Jak vybrat chrániče na zimní sporty

Chrániče páteře, případně boků a kostrče se naštěstí stávají samozřejmou výbavou lyžařů i snowboardistů. Jejich používání není sice zatím tak rozšířené jako například u přileb, ale mnoho lidí si už bez chráničů nedokáže zimní sportování představit.

A nejsou mezi nimi jen freestyleři a freerideři, ale i mnoho „běžných“ sjezdových lyžařů, kteří chrániče oblékají sobě nebo svým dětem kvůli ochraně proti „vnějším vlivům“. Řečeno po lopatě, mají strach z toho, že je srazí někdo jiný, případně takovou zkušenost již dokonce udělali.

Neocenili byste i vy zvýšenou ochranu alespoň pro své děti?

Chrániče páteře

Na trhu je dnes nepřeberné množství chráničů páteře v různých cenových hladinách. Podstatné je, aby chránič padl a chránil páteř po celé kritické délce – od krční páteře až po kostrč. Chrániče by neměly nijak omezovat v pohybu ani působit nepřiměřený lokální tlak, při pohybu by měly minimálně „cestovat“ po těle.

Sledujte prodyšnost chrániče v souvislosti s činností, kterou v horách vykonáváte, a myslete na to, že na chránič může přijít batoh. Za renomovanou značku sice více zaplatíte, ale zase získáte jistotu poctivého výrobku, ve kterém se ukrývá dlouhodobé úsilí o optimální funkčnost.

Chrániče pánve, kostrče a boků

Pro výběr ochranných „kraťasů“ platí víceméně to samé, co pro „páteřáky“, tedy neměly by omezovat v pohybu, měly by být dostatečně prodyšné a spolu s chráničem páteře by měly fungovat v symbióze. Některé firmy umožňují oba chrániče sepnout, díky čemuž se ještě o něco lépe usadí na těle.

Jak vybrat sjezdové hole

„Chytré“ chrániče

Ti, kteří chrániče nemají rádi kvůli omezením v pohybu nebo horšímu tepelnému komfortu (pod chráničem usazeným těsně na tělo se člověk potí více), snad ocení ochranné prvky integrované do lyžařského oblečení nebo dokonce do spodního prádla.

Například materiál d3o, zašitý do kritických partií oděvu, je normálně měkký a poddajný, ale při nárazu ztvrdne a absorbuje energii, která se tak nedostane až k vašim kostem či jiným tkáním. Využití nachází v bundách, kalhotách, ale také v rukavicích či čepicích (pozor však, že taková čepice nemá a nemůže nahradit přilbu!) a dokonce i ve zmiňovaném spodním prádle.

Náš tip: Podívejte se na nabídku chráničů na MALL.CZ.

Text vznikl ve spolupráci s časopisem Snow.