Jak vybrat sjezdové boty

Abyste si radovánky na sněhu užili naplno a ve zdraví se ze svahů vrátili, potřebujete kvalitní a především správně vybrané lyže, hůlky, lyžařské boty, brýle a přilbu. Proto nákup vybavení nepodceňte.

Video: Jak vybrat sjezdové boty?

Při výběru bot hledejte ideální poměr mezi pohodlím a funkčností. Často totiž dáváme přednost komfortu a pořizujeme si boty příliš měkké, ve kterých se sice zmenšuje riziko otlaků, ale lyže se v nich obtížně ovládají.

Začátečníci a rekreační lyžaři

Ocení měkčí botu s větším množstvím polstrování. Vnitřní botička vyplňuje větší prostor mezi nohou a skeletem a dopřeje tak velké pohodlí.

Prohlédnout nabídku

Pokročilí lyžaři

Lyžařská obuv zajišťuje lepší kontakt s lyžemi, je tužší než začátečnické modely a na své si přijdou i náročnější hvězdy svahů.

Prohlédnout nabídku

Sportovní lyžaři

Skelet umožňuje dokonalé ovládání lyží, některé modely jsou odlehčené a nabízí širší možnosti pro úpravu tuhosti boty.

Prohlédnout nabídku

Především sportovní modely umožňují boty upravit na míru díky tepelnému tvarování. Takzvaný bootfitting nabízí především značky Atomic a Salomon.

Při výběru velikosti lyžařské obuvi zkoušejte boty vždy jen s tenkou ponožkou. Doby dvojitých vlněných ponožek jsou již přežité, protože vnitřní botičky hřejí dostatečně.

Pokud jste ambiciózní lyžař, zvolte tvrdé a co nejmenší boty. Lyže se vám v nich budou skvěle ovládat.

Nezapomeňte, že měkká vnitřní bota se o půl až celý centimetr zmenší, až po několika sjezdech materiál povolí tlaku nohy.