Jak vybrat žehličku na vlasy

S žehličkou na vlasy si můžete vytvořit slušivý účes dle vašich představ z pohodlí domova. Žehličky zvládnou vlasy nejen dokonale vyžehlit do hladka, ale také natočit nebo nakrepovat, čímž výrazně opticky zvětší jejich objem. S výběrem žehličky na vlasy vám rádi poradíme tak, aby nehrozilo, že vám žehlička vlasy poškodí. Prozradíme také několik triků, jak vlasy upravit rychle a efektivně tak, aby účes spolehlivě vydržel po celý den!


Co umí žehlička na vlasy?

Dříve sloužily žehličky na vlasy primárně k narovnání a žehlení vlnitých, kudrnatých nebo nepoddajných vlasů. Dnes se ale můžete setkat s modely, které zvládají i další styling:

 • Krepování – na vlasech jsou tvořeny drobné vlnky, které zvětší objem účesu.
 • Natáčení – účes tvoří rovnoměrné lokny.
 • Žehlení s pomocí kartáče – zvětší objem vlasů.
Jak vybrat žehličku na vlasy


Který typ žehličky na vlasy bude pro vás ten pravý?

Nejdříve byste se měli rozhodnout, k jakému účelu budete žehličku na vlasy využívat nejčastěji. Potřebujete vlasy vyhladit, nebo zvýšit jejich objem? Pojďte se podívat, jaké máte při výběru možnosti.

Klasická žehlička na vlasy dokonale vyhladí i nepoddajnou hřívu

Nejrozšířenější a nejznámější žehličky na vlasy slouží primárně k rovnání vlasů. Jsou vhodné pro vlnité, kudrnaté nebo silné a nepoddajné vlasy, které chcete upravit do elegantního účesu. Tyto žehličky mají rovné žehlicí plochy, které jsou poměrně široké, aby šlo žehlení svižně od ruky.

Klasická žehlička na vlasy

Žehlička na lokny umí vlasy narovnat i natoči

Žehličky na vlasy s půlkulatými a užšími žehlícími plochami jsou vhodné k rovnání vlasů i tvorbě módních loken. Tyto žehličky jsou vhodné především pro dámy, které účesy rády střídají a zároveň chtějí vlastnit pouze jeden spotřebič. Rovnání vlasů bude kvůli užším žehlicím plochám o něco pomalejší, než u klasické žehličky.

Žehlička na lokny


TIP: Pokud chcete vlasy pouze natáčet, vyberte si kulmu na vlasy, se kterou je tvorba loken rychlejší a o poznání snazší.


Pro zvětšení objemu použijte krepovačky

Pokud vás trápí příliš jemné vlasy bez objemu, vyzkoušejte krepovačky. Tyto žehličky vlasů mají místo hladkých žehlicích ploch jemné vlnky, které vlasy nakrepují a výrazně tak zvýší jejich objem. Pomáhají také v případě, že se vám vlasy rychle mastí.

Pro zvětšení objemu použijte krepovačky

Žehlicí kartáč upraví vlasy během česání

Pokud chcete vlasy jednoduše upravit a zároveň zvýšit jejich objem, použijte žehlicí kartáč. Ten se podobá klasickému kartáči na česání vlasů, je však vybaven žehlicími ploškami, které vlasy během pročesávání vyhladí. Zvládne upravit jemné i silné, husté vlasy.

Žehlicí kartáč upraví vlasy během česání


→ Jaké speciální žehličky na vlasy si můžete pořídit?

