Vychytávky pro miminka, které naše maminky neměly

Také slýcháte od maminek a babiček, jak by byla snadná péče o dítě, kdyby měly moderní pomocníky a přístroje? Řada moderních pomůcek pomůže v péči o miminko a získá pro vás cenné minuty nebo se postará o větší bezpečí dítěte. Jak si můžete usnadnit péči o miminko, a co by vám doma nemělo chybět v prvních týdnech po porodu? Představíme vám pomůcky pro snadný porod, péči o miminko v šestinedělí i pro bezpečný vývoj dětí v prvním roce života.

Vychytávky pro miminka, které naše maminky neměly

Příprava na porod

Náročné měsíce těhotenství se blíží ke konci. Vy jste plna obav, těšení a samozřejmě nervozity z nové etapy života. V období před porodem a těsně po něm můžete tělu pomoci procvičováním. Uvolníte se na fitness míči, porodní cesty připraví pomůcka od Aniball a snazší kojení vás čeká, pokud budete několik měsíců před porodem nasazovat formovače bradavek. Těsně po porodu jsou vhodné sedací koupele a ulevuje sezení na nafukovacím kruhu. Určitě noste těhotenské spodní prádlo.

Pro první dny s miminkem

První dny s miminkem jsou ve znamení úporného strachu a velkého pláče na obou stranách. Je třeba přivyknout novému režimu, zotavit tělo po porodu a naučit se tisíc nových věcí za pár minut. Částečná panika je zcela normální a mají to tak všechny první maminky. Pocitům, že nic nezvládáte, nestíháte a nevíte si rady čelí milióny maminek. Postupujte krok po kroku, plánujte program ze dne na den. Dočasně omezte návštěvy, vaření, úklid domácnosti a soustřeďte se jen na miminko. Partnerovi jasně definujte úkoly, aby vám mohl pomoci. První dny vám ulehčí mnoho pomocníků.

Pomůcky pro první dny

 • Kojicí polštář – zajišťuje pohodlí miminku a mamince, vyberte velký s možností zavázání.
 • Kojicí klobouček – usnadní miminku první dny kojení.
 • Odsávačka mateřského mléka – ruční nebo elektronická. Obojí podpoří kojení a dokrmování.
 • Kojenecká váha – uklidní vás, že miminko správně přibírá.
 • Pečující kosmetika – je důležitá péče o tělo i o prsa během kojení.
 • Podložka do vaničky – bezpečně zachytí dítě ve vaničce pro miminka během koupání.
 • Kolotoč nad postýlku – vyberte kolotoč s bílým šumem. Simuluje zvuk těla a dělohy.
 • Hnízdo – strach z volného prostoru odbouráte ukládáním do hnízda či spaním v zavinovačce.
 • Sterilizátor – udrží v čistotě dudlíky, savičky, kojící kloboučky, láhve na mléko.


INFO: Jednou z nejdůležitějších pomůcek je monitor dechu. Děti jsou ohroženy syndromem náhlého úmrtí kojence, monitor dechu kontroluje bezpečný odpočinek dítěte. Pokud by dítě přestalo dýchat, ozve se alarm. Samotný zvuk alarmu dítě zpravidla probudí a miminko se nadechne. Na zvuk alarmu však okamžitě reaguje rodič, dítě zvedne a dýchání se upraví. Monitor dechu byste měli používat minimálně prvních 6 měsíců.

Pohodlná péče o miminko

První náročné týdny jsou za vámi, šestinedělí končí a vy se už dokážete rozpoznat jednotlivé druhy pláče miminka a máte částečně zavedený režim dne. Řadu pomůcek už určitě vlastníte, teď se poohlížíte po těch, které vám usnadní celodenní péči.

Oceníte nejrůznější dětská nosidla jako klokánky, manduky, nosítka a šátky. Klidný spánek miminka můžete hlídat přes dětské chůvičky. Videochůvičky dokonce umožňují připojení odkudkoliv. Sladký spánek bude moci sledovat i partner nebo prarodiče.

