CZ 2019-01-SG-MothersMonth


Jak vybrat sjezdové hole

Hůl k lyžaři patřila a patří. V terénu, na rovině či do svahu to jde i bez holí, ale už při sjíždění na upravené trati je mnohého lyžaře jen polovina, když svou obvyklou balanční pomůcku postrádá.

Podle čeho si vybrat ty správné hole na sjezd?

Délka

Délka je zásadním parametrem při výběru holí. Existuje celá řada návodů, všechny se však nakonec sejdou v rozmezí zhruba 5 cm. Tady je přehled způsobů, jak vypočíst ideální délku hole (v závorce je uvedena vždy délka vypočtená pro osobu vysokou 175 cm):

  • Vestoje v civilu při úchopu obrácené hole pod kroužkem má být předloktí vodorovné, případně malinko skloněné k zemi.
  • Tělesnou výšku dělte 1,4 (125) nebo naopak násobte 0,72 (126), 0,7 (122,5), dokonce i 0,68 (119).
  • Odečtěte 50 cm od výšky postavy – jednoduché, ale funguje (125).
  • Konec hole 1 až 2,5 cm pod xyphoideum (mečovitý výběžek kosti hrudní).
  • Někteří výrobci mají své vlastní tabulky, kde vhodnou délku zjistíte velice snadno bez zkoušení a počítání. Jako příklad tabulka Swix: 165 cm vysoká postava = 110–115cm dlouhá hůl, 170 = 115–120, atd. po 5 cm až k 185 = 130–135 (pro osobu 175 cm = 120–125).

Je dobré si uvědomit, že pro sjíždění prudkých svahů potřebujete hůl spíše maličko delší, abyste „dosáhli“ hrotem hole dostatečně dopředu a nesvádělo vás to k zapichování hole příliš vzadu, a tím do záklonu. Také pro delší přejezdy po rovinatých svážnicích je dlouhá hůl důležitá (viz dlouhé hole běžecké), neboť příliš krátká nevytvoří dostatečnou páku pro účinný záběr.

Když konfekce nestačí

Ne vždy však běžné pěticentimetrové odstupy poskytnou ideální délku. Pokud má hůl jednoduše snímatelné madlo (obvykle po nahřátí nebo namočení v horké vodě), nebojte se hůl zkrátit na mezivelikost, případně zkrácením pověřte servis. Méně zkušený lyžař však nemusí ideální délku spolehlivě poznat, proto pozor na zbrklé úpravy.

Jak vybrat sjezdové hole

Materiál

Spíše věcí zvyku a peněženky je volba klasických holí z hliníkové slitiny, kompozitních nebo karbonových. Pokud hodně lyžujete v tuzemsku či rádi necháváte přes oběd lyže s holemi stát před restaurací na sněhu, je lepší neprovokovat drahými holemi.

Kroužky

Většina holí se dodává s několika velikostmi kroužků, nemusí to však být pravidlem, navíc je lze snadno zaměnit za jiné. Neuškodí však připomenout si, že i taková maličkost jako kroužek by měla odpovídat svému hlavnímu účelu. Velké prašanové talířky budou na tvrdé sjezdovce vadit a malé „raceové“ budou k ničemu na skialpinistické túře.

Náš tip: Podívejte se na nabídku lyžařských holí na sjezd na MALL.CZ.

Text vznikl ve spolupráci s časopisem Snow.