10× více produktů za nejlepší ceny
10× více produktů za nejlepší ceny

Jak vychovat štěně, aby se stalo parťákem pro celou rodinu?

Přírůstek do rodiny v podobě čtyřnohého miláčka s sebou nese nejen spoustu radostí, ale i starosti se správným výcvikem a společným sžitím se. Výcvik pejska je klíčový nejen pro vás, ale i pro něj samotného – pomáhá mu totiž zvládat nové situace, vybít přebytečnou energii a zároveň si vytvořit silné pouto s vámi jakožto novým páníčkem. Správným výcvikem získáte nejen poslušného, ale zároveň také vyrovnaného psa. Pojďme se tedy podívat na to, jak vychovat štěně, a kdy je ideální čas jeho výcvikem začít.

Pokud si pořizujete domů štěňátko, měli byste se připravit na to, že první týden až dva bude vyžadovat vaši plnou pozornost. Naplánujte si proto na toto období dovolenou, ať se můžete vzájemně dobře poznávat a stanovat si určité mantinely, co se ještě může, a co už ne. Pejsek bude vaším parťákem po řadu let, takže čas, který do něj na začátku investujete, se vám mnohonásobně vrátí.

Jak vychovat štěně, aby se stalo parťákem pro celou rodinu?

Myslete na to, že…

… pes je ze své podstaty zvyklý žít ve smečce a obzvláště pro malé štěňátko je frustrující, pokud má trávit dlouhé hodiny doma o samotě, navíc ještě v úplně novém prostředí. Propadne-li do úzkosti ze samoty, bude se projevovat štěkáním, rozkousáváním věcí či škrabáním dveří. Aby pes zvládl být delší dobu sám doma, musíte jej na to postupně připravovat. Při odchodu dejte k dispozici pejskovi všechny hračky a odcházejte nejprve jen na pár minut. Dobu odchodu prodlužujte. Pokud štěně vykazuje nežádoucí chování po vašem odchodu, pořiďte mu interaktivní hračku, do které dáte pamlsky a pes je bude muset dostat ven, což ho zabaví po dobu vaší nepřítomnosti.


Jak vychovat štěně, aby se stalo parťákem pro celou rodinu?

Kdo je připraven, není překvapen Přípravu na příchod štěněte do vaší domácnosti byste rozhodně neměli podcenit. Pokud je to jen trochu možné, nakupte vše, co budete potřebovat, předem. Od prvního dne by měl mít pejsek svůj vlastní pelíšek, pořídit je třeba také misku na jídlo i vodu včetně kvalitního krmiva a zapomenout byste neměli ani na podložky pro psy, které oceníte zejména během prvních dní života s vaším novým čtyřnohým kamarádem, kdy si ještě sám neumí říct, že potřebuje vyvenčit, nebo kdy vy jeho signály ještě neumíte rozpoznat.

Kdy začít s výcvikem? Tuto otázku si pokládá řada majitelů – když si přinesou malou bezbrannou kuličku domů, přijde jim ještě brzy začít štěně cvičit a čekají na pozdější dobu okolo čtyř měsíců. Pokud se však chcete sžít s pejskem co nejdříve, začněte s výcvikem ihned, jak si ho přinesete domů. Samozřejmě to neznamená, že s ním budete chodit od prvního dne na cvičák nebo s ním trávit hodiny venku – plně postačí pár minut během venčení. Čím dříve ho naučíte základní povely a návyky, tím lépe. Vždy se vám totiž bude lépe pracovat s malým štěňátkem, než s pubertálním psem, který si postaví hlavu, kdykoliv se mu zlíbí.


Co je potřeba pro výcvik psa? Trpělivost.

To je základ. Naučit se pracovat se psem vyžaduje obzvláště ze začátku opravdu velkou trpělivost – nemůžete totiž očekávat, že štěně bude dělat hned to, co po něm budete chtít. 

  • Kromě obrnění se trpělivostí pak budete potřebovat také pamlsky, kterými psa odměníte – ideální jsou sušenky pro štěňata či piškoty. Pro jejich uchovávání si pořiďte pamlskovník, ať je máte vždy po ruce.
  • Od prvního dne, co si pejska pořídíte, byste jej také měli učit na to, že musí nosit obojek a že k němu budete na procházku připínat vodítko. Vyzkoušet můžete také nejrůznější postroje.
  • Pejskovi byste měli pořídit hračku. Ta sice nebude sloužit přímo k samotnému výcviku, ale před tréninkem se s ní může štěně řádně vydovádět. Velmi osvědčený je uzlík na přetahování či jakékoliv jiné přetahovací hračky.
Jak vychovat štěně, aby se stalo parťákem pro celou rodinu?

