde je minimální ruch (vesnice, samoty apod.). Naopak pokud bydlíte v rušném městě nebo bytovém domě, vsaďte spíše na digitální chůvičku, jejíž přenos je spolehlivější.

Nemají chůvičky vliv na zdraví dítěte?

Dětské chůvičky oproti jiným zařízením v domácnosti produkují velmi slabý rádiový signál, u kterého nebylo prokázáno, že by mohl mít neblahý vliv na zdraví dítěte. Vybírejte však vždy modely s atestem nezávadnosti.


Další zajímavé články ze světa maminek a dětí

Vychytávky pro miminka, které naše maminky neměly

Také slýcháte od maminek a babiček, jak by byla snadná péče o dítě, kdyby měly moderní pomocníky a přístroje... celý článek

Jak uspat miminko

První krůčky v životě batolete jsou nezapomenutelným okamžikem pro celou rodinu! S nimi přichází... celý článek

Jak vybrat dětskou postýlku

S blížícím se příchodem miminka přichází na řadu výběr dětské postýlky. Ta musí být pro miminko především... celý článek