Jak vybrat odšťavňovač

S každým douškem čerstvé ovocné šťávy po ránu cítíte příliv nové energie, zvedne se vám nálada a hned se cítíte ve skvělé kondici. Je to spolehlivý recept na dokonalý začátek vašeho dne. Čerstvé ovocné a zeleninové šťávy jsou pro zdravý životní styl nenahraditelné. Jak se postarat, abyste při výběru odšťavňovače investovali do toho pravého?

Čerstvá ovocná šťáva je skvělá součást zdravé životosprávy

Čerstvá ovocná šťáva je skvělá součást zdravé životosprávy

Kritéria výběru

  • jaké ovoce a zeleninu nejčastěji zpracováváte
  • snadné čištění
  • velikost plnicího otvoru
  • dvoufázové odšťavňování
  • elektrický příkon
  • tichý chod
  • speciální funkce

Jakou šťávu pijete nejraději?

Nejprve se zamyslete nad tím, jakou šťávu si připravujete nejčastěji. Typ odšťavňovače zvolte podle toho, jaké ovoce nebo zeleninu zpracováváte nejčastěji. Klasický odstředivý odšťavňovač je vhodný pro tvrdší suroviny, například kořenovou zeleninu. S hroznovým vínem a citrusy si lépe poradí šnekový odšťavňovač.

Snadné čištění

Klíčovou vlastností odšťavňovače je snadné čištění. Je-li obsluha přístroje jednoduchá a po použití ho lze snadno rozebrat a jednotlivé části umýt v myčce, pak je opravdu správnou volbou. Budete ho rádi používat denně a stane se tak dobrou investicí do vašeho zdraví.

Méně času v kuchyni

Důležité je, aby se nový kuchyňský spotřebič stal skutečně vaším pomocníkem a šetřil váš čas strávený v kuchyni. Praktický je velký plnicí otvor odšťavňovače, který zvládne i celé plody, a nemusíte si tak dělat starosti s krájením ovoce a zeleniny na malé kousky.

Praktické jsou odšťavňovače s velkým plnicím otvorem

Praktické jsou odšťavňovače s velkým plnicím otvorem

Více šťávy a vitamínů

Je-li pro vás rozhodující kvalita živin obsažených v čerstvé šťávě, zvolte nízkootáčkový šnekový odšťavňovač. Otočný šnek nejprve ovoce a zeleninu nahrubo rozmělní a teprve poté lisuje. Šťáva si tak zachová vyšší obsah vitamínů a enzymů. Výsledkem tohoto dvoufázového odšťavňování je také minimum odpadu a více čerstvé šťávy.

Nízká spotřeba a pohodlný provoz

Při výběru nezapomeňte ověřit elektrický příkon odšťavňovače, který udává jeho energetickou náročnost. A zkontrolujte také údaj o hlasitosti provozu přístroje. Budete-li si čerstvou šťávu připravovat po ránu, kdy další členové rodiny ještě spí, oceníte jeho tichý provoz.

Speciální funkce

Některé odšťavňovače nabízejí další speciální funkce. Rodina s dětmi určitě využije funkci homogenizéru, který dokáže drtit potraviny, vyrábět pyré, mražené dřeně nebo třeba oříšková másla.

Prohlédněte si také: