10× více produktů za nejlepší ceny
10× více produktů za nejlepší ceny

Jak vybrat motorovou pilu

Při práci v lese, kolem hospodářství nebo v případě, že topíte dřevem, se rozhodně neobejdete bez řetězové pily. Ty můžeme dle typu pohonu dělit do několika kategorií, z nichž nejvýkonnější jsou benzínové motorové pily, se kterými můžete pracovat takřka kdekoliv – na zahradě, v lese nebo i na střeše. Stačí pouze občas dolít nádržku benzínem a motorovým olejem. Jak vybrat adekvátní motorovou pilu, která plně uspokojí vaše nároky a bude s ní radost pracovat, vám rádi poradíme!

Jak vybrat motorovou pilu

Motorová pila má široké možnosti využití! Jaké to jsou?

Přemýšlíte nad pořízením motorové pily, ale nejste si jisti, jestli pro ni najdete dostatečné využití? Zde je pár tipů, k jakým úkonům lze motorovou pilu používat:

 • Kácení a prořezávání stromů v lese nebo na zahradě.
 • Pořez palivového dřeva.
 • Bohaté využití v oblasti tesařství, pokrývačství – zkracování hranolů, trámů apod.
 • Usnadní práci kolem domu, např. při stavbě plotu, kůlny aj.
 • K tvůrčí činnosti – řezba dřevěných plastik, posezení apod.
 • S pomocí speciálního řetězu lze řezat také zdivo nebo pískovec.

Řetězové pily dělíme dle typu pohonu – vybírejte jej dle vytížení pily!

Řetězové pily můžeme řadit do tří základních kategorií, z nichž každá používá jiný zdroj energie. Před koupí řetězové pily byste se tedy měli rozhodnout, jaké nároky na pilu budete mít. Pokud potřebujete občas uříznout tenčí větev nebo lať, vystačíte si s akumulátorovou nebo elektrickou pilou. Pokud však chcete řetězovou pilu, která zastane vše – od drobných úkonů až po kácení stromů a pořez dřeva na zimu, benzínová motorová pila bude jasnou volbou! Pojďme si nyní jednotlivé modely přiblížit!

Motorová pila je jednoznačně nejvýkonnější ze všech!

Benzínové motorové pily mají benzínový motor – to znamená, že k jejich práci nepotřebujete el. energii. Do nádržky je třeba dolévat pouze benzín a správný poměr vhodného oleje (aby nedošlo k zadření motoru). Díky tomu můžete s pilou pracovat téměř kdekoliv, má tedy všestranné využití. Díky benzínovému motoru má také vysoký výkon, se kterým se většina elektrických pil nemůže srovnávat. Pokud tedy hledáte pomocníka na práci v lese, nebo pořez dřeva či náročnější práci kolem domu, benzínová motorová pila je tou nejlepší volbou!

 • nejvýkonnější druh řetězové pily
 • pracovat lze kdekoliv bez závislosti na el. energii
 • univerzální využití
 • je hlučnější a těžší než elektrické pily
 • obvykle vyšší pořizovací cena
Prohlédnout nabídku

Hledáte hobby, farmářskou nebo profesionální motorovou pilu?

Benzínové motorové pily můžeme dále dělit do 3 skupin dle toho, jak intenzivně a k jakým úkonům budete pilu využívat. Je velký rozdíl v tom, jestli hledáte pilu do hobby dílny, kdy ji budete používat spíše příležitostně k méně náročným úkonům, nebo potřebujete spolehlivého pomocníka na každodenní práci v lese, tedy pilu pro profesionální využití!

Hobby motorové pily

jsou určeny pro nenáročné využití v dílně a na zahradě – zaříznutí hranolů dřeva, prořezu ovocných stromů nebo keřů nebo pro pořez menšího množství palivového dřeva. Co se týče výkonu, jsou tyto modely nejslabší, objem motoru bývá cca 30 – 50 kubických centimetrů. I délka lišty je poměrně krátká – pohybuje se nejčastěji mezi 30 – 37 cm, nehodí se proto pro pořez větších kulatin, kdy byste se vy i samotná pila zbytečně trápili. Jejich výhodou je však nízká pořizovací cena, která se však obvykle projevuje v použití levnějších a méně odolných materiálů pro jednotlivé komponenty.

Farmářské motorové pily

patří mezi poloprofesionální pily s širokými možnostmi využití – proto jsou také nejvyhledávanější! Díky výkonnějšímu motoru o objemu 50 – 70 kubických centimetrů budou plně dostačující pro pořez palivového dřeva na zimu, zastanou všechny potřebné práce kolem domu i zahrady. Disponují také delší lištou , obvykle měří cca 45 cm. Protože se u nich počítá s pravidelným využitím, i jejich zpracování je oproti hobby modelům výrazně kvalitnější a odolnější. Navíc mají mnoho doplňkových funkcí, které obsluhu pily usnadní. To vše se promítá do vyšší ceny stroje.

Profesionální motorové pily

jsou připraveny na profesionální každodenní využití – to znamená vysokou zátěž, mnohahodinovou práci, i velmi náročné úkoly. Často jsou využívané lesníky nebo arboristy pro kácení stromů všech velikostí. Ty nejlepší modely totiž dosahují výkonu až 120 kubických centimetrů. S rostoucím výkonem lze používat lišty až o délce 60 cm i více. Aby byla každodenní práce s motorovou pilou byla co nejpohodlnější za každého počasí, jako vybaveny nadstandardními funkcemi, jako je vyhřívaná rukojeť nebo automatická detekce, která optimalizuje výkon pily dle potřeby. Tyto pily patří do vyšší cenové kategorie.

Elektrická řetězová pila je lehká a ideální na práci kolem domu!

V případě, že je pro vaše potřeby benzínová motorová pila zbytečně výkonná a plánujete se s pilou pohybovat v dosahu elektrické energie, můžete sáhnout po elektrické řetězové pile – ta má příjemný výkon (cca 2 000 – 2 500 Wattů) pro méně náročné práce kolem domu – hodí se na práci v dílně, pro prořezávku menších stromů apod. Průměrná délka lišty dosahuje 35 cm. Je třeba počítat s tím, že elektrické pily musí být po celou dobu provozu připojeny pomocí prodlužovacího kabelu do elektrické sítě.

 • je lehká a nenáročná na údržbu
 • poměrně tichý provoz
 • obvykle nižší pořizovací cena
 • el. kabel může při pohybu zavazet
 • má výrazně nižší výkon než motorové pily
Prohlédnout nabídku

Aku řetězová pila je díky obratnosti vhodná pro drobné práce!

Poslední kategorií jsou akumulátorové řetězové pily – ty jsou vybaveny akumulátorem, který stačí pravidelně dobíjet. Oproti klasickým elektrickým pilám jsou tedy výrazně pohodlnější na manipulaci, protože vás při práci nebude obtěžovat elektrický kabel ani prodlužovačka. Můžete je také vzít do míst, kde není přívod el. energie. Často se využívají pro drobnější práci v dílně nebo na prořezávku tenkých větví – díky kompaktním rozměrům a nízké hmotnosti se s nimi dobře manipuluje i ve výškách.

 • lehké, kompaktní
 • nezavazí el. kabel
 • nejnižší výkon
Prohlédnout nabídku

Jaké technické parametry zohlednit při výběru motorové pily?

V případě, že jste rozhodnutí pořídit si řetězovou pilu, měli byste při výběru brát v potaz nejen druh motoru a výkonnostní kategorii, ale také vlastní provedení pily. Zajímat vás bude především lišta, výkon pily a doplňkové funkce, které práci s motorovou pilou ulehčí!

Výkon řetězové pily souvisí s délkou lišty

Při výběru pily je třeba zohlednit délku lišty vzhledem k výkonu motoru. Při řezání totiž vzniká poměrně vysoké tření, a pokud budete používat pilu s příliš dlouhou lištou a nedostatečným výkonem, bude práce zdlouhavá a neefektivní. Navíc budete zbytečně namáhat motor pily. Platí tedy, že čím delší lištu chcete používat, tím by měla být řetězová pila výkonnější.

Jaké funkce u motorové pily hledat?

Odpružení rukojeti

bezpečnostní prvek, po odložení rukojeti se přístroj vypne.

Displej

minimalizuje namáhání rukou, na trhu se setkáte se dvěma typy – pružinovým odpružením, které se používá u levnějších hobby a farmářských pil a odpružení silentbloky, které je efektivnější a spolehlivější – to najdete především u profesionálních motorových pil.

Vyhřívání rukojeti

je skvělou funkcí v případě, že s pilou pracujete delší dobu v zimních měsících.

Brzda řetězu

usnadní prvotní zapálení oblouku.

Dekompresní ventil

usnadňuje startování motorové pily.

Automatické mazání řetězu

předchází jeho zadření.

Výběr řetězu výrazně ovlivňuje komfort při práci, nepodceňujte ho!

U motorové pily hraje důležitou roli samotný řetěz. Ten můžete dokoupit zvlášť. Doporučujeme vybírat kvalitní řetězy ověřených výrobců, jejichž cena je sice mírně vyšší, zato jejich životnost oproti levným modelům výrazně delší. Řetězy lze v případě potřeby nechat opakovaně nabrousit, ať už svépomocí, nebo ve specializovaných obchodech. Při výběru řetězu hraje roli správná délka řetězu vůči liště! Pro zvýšení bezpečnosti při práci jsou ideální zachytávače přetrženého řetězu, které v případě poškození řetězu zabrání jeho odmrštění a případnému zranění.

Řetězy můžete pohodlně nabrousit pomocí ruční nebo elektrické brusky řetězů.

Při práci s motorovou pilou dodržujte bezpečnost práce!

Každý z vás už asi slyšel, jak nebezpečná práce může s motorovou pilou být v případě, že při práci chybí ochranné pomůcky nebo základní zkušenosti s ovládáním pily. Je třeba si uvědomit, že motorová pila pracuje s vysokým množstvím otáček, které v kombinaci s ostrým řetězem mohou přivodit vážná zranění. Nebezpečná může být práce i v případě, že se jedná o kácení stromů – zde je třeba dobře znát zákonitosti a technologické postupy.

Pokud se chystáte pracovat s motorovou pilou, měli byste se vybavit těmito ochrannými pomůckami:

 • Ochrannými brýlemi nebo obličejovým štítem či přilbou – brýle chrání zrak před odletujícími kousky dřeva, stejně tak ochranný štít, helma je nezbytná především při práci se stromy.
 • Pracovními sluchátky – zmírňují namáhání sluchu, motorové pily jsou totiž velmi hlučné.
 • Pracovními rukavicemi – chrání prsty a dlaně při práci se dřevem.
 • Neprořeznými pracovními kalhotami – speciální kalhoty jsou utkány tak, aby se v případě, že přijdou do kontaktu s motorovou pilou, namotaly na řetěz a zabránily poranění kůže.
 • Pracovní obuví s ocelovou špičkou – chrání prsty před zraněním v případě, že se pila smekne.

Mohlo by se hodit při práci s motorovou pilouNejčastěji kladené otázky při výběru motorové pily

Čím se liší elektrická a motorová pila?

Zatímco elektrická řetězová pila je poháněna pomocí el. energie (je třeba připojit ji do zásuvky), motorová pila disponuje benzínovým motorem, k práci tedy stačí dolévat benzín a olej pro motorové pily. Díky tomu lze s motorovou pilou pracovat kdekoliv, elektrická pila je závislá na dostupnosti el. energie.

Jak nasadit řetěz na motorovou pilu?

Nasazení řetězu na motorovou pilu není nikterak složité, je však třeba dodržovat bezpečností zásady. Zde je uveden postup v jednotlivých krocích:

 1. Zkontrolujte, že je pila vypnutá, případně odpojená od zdroje energie.
 2. Demontujte lištu - odstraňte kryt a uvolněte matice.
 3. Na lištu nasuňte řetěz tak, aby se zuby otáčely ve směru pohybu pily.
 4. Pomocí napínáku mírně dotáhněte řetěz na lištu.
 5. Nasaďte kryt zpět a napínacím šroubem dopněte řetěz tak, aby přiléhal k liště ale zároveň bylo možné s ním volně pohybovat. Příliš napnutý nebo naopak povolený řetěz se může stát nebezpečným, proto tento krok provádějte důkladně.
 6. Během práce napnutí řetězu průběžně kontrolujte, případně upravte.

K čemu se hodí vyvětvovací pila?

Vyvětvovací, nebo také teleskopické pily jsou určeny k pohodlné prořezávce větví ze země. Mají dlouhou teleskopickou rukojeť a elektrický nebo aku pohon, aby byly co nejlehčí a nejobratnější.


Motorové pily Stihl a Dolmar patří k nejlepším na trhu!

Pokud hledáte kvalitní farmářskou nebo profesionální motorovou pilu, u které chcete, aby spolehlivě sloužila dlouhá léta, zaměřte se na ověřené a světově proslulé výrobce, kterými jsou například Stihl, Husqvarna, nebo Dolmar. V případě, že máte na pilu menší nároky a chcete ji pořídit za nižší cenu, vyzkoušejte modely od výrobců Bosch, Makita a dalších.


Další zajímavé články z naší dílny a zahrady

Organizace a úklid dílny je hračka

Když hledáte 10 minut kleště a mezitím ztratíte všechny hřebíky, moc si nezakutíte. Přečtěte si, jak uděláte v dílně inventuru... celý článek

Efektivní úklid zajistí multifunkční aku pomocníci.

Pracné vytírání, vysávání, utírání prachu nebo kompletní úklid koupelny nejsou oblíbené činnosti...celý článek

Jak správně lakovat dřevo? Trik je v důkladné přípravě!

Potřebujete ošetřit přírodní povrch dřeva, nebo obnovit starý nátěr? Zásadní je důkladná příprava povrchu, která zaručí dlouhodobě pěkný... celý článek

Jak vybrat akuvrtačku a akušroubovák

Akušroubovák je vlastně akuvrtačka s nižším výkonem. Oboje jsou multifunkční nástroje – můžete je použít na vrtání, šroubování, rozmíchání barvy...celý článek