Jak vybrat kuchyňského robota

Nadrtí led, nastrouhá brambory na bramboráky nebo uhněte těsto. Kuchyňský robot se při správném výběru stane v kuchyni vaší pravou rukou. Při špatném výběru ale získáte pouze všude překážející přístroj, který se neodhodláte vytáhnout ze skříně častěji než jednou za rok. Pomůžeme vám vybrat ten správný, který budete používat s radostí.

Video: Jak vybrat kuchyňského robota

Myslete na využívané funkce

Víte, k čemu budete kuchyňského robota používat? Mezi nejčastěji využívané funkce patří:

  • sekání - krájení,
  • strouhání,
  • šlehání,
  • hnětení
  • a mixování.
Jak vybrat kuchňského robota

Uživatelé také rádi sáhnou po přístroji, na který lze nasadit lis na citrusy, mlýnek na maso nebo pomáhá s odšťavňováním.

Některé přístroje mají i nástavce na mletí kávy, máku nebo přípravu zmrzliny nebo těstovin.

Až se budete rozhodovat mezi posledními favority a některá z funkcí bude pro vás důležitá, zjistěte, zda se nástavec nedá dokoupit.

Funkce jdou ruku v ruce se silou přístroje

Pokud se v novém robotu chystáte vyrábět raw pochoutky z mletých ořechů a datlí nebo například drtit led, pamatujte také na sílu stroje. Stejně tak si vyšší příkon vyžaduje například mletí masa, zpracování tvrdých potravin nebo dlouhé hnětení většího množství těsta.

Pro tyto účely sáhněte po strojích s příkonem ideálně vyšším než 500 W. Nejvýkonnější roboty mají příkon i v rozpětí 1200 až 1700 W.

 Pokud chcete připravovat najednou více těsta nebo připravovat nepečené dorty z mletých ořechů, sáhněte po silnějších strojích.

Pokud chcete připravovat najednou více těsta nebo připravovat nepečené dorty z mletých ořechů, sáhněte po silnějších strojích.

O kolik strávníků se bude robot starat?

Pokud plánujete s robotem chystat jídlo pro čtyřčlennou domácnost, pořiďte si stroj s objemem mísy minimálně 4 litry. Obecně se můžete odrazit od nepsané poučky, že co osoba, to litr objemu.

Myslete také na to, že s mísou budete manipulovat. Příjemným bonusem je kvalitní držák na míse robota, díky kterému mísu zvednete jednou rukou, což oceníte při různém přelévání a přesypávání zpracovaných potravin.

 Správně vybraný robot vám urychlí a zpříjemní čas strávený v kuchyni.

Správně vybraný robot vám urychlí a zpříjemní čas strávený v kuchyni.

Na velikosti kuchyně záleží

Máte dostatečně velkou kuchyňskou linku, aby na ní robot získal své čestné místo? Nebo jste si už vyhradili prostor v dobře dostupné skříňce? Pokud jste ani nad jednou variantou ještě nepřemýšleli, zamyslete se nad nimi před nákupem přístroje.

Právě špatné umístění v kuchyni udávají uživatelé jako jeden z nejčastějších důvodů pro nedostatečné využívání zakoupeného kuchyňského pomocníka.

Pokud robot nebude na pracovní ploše, ale ve skříňce, neměl by být příliš těžký, aby se vám s ním dobře manipulovalo. Pro časté přenášení jsou vhodné lehčí plastové modely. Nemusíte se obávat ftalátů, ty se totiž případně uvolňují až při vyšších teplotách, na které se robot ani při intenzivním výkonu nezahřeje.

Seká, míchá, drtí. Vhodně zvolený přístroj vám ušetří čas i energii.

Seká, míchá, drtí. Vhodně zvolený přístroj vám ušetří čas i energii.

Bohaté příslušenství sice usnadňuje práci, ale zároveň vás zavazuje k vyčlenění úložného prostoru. A to pro některé menší kuchyně může být problém. Sledujte proto při výběru i parametr úložného prostoru. Ten naznačuje, že na ukládání příslušenství dostanete speciální úložný prostor (nejčastěji tašku) a bezpečné skladování náhradních nožů či nástavců tím snadno vyřešíte.

V kuchyni dokáže potrápit i umístění přístroje do blízkosti zásuvky. Jestli je to případ i vaší domácnosti, neopomeňte parametr délky kabelu a vyberte si dostatečně dlouhý, ať nemusíte následně na lince trpět prodlužovací kabel.

Zpracujte potraviny šetrně díky plynulé regulaci rychlosti

Každá potravina vyžaduje trochu jiný styl a rychlost zpracování, proto je dobré vybrat si přístroj s možností regulace rychlosti.

Pulsní spínač umožňuje použít na krátký čas co největší sílu stroje. Hodí se na rychlé zpracování potravin, které potřebují velkou sílu stroje a u nichž nehrozí riziko, že je zpracujete přespříliš.

Dobře například nadrtí led, smetanu ale za použití pulsního spínače nezpracovávejte, pokud místo šlehačky nechcete máslo.

Cena je při výběru důležitá, ale ještě důležitější jsou vaše odpovědi na tyto otázky.

Cena je při výběru důležitá, ale ještě důležitější jsou vaše odpovědi na tyto otázky.

Nezapomínejte na cenu

Důležitým ukazatelem je v neposlední řadě cena robota. Jako u každé větší investice se pečlivě zamyslete, kolik do přístroje chcete investovat. Započítejte i to, jaké další přístroje vám může při správné volbě nahradit a ušetřit tak nejen další finance, ale i čas nad výběrem a v neposlední řadě i prostor v kuchyni.

Dostatečně výkonný přístroj, ve kterém zvládnete přípravu jídla pro čtyřčlennou domácnost, pořídíte už od 2 tisíc korun. I s horní hranicí 5 tisíc korun je z čeho vybírat. Pokud ale chcete do kuchyňské domácnosti přidat nového člena, který s vámi vydrží mnoho let, nebojte se větší investice.

Různé přístroje mají také různou dobu záruky, do finální kalkulace proto zahrňte i tento parametr.

Skutečnými detaily jsou potom požadavky na barvu nebo značku.