Jak vybrat sjezdové hole

Lyžařské hole na sjezdové lyžování poskytují oporu a stabilitu během jízdy, proto stále patří k důležité součásti lyžařské výbavy. Zároveň napomáhají při pilování správné techniky, nebo s překonáváním vzdáleností po rovině. U sjezdových holí hraje zásadní roli správná délka, která musí odpovídat výšce lyžaře. Vybírat můžete také dle stylu jízdy a zkušeností. Na životnost a hmotnost lyžařských hůlek má vliv použitý materiál. Pojďte si vybrat sjezdové hole, které vám dokonale sednou!

Jak vybrat sjezdové hole

Rekreační, sportovní nebo závodní lyžařské hole?

Nejdříve byste měli vybrat lyžařské hole dle toho, pro jaký styl jízdy jsou určeny. Jste rekreační lyžaři bez velkých ambicí, nebo lyžujete závodně a potřebujete sjezdové hole maximální kvality a co nejnižší hmotnosti? Lyžařské hůlky dělíme do tří základních skupin, ze kterých můžete vybírat dle libosti:

Rekreační sjezdové hole

Jsou určeny pro rekreační lyžování, kdy lyžař ocení pohodlí a odolnost materiálu (v případě pádů). Obvykle jsou vyrobeny ze slitiny hliníku a jsou cenově dostupné pro každého. Pořídit je můžete také v reflexních barvách, abyste na sjezdovce byli nepřehlédnutelní.

Sportovní lyžařské hole

Využijí zkušenější lyžaři, kteří kladou důraz na výkon, bývají vyrobeny z kompozitu nebo hliníku a vynikají lehkostí, odolností a pružností. Mají propracované, anatomicky tvarované madlo i poutko.

Závodní lyžařské hole

Jsou vyrobeny pro profesionální lyžaře, díky karbonové konstrukci jsou extrémně odolné a lehké zároveň, navíc mají propracované madlo a mohou být prohnuté pro lepší aerodynamiku a snížený odpor vzduchu.

Jak vybrat sjezdové hole

Jaké materiály se užívají pro výrobu sjezdových hůlek?

Použité materiály ovlivňují pružnost, pevnost, odolnost i hmotnost lyžařských holí. Vyberte si takové, které budou mít pro vaše využití nejvhodnější vlastnosti:

Hliníkové sjezdové hole

Jsou velmi pevné, dobře odolávají i při pádu a nemají tendence se lámat. Nízká pořizovací cena holí je vykoupena jejich vyšší hmotností.

Kompozitové lyžařské hole

Zlatá střední cesta mezi hliníkem a karbonem, jsou odolné, pevné a mají nižší hmotnost než hole z hliníku.

Karbonové sjezdové hole

Patří k nejlepším na trhu, mají velmi nízkou hmotnost, proto je ocení sportovní a závodní lyžaři, kteří kladou důraz na rychlost při jízdě. Jsou však ze všech typů nejkřehčí.


Délka holí je stěžejní! Jak vybrat správnou délku sjezdových holí?

Aby sjezdové hole plnily správně svůj úkol, je naprosto zásadní zvolit jejich správnou délku. Ta se odvíjí od výšky postavy. Existuje několik způsobů jak zjistit, jakou délku hole potřebujete!

  1. Platí pravidlo, že sjezdové hole mají být cca o 50 cm kratší, než je výška vaší postavy.
  2. Pokud máte možnost si sjezdové hole vyzkoušet naživo, postavte hůlku kolmo k zemi talířkem nahoru. Uchopte ji těsně pod talířkem – pokud ruka v lokti svírá správný úhel, je délka hole optimální.
  3. Výběr správné délky výrazně usnadní přehledová tabulka. Pamatujte na to, že se u různých výrobců sjezdových holí může mírně lišit.
Výška lyžaře Optimální délka sjezdové hole
150 cm 100 cm
155 cm 105 cm
160 cm 110 cm
165 cm 115 cm
170 cm 120 cm
175 cm 125 cm
180 cm 130 cm
185 cm 135 cm
190 cm 140 cm
195 cm 145 cm

* Tabulka je orientační, závisí na konkrétním výrobci.

Pozor! Je třeba započítat také výšku lyže a podrážky lyžařské boty – rozdíl naboso a v obutí může činit i 5 – 7 cm.