Parní žehlička na vlasy si poradí i s extrémně kudrnatými a silnými vlasy

Pokud na vaše vlasy klasická žehlička nestačí, nezoufejte! S extrémně nepoddajnými vlasy si hravě poradí parní žehlička na vlasy, která během žehlení produkuje horkou páru – ta minimalizuje teplotní šok a učiní vlasy poddajnějšími pro žehlení. Díky této technologii docílíte hladkých a upravených vlasů bez poškozen

Parní žehlička na vlasy si poradí i s extrémně kudrnatými a silnými vlasy

Ionizační žehlička vlasy šetrně ošetří a zvýší jejich lesk

Žehlička na vlasy s moderní ionizační funkcí zajistí kromě vyhlazení také kvalitní ošetření vlasů. Ocení ji všechny ženy, které chtějí zachovat kvalitu svých vlasů i při častém žehlení. Neutralizuje škodlivé ionty ve vlasech, takže výsledkem budou na pohled zdravé, hladké a lesklé vlasy. Výrazně snižuje také lámavost vlasů.

Ionizační žehlička vlasy

Mini cestovní žehlička na vlasy vykouzlí dokonalý účes kdekoliv na cestách

Pokud často cestujete nebo vyrážíte na pracovní cesty, kde je pro vás dokonalý účes nezbytností, pořiďte si praktické a skladné žehličky na vlasy, které pohodlně uložíte do kufříku i batohu. Počítejte však s tím, že žehlicí plochy jsou menší a tak úprava vlasů potrvá déle.

Mini cestovní žehlička na vlasy

Žehlička na vlasy s výměnnými nástavci pro univerzální využití

Pokud s vlasy rádi experimentujete nebo často měníte účesy, bude pro vás optimální žehlička na vlasy s výměnnými nástavci. Díky ní budete moci vlasy jednoduše žehlit, vlnit, krepovat nebo česat tak, aby se zvýšil jejich objem. Výměna nástavců je jednoduchá a zabere pouhých pár vteřin.

Žehlička na vlasy s výměnnými nástavci pro univerzální využití


Volba materiálu žehlicích ploch je pro zdraví vlasů stěžejn

Pokud už víte, jaký typ žehličky na vlasy bude pro vás ten pravý, je čas zaměřit se na materiál žehlících ploch, který výrazně ovlivňuje efektivitu i čas žehlení a také to, jak šetrného ošetření vlasů docílíte. Doporučujeme v tomto případě nešetřit, a pořídit si žehličku z kvalitních materiálů, které jsou k vlasům šetrné. Materiál žehlicí plochy vybírejte také dle typu vlasů.

→ S jakými materiály se u žehlicích ploch můžete nejčastěji setkat a který vybrat?

Materiál žehlicí plochy Vlastnosti a využití
Kov Zahřívá se nerovnoměrně, což může vést ke spálení vlasů. Vhodný pouze pro nenáročné uživatele s velmi odolnými vlasy, kteří nechtějí příliš investovat.
Keramika Hlavní výhodou je rychlé a rovnoměrné nahřívání, skvěle si poradí také s jemnými vlasy, které šetrně ošetří tak, aby se nelámaly.
Teflon Chrání vlasy před vysokou teplotou a spálením, díky nepřilnavému povrchu odolává stylingovým přípravkům. Vhodný je pro všechny typy vlasů.
Titan Je nejodolnější a nejefektivnější materiál, který si dobře poradí i s extrémně silnými vlasy tak, aby je nepoškodil. Často jej využívají profesionálové.
Turmalín Během žehlení vlasy zvlhčuje a je extrémně šetrný, využití tak nejde především i jemných a citlivých vlasů, které mají sklon se lámat.

*Údaje v tabulce jsou orientační.


Co ještě rozhoduje při výběru žehličky na vlasy?

Jak mechanicky vyčistit odpad?

Rozsah teplot

U každé žehličky na vlasy je důležitým parametrem také rozsah teplot, které lze při žehlení nastavit. Obecně se pohybuje mezi 100 – 230 °C, přičemž si jednotlivé teploty můžete nastavit za pomoci stupňů, kterých je obvykle 3 – 6. Čím nižší teplotu použijete, tím bude žehlení šetrnější, avšak je třeba počítat s tím, že tvrdší a silnější vlasy budou pro dokonalý výsledek potřebovat vyšší teplotu, než jemné vlasy, které vyžehlíte i s použitím nižší teploty.

Jaká je optimální teplota pro daný typ vlasů?

 • Velmi jemné vlasy se sklonem k lámání – 100 – 140 °C
 • Jemné vlasy – 140 – 160 °C
 • Normální vlasy – 160 – 190 °C
 • Extrémně silné a odolné vlasy – 190 – 230 °C

Doba nahřívání

Důležitou roli hraje také doba nahřátí a to především v případě, že vlasy žehlíte pravidelně a potřebujete je upravit rychle, například před odchodem do práce. U modelů s nižším výkonem může trvat nahřátí i několik minut, ty nejvýkonnější modely budou připraveny k použití během pouhých několika sekund.

Délka kabelu

Délku kabelu byste si měli hlídat především v případě, že zásuvka se nachází dále od zrcadla. Většina výrobců s tímto možným problémem počítá a tak je kabel dostatečně dlouhý – měří cca 2 metry.


Doplňkové funkce pro snazší a šetrnější žehlení vlasů

 • Funkce Ionizace – vlasy uhladí a zvýší jejich lesk.
 • Parní funkce – si poradí i s velmi tvrdými vlasy.
 • Napuštěné žehlicí destičky – obsahují speciální vlasové oleje, které během úpravy vlasy zároveň ošetří a vyživí.
 • Otočný kabel – výrazně usnadňuje manipulaci s žehličkou.
 • Indikátor nahřátí – informuje o dostatečném zahřátí žehlicích ploch.
 • Automatické vypnutí – po určité době nečinnosti se žehlička automaticky vypne, jedná se o bezpečnostní funkci například v případě, že byste žehličku zapomněli v zásuvce.
 • Displej – zobrazuje nastavenou teplotu a aktuální stav žehličky.

Tipy a triky na žehlení vlasů

Chcete vědět, jak správně postupovat při žehlení vlasů tak, aby nedošlo k jejich poškození a docílili jste dokonalého výsledku? Prozradíme několik praktických tipů, jak na to!

 • 1. Před žehlením vlasy důkladně rozčesejte kartáčem do hladka.
 • 2. Doporučujeme před tepelnou úpravou ošetřit vlasy speciálním stylingovým prostředkem, který jejich povrch uzavře a tak je ochrání.
 • 3. Vlasy si rozdělte do několika partií, které zafixujte pomocí gumičky nebo skřipce. Budete mít lepší přehled o upravené části vlasů.
 • 4. Aby byl efekt viditelný, žehlete pouze úzké prameny vlasů. Pokud budete žehlit příliš silné prameny, zabere jejich úprava delší čas, protože prameny budete muset protáhnout žehličkou několikrát, aby se dostatečně prohřály.
 • 5. Žehlicí plochy čas od času omyjte vlhkým hadříkem.

Nejčastěji kladené otázky při výběru žehličky na vlasy

Můžu žehlit mokré vlasy?

Ne, mokré vlasy nikdy nežehlete v případě, že vaše žehlička nemá speciální šetrný program na žehlení mokrých vlasů, mohli byste je nenávratně poškodit a spálit. Před každým žehlením je třeba mokré vlasy dokonale vysušit fénem.

Jak natočit vlasy pomocí žehličky?

K natáčení vlasů se užívají žehličky se zaoblenými hranami a úzkými žehlícími plochami. Pramen vlasů jemně navinete po celé délce žehlicí plochy, chvíli přidržíte a poté uvolníte.

Existuje bezdrátová žehlička na vlasy?

Ano, s bezdrátovým provedením se setkáte nejčastěji u cestovních modelů. Díky baterii nepotřebujete žehličku napájet přímo ze sítě a vlasy si tak pohodlně upravíte téměř kdekoliv a za jakýchkoliv podmínek.