Forestina Forestina Profík supresivní substrát pro pokojové rostliny (5 L)
Popis
Charakteristika produktu
Supresivní substrát pro pokojové rostliny je určen speciálně pro sázení a přesazování všech druhů pokojových rostlin a palem. Je připraven ze směsi vytříděné světlé a tmavé rašeliny s upravenou pH reakcí. Substrát je obohacen hnojivem se základními i stopovými živinami v nezbytném rozsahu, což má příznivý vliv na růst a vývoj
Použití
Supresivní substrát pro pokojové rostliny je obohacen o houbu Trichoderma virens, která aktivně potlačuje původce významných houbových onemocnění, zejména pak druhy rodu Fusarium, Pythium Sclerotinia a Rhizoctonia. Tyto fytopatogenní houby způsobují odumírání rostlin a používání tohoto substrátu obohaceného o antagonistický organizmus představuje významný preventivní prvek v ochraně rostlin před uvedenými druhy škodlivých organizmů. Navíc, přítomnost zmíněné houby (Trichoderma virens) pozitivně ovlivňuje zakořeňování a vývoj rostlin a rostliny na přítomnost tohoto organizmu reagují i navozením stavu tzv. indukované rezistence, tj. stavu zvýšené odolnosti proti širokému spektru škodlivých organizmů. Dále je Supresivní substrát pro pokojové rostliny obohacený o houbu Metarhizium anisopliae, která představuje účinnou prevenci před poškozením hmyzími škůdci napadajícími rostliny. Hlavním cílem záměrné inokulace substrátu tímto užitečným organizmem je ochrana sazenic i vzešlých rostlin různých druhů zelenin před škůdci napadajícími kořenový systém rostlin, např. před larvami kovaříků (tzv. drátovců), lalokonosců, chroustů a chroustků, krtonožek, osenic a řady dalších škůdců. Kromě druhů škůdců, kteří se vyskytují výhradně v půdě je významný i účinek houby na hmyzí škůdce, kteří v půdě prodělávají pouze část svého vývoje (např. třásněnky).
Dávkování
Před naplněním květináče substrátem nasypeme na dno nádoby přiměřenou drenážní vrstvu keramzitu, tím je regulován odtok vody a zaručeno provzdušnění kořenů. Zasadíme rostlinu a doplníme substrátem, který lehce přitlačíme a provlhčíme. Po zasazení prvních 10 dní zaléváme poněkud méně, aby rostliny vytvořily nové kořeny. Čerstvě přesazené rostliny neumísťujeme na místa s přímým slunečním zářením. Asi po 6 týdnech (po vyčerpání zásoby hnojiva v substrátu) začneme s pravidelným přihnojováním kombinovaným hnojivem.