Teleskopické sjezdové hole mají nastavitelnou délku!

Některé modely sjezdových holí jsou teleskopické – díky tomu si tak můžete délku hole upravit dle potřeby. To oceníte především u dětí, které rychle rostou a nebude tak nutné kupovat nové hole každý rok. Využití najdou také tam, kde jedny hůlky užívá střídavě více osob.


Teleskopické sjezdové hole
Také trekingové hole na výlety do terénu můžete pořídit s teleskopickým mechanismem. Delší hole se totiž hodí při sestupu, kratší při výstupu.

Při výběru sjezdových holí zohledněte také kvalitu provedení komponentů!

Abyste byli s lyžařskými holemi opravdu spokojeni, je třeba se zaměřit také na provedení detailů – především madlo, poutko a talířky. Hole musí pohodlně padnout do dlaně a poutko je nezbytné proto, abyste hole za jízdy neztratili.

Madlo

U levnějších sjezdových holí se obvykle setkáte s nepříliš detailně tvarovanými madly z plastu. Pokud se ale zaměříte na hůlky střední a vyšší cenové kategorie, pravděpodobně narazíte na ergonomicky tvarovaná madla tak, aby pohodlně padla do dlaně v lyžařských rukavicích. Mají protiskluzový povrch a jsou vyrobeny z měkkého izolačního materiálu.

Poutko

Poutka plní u sjezdových hůlek důležitý úkol. Díky nim máte jistotu, že o hole během jízdy ani při pádu nepřijdete. Poutko si jednoduše zavěsíte na zápěstí. Některá poutka jsou nastavitelná a jejich délku tak lze jednoduše přizpůsobit. Pozor na to, aby nebyla pouta příliš úzká a nezařezávala se do ruky.

Moderní Trigger systém je efektivní a maximálně bezpečný!

Inovativní řešení je Trigger systém, kdy má hůlka pouto odděleně a to se nacvakává do mechanismu v hůlce, případně poutko chybí úplně a do mechanismu se nacvakne přímo speciální lyžařská rukavice. Díky tomu není třeba složitě navlékat poutko na ruku a zároveň nehrozí riziko poranění zápěstí během pádu, protože se v případě velkého přepětí mechanismus automaticky uvolní.

Talířky

U talířků hraje hlavní roli jejich průměr. V případě, že jezdíte na upravené sjezdovce, pohodlně si vystačíte s malými talířky. Pokud se ale vydáváte do hlubšího sněhu, neobejdete se bez pořádných talířků většího průměru, které se do sněhu jen tak nezaboří. Talířky můžete obvykle měnit dle potřeby, a v případě poškození nebo ztráty nebývá problém dokoupit náhradní kus.

Jak na výběr lyžařských holí pro děti?

Pokud děti s lyžováním teprve začínají, je lepší začít bez hůlek, aby měly možnost soustředit se na samotnou jízdu a správné přenášení váhy. Ve chvíli, kdy mají základní ovladatelnost lyží v malíku, přichází čas na hůlky. Hůlky pro děti mají obvykle 70 – 90 cm. Jak už jsme zmínili, použít můžete také teleskopické hůlky, jejichž výšku lze během růstu dítěte upravit. Co se týče délky holí, platí stejná pravidla jako pro dospělé lyžaře.

V případě, že se věnujete také běžkování, je třeba pořídit speciální běžecké hole.

Nejčastěji kladené otázky při výběru sjezdových holí

1️⃣ Jak se měří délka lyžařských hůlek?

Lyžařské hole by měly být přibližně o 50 cm kratší, než je výška postavy. Při zkoušení by měla ruka svírat v lokti pravý úhel v případě, že holi držíte kolmo k zemi přímo pod talířkem.

Sjezdové hole Fischer

Lyžařské hůlky od firmy Fischer jsou vybaveny ergonomickým madlem pro snadné a pohodlné držení hole a tvarovaným poutkem. Bývají vyrobeny z lehkého hliníku.

Sjezdové hole Fischer

Sjezdové hole Leki

Firma Leki nabízí modely lyžařských holí s moderním Trigger systémem upínání poutka. K dostání jsou hole pro rekreační i závodní jezdce, vysoké kvality provedení a použitých materiálů.

Sjezdové hole Leki