Jak vybrat sjezdové lyže?

Abyste si radovánky na sněhu užili naplno a ve zdraví se ze svahů vrátili, potřebujete kvalitní a především správně vybrané lyže, hůlky, lyžařské boty, brýle a přilbu. Proto nákup vybavení nepodceňte.

Video: Jak vybrat sjezdové lyže?

Nejprve se rozhodněte, jaké svahy plánujete sjíždět:

Držím se na upravené sjezdovce

Sáhněte po snadno ovladatelných lyžích, ideální jsou užší modely, které našemu trhu dominují. Vaše kategorie budou all mountain/all round (tedy víceúčelové) a univerzální lyže. Užijete si na nich čerstvě urolbovaný svah a v allmountain modelech bez větší námahy proplujete i odpoledním rozměklým sněhem.

Na sjezdovce vydržím celý den, někdy zkouším i přilehlý terén

Pořiďte si takové lyže, pro které těžký rozježděný sníh není překážkou. Kromě all mountain typů prozkoumejte i některé modely freeridových lyží. Hodí se pro první kontakt se sjezdy mimo upravené tratě.

Miluji rychlé sjezdy, sekám krátké obloučky, ale držím se na sjezdovce

Vám se otevírá kategorie populárních slalomek. Jsou hodně točivé a užijete si na nich krátké ostré oblouky. Umožňují rychlejší jízdu, stejně jako obřačky. Do terénu je ale raději neberte, v hlubokém sněhu se obtížně ovládají.

Hledám si cestu mezi stromy nebo na opuštěných svazích

Vaše zimní dobrodružství začne v kategorii freeridových lyží. Jsou širší, dobře se ovládají v hlubším prašanu a poradí si s rolbou neupraveným svahem.

Neméně důležitý je výběr dobré velikosti lyží. Zažitá rada „pořiď si lyže, které ti sahají po bradu” už dnes neplatí.

  • Pokud začínáte nebo máte slalomové lyže, budete spokojeni s lyžemi o přibližně 15–20 centimetrů kratších než je vaše výška. Lyže by vám tedy měly sahat přibližně mezi bradu a nos.
  • Jestli jste na svahu jako doma, nebojte se délky lyží, které odpovídá vaší výšce.
  • Profesionálové si mohou troufnout i na lyže, které je převýší.

Při výběru délky lyží zohledněte také svoji váhu. Těžší lyžaři vyvíjí na lyže větší tlak a jsou pro ně proto vhodnější lyže delší, případně i tvrdší.