Přebalování bude snazší s praktickým přebalovacím pultem vybaveným zásobníkem na pleny. Skladování špinavých plen vyřeší koše na pleny, které eliminují zápach.

Mimo ložnici budete potřebovat další postýlku, aby miminko mohlo spát na balkóně nebo společně s vámi v kuchyni. Vyberte dětské kolébky na kolečkách. Velmi brzy budete s miminkem vyrážet mimo domov, poohlédněte se po cestovní postýlce.Praktické pomůcky

Kromě praktických pomůcek budete miminku kupovat i první hračky. Prohlédněte si hračky pro rozvoj dítěte, které podporují motoriku a intelekt miminka.

Hrazdičky

Zdá se, že období, kdy budete dělat vše jednou rukou a miminko nemůžete pustit z náručí nikdy neskončí. Nemějte obavy, skončí. Dobu neustálého nošení miminka přerušte a učte dítě ležet na pevné zemi. Pomáháte rozvoji motoriky a přirozené pohyby dítěte (kopání nožiček, pohyb rukou, zvedání hlavičky) uleví bříšku a usnadní trávení. Pokud máte dítě v náručí, přirozený pohyb je omezen nemějte strach dítě položit na pěnové puzzle nebo pevnou podložku. Na zemi jej spolehlivě zabaví dětská hrazdička a hrací deka se spoustou prvků.

 • Hrazdičky pro nejmenší – jsou doplněny dekou, obvykle v černé a bílé.
 • Hrazdičky pro první měsíce – mají mantinely, deku a pestré barvy.
 • Hrazdičky pro první rok – pevná konstrukce, pestré barvy, interaktivní prvky.

Lehátka pro miminka

Lehátka s popruhy usnadní krmení a můžete do nich dítě odložit i v případě, že zatím nesedí. Dětská lehátka bývají obvykle vybavena funkcí houpání a některá jsou doplněna vibracemi. Dítě můžete uspat snadněji a pohodlněji než v náručí. Pozor na dlouhý pobyt v lehátku. Lehátka slouží pro krátkodobé odložení dítěte po několik minut. Určitě v něm dítě nesmí strávit například hodinu, v lehátku chybí opora páteře.

Ohrádky

Jakmile se dítě pustí do lezení a později udělá několik samostatných krůčků, je vhodné pořídit ohrádku. Vytvoříte bezpečné prostředí a máte pár minut dojít si na záchod nebo držet hrnek s horkou kávou. Je pravdou, že některá miminka v ohrádce nevydrží dlouho, ale i těch pár okamžiků je k nezaplacení. Vybrat můžete velké ohrádky, které budou zároveň oporou, jakmile dítě začíná trénovat chůzi.

Bezpečný domov pro miminka

Je to jen vteřina, chvilka nepozornosti a drobečkovi se přihodí nepěkný úraz. Řadě situací se dá předcházet. Pořiďte si praktické pomocníky:

 • Dětská zábrana na schody – otvírací vrátka na spodní a horní část schodiště.
 • Ohrazení krbových kamen – v bezpečné vzdálenosti okolo krbových kamen.
 • Pojistky proti otevření šuplíků – hlídají pořádek a dítě se neudeří.
 • Chrániče rohů stolů – proti bolestivým pádům.
 • Ohrádku okolo varné desky – jakmile dítě začne chodit a natahovat ručičky v kuchyni.
 • Zábranu na balkónové dveře – dveřní zábrany uplatníte na různých místech v bytě.
TIP NA ZÁVĚR: První týdny s miminkem jsou náročné ale i krásné. Nezapomeňte uchovat vzpomínky na nejdůležitější momenty.

Další zajímavé články

Jak vybrat dětskou chůvičku

Abyste si mohli být jisti, že je vaše miminko v pořádku i během spánku, kdy nejste nepřetržitě v jeho blízkosti... celý článek

Jak zařídit dětský pokoj

Dětský pokojík by měl být bezpečným útočištěm, do kterého se děti rády vracejí. Zároveň je... celý článek

Jak vybrat nosítko

Chcete mít své miminko stále nablízku v bezpečném a pohodlném nosítku? Nosítka využijete při práci v domácnosti... celý článek