Jak vybrat sněhovou frézu

Vyhněte se úmornému odklízení závějí a pohoršeným pohledům souseda, který se zrovna sklouzl po neupraveném chodníku před vaším domem. Sněhové frézy usnadňují zimu řadě českých domácností, sníh totiž díky nim odklidíte bez větší námahy. Pokud přemýšlíte, že rozšíříte jejich řady, máme pro vás pár tipů, jak frézu správně vybrat.

Na začátek byste měli vědět, že existují dvě hlavní kategorie sněhových fréz– benzínové (jednostupňové a dvoustupňové) a také elektrické sněhové frézy. Každy typ má svoje výhody a zápory, nicméně nejvíce kupovanými jsou benzínové frézy.

Jak vybrat sněhovou frézu

Než začnete vybírat, je potřeba si ujasnit několik věcí:

Uklízený povrch

Jedním z nejdůležitějších faktorů při nákupu sněhové frézy je typ plochy, kterou budete čistit. Máte-li dlážděné chodníky a příjezdové cesty, bude elektrická fréza stačit. Pokud máte na zahradě nebo před domem nezpevněné povrchy, raději zakupte výkonnější benzínovou frézu.

Velikost plochy pro odklízení

Pro větší plochy, jako jsou příjezdové cesty přes 40 metrů dlouhé, se doporučuje použití benzínové sněhové frézy.

Typ odklízeného sněhu

Elektrickou frézu využijete pouze na odklízení čerstvě napadlého sněhu, který není uježděný, mokrý nebo přemrzlý. Elektrická fréza totiž nedokáže takový sníh odkrojit.

S benzínovou frézou můžete odklízet jakýkoliv druh sněhu. Tyto frézy si poradí s čerstvým, přemrzlým nebo mokrým sněhem. Benzínovou frézu nezastaví ani ušlapaný nebo uježděný typ sněhu, který fréza pilovým šnekem odřezává.

Kolik chcete do frézy investovat a zda chcete připlácet za nadstandardní funkce

Světlomet: Pro práci za tmy nebo ve špatně osvětlených místech doporučujeme vybrat frézu se světlometem.

Elektrický start: Pro snadný start bez nutnosti startovat frézu tahem lanka zvažte koupi frézy s elektrickým starterem. Elektrický start musí být zapojen do zásuvky prodlužovacím kabelem. Poté stačí stisknout tlačítko Start na řídící jednotce, tím dostanete motor do chodu. Následně odpojíte kabel a můžete začit s odklízením sněhu.

Podle kombinace výše uvedených faktorů už snadno rozhodnete, jaký typ sněhové frézy pro vás bude nejvhodnější.

Jak vybrat sněhovou frézu

Elektrické sněhové frézy

Jsou určeny pro odklízení čerstvě napadnutého sněhu na menších a pevných plochách (asfalt, beton). Sněhová fréza je tichá a lehká, proto je také tento stroj snadno ovladatelný. Tyto frézy vyžadují minimální údržbu. Elektrická fréza je limitována délkou prodlužovacího kabelu. Vyrábějí se v jednostupňovém provedení.

Benzínové sněhové frézy

Jsou vybaveny konstrukcí ocelového přihrnovacího šneku. Ten si díky speciálnímu tvaru zubů na povrchu dokonale poradí i se zledovatělým sněhem a jeho úkolem je v první fázi přihrnout sníh k ústí vyhazovací turbíny. Ve druhé fázi je sníh pomocí této turbíny vytlačen do výhozového komínku. Díky této technologii je fréza schopná zpracovat daleko více sněhu za kratší časový úsek. Tento typ je vhodný pro rychlý úklid sněhu z větších ploch, chodníků, cest, parkovišť a podobně. Benzínové frézy zvládnou v pohodě i nezpevněné povrchy.
Zajímavé články z naší dílny Hobby a zahrada

Jak postavit saunu

Saunování je populární způsob relaxace i fyzické a duševní očisty těla. Už vás nebaví dojíždět do veřejné sauny a chcete si postavit doma svoji vlastní?....

Celý článek

Jak topit v krbových kamnech

Krbová kamna jsou nejen skvělým zdrojem tepla, navíc v místnosti vytváří jedinečnou atmosféru a působí útulně – i proto si v našich domácnostech našly své stálé místo ...

Celý článek

Proč si pořídit infrasaunu

Saunování je odedávna symbolem relaxace a zdraví. Není divu, když pomáhá uvolnit celé tělo a zbavit se námahy i stresu. Ani saunování...

Celý článek

Jak správně zazimovat chalupu?

Vypustit vodu, vyhodit pojistky, vymést listí z okapů… je to všechno? Přinášíme seznam věcí, které musíte bezpodmínečně udělat pro to...

Celý článek