Jak vybrat sluneční brýle

Léto bez slunečních brýlí si většina z nás neumí představit. Nejen, že chrání zrak před škodlivým UV zářením, slouží také jako stylový doplněk, který doladí celý outfit. Při výběru slunečních brýlí byste měli dbát především na kvalitu čoček, které mají za úkol chránit oči, podstatnou roli však hraje také design. Jak vybrat sluneční brýle dle tvaru obličeje, jaké výhody mají polarizační a dioptrické sluneční brýle a další tipy vám přiblížíme v našem článku.


Kdy nejvíce oceníte sluneční brýle?

 • V jarních a letních dnech, kdy jsou sluneční paprsky obzvláště silné.
 • Při řízení v létě i v zimě, kdy vám sluneční paprsky omezují výhled.
 • Při sportu, vysokohorské turistice nebo u moře.
Jak vybrat sluneční brýle


Dámské sluneční brýle vs. pánské sluneční brýle

Ačkoliv dnes najdete na trhu obrovské množství unisex slunečních brýlí, které sluší ženám i mužům, stále lze sluneční brýle dělit také na pánské a dámské modely.

Dámské sluneční brýle dobře sedí i na drobnějším obličeji

Dámské sluneční brýle jsou obvykle drobnější konstrukce. Obroučky brýlí jsou často zdobeny kamínky nebo jinými detaily, které podtrhnou ženskost. U dámských modelů najdete také tvary brýlí, které se u pánských modelů takřka nevyskytují. Jedná se například o tzv. motýlí tvar, nebo tzv. kočičí oči.

Pánské sluneční brýle podtrhnou mužné rysy obličeje

Pánské sluneční brýle jsou často robustnější, aby lépe zvýraznily mužské rysy. Obroučky mohou být tenké i masivní, rozmanitá je také barva výplní. U mužů jsou oblíbené sluneční brýle pilotky nebo tzv. kapky.

Dětské sluneční brýle

U dětí je nošení slunečních brýlí obzvláště důležité už z toho důvodu, že do věku cca 10 let nemají plně vyvinutou čočku a jejich zrak je tak náchylnější k poškození. Dětské sluneční brýle se vyrábí již pro děti od 1 roku věku. Jsou drobné a mají kratší stranice, aby dětem pohodlně seděly a netlačily je. Modely pro nejmenší děti často mají pouze pásky, které lépe drží brýle na místě.


TIP: Před sluncem částečně chrání zrak také kšiltovky, které jsou oblíbené především při sportu. Chrání děti i dospělé před úpalem v extrémně parných dnech.


Jak vybrat sluneční brýle dle tvaru obličeje?

Na trhu je velký výběr tvarů a velikostí obrouček, z nichž každý model lichotí jinému tvaru obličeje. Pokud zvolíte brýle, které jsou vhodné pro váš tvar obličeje, podtrhnete přednosti a skryjete případné nedokonalosti. Sluneční brýle se tak stanou stylovým módním doplňkem, který vás rozzáří! Jaké sluneční brýle budou pro vás ty pravé?

Kulatý obličej je třeba opticky prodloužit

Pokud máte kulatější obličej, který je přibližně stejně dlouhý jako široký, vyhněte se raději kulatým tvarům obrouček. Obličej opticky protáhnou hranaté, užší obroučky nebo modely bez spodních obrouček.

Kulatý obličej je třeba opticky prodloužit

Hranatý obličej můžete zjemnit oblými tvary

Hranatý obličej s ostře řezanými rysy, výraznými lícními kostmi a širším čelem můžete jednoduše zjemnit za pomoci oblých tvarů slunečních brýlí. Krok vedle neuděláte ani s výraznými kulatými obroučky. Vyhněte se hranatým tvarům obrouček, se kterými byste působili poněkud tvrdým dojmem. Slušet vám budou například oblíbené „Lenonky“, které mají své stálé místo na trhu.

Hranatý obličej můžete zjemnit oblými tvary

Srdcový obličej vyžaduje úměrnou velikost obrouček

V případě, že máte širší čelo i lícní kosti a užší bradu, jste majiteli srdcovitého tvaru obličeje. Proto vám budou slušet například populární „pilotky“ s tenkými obroučky. Vyhnout byste se měli příliš velkým obroučkům, se kterými by se obličej mohl jevit až neúměrně drobným.

Srdcový obličej vyžaduje úměrnou velikost obrouček

Oválnému obličeji sluší téměř vše

Pokud máte mírně protáhlý, oválný obličej, kdy čelo je mírně širší než brada, máte vyhráno! Těmto rysům sluší takřka jakýkoliv tvar brýlí, můžete si tak pořídit ty, které vás zaujmou bez ohledu na jejich tvar nebo velikost. Mějte však na paměti, že pokud chcete tvář zjemnit, neměli byste volit příliš široké a hranaté kousky.

Oválnému obličeji sluší téměř vše


Polarizační brýle a jejich hlavní výhody

Polarizační sluneční brýle se těší velké popularitě, na rozdíl od běžných slunečních brýlí mají totiž unikátní schopnosti. Které to jsou?

 • Minimalizují odlesky
 • Nepropouští odražené světlo
 • Zvyšují kontrasty a zlepšují viditelnost za ztížených podmínek

Polarizační brýle ceníte především při řízení, kdy minimalizují odlesky na mokré silnice, kapotě auta a podobně. Výborným řešením jsou také pro rybáře a vodáky, kdy se na hladině vody nebudou odrážet sluneční paprsky do očí a viditelnost se tak výrazně zlepší. Vhodné jsou také do hor, kde minimalizují odlesky na sněhu nebo pro sportovce, kteří se potřebují dobře a rychle orientovat v terénu.

Dioptrické sluneční brýle jako praktické řešení!

Pokud jste nositeli dioptrických brýlí a chcete oči chránit před slunečními paprsky, můžete si nechat vyrobit sluneční dioptrické brýle na míru. Dioptrická skla s UV filtrem sice patří k cenově náročnějšímu řešení, mají však módní vzhled a spolehlivě oči ochrání.

Vybírejte sluneční brýle s minimální hodnotou UV filtru 400

Protože sluneční brýle nemají být pouze stylovým doplňkem, ale především ochranou proti slunečnímu záření, měli byste se v první řadě zaměřit na kvalitu UV filtru. U nejlevnějších modelů obvykle nemůžete počítat s tím, že brýle oči dostatečně ochrání. Minimální hodnota UV filtru, u kterého si můžete být jisti, že poskytuje kvalitní ochranu, je 400 nanometrů. Tyto modely zachytí až 99 % škodlivého slunečního záření (UVA, UVB a UVC).

→ Důležitý je také EET standard, který potvrzuje na základě provedených testů, že brýle mají schopnost pohlcovat UV zářen

Jsou lepší plastové nebo skleněné čočky brýlí?

Čočky brýlí mohou být vyrobeny z plastu nebo skla. Skleněné čočky mají sice lepší optické vlastnosti a působí luxusnějším dojmem, jejich nevýhodou je však vyšší hmotnost a také křehkost. Plastové čočky patří k levnějším, mechanicky odolnějším ale jsou poměrně náchylné k poškrábání při běžné manipulaci.

Barevnost skel ovlivňuje vnímání okolí

U výběru slunečních brýlí byste neměli opomenout ani barevnost skel, která ovlivňuje propustnost světla a do jisté míry zkresluje vidění.

 • Žluté a oranžové výplně – jsou dobře kontrastní i v podmínkách se zhoršenou viditelností, mají příjemné hřejivé odstíny.
 • Červené výplně – reálné barvy zobrazují věrně.
 • Hnědé a okrové výplně – efektivně zvyšují kontrast vidění, působí přirozeně.
 • Modré výplně – zjemňují slabší sluneční svit, působí chladně.
 • Zelené výplně – ulevují unavenému zraku, barevné vnímání však není příliš realistické.
 • Šedé a černé výplně – efektivně snižují intenzitu slunečního svitu, mají nižší propustnost světla.

Zrcadlová vrstva, která se u slunečních brýlí často aplikuje, odráží světlo a snižuje intenzitu záření, které čočka propustí.


Barevnost skel ovlivňuje vnímání okolí

Nejčastěji kladené otázky při výběru slunečních brýlí

Jak správně pečovat o sluneční brýle?

Aby nedošlo k poškození nebo poškrábání slunečních brýlí, měli byste je nosit v době nevyužití v ochranných obalech. Sluneční brýle byste neměli čistit hrubými tkaninami, ale pouze jemným mikrovláknem v kombinaci s čistícím sprejem.

Jaké sluneční brýle jsou vhodné pro jízdu na kole?

Pro jízdu na kole a další sporty vybírejte sportovní sluneční brýle, které perfektně drží na místě a mají aerodynamický tvar, který vás nebude omezovat ani ve vyšší rychlosti.

Co jsou to fotochromatické brýle?

Fotochromatické brýle se sami zbarvují dle aktuální intenzity světelných paprsků a síly UV záření. Jejich propustnost světla se tak automaticky přizpůsobí podmínkám tak, abyste skrze brýle dobře viděli a zároveň měli zrak spolehlivě chráněný.