Nejčastější mýty o AKU nářadí. Co je na nich pravdy?

Je zbytečně drahé, nemá takový výkon a rychle se vybíjí. Odpůrci AKU nářadí (a často velcí fanoušci benzínových strojů) vás možná odrazují od toho, abyste si pořídili akumulátorovou sekačku, vyžínač či pilu. Faktem je, že časy se mění – AKU nářadí za poslední roky ušlo velký kus cesty, dnes už dokáže benzínovým či elektrickým přístrojům velmi zdatně konkurovat a v některých ohledech je dokonce překonávat.

Nejčastější mýty o AKU nářadí. Co je na nich pravdy?

AKU řetězová pila v akci.

Je AKU nářadí skutečně drahé?

Pokud vedle sebe postavíte benzínovou sekačku a AKU sekačku podobných parametrů, je pravda, že ta s akumulátorem bude dražší. Nezapomínejte však na to, že k provozu benzínové sekačky potřebujete benzín, který je výrazně dražší než elektřina pro nabíjení akumulátoru. Benzínové nářadí také vyžaduje častější servis. Po pár letech provozu se proto náklady na oba přístroje srovnají.

Na AKU nářadí navíc ušetříte, pokud si koupíte více strojů ze stejné série, které lze pohánět stejnou baterkou. Jednou z nejdražších součástí je totiž právě akumulátor. Když si tedy pořídíte vysavač listí, sekačku, pilu a vyžínač, stačí vám často jedna nebo dvě baterky, nemusíte kupovat čtyři.

Je AKU nářadí málo výkonné?

Akumulátorové nářadí pohání elektromotory, které (mimo jiné i díky rozvoji elektromobility) v posledních letech velmi pokročily. Jsou mnohem výkonnější než kdy dříve a v praxi se setkáte jen s minimem případů, kdy by vás jejich výkon citelněji limitoval.

Přední výrobci dnes vyrábí i výkonné AKU řetězové pily, namátkou například oblíbenou PRO RACS 2520i SET. K tomu přičtěte, že elektromotor rychle nastartujete jen pomocí tlačíka, jeho výkon je stabilní a lze jej mnohem snáze regulovat.

Jak je to s výdrží baterie

Za dávných dob NiCd a NiMH baterií byla výdrž a životnost skutečným problémem, dnešní Li-Ion akumulátory jsou ale na úplně jiné úrovni. Jejich kapacita se při zachování stejné velikosti a hmotnosti neustále zvyšuje a nedochází u nich ani zdaleka tak k rychlému opotřebování a ztrátě kapacity.

Například AKU sekačka RALM 3820 SET zvládne na jedno nabití 40 minut, i když samozřejmě záleží na podmínkách jako délce trávy nebo obtížnosti terénu. Výrobce už v základu dodává dvě baterie, takže doba sekání se protáhne téměř na hodinu a půl. Plné nabití jedné baterky pak se standardní nabíječkou zabere 90 minut.

U jiných přístrojů je pak poměr doby nabíjení a délky provozu ještě přívětivější. S plotostřihem AHT 5220 SET můžete na jedno nabití pracovat 35 minut, nabíjí se pak 45–60 minut. V tomto případě vám tedy dvě baterky stačí k tomu, abyste mohli pracovat prakticky bez přestávky. Velmi podobně jsou na tom vyžínače, RALT 2320 SET dá na jeden zápřah 35 minut a nabíjí se 45 minut.

S AKU sekačkou mnohdy posekáte celý pozemek na jedno nabití.

Další výhody a limity AKU nářadí

Při zvažování, jaké nářadí zvolit, vezměte v úvahu i další faktory. AKU nářadí je v porovnání s benzínovým mnohem tišší (takže nerušíte sousedy) a v porovnání s elektrickým nemusíte mít po ruce zásuvku a pod nohama vám nepřekáží kabel. Oceníte také snadné startování, stabilní výkon motoru a minimální nároky na údržbu. Akumulátorové nářadí obecně ocení technicky méně zdatní jedinci.

Na druhou stranu i AKU samozřejmě má svoje limity. Na celodenní práci v lese se více hodí benzínová pila, na malou předzahrádku, kde potřebujete párkrát za rok uklidit listí, vám bohatě postačí levnější elektrický vysavač.

Akumulátorové nářadí však ve spoustě případů stojí minimálně za zvážení. Jeho tichost, nenáročnost a komfort používání hodně ulehčují práci.


Další zajímavé články

Jak vybrat vrtací kladivo

Potřebujete vyvrtat díru do zdi, betonu nebo železobetonu a vaše vrtačka je na takovou práci krátká? V takovou chvíli přichází na řadu vrtací kladivo... celý článek

Organizace a úklid dílny je hračka

Když hledáte 10 minut kleště a mezitím ztratíte všechny hřebíky, moc si nezakutíte. Přečtěte si, jak uděláte v dílně inventuru... celý článek

Jak vybrat akuvrtačku a akušroubovák

Akušroubovák je vlastně akuvrtačka s nižším výkonem. Oboje jsou multifunkční nástroje – můžete je použít na vrtání, šroubování, rozmíchání barvy...celý článek