Výcvik do čtvrtého měsíce

Než vaše štěňátko dosáhne věku čtyř měsíců, měli byste si s ním co nejvíce hrát, mazlit se s ním a učit ho především dodržovat čistotu – mělo by si tedy samo říct, kdy potřebuje vyvenčit a měli byste eliminovat vyprazdňování v domácím prostředí. Zároveň by mu v této době již mělo být vysvětlováno, co smí a co ne, důležité je porozumění povelu „NE!“. Mělo by se také naučit slyšet na své jméno a přiběhnout na zavolání. V tomto věku jej také naučte povel „Sedni!“.


Pozor na trestání! Pokud najdete doma loužičku, psa netrestejte – časem byste v něm vybudovali pocity strachu a začal by se schovávat pod postel nebo za skříň. Berte ho častěji ven, venčete vždy ráno po probuzení, po dlouhém hraní i chvíli po jídle – tehdy jej ale nenechte moc běhat, po jídle by měl pes odpočívat.

Výcvik po dovršení čtyř měsíců 

Přibližně od čtvrtého měsíce věku můžete přidat také povely „Čekej!“ a „Zůstaň!“, o měsíc později už můžete trénovat také aportování či chůzi u nohy a další povely a aktivity v terénu. Zvykejte pejska také na chvilkové nošení náhubku – na řadě veřejných míst či v MHD jsou náhubky povinné, proto velmi oceníte, pokud jej váš pes vydrží bez problémů nosit.


Jak správně vychovat štěně?

Výcvik psa má svá jasná pravidla, která je třeba dodržovat. Zde jsou ta zásadní:

  • Než se pustíte do výcviku, nechte psa řádně vyběhat a pohrát si. Až se trochu vydovádí, bude schopen se lépe soustředit. Unavený pes = klidný pes.
  • Pro výcvik si určete vůdce smečky – štěně potřebuje jednoho člověka, kterého bude brát jako svého páníčka. Pokud si tedy pořizujete pejska do vícečlenné rodiny, jasně se dohodněte, kdo jej bude cvičit – zabráníte tak tomu, že pes bude zmatený a nebude takzvaně vědět, čí je.
  • Nepřehánějte to – v ničem, a především ne v tréninku. Vás ani psa nebude bavit výcvik v řádu hodin. Tak to nefunguje. Štěně cvičte při každé procházce, plně postačí pár minut.
  • Pro výchovu si vyberte vhodné místo – nejprve se učte základní povely doma či na zahradě, postupně přidávejte i cizí místa. Pokud víte, že vás pejsek ještě neposlechne, nenechávejte jej nikdy na volno na otevřených prostranstvích, kde by vám mohl utéct nebo vběhnout pod projíždějící auto.
  • Povely učte pejska postupně – vždy trénujte jen jeden povel, až po jeho naučení přidejte další. 
  • Při udělování povelů mluvte srozumitelně a jasně – používejte vždy stejná slova, budete-li pokaždé používat pro jeden povel jiné slovní spojení, bude pejsek zmatený a povely se nenaučí.
  • Buďte důslední a trvejte na vykonání povelu – pokud polevíte, bude si to pejsek moc dobře pamatovat a příště zkusí neuposlechnout znovu.
  • Pejska za každý správně provedený povel chvalte a odměňte ho pamlskem. Váš tón hlasu musí být pozitivní, štěně z vás musí cítit radost.
  • Pro přivolání štěněte můžete použít i speciální píšťalky pro psy, které fungují na bázi vysokých frekvencí, jež jsou pro lidské ucho hůře slyšitelné až neslyšitelné, ale pes je slyší a velmi dobře na ně reaguje.
  • Při výcviku mějte trpělivost, pejska netrestejte, pokud nedělá přesně to, co vy byste chtěli. Jestliže dělá něco, co se nesmí, dejte mu to najevo hlasitým přísným „NE!“ ve chvíli, kdy danou činnost dělá. Pokud ho ale vyplísníte až po nějaké době za to, že například udělal loužičku doma nebo rozkousal pantofle, je velká pravděpodobnost, že si svůj trest s předchozí činností vůbec nespojí.

Jak naučit psa „sedni“, „zůstaň“ a přivolání

Tyto povely budou to první, které budete potřebovat. Přivolat pejska k sobě je nejzákladnější z nich a je nutné, aby ho pes pro své bezpečí zvládal perfektně. První týden tedy opakujte často jeho jméno, aby si na něj zvykl. Poté, co pejsek začne na své jméno reagovat, zvolejte po jeho zpozornění „Ke mně!“. Zvolání musí být radostné, pokud vidíte, že štěně váhá, přikrčte se a rozpřáhněte ruce, volání zopakujte. Po splnění povelu štěně odměňte a pohrajte si s ním, spojí si tak přivolání s krmením a radostí.

Dalším důležitým povelem je také „Sedni!“. Je vhodný všude tam, kde potřebujete, aby pes zklidnil své chování (např. u veterináře apod.). K tomuto povelu jsou třeba výcvikové pamlsky – hodně pamlsků a svatá trpělivost. Štěně nejprve nebude tušit, co povelem myslíte, při jeho vyslovení mu tedy musíte zadní část lehce přitlačit na podlahu. Ihned, jakmile dosedne, projevte radost a štěně odměňte, povel znovu zopakujte, a opět mu jemně přitlačte zadní část na podlahu. Po pár opakováních uvidíte, že se tlak vaší ruky bude snižovat a štěně si začne samo sedat. Toto cvičení opakujte každý den 10 minut, dokud si pes nesedá automaticky sám.

Jak vychovat štěně, aby se stalo parťákem pro celou rodinu?

I povel zůstaň je pro psa i pro vás důležitý. Říká psovi, kde má být, co dělat, kde na vás má počkat. Vyhnete se pak například štěkání a vytí při čekání na vás před obchodem apod. Povel zůstaň se učí ze všech povelů nejdéle, protože od štěněte vyžaduje trpělivost. Učte ho tak, že mu dáte povel „Sedni!“, psa odměníte a vzdálíte se o dva kroky. Neotáčejte se zády, stačí jen odstoupit a dát povel „Zůstaň“. Ustupte ještě o krok a povel zopakujte. Následně pár vteřin vyčkejte, vraťte se k psovi a odměňte ho. Postupně vzdálenost prodlužujte.

Rada nad zlato Nikdy neopakujte dva a více povelů naráz. Pes nebude vědět, co má dělat. Vždy je nutné dát jeden povel, vyčkat na splnění, a následně dát další povel. Pokud budete chaoticky vykřikovat „Sedni a čekej!“ pes bude neklidný a nesplní ani jeden z nich. Pravidlo jednoho povelu platí u jakéhokoliv cvičení.

Jak vychovat štěně, aby se stalo parťákem pro celou rodinu?

Nezapomeňte na socializaci

Při výchově štěněte je také nesmírně důležité socializovat jej. Choďte s ním proto hodně na místa, kde se vyskytují další pejsci. Skvělým řešením jsou psí parky nebo psí školky. Navštěvovat můžete i nejrůznější výcviky a cvičáky, kde nejen vašeho psa socializujete, ale získáte i profesionální rady od zkušených kynologů, jak postupovat při další výchově.


Rada na závěr aneb čeho se při výchově štěněte vyvarovat

Neexistuje neposlušný pes – vše je dáno pouze výchovou. Nejčastější příčinou nevhodného chování psa bývá to, že si jej pořídí majitel, který nemá o výcviku žádné ponětí a netuší, jak s pejskem pracovat. Proto je nesmírně důležité nastudovat si alespoň základní informace o výcviku, ať už na internetu, z knih, nejrůznějších online kurzů či přímo na cvičácích. 

Při samotném výcviku pak nezapomeňte na to, že štěně potřebujete trpělivost, vytrvalost a permanentní opakování. Pejska netrestejte, nebuďte negativní, nekřičte na něj. A stejně tak však neignorujte věci, které dělat nesmí – pokud například skáče po lidech, dejte mu jasně najevo, že „NE!“, že toto se nesmí. Správným, pozitivním, vytrvalým a důsledným přístupem si vychováte pejska, který bude vaším nepostradatelným parťákem po řadu let. Tak ať se vám výchova daří!


Další zajímavé články

Pohodlné cestování se psem? Nepodceňte vhodnou výbavu!

Chystáte se psím parťákem k veterináři, na výlet, nebo dovolenou v zahraničí? Ať už cestujete autem,... celý článek

4 nejlepší tipy, na sportování se psím parťákem

Plánujete si pořídit pejska a lámete si hlavu s tím, jaké jméno pro něj vybrat... celý článek

Jak vybrat jméno pro psa? Držte se těchto zásad!

Plánujete si pořídit pejska a lámete si hlavu s tím, jaké jméno pro něj vybrat... celý článek