Jak vybrat běžecké hole

Špatný výběr běžeckých holí dokáže spolehlivě zkazit malebné odpoledne strávené projížďkou v přírodě. Nepodceňujte proto jejich nákup – není to žádná věda, ale několik základních pravidel byste měli mít na mysli.

Začneme obecně s délkou hole na běžky – jednoduchá poučka praví, že hůl na klasiku a turistiku by vám měla sahat po ramena, pro hůl na bruslení je ideální rozpětí délky někde mezi bradou a nosem, univerzální hole se samozřejmě pohybují někde uprostřed těchto délek.

Delší hole budou přijatelnější spíše pro sportovně založené jedince než kochající se turisty. Záleží také na pákových poměrech – kdo má delší ruce, může si dovolit delší hole a naopak.

Hi-tech, nebo klasický materiál?

Použití materiálu se různí dle účelu, nejčastěji se však používají slitiny hliníku nebo kompozity. Slitiny hliníku jsou sice levnější a dlouho vydrží (hůl relativně jednoduše ohnete a zase narovnáte, ale nezlomíte), na druhou stranu pak běžecké hole váží více. Doporučit je proto lze spíše rekreačním nebo sportovním lyžařům.

Výkonnostní či závodní běžkaři se oproti tomu nespokojí s málem, nadchnou je právě zmiňované kompozity. Na úplném vrcholu stojí 100% karbon, pro který musí sportovec sáhnout poněkud hlouběji do kapsy. Hole se mu za to odvděčí nízkou hmotností, tvrdostí a výborným chováním v průběhu švihu. Ale pozor, i karbon má své chyby, neboť se jako křehký materiál relativně snadno láme!

Jak vybrat běžecké hole

Dobrou alternativou pro výkonnostní a sportovní nasazení je pak kompozit karbon-sklolaminát, ve kterém se obě složky mísí v různých poměrech. Obecně platí: čím více karbonu, tím tužší a lehčí hůl bude, sklolaminát se přidává kvůli odolnosti, ovšem snižuje tuhost a zvyšuje hmotnost.

Náš tip: Podívejte se na nabídku běžeckých holí na MALL.CZ.

Text vznikl ve spolupráci s BEZKY.net.