Jak vybrat menstruační kalíšek

Menstruační kalíšek přinesl revoluci v intimní hygieně během menstruace. Menstruační kalíšky si díky snadné aplikaci, komfortu i úspoře financí oblíbila již pěkná řádka žen. V našem článku se dozvíte, jak pracovat s menstruačním kalíškem, jak vybrat správnou velikost tak, aby dokonale a spolehlivě seděl a jak se v nabídce menstruačních kalíšků zorientovat. Zkrátka pomůžeme vybrat ten nejlepší menstruační kalíšek pro vás.


Proč si pořídit menstruační kalíšek?

Menstruační kalíšky mají oproti klasickým hygienickým pomůckám, jako jsou tampony nebo menstruační vložky, několik zásadních výhod. Prozradíme vám, které to jsou!

 • Životnost kalíšku může dosáhnout až 10 let, lze jej tedy používat opakovaně.
 • Ekonomické řešení – ušetříte za nákup jednorázových pomůcek.
 • Ekologické řešení – neprodukujete žádný odpad.
 • Na rozdíl od tamponů nevysušují poševní sliznici.
 • Výrazně nižší riziko toxického šoku oproti tamponům.
 • Snadné použití, které si rychle osvojíte.
Jak vybrat menstruační kalíšek


Jak vybrat správnou velikost menstruačního kalíšku?

Menstruační kalíšky jsou k dostání v několika velikostech. Výběr správné velikost je u menstruačního kalíšku zásadní. Pokud nezvolíte správnou velikost, kalíšek nebude fungovat, jak má (nebude komfortní a je zde velké riziko, že bude protékat). Poradíme vám, jak určit správnou velikost kalíšku napoprvé!

Pro koho se hodí menší menstruační kalíšek?

 • Pro ženy, které ještě nerodily přirozenou cestou.
 • Jsou mladší 28 let.
 • Pro ženy, které mají drobnou postavu.
 • Pravidelně cvičící a posilující ženy, nebo pro ty, které se věnují tanci.
 • Pro ženy se slabou menstruací.

Menší menstruační kalíšky mají obvykle průměr cca 35 – 43 mm a objem cca 9 – 24 ml, dle konkrétního modelu .Pro koho je vhodný větší menstruační kalíšek?

 • Pro ženy, které za sebou mají přirozený porod.
 • Jsou starší 28 let.
 • Mají sedavé zaměstnání a pravidelně neposilují.
 • Ženy, které mají povolené pánevní svalstvo.
 • Mají silnější menstruaci.

Větší menstruační kalíšky dosahují průměru cca 44 – 51 mm a objemu 25 – 76 ml dle konkrétního typu .Velikost kalíšku můžete odvodit také od velikosti tamponů, které jsou pro vás komfortní – pokud máte problém se zaváděním větších tamponů, vybírejte spíše menší kalíšky. S výběrem správné velikosti kalíšku vám může pomoci také váš gynekolog.Jaké je optimální délka stopky u kalíšku?

Stopka slouží ke snadnému vyjmutí kalíšku. Pro ženy, které s kalíškem teprve začínají, jsou tedy lepší delší stopky, které lze po získání cviku při vyjímání zkrátit, případě úplně odstřihnout. Stopky mohou mít zakončení nejrůznějších tvarů. Zkušené ženy mohou vybírat i modely bez stopky.

Jaké je optimální délka stopky u kalíšku?

Z jakých materiálů se vyrábí menstruační kalíšky?

Menstruační kalíšky jsou vyráběny z ověřených, zdravotně nezávadných materiálů, které se užívají ve zdravotnictví. Tyto materiály jsou velmi příjemné na dotek a riziko alergie je naprosto mizivé. Nejčastěji se vyrábí menstruační kalíšky z lékařského silikonu nebo termoplastického elastomeru (TPE).

Menstruační kalíšek z lékařského silikonu

– je nejrozšířenější, výhodou je dlouhá životnost kalíšku, pořizovací cena je však o něco vyšší než u kalíšku z TPE.

Menstruační kalíšek z TPE

– najdete zatím spíše výjimečně, je vhodný i pro citlivou pokožku, jeho povrch je sametově hebký a pořídíte ho za nižší cenu.


Pevnost a pružnost menstruačního kalíšku

Elasticita kalíšku se odvíjí od tvrdosti silikonu, ze kterého je kalíšek vyrobený. Měkčí a poddajnější kalíšky jsou vhodné pro ženy, které mají povolené svaly pánevního svalstva, tyto kalíšky totiž lépe těsní. Tvrdší kalíšky jsou určeny spíše ženám, které pravidelně sportují a mají díky tomu pevné pánevní dno.

Menstruační kalíšky jsou k dostání v mnoha barvách!

