Jak vybrat varnou a rychlovarnou konvici

Varná konvice je v kuchyni nepostradatelná, ať už v klasickém, nebo rychlovarném provedení. Pro milovníky čaje patří dokonce mezi nejdůležitější vybavení. Ale v kuchyni je dobrým pomocníkem i při jiných příležitostech. Nákup konvice je navíc skvělá příležitost, jak osvěžit či doplnit design vaší kuchyně.

Na začátku poradenského článku se věnujeme výběru rychlovarné konvice – pokud toužíte po klasické „pomalejší“ variantě, tipy k jejímu výběru najdete v závěru textu.


Základní tipy při výběru rychlovarné konvice

  • Správnou velikost odhadněte podle počtu osob v domácnosti. Pro dvě osoby většinou stačí 1,2–1,7 l.
  • Podle příkonu poznáte, jak rychle se voda ohřeje. Vybírejte výrobky s alespoň 2 000 W.
  • Různé materiály rychlovarných konvic mají různé vlastnosti. Keramika je nejtišší, plast nejlevnější. Nerez vypadá moderně.

Více detailů o výběru rychlovarné nebo varné konvice najdete dále v článku.

Jak vybrat varnou a rychlovarnou konvici

Podle čeho vybírat rychlovarnou konvici?

Design je samozřejmě důležitý – stejně tak ladění konvice k vaší kuchyni. Mnohem důležitější jsou však technické parametry výrobku. Na co byste se měli při výběru rychlovarné konvice zaměřit?

Objem a tvar

Kolik vody budete v konvici obvykle vařit? Na trhu seženete malé konvičky s obsahem 0,3 l, ale i 3litrové konvice vhodné pro velkou rodinu. Pro dvě osoby většinou stačí objem 1,2–1,7 l. Vodu rychleji ohřejete v konvici se širokým dnem a nízkou výškou.

Příkon a spotřeba energie

Díky příkonu můžete odhadnout, jak rychle bude konvice ohřívat napuštěnou vodu. Většina výrobků nabízí dostačující příkon kolem 2 000 W (pro konvice o objemu cca 1,5 l), ale seženete i rychlostní šampiony s příkonem až 3 000 W. S rychlovarnou konvicí ohřejete vodu až 10× rychleji než s klasickou konvicí na sporáku nebo varné desce.

Materiál

Rychlovarné konvice se vyrábí z plastu, keramiky, porcelánu, kovu či skla. Výhody a nevýhody výrobků z různých materiálů detailněji představujeme v následující kapitole tohoto článku.

Umístění topného tělesa

Rychlovarná konvice ohřívá vodu pomocí topné spirály – ta může být umístěna ve dně (skrytá), či přímo ve vnitřním prostoru konvice (viditelná). Výrobky se skrytou spirálou se lépe čistí, ale vodu ohřívají nepatrně pomaleji. Konvice s viditelnou spirálou pak vodu ohřejí rychleji. Kvůli usazování vodního kamene se ale hůře čistí. Omyvatelný filtr proti vodnímu kameni však umí vyřešit i tento problém.

Podstavec (základna) konvice

Základna spojuje samotnou konvici s přívodem elektřiny. Otočná základna poskytuje větší komfort, konvici na ní můžete umístit jakýmkoliv směrem. Modernější přístroje pak mají na základně i tlačítka, kterými lze regulovat teplotu ohřevu či teploměr s aktuální teplotou vody. Nezapomeňte také vybrat konvici s dostatečně dlouhým napájecím kabelem, aby dosáhl k nejbližší zásuvce na kuchyňské lince.

Bezpečnost

Většina rychlovarných konvic upozorňuje na spuštění nejen hlukem vroucí vody a polohou tlačítka, ale také světelnou diodou. Pro bezpečné použití by konvice měla dále disponovat automatickým vypnutím při varu, pojistkou spuštění naprázdno, vypnutím v případě přehřátí a pojistkou proti sepnutí při špatném umístění na podstavec.


Jaké existují typy rychlovarných konvic?

Kromě provedení, dostatečného objemu a bezpečnostních pojistek samozřejmě záleží i na vzhledu vašeho nového spotřebiče. Rychlovarné konvice se vyrábí v několika různých materiálech, z nichž má každý své výhody i nevýhody.

Plastové rychlovarné konvice

Seženete za velmi nízkou cenu. Jsou praktické a vyrábí se v mnoha různých designech a motivech. Pach plastu se však může snadno přenést do ohřívané vody.

Plastové rychlovarné konvice

U rychlovarných konvic z plastu si můžete vybírat z pestré palety barev

Nerezové či kovové konvice

Vypadají velmi moderně. Při nedokonalém izolování vnějšího pláště se však o něj můžete popálit. Další nevýhodou je nutnost pečlivější údržby – na lesklém materiálu bude vidět každý otisk prstu i zaschlé kapky vody.

Nerezové rychlovarné konvice vypadají moderně

Nerezové rychlovarné konvice vypadají moderně

Skleněné rychlovarné konvice

Vypadají neobyčejně a minimalisticky. Díky průhlednému sklu snadno odhadnete nutné množství vody k ohřevu. O skleněnou konvici se však budete muset více starat při čištění, aby byla stále bez šmouh a otisků. Nezapomeňte také na jejich křehkost.

Skleněné rychlovarné konvice

Skleněné rychlovarné konvice vám poskytnou zážitek z obyčejného vaření vody

Keramické konvice

Dodají vaší kuchyni nádech retra a jednoduchosti. Jejich chod je díky hutnosti materiálu nejtišší a vodu udrží vroucí i několik minut po vypnutí. Keramickou rychlovarnou konvici ale snadno poškodíte, pokud s ní budete manipulovat neopatrně.

Rychlovarné konvice z keramiky mohou být i minimalistické

Rychlovarné konvice z keramiky mohou být i minimalistické

Podle čeho vybrat klasickou varnou konvici?

Nechcete spěchat nebo máte jen raději klasické varné konvice? Poradíme vám i s jejich výběrem.

Varnou konvici vybírejte podle několika technický parametrů:

  • Zaměřte se na typ vařiče, na kterém budete konvici používat. Kvalitní varná konvice je vhodná pro všechny typy sporáků – plynové, elektrické, sklokeramické i indukční. Jiné však mohou být vhodné jen pro některé varianty ohřevu.
  • Kritériem výběru by měl být také materiál konvice. Vhodný je nerez. Odolná proti korozi je i litina, ale možná vám učaruje design smaltované konvice, která vám také bude dobře sloužit. Život vám usnadní i materiál konvice vhodný do myčky nádobí.
  • Objem konvice by měl ideálně dostačovat pro celou rodinu. Souvisejícím parametrem je hmotnost – s těžkou konvicí plnou vroucí vody se manipuluje opravdu obtížně.


  • Tradiční nebo moderní kuchyně?
    Vkusný design konvice se hodí do obou

Vkusná a praktická

Při výběru designu myslete na vybavení svojí kuchyně. Varná konvice může být jejím skvělým stylovým doplňkem. Určitě se vám bude hodit konvice vhodná do myčky. A pokud jste často hlavou v oblacích, vyberte si konvici s píšťalkou, která vás upozorní, že už se voda vaří.

Podívejte se také na: