Jak vybrat mycí prostředky do myčky?

Přípravek na mytí můžete pořídit ve formě kombinovaných tablet, tekutého gelu nebo sypkého prášku. Koupit si můžete i tablety All in 1, které obsahují jak leštidlo, tak změkčující sůl. Leštidlo zajišťuje, aby na skleničkách a příborech nezůstávaly skvrny od vody. Sůl do myčky slouží ke změkčení vody a je rozhodně nezbytná pro oblasti s tvrdou vodou.

Prášky do myčky

Prášky do myčky jsou oblíbenou variantou mycího prostředku zejména kvůli nižší pořizovací ceně. Při výběru prostředku ale nezapomeňte na to, že výrobci doporučují přidat také změkčující soli a leštidlo, což představuje dodatečné náklady. Pro někoho může být výhodou prášku i flexibilita při dávkování. Prášek snadno odměříte podle množství a aktuální míry znečištění nádobí.

Prášek se hodí na mytí zejména silně znečištěného nádobí, včetně připečených pekáčů. Skvěle se postará o odmočení nečistot a následné umytí. Naopak kvůli jeho nižší šetrnosti není vhodný na mytí jemného a křehkého nádobí.

Výhody

 • Nízká pořizovací cena
 • Flexibilní dávkování podle množství a míry znečištění nádobí
 • Umyje i velmi znečištěné nádobí

Nevýhody

 • Méně pohodlné dávkování
 • Nižší šetrnost
 • Nutnost doplnit sůl i leštidlo zvlášť

Prohlédnout nabídku

Tablety do myčky

Další variantou jsou tablety do myčky, jejichž obrovskou výhodou je snadné a pohodlné dávkování. Vedle toho je nutné počítat s tím, že už nejde množství prostředku přizpůsobit množství a znečištění nádobí. Tabletu jednoduše vložíte do přihrádky pro dávkování prášku, nebo ji můžete vhodit volně na dno myčky. Tablety jsou univerzální variantou mycího prostředku, s klidem je můžete použít jak na znečištěné hrnce, tak na talíře a hrnečky.

Tablety kromě mycího prostředku často obsahují doplňkové příměsi pro efektivnější umytí nebo pro změkčení vody. Tzv. All in one tablety v sobě už mají i leštidlo a změkčující sůl, takže je nemusíte do myčky samostatně přidávat. Sůl myčku ochrání před vodním kamenem a díky leštidlu nezůstanou na talířích a skleničkách zaschlé šmouhy od vody.

Tabletám zabere více času, než se zcela rozpustí, proto na dně myčky někdy můžete nalézt nerozpuštěný zbytek tablety. Někdy postačí změna programu, jindy může jít i o mechanický problém, kdy se přihrádka na tablety špatně otevírá kvůli nevhodně naskládanému nádobí.

Pokud chcete tablety používat jen někdy a střídat je s práškem nebo gelem, doporučujeme využívat tzv. funkci pro tablety, kterou už dnes najdete u většiny myček. Díky této funkci nebudete plýtvat leštidlem a změkčující solí, když budete mýt pomocí tablet, které již oba přípravky obsahují. Naopak když tuto funkci nezapnete (při použití prášku, gelu, nebo tablet bez příměsí), myčka bude normálně dávkovat leštidlo i sůl podle potřeby.

Výhody

 • Jednoduché a bezstarostné dávkování
 • Multifunkčnost
 • Obsahují sůl a leštidlo

Nevýhody

 • Neflexibilní dávkování
 • Vyšší pořizovací cena

Prohlédnout nabídku

Gely do myčky

Gely do myčky se stejně jako prášek dávkují podle potřeby přímo do přihrádky v myčce. Díky vylepšenému složení se rozpouští beze zbytku. Jsou také velmi šetrné ke křehkým a jemným materiálům. Oproti práškům však nejsou tolik účinné při vysokých teplotách. Neobsahují také žádná leštidla a soli, které budete muset přidat zvlášť. Svými vlastnostmi se gely pohybují někde mezi prášky do myčky a tabletami, proto i cenově spadají do zlatého středu.

Výhody

 • Šetrnost
 • Dobré mycí vlastnosti
 • Flexibilní dávkování

Nevýhody

 • Nižší účinnost u velmi znečištěného nádobí
 • Neobsahují sůl a leštidlo

Prohlédnout nabídku

Sůl do myčky a leštidla

Nepostradatelnými pomocníky při mytí nádobí v myčce jsou změkčující soli a leštidla do myčky. Změkčující sůl slouží, jak už název napovídá, především ke změkčování vody. Tvrdost vody má totiž značný vliv na mycí vlastnosti spotřebiče. Sůl také zabraňuje usazování vodního kamene, čímž zefektivňuje výsledný účinek a prodlužuje životnost myčky.

Schopnost leštidel poznáte na první pohled, především po umytí sklenic a svátečního skleněného nádobí. Leštidla zbaví nádobí zbytků a zamezí vzniku map po mycích prostředcích.

Sůl i leštidlo stačí do myčky přidat podle návodu ke spotřebiči, myčka už pak přípravky dávkuje sama. V návodu naleznete také informace k tomu, jak správně nastavit myčku podle tvrdosti vody ve vaší domácnosti. Dobu přisypávání soli a leštidla nemusíte nijak složitě zjišťovat. Většina myček dnes už disponuje automatickými ukazateli a v případě potřeby vás na doplnění sama upozorní.

Prohlédnout nabídku leštidel

Prohlédnout nabídku změkčující soli

Nabídka leštidel

Nabídka změkčující soli