Vybrat si můžete dokonce i barvu menstruačního kalíšku! Na trhu najdete čiré kalíšky, díky kterým lze snadno zjistit, jak moc je kalíšek plný, nebo kalíšky zabarvené do nejrůznějších tónů. Výběr barvy závisí zcela na vašem vkusu.

Menstruační kalíšky jsou k dostání v mnoha barvách!

Jak používat menstruační kalíšek?

Menstruační kalíšek můžete používat kdykoliv během menstruace – v klidovém režimu, při sportu, i během spánku. Při správném zavedení se stane spolehlivou pomůckou, která vám zpříjemní průběh menstruace.


Jak na zavádění menstruačního kalíšku?

Pro pohodlné zavedení kalíšku zvolte pozici v podřepu, případně s jednou nohou zapřenou. Kalíšek je třeba přeložit, vznikne vám tak rulička připomínající tvar písmene U. Poté jej zasuňte do pochvy a uvolněte. Kalíšek by se měl sám rozvinout a spolehlivě obejmout poševní stěny. Pokud se tak nestane, postup zopakujte, případně prstem obkružte stěny kalíšku, aby se rovnoměrně rozprostřel.

Správnou pozici kalíšku poznáte tak, že při zatažení za stopku nepůjde snadno vytáhnout (vytvoří se podtlak). Také ho nesmíte cítit, pokud vás tlačí je třeba postup opakovat. Nemějte strach, pokud se zavedení kalíšku nepovede napoprvé, zavádění vyžaduje určitý cvik!


Jak vyjmout menstruační kalíšek?

Menstruační kalíšek byste měli vyprázdnit po cca 4 – 12 hodinách (závisí na objemu kalíšku, intenzitě menstruace i vlastním úsudku). Vyjmutí provádějte nejlépe opět v podřepu tak, že kalíšek uchopíte za stopku a jemně zmáčknete dno kalíšku (tím uvolníte podtlak). Kalíšek opatrně vyjměte, obsah vyprázdněte do toalety a kalíšek před opětovným zavedením důkladně omyjte teplou vodou.

TIP: Pokud se nacházíte ve ztížených hygienických podmínkách (např. během cestování), doporučujeme před vložením nebo vyjmutím kalíšku dezinfikovat ruce antibakteriálním gelem.


Jak se o menstruační kalíšek starat?

Menstruační kalíšek je třeba z hygienických důvodů nejen umývat po každém vyjmutí horkou vodou, ale vždy po skončení menstruace vyvařit. Nedoporučujeme umývat menstruační kalíšky mýdlem, ale pouze teplou vodou, aby nedošlo k degradaci materiálu. Kalíšek je třeba udržovat ve sterilním prostředí, součástí balení je často látkový pytlík nebo krabička, ve které lze kalíšek pohodlně uchovávat.


Menstruační kalíšek Yuuki

Firma Yuuki nabízí menstruační kalíšky ve dvou velikostech. Vyrobeny jsou z lékařského silikonu, vybrat si můžete z řady barev, v nabídce jsou dokonce duhově zbarvené kalíšky. Součástí balení je krabička, která slouží nejen k uložení kalíšku, ale také jeho dezinfekci. Kalíšek jednoduše vložíte do krabičky, zalijete studenou vodou a vložíte do mikrovlnné trouby. Tu zapnete na několik minut a zvolíte dostatečný výkon tak, aby voda začala vařit.

Menstruační kalíšek Yuuki

Menstruační kalíšek Gaia

Menstruační kalíšky od výrobce Gaia se díky jednoduchému designu snadno zavádí. Součástí balení je obvykle také bavlněný sáček pro uložení a balení čisticího přípravku, kterým lze kalíšek dezinfikovat. K dostání je ve velikosti S a L.

Menstruační kalíšek Gaia


Nejčastěji kladené otázky při výběru menstruačního kalíšku

Je menstruační kalíšek vhodný pro panny?

Ano, i panny mohou používat menstruační kalíšek. Je však třeba brát v potaz panenskou blánu a volit spíše menší velikosti kalíšku, který bude možné pohodlně zavést. Na trhu najdete také speciální menstruační kalíšky pro panny.

Pro koho není menstruační kalíšek vhodný?

Kalíšek není vhodný pro ženy v šestinedělí, kdy probíhá hojení po přirozeném porodu, v tomto období sáhněte v případě potřeby spíše po hygienických vložkách.

Jak často vyprazdňovat menstruační kalíšek?

Menstruační kalíšek byste měla vyprazdňovat ideálně po uplynutí 4 – 6 hodin, nejdéle však po 12 hodinách. Velmi záleží na tom, jak silnou menstruaci máte a jaký je objem kalíšku.