CZ 2018-12-BO-Climate


Jak vybrat lyžařské brýle

Brýle zkrátka k lyžování patří. Chrání oči nejenom ve větru a sněžení, ale i proti mechanickým nečistotám a menším nárazům. Protože „potkat“ větev, slalomovou tyč, kotvu vleku nebo něčí rozmáchlou hůl není nic neobvyklého… Navíc brýle tvoří ideální komplet s helmou, a tím i nejlepší ochranu proti chladu.

Na co si dát pozor při výběru lyžařských brýlí? Samozřejmostí by mělo být, že brýle jsou vybaveny proti zamlžování a při svém případném zničení nezanechávají ostré úlomky. To je základ, na co se ale zaměřit dalšího?

Zbarvení zorníku

Brýle vybírejte podle světelných podmínek, ve kterých nejčastěji lyžujete, a podle citlivosti svých očí. Zorníky lyžařských brýlí jsou koncipované cíleně k určitým účelům – patří mezi ně propustnost světla, potlačování modré složky spektra, zvýrazňování žluté, oranžové a červené do špatných světelných podmínek a celkově zacházení se spektrem. Toto vše je třeba zvážit, abyste vybrali brýle blízké optimu. Záměrně nepíšeme „optimální“, neboť jedny jediné takové být nemohou.

Brýle měnící zabarvení podle světelných podmínek většinou reagují na potřeby sjíždění příliš pomalu: lyžař už z prudkého slunce zajel do stínu, ale brýle se teprve „rozhoupávají“ k reakci. Řešením jsou brýle dvoje, jedny rozjasňovací a druhé neutrální nebo tmavší do slunce. Nemusí být nijak drahé, zkušenost ukazuje, že v běžných podmínkách obvyklého sjíždění jsou dostatečné i levnější brýle, tedy v cenové kategorii do 500 Kč.

Jak vybrat lyžařské brýle

Odvětrání

Podle toho, jak moc se potíte, vám postačí standard nebo budete potřebovat lepší odvětrání. Sebesofistikovanější antifogy (úpravy proti mlžení) a dvojitá skla však nemohou překonat přírodu a fyziku. Když už vlhkost v tak malém prostoru přesáhne kritickou mez, může být její snížení dost zdlouhavé, zvláště za vlhkého sněžení nebo deště.

Pozor dejte i na to, že na lyžařské helmě či čepici se nám usazuje vlhkost, kapky vody či sníh, takže při posunu brýlí z očí na helmu si namočíme polstrování rámečku, a tím vlhkost v brýlích podpoříme. Stále tedy platí stará dobrá zásada brýle nechávat na očích a bránit vlhkosti, aby pronikla do prostoru mezi zorníkem a obličejem

Kompatibilita

Kompatibilita lyžařských brýlípřilbou nebo obličejem je zásadní. Dnes je většina brýlí tzv. helmet compatible, ale ani nákup brýlí a přilby od jedné značky nezaručí, že zrovna na vaší hlavě budou spolu sedět optimálně. Navíc máte-li jeden kus výbavy starší a dokupujete nový, nemusí být shoda ani v případě jednoho výrobce samozřejmostí.

Jak vybrat lyžařské brýle

Vhodný není ani velký prostor mezi horní hranou brýlí a helmou (nápor chladu na čelo, lze řešit kuklou do helmy) ani prostor žádný (ucpává se ventilace na vršku rámečku a krycí molitan může nasávat vlhkost ze sněhu). Správně kompatibilní brýle mají pruženku („gumu“) připevněnou na brýlích hodně vepředu, aby dobře kopírovala tvar helmy. U některých brýlí je dobré zkontrolovat, zda vám rozpínací/nastavovací přezka pruženky nekoliduje s klipem v zadní části brýlí.

Text vznikl ve spolupráci s časopisem